Web Sitesi Nasıl Kurulur? Detaylı İnternet Sitesi Kurma Rehberi

Web Sitesi Nasıl Kurulur? Detaylı İnternet Sitesi Kurma Rehberi
Web Sitesi Nasıl Kurulur? Detaylı İnternet Sitesi Kurma Rehberi

Günümüzde her işimiz çözdüğümüz, gerek temel ihtiyaçların çözülmesi gerekse işlerimizi ve eğitimleri aldığımız platformların hepsi internet sayesindedir. Bu platformların oluşmasında internet sitelerinin direk olarak rolü oldukça büyüktür. Bugünün şartlarında internet sitesi kurmak, oldukça önemli bir konudur. İnsanların, firmaların, markaların bu dünyada var olduklarını kanıtlamaları için internete ihtiyacı vardır.

Günümüz şartlarında hepimizin kullandığı Facebook hesapları ve diğer sosyal medya hesapları ve E-posta adresleri bile bir internet sitesidir. Bu yüzden internet sitesi kurmak günümüzde oldukça önemlidir. İyi bir internet sitesine sahip olmak günümüz şartlarında birçok firmanın ve markanın hayatta kalabilmesi adına büyük bir adımdır.

 Bu sebeple internet sitesi kurmanın bugünün dünyasında oldukça büyük bir önemi söz konusudur. Sizlere bu yazıda internet sitesi kurmak, internetin önemi ve internet sitelerinin avantajları hakkında birçok bilgi vereceğiz.

İnternet Dünyasında Var Olmak Neden Bu Kadar Önemli?

İnternet üzerinden kurum ve kişilerin şahıslarını ve yapılarını ifade edebilmek adına oldukça büyük önem arz eden internet sitesine sahip olmak gereklidir. Şöyle düşünün, internet siteniz var, bu siteniz sayesinde ticaret yapabiliyor, düşüncelerinize kalıcı olarak yer verebiliyor, bu düşünceleri tüm dünyayla anında paylaşabiliyorsunuz.

 İnternet sitenizin olduğunu düşünün, bu internet sitesinin bir e-ticaret yapısına sahip olduğunu düşünün, hiçbir şey yapmadan internet üzerinde 7 gün 24 saat Online hizmetler sunan bir mağazaya sahipsiniz ve herhangi bir Efor sarf etmeden kazanç sağlayabiliyorsunuz. İnternet sitelerinin kullanım amacı ne olursa olsun, kişi ve kurumların verdikleri mesajları yayınlamak ve kendilerini ifade etmek açısından önemli olduğunu bilmek gerekir.

1.      Ticari bir amaca hizmet eden firmaların bu platformlar üzerinde yer alması onların geleceği açısından büyük önem arz eder. Günümüzde internette yer almayan hiçbir marka yoktur. Bütün markaların internet üzerinde bir e-ticaret sayfası vardır. Bunun anlamı şudur. Bugün fiziksel olarak markaların bir AVM’de mağazası olabilir.

2.      Fakat teknolojinin gelişmesiyle ilerleyen yıllarda artık markaların ve firmaların tümü lojistik sistemlerinde gelişmesiyle fiziksel mağazalara ihtiyacı kalmayacaktır.

3.      Bugünün şartlarında günlük hayatta milyonlarca insan bütün işlerini ve alışverişlerini internet üzerinden sağlamaktadır. Artık internet üzerinden yemek siparişi, market alışverişi ve çeşitli ürünleri alabiliyorsunuz. Teknolojik gelişmeler sayesinde bu ürünleri ve hizmetleri aynı gün içerisinde, hatta saatler içerisinde almanız mümkündür.

4.      Bugünün şartlarına bakacak olursak, artık herkesin bir sosyal medya hesabı var ve insanlar birbirleriyle iletişim kurmak için internete ihtiyaç duyuyor ve herkes kendini internet siteleri üzerinden ifade etmek istiyor.

5.       Günümüzde milyonlarca kişisel web sitesi bulunuyor. Bunun sebebi de insanların kendilerini en iyi şekilde ifade etmek istemeleridir.

6.      Dünyaya açılan en büyük pencere, kabul edelim ki, artık internettir. Günümüzde internetsiz yaşayan bütün toplumlar ilkel olarak kabul edilir ve dünya da bu toplumlar dijital platformlarda olmazsa yok sayılırlar. 

7.      Günümüzdeki bilgi akışı dünyanın daha önce hiçbir zamanında görülmemiştir. Toplumların kendini sürekli olarak geliştirmesi, araştırma yapması ve bilgi akışı sağlaması gerekir. Bugün bahsettiğimiz konularda bizlere en çok yardım eden olgular internet siteleridir. Bugün internet ortamında paylaşılan bilgilere insanlar ihtiyaç duyarlar.

8.      Çünkü burada daha önce hiç görmediğiniz ve bilmediğiniz bilgilere saniyede ulaşabilirsiniz. İnsanların sosyalleşmek, yeni insanlar tanımak, yeni fikirler edinmek, dünya görüşü kazanmak, dünyadaki son dakika haberlerinden haberdar olmak, dünya siyaseti hakkında bilgi sahibi olabilmesi için internete ihtiyacı vardır.

İnternet Sitelerinin Şirketler ve Markalar İçin Önemi Nedir?

İnternet sitelerinin şirketler ve markalar için birçok önemi mevcuttur. Bunun nedeni ise; klasik olan reklam ve pazarlama tekniklerinden konuşmak, başlangıç konularında anlaşılması için yararlı olabilir. Günümüzde geleneksel işletmelerin mantığını ele alırsak, şehirlerin en kalabalık yerlerinde bir işletme açılır ve müşterilerin burayı ziyaret etmesi beklenir.

 Sadece bir bekleyiş söz konusu değildir. Kurumsal kimlik çalışmaları, reklam ve tanıtım faaliyetlerine başlanır. Fakat işlek caddelerde yer alan mekânlar için çok fazla reklam giderinin olmadığı düşünülür. Fakat yine de reklam ve tanıtıma her açıdan bir bütçe ayırmak işletmenizin sağlığı için oldukça önemlidir. İşlek caddelerde olan mekânlar için en iyi reklamlardan biri büyük ve dikkat çekici bir tabela ve iç mekân tasarımının iyi olmasıdır.

Geleneksel Reklam ve Tanıtım Faaliyetleri Nasıl Olmalı?

Klasik olan reklam anlayışlarına göre, kısıtlı bir bütçeniz varsa ve işletmenizin satış potansiyeli düşükse, radyo ve televizyonlara belirli zamanlarda reklam verebilirsiniz. Bunun dışında gazeteler ve Billboardlar da iyi reklam araçlarıdır. Puntolar sayesinde ayda bir kez gazetelere reklam verebilirsiniz. Böylelikle reklam faaliyetlerinizde herhangi bir aksama söz konusu olmaz.

 Günümüzde büyük bir firmaya sahipseniz ve ulusal kanallar ve büyük gazetelere ve radyolara reklam vermeniz, işletmenizin geleceği konusunda büyük bir yatırımdır. Unutulmaması gereken en önemli konulardan biri de reklamların büyüklüğü işletmelerin büyüklüğüyle alakalıdır. Büyük şirketlerin küçük, küçük işletmelerin büyük reklamlar vermesi beklenemez.

Dijital Reklam ve Tanıtım Faaliyetlerinin Etkileri Nelerdir?

Günümüz şartlarında yukarıdaki reklam faaliyetleri kısmen işlemektedir. Artık büyük ya da küçük fark etmeksizin bütün işletmeler reklam ve tanıtım faaliyetlerini internet üzerinden gerçekleştirmektedir. Bunun dışında işlek cadde üzerinden dükkânlarınızın olmasına da gerek yoktur.

 Eskiden gazete ve televizyonlardan gerçekleştirilen reklam faaliyetleri artık internet üzerinden dijital reklam ajansları tarafından sağlanmaktadır. Düşük bütçeye sahip işletmelerin reklam ihtiyaçları sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu yüzden internet sitesi kurmak dijital alanlarda iyi bir imaja sahip olmanızı sağlar.

İnternet Sitelerinin Markalara Sağladığı Faydalar Nelerdir?

·        Düşük reklam bütçeleri ile reklam ve tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirme,

·        Ürünlerin teşhiri için herhangi bir somut mekâna ihtiyaç duyulmaz.

·        Sadece satışa sunulan ürünler için depo alanına ihtiyaç duyulur.

·        Ürünlerinizi daha fazla sayıda insanın görmesini sağlamak.

·        Sınırsız bir şekilde reklam verme özgürlüğüne sahip olmak

·        Baskılı ve çevreye zarar verecek fiziksel reklam ürünlerinin olmamasıyla çevrenizi kirletmezsiniz ve korunmasını sağlamış olursunuz.

·        Ürünlerinizdeki muhtemel değişiklikleri rahatça yerine getirebilir ve sınırsız ve az bir maliyetle bu işlemleri tamamlayabilirsiniz.

·        Şirketlerinizin kısa bir zaman diliminde Kâr Marjını yükseltebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz avantajlara sahip olabilmek adına bütün işletmelerin bir internet sitesine ihtiyacı vardır. Sizlere şirketlerinizin daha iyi bir hizmet sunabilmesi ve çalışmalarını verimli bir hale getirebilmesi adına kurumsal web sitesi çalışmaları hakkında bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Kurumsal Web Sitesi Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde kaliteli bir kurumsal web sitesinin özellikleri şu şekilde olmalıdır;

Modernize Edilmiş Bir Ara yüze Sahip Olan İnternet Sitesinin Kazancı Nedir?

Web dünyasında zaman geçtikçe her şey değişime uğrar ve bütün internet siteleri kendini yenileme ihtiyacı duyar. Bunun temel sebebi hitap edilen kesimin ilgisini çekebilmektir. Hayatımızdaki moda anlayışında olduğu gibi, günümüzde Trend olan tasarım örnekleri, yarın modası geçmiş olabilir ya da kullanıcılara cazip gelmeyebilir.

İnternet günümüzde oldukça dinamik ve esnek bir yapıya sahiptir. Kullanıcıların yaşam tarzı ve değişimlerine göre değişim göstermektedir. Bundan ötürü kurumsal firmaların sahip olduğu modern ve değişkenlik gösteren bir ara yüze sahiptir.

Bugünlerde internet sitelerinde kullanılmış olan ögelerinde tek sayfada toplandığı flat tasarımlar, oldukça fazla tercih ediliyor. Bunun temel sebebi de kullanıcıların internet sitelerinde fazla vakit geçirmek istememesidir.

 Aradığı bilgilere bir an önce erişmek isteyen ziyaretçilerin bütün elemanları tek bir sayfa da görmek istemektedir. Sosyal medya ikonlarının kullandığı ve kullanıcı iletişim araçları, bunların en büyük göstergelerinden biridir. Ara yüz tasarımında, bahsi geçen unsurların hepsinin bir arada olması gerekir.

Teknik SEO Faaliyetleri Nelerdir? Faydaları Nedir?

Teknik SEO faaliyetleri, internet sitenizin bakım çalışmaları demektir. İnternet sitenizde yer alan bağlantıların yenilenmesi ve site bakım çalışmaları kapsamında yer alır. İnternet sitenizde yer alan bütün içerik faaliyetlerinin optimize edilmesi aynı çalışmadır.

Kurumsal firmalar açısından PC’lerin işlemcileri ya da RAM hafızası yükseltiliyorsa, sunucu kapasitelerinin zaman geçtikçe yükseltilmesi gerekebilir. Bunun sebebi ise böyle internet sitelerinde yoğun bir şekilde veri alışverişi gerçekleştirilmektedir.

Teknik SEO faaliyetleri ayrıca, arama motorlarının değişen algoritmalarını takip etmeyi gerektirmektedir. Günümüzde eskiden olduğu gibi bir internet sitesine dış bağlantı verip backlink çalışmaları yürütülebilirdi. Fakat günümüz şartlarında, sosyal medya mecralarına bağlantı verip backlink faaliyetleri yürütülebilir.

Mobil Uyumlu (Responsive) Bir İnternet Sitesi Her Zaman Daha Çok Tercih Edilir!

Mobil cihazların günümüzdeki kullanımından ötürü, Web sitelerinin mobil cihazlardan ne şekilde göründüğü oldukça önemlidir. Günümüz şartlarında internet kullananların %80’i internete cep telefonlarından giriyor. Cep telefonlarından internet kullanan kitle genç kesimlerden oluşmaktadır.

Bu yüzden web sitelerinin cep telefonundan kullanılabilir olması gerekir. İnternet siteleri bilgisayar ekranında yatay görüntüleniyorken, cep telefonlarından dikey bir şekilde görünmektedir. Bu yüzden menülerin dikey bir yöne doğru tasarlanması gereklidir. Kullanımının kolay olması için görsellerin ve web sitesinde kullanılan videoların cep telefon uyumlu olması oldukça önem arz eder.

Google Haritalar İnternet Siteme Ne Kazandırır?

Günümüzde birçok işletme sahibi Google Haritaların internet sitesi üzerindeki etkisini önemsemez, fakat Google haritalar işletmeler için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bunun nedeni ise kurumsal şirketlerin açık adreslerinin ve haritadaki konumlarının doğruluğu belirgin olması ziyaretçiler için güven duygusunu pekiştirmektedir.

Google haritalar üzerinden adresi belli olan işletmeler ve firmalar kullanıcılarına oldukça büyük güven verir. Google haritalarda firmalar için yapılan yorumlarda, ortalama olarak işletmeler hakkında bir fikre sahip olmayı sağlar. Ayrıca kurumsal firmaların Google haritalar üzerinde iletişim formunu doldurması, kullanıcıların şirketlere ulaşması açısından oldukça büyük önem arz eder.

Paylaşım Butonlarının Önemi Nedir?

 Web sitenizde olan paylaşımların, daha fazla kitleye hitap etmesinin en etkili yollarından biri sosyal medya butonlarının olmasıdır. Bu butonlar sayesinde internet sitenizi ziyaret eden kullanıcıların beğenmiş olduğu içerikleri daha fazla kişilerin görmesini istedikleri için paylaşırlar. Böylelikle bu butonlar sayesinde internet sitenizin bedava tanıtımını yapmış olursunuz. Sizler internet sitesi kurmak istiyorsanız, bu çalışmaların içerisine paylaşım butonlarını eklemelisiniz.

Hakkımızda ya da Hakkımda Sayfasında Neler Olmalıdır? Neden Önemlidir?

Hakkımızda sayfasında firmanın ya da kişisel bir web sitesi olan kişilerin şahsını ya da kurumunu en iyi şekilde ifade etmesi gerekiyor. Hakkımızda sayfasında firmanın prensiplerinden, yapısından, ne zaman kurulduğu konusunda bilgiler içeren sayfadır. Bu sayfanın amacı ziyaretçilere güven vermek ve internet sitesinin güvenilir olduğunu anlatmaktır. Hakkımızda sayfa içeriği aşağıdaki unsurları barındırmalıdır;

·        Vizyonumuz

·        Misyonumuz

·        Felsefemiz

·        Ekibimiz

·        Kalite yönetim sistemi

İçeriklerin Özgün Olması Gerekir!

İnternet sitesinde yer alan gerek görsel gerekse yazılı olan içeriklerin benzersiz olması ve özgün bir şekilde oluşturulması gerekir. İnternet dünyasında kopya içeriklerin yer aldığı bir internet sitesi asla güvenilir değildir ve sizlere birçok zarar verebilir. İnternet siteniz arama motorlarından menedilebilir ve hedeflediği kitleyi asla yakalayamaz. SEO açısından, arama motorlarında organik bir şekilde üst sıralarda yer alması açısından büyük sıkıntılar yaşatabilir.

·        Özgün içeriklere sahip olmak, internet sitenizi ziyaretçilere karşı daha güvenilir ve daha kaliteli bir imaja sahip olmasını sağlar. Özellikle internet sitenizde yer verdiğiniz makaleler ve görsel içeriklerin daha önce herhangi bir internet sitesinde yayınlanmamış olduğuna dikkat etmelisiniz.

·        Kopya içerikleri internet sitenizde paylaşmanız ve bunun arama motorlarının transkripsiyon ekipleri tarafından fark edilmesi internet sitenizin kara listede yer alan internet siteleriyle aynı muameleyi görmesini sağlar ve internet sitenizden bir daha verim alamayabilirsiniz. Bu yüzden özgünlük ve benzersiz olmak oldukça önemli bir konudur.

·        Unutmamanız için şunu dile getirmek istiyorum, internet sitenizin en doğal ve en gerekli reklam faaliyetleri SEO çalışmalarıdır. SEO çalışması demek ise internet sitenizin benzersiz ve kendine has bir duruşu olduğunu ifade eder. Bu yüzden internet sitenizin orijinal olmasına özen göstermek zorundasınız.

İnternet Sitenizin Hızlı Olması Oldukça Önemlidir!

Yavaş bir yapıya sahip olan internet siteleri hiçbir kullanıcı tarafından tercih edilmez ve bu sitelerin SEO puanları oldukça düşük olduğundan arama motorlarında istediğiniz yeri bulamayabilirsiniz. Bu yüzden internet sitenizin hızı oldukça önemlidir.

 İnternet sitesinin standart olarak üç saniye içerisinde açılması gerekir. Ziyaretçiler sitenizde gezinirken, bir bilgiyi bulmak için zaman kaybetmesi ve internet sitesinin yavaş çalışmasından sıkılıp sitenizi terk edip, internet sitenizin ileriki süreçlerde hiç ziyaret edilmemesi durumlarına bile yol açabilir bu yüzden internet siteniz için seçmiş olduğunuz, sunucuların kaliteli faaliyetler göstermesi ve hızlı çalışması önemlidir.

Kurumsal bir firmaya sahipseniz en kaliteli Hosting sağlayıcıları ile çalışmanız gerekir. İnternet sitelerinizin yavaşlaması ve açılmaması gibi problemlerde anında sizlere yardımcı olabilecek bir Hosting sağlayıcısı ile çalışmanızı öneriyoruz. Bu yüzden internet sitenizin hızı ziyaretçilerin internet sitesinde geçirdiği vakti doğrudan etkiler.

Web Tasarım Ajansları ile Çalışmanın Önemi Nedir?

Reklam, tanıtım ve pazarlama açısından web sitelerinin ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Fakat daha önemli olan konu pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinizi profesyonel olarak yaptırdığınız firmanın kim olduğudur. Bu anlamda çalışacağınız web tasarım ajansını iyi araştırıp, sizlere en verimli hizmetler sunan firmaları tercih etmelisiniz. Profesyonel bir ajansla çalışmak şirketinizin değerini katlayabilir.

·        Bu yüzden reklam, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinizi yapacak olan ajanslara beklentilerinizi ve hedeflerinizi açıkça belirtin ve o ajansın bütün çalışmalarını gerekirse inceleyin ve onlardan referans isteyin. Yanlış bir seçim sizleri hem itibar konusunda hem maddi hem de manevi olarak zarara uğratabilir. Aklınızda internet sitesi kurmak gibi bir fikir varsa piyasayı iyi bir şekilde inceleyip en iyi firmayı seçmeye özen göstermelisiniz.

·        Bu hizmetleri sizlere ajanslardan daha uygun fiyatlara sunacak Freelancer web tasarım uzmanlarını da tercih edebilirsiniz. Fakat ajanslar daha profesyonel ve içerisinde birden fazla web tasarım uzmanı bulundurdukları için oluşan bir problemi tek başına çözemeyen bir web tasarım uzmanı dışında farklı kişiler ve profesyonellerle bu problemlerinizi çözebilirler.

·        Fakat Freelancer web tasarım uzmanları bireysel çalıştıkları için sizlere oluşacak bir problem de yardımcı olamazlarsa, tekrardan farklı bir web tasarım uzmanına başvurmanız gerekir ve bu durum sizlere ekstra maliyet çıkardığı gibi zaman kaybetmenize de sebep olabilir.

·        Bunların dışında web tasarım sürecinin bir ekip işi olduğunu unutmamanız gerekir. Web tasarımcı, grafik tasarımcı ve editör, yazar ve proje yöneticisinin en iyi şekilde çalışması gereken bir ekip çalışması gerektirir. Doğru bir ajans seçtiyseniz verdiğiniz ücret bir şekilde hakkını bulur ve bedelini ödediğiniz, bu çalışmaların hem kısa hem uzun vadede meyvelerini toplamış olursunuz.

Müşteri Kitlesi Oluşturmak ve Yeni Müşterileri Bulmak!

Günümüzde en çok sorulan sorulardan biri internet sitesi kurmak bana ne kazandırır? Sorusudur. Bu sorunun aslında birçok cevabı fakat temel olarak argoda tek bir cevabı vardır. Müşteri bulmak. Halk dilinde tabiri de kullanılabilir. Ticari menfaatleri doğrultusunda hizmet veren firmaların en büyük hedefi ayakta kalmak ve faaliyetlerini sürdürmektir.

Ticari olarak faaliyetlerine devam eden firmaların güçlü kalmasını sağlayan temel etken müşteri Portföyü oluşturmak ve yeni müşteriler bulmaktır. Bunun en kolay yolu efektif pazarlama yöntemlerini kullanıp, esnek bir yapıya sahip olarak müşteri bulmaktır. İnternet dünyasında akıllı pazarlama yöntemlerini bulmak için SEO çalışmaları, e-mail pazarlamaları en etkili yollardır.

Günümüzde en önemli pazarlama tanımlarından biri de Inbound pazarlama yöntemi önemli pazarlama tanımları arasında yer alır. Bu pazarlama yönteminin, diğer yöntemlerle ortak yönü doğrudan müşteri çekmek ya da müşteri bulmaktır. Bu çalışmaların yapılabilmesi için bazı uygulamaların yapılması gerekir.

Bu çalışmalar için yapılması gereken en gerekli çalışmalar şunlardır;

1.      Web sitelerindeki içeriklerin düzenli olarak güncellenmesi ve yeni müşteriler bulma yöntemlerinden biridir. Günlük en az bir adet içerik girilmesi web sitelerinin güncel kalması ve Inbound pazarlama yöntemi için oldukça gereklidir.

2.      Sosyal medya platformlarında reklam aktivitelerinin yapılması, kısa vadede sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Günümüzde en çok tercih edilen pazarlama yöntemlerinden biri de e-posta pazarlamalarıdır. Hazırlamış olduğunuz kaliteli haber bültenleri sayesinde yüksek sayıda kullanıcıya ulaşabilir ve pazarlama faaliyetlerini oldukça kaliteli bir şekilde yürütebilirsiniz. Fakat bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli konu e-posta göndereceğiniz kişilerin hedef kitlenize uygun Profile sahip olmasıdır.

Bugünün şartlarında birçok şirket, sosyal medya üzerinden aldığı geri dönüşümler sayesinde e-posta pazarlaması yapmaktadır. En sağlıklı pazarlama yollarından biri budur.

Arama Motorlarında Üst Sıralarda Yer Almak!

Web sitesi olan herkes, arama motorlarında en üst sırada yer almak gibi bir hedefe sahiptir. Fakat bu hedefe sahip olan her internet sitesi sahibi, bu hedef için gerekli olan tüm çalışmaları yerine getirmemektedir. Her sektörde birçok firma Google gibi arama motorlarında en üst sırada olmak için gerek doğal SEO çalışmaları gerekse reklam faaliyetleriyle üst sıralarda yer almak için çalışmalar yapmaktadır.

Aklınızda şöyle bir soru olabilir; Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmak neden bu kadar önemlidir? Cevap verelim;

·        Arama motorlarında genelde ilk sayfada olan firmaların ürün ve hizmetleri hem güvenilirlik hem de tercih edilme konusunda diğer sayfalarda yer alan firmalara göre kat ve kat daha üstündür ve ilk sayfalarda yer alan firmalar oldukça fazla tercih edilen firmalardır.

·        Ticari amaç güden firmaların bilmesi gereken şey şudur; Google ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren her sektör için en büyük müşteri potansiyelini sağlayan platformdur. Bu yüzden arama motorlarında üst sıralarda yer almak oldukça önemlidir. Müşteri potansiyelinin en yüksek olduğu platform Google arama motorudur.

·        Doğru anahtar kelimeler üzerinde çalışmaların yapılması, organik Google aramalarında sizleri üst sıralara taşır. Google arama motorunu tercih eden kullanıcılar genelde aradıkları bilgilere genel olarak ilk sıralarda ve ilk sayfada aramaktadırlar. İnsanlar ikinci ve diğer sayfalara nadiren bakarlar. Bu yüzden bir ürün ya da hizmeti sunmak istediğiniz bir kitle oluşturmak istiyorsanız.

·        İnternet sitenizin SEO çalışmalarına özen göstermeniz gerekiyor. İnternet sitenizin ilk sırada yer alması sadece müşteri kitlenize değil, sizlere de büyük bir özgüven verir ve markanızın değeri katlanır. Bugün dünya üzerindeki bütün firmaların değeri internet üzerindeki bilinirlikleriyle ölçülebilmektedir.

·        Örneğin; firmanızın büyük bir projeyi almak için farklı şirketlerle yaptığı toplantılarda sizlerden istenen referanslarda internet sitenizin arama motorlarındaki konumunu kullanabilirsiniz. Bu durum firmanızın istediği projelere sahip olması için sizlere umduğunuzdan fazla avantaj sağlar.

·        Bu yüzden internet sitelerinizin üst sıralarda yer alması için çalışacağınız SEO ajanslarını doğru seçmeli ve sizlere bu anlamda hizmet veren en iyi firmaları bulup, onlarla çalışmalısınız. İnternet sitesi kurmak gibi faaliyetlerinizde firmanızın kurumsal kimliğini ön plana çıkaran en önemli çalışmalardan biri SEO ve arama motorlarında üst sıralarda olmak için yaptığınız dinamik çalışmalardır.

·        Google arama motorunda üst sıralarda yer almak için 200’ün üzerinde Kriterin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu Kriterlerin Google tarafından belirlenen ve internet kullanıcılarının, kullanıcı deneyimleri gözlemlenerek belirlenmiş Kriterlerdir. Bu çalışmaların yerine getirilmesi için yapılan tüm organik çalışmalar SEO çalışmaları olarak adlandırılmaktadır.

Reklam Etkisinin Sürekliliği Markanızı Ayakta Tutar!

Başlıktan da anlayacağınız gibi bir internet sitesi kurmak istiyorsanız, bahsettiğimiz her adımı uyguladığınızda başarı kaçınılmazdır. Bu adımlardan biri de reklam faaliyetlerinin istikrarlı bir biçimde sürdürülmesidir. Sizlere Spam olarak gelen bu reklamlardan her defasında bıktığınızı dile getirseniz de market ya da AVM’lerde alışveriş sepetinize fark etmeden bıktığınız reklamların yapıldığı ürünleri alırsınız.

Reklam faaliyetlerinin ve tekniklerinin sürekli tekrar edilmesi ürünlerin satılması için değil, bu reklamları yapan markaların isimlerinin insan beynine mesaj gönderip bilinçaltına yerleşmesini sağlayıp, markaların insanların aklında kalmasını ve popülerliğini arttırmaktır. Amaç bu markaların sürekli isminin gündemde olmasını sağlamaktır. Zaten belirli bir süre sonra bu markalar en kaliteli markalar olarak karşımıza çıkıyor.

Kurumsal İmaj Neden Önemlidir?

Firmaların standartlarının olması ve Prestiji kurumsal imajla direkt bağlantılıdır. Kişisel internet sitelerinde yapıldığı gibi Kurumsal olan internet sitelerinde de bir duruşa sahip olmalı ve esnekliğin bir çizgisi olmalıdır. Bu yüzden Kurumsal firmaların internet sitelerinde belirli kuralları uygulaması gerekiyor. Dijital ortamlar içerisinde kurumsal imaja sahip olmanın birinci kuralı iyi bir Logoya sahip olmaktır. Kaliteli bir Logo tasarımı ile işe koyulmalısınız. Sonrasında internet sitesinin ara yüz tasarımı yapılmalıdır.

Günümüzde kurumsal imaj için izlenmesi gereken yollar şunlardır;

1.      Web sitelerinde kullanılan renklerin, sektöre ve hedef kitlesine uygun olması gerekir.

2.      Bunun dışında marka içerisinde hizmet veren personellere de internet sitenizde yer verip, kullanıcılara güven aşılayabilirsiniz.

3.      Hakkımızda sayfası oldukça detaylı bir şekilde tasarlanmalı ve verilmek istenen mesaj en iyi şekilde ifade edilmelidir. Bu sayfa kurumun, kurumsal imajını hedef kitlesine doğrudan yansıtan sayfadır. Bu yüzden tasarımına dikkat edilmelidir.

4.      İletişim bu işin altın kuralıdır ve bu konu müşteri memnuniyetini arttırır. Bu yüzden canlı olan iletişim butonlarına yer vermek, e-mail adresleri, hızlı iletişim formu ve sosyal medya butonlarının internet sitesinde efektif bir biçimde kullanılması gerekir.

5.      Markayla alakalı olan görsellerin ve özgün makalelerin internet sitesinde yer alması oldukça önemlidir. Markaya ait olan mekânlar ve bununla alakalı profesyonel çekilmiş video ve fotoğraflara internet sitesinde yer verilmelidir.

6.      Markanıza ait kurumsal reklam ve farkındalık faaliyetlerine katılmalısınız. Yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının aktivitelerinde yer almak, firmanızın cemiyet hayatındaki duruşunu üst düzeye çıkarır. Bu durum dışındaki reklam faaliyetlerine ayrılan bütçenin kontrol edilmesi markanızın kurumsal imajını uzun vadede pozitif etkiler.

7.      Marka adının kısa ve öz olması akılda kalması için son derece önemlidir. Telaffuz edilebilen bir marka adı seçmeye özen göstermeli ve kullanıcıların markanızı internet aratırken kolayca bulabilmesini sağlamalısınız. Bu yüzden marka adını doğru seçmek son derece önemlidir.

Markalaşma Sizleri Zirveye Taşıyan En Büyük Güçtür!

Günümüzde birçok kurumsal şirket kendi isim ve uzantıları ile değil marka isimleriyle akıllarda kalmıştır. Örneğin ‘’Google’’ bir arama motorudur. Fakat kimse ‘’Alphabet’’in altında bir marka olduğunu bilmez. ‘’Alphabeti, Alphabet’’ yapan Google’ın ta kendisidir. Markaların gücü, şirketlerin güçlenmesine imkân sağlar. Yoksa şirketlerin isimleri etkili bir markası yoksa hiçbir anlam ifade etmez.

·        Markalaşmak, bir ekip çalışması işidir ve bu markanın oluşturulabilmesi için hedeflenen noktaya çıkabilmek için plana sadık kalacak bir takımın oluşturulması gerekir. Takımın çay yapan bireyinden proje yöneticisine kadar herkesin birbirine ilham vermesi ve herkesin fikirlerine saygı duyulmalı ve herkese söz hakkı tanınmalıdır.

·        Hiyerarşik düzenlerde altınızdaki personellerin fikirleri küçümsenmemelidir. Bu yüzden Liderinden getir götür işlerini yapan personele kadar herkesin ekip ruhuyla çalışması ve fikirlere saygı duyulacak bir ortam oluşturulması gerekir. Takıma öncülük eden kişinin Proaktif bir kişiliğe sahip olması ve yaratıcı fikirlerle dolu olması ve kriz anında iyi bir yönetim yeteneği bulunması gerekir.

Rekabeti Kazanan Taraf Siz Olun!

·        Rakip firmalardan daha iyi olabilmek için onlardan daha fazla çalışmak yeterli değildir. Aynı zamanda zekânızı konuşturarak onlardan daha etkili çalışma prensibine sahip olarak rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz. Bu yüzden rakiplerinizi geçebilmek ve onların bir adım önünde olabilmek için ne yaptıkları hakkında fikir ve bilgi sahibi olmak zorundasınız. Piyasayı iyi takip etmeli ve kendinizi bu yüzden iletişim konusunda iyi geliştirmelisiniz.

·        Özellikle günümüzde SEO çalışmalarında başarılı olan firmaların yaptığı en iyi şey rakiplerini analiz etmek ve onların yaptıkları hataları görüp, o hataları yapmamak ve onların yaptığından daha etkili çalışmalar yapmaktır. Takip ve iletişim sizlere bu noktada başarı getirecektir.

·        Rakiplerini analiz etmeden sadece başını önüne eğip çalışan firmaların başarısız olduğunu iddia etmiyorum, fakat bu çalışmaların bir neticeye ulaşması için onların eksiklerini fark edip, fazlasını ve daha profesyonel olan çalışmaları sizlerin yapması gerekiyor.

İşin neticesinde sizlere internet sitesi kurmak neden önemlidir? Sorusuna en detaylı şekilde cevap vermeye çalışarak izlemeniz gereken tüm adımları en titiz şekilde anlatmaya çalıştık. Sabır gösterip yazımızı okuduysanız, teşekkür ederiz. Farklı konularda bilgi almak ve en orijinal bilgilere ulaşmak için internet sitemizin blog sayfasına göz atın.

Web Sitesi Tasarımı hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 3285 kelimedir.

Bu makale 2022-07-20 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.