Teknik SEO Nedir? Denetimi Nasıl Yapılır?

Teknik SEO Nedir? Denetimi Nasıl Yapılır?
Teknik SEO Nedir? Denetimi Nasıl Yapılır?

Teknik SEO, arama motoru optimizasyonunun kızıl saçlı üvey çocuğu olarak tanımlanmalıdır. Genellikle gözden kaçan ve takdir edilmeyen ama yine de ailenin çok değerli bir üyesi. Alanında uzman Dijital Pazarlama Firması olarak, sitelerin teknik SEO'ya yeterince sevgi ve ilgi göstermeyerek kendilerini ne sıklıkla zora soktuklarını ilk elden gördük. Bu nedenle, tüm müşterilerimizi, bilindiklerinde kolayca çözülebilecek temel hataları ve sorunları bulmak için düzenli olarak hızlı bir teknik SEO denetimi yapmaya teşvik ediyoruz.

Teknik SEO Denetimi Neden Önemlidir?

İnsanlar SEO hakkında çok konuşurlar ancak çoğu makale ve ipucu "sayfa içi SEO" denen şey içindir. Gerçekte, arama motoru optimizasyonunun üç gerçek odak alanı vardır: sayfa içi SEO, sayfa dışı SEO ve teknik SEO.

Teknik SEO, web sitesi ve sunucu optimizasyonuna odaklanmıştır. Sayfa içi SEO, içeriğe ve tek tek sayfaları optimize etmeye odaklanır. Sayfa dışı SEO, bağlantıları ve sosyal medya pazarlaması veya etkileyici pazarlama gibi diğer harici sıralama sinyallerini ifade eder.

Arama motoru optimizasyonunun diğer alanlarında olduğu gibi, bir işletme sorunları bulmak için düzenli olarak bir teknik SEO denetimi yaptığında bu işletme için daha iyi performans anlamına gelecektir. Bu sorunların düzeltilmesi genellikle çok kolaydır. 

Teknik SEO Denetim Adımları

Taranabilirlik kontrolü

Bir arama motoru sitenizi tarayamaz ve dizine ekleyemezse , mükemmel anahtar kelime kullanımına sahip harika içerikleriniz bile olsa oldukça anlamsızdır. Bu nedenle teknik bir SEO denetimindeki ilk adım her zaman robots.txt dosyasını kontrol etmektir. Bir robots.txt dosyası, bir arama motoruna bir sitenin hangi bölümlerinin taranması gerektiğini ve "izin ver" ve "izin verme" komutları kullanılarak hangi bölümlerin yok sayılması gerektiğini söyler. Bölümlere izin vermeme nedeni, sunucu kaynaklarından tasarruf etmek ve bant genişliğini azaltmaktır. Google Search Console ile robots dosyasında düzenlemeler yapabilir, tarama hızının yanı sıra tarama hatalarını kontrol etmek için kullanılabilir.

Dizin kontrolü

Arama motorlarının siteyi tarayabileceğini öğrendikten sonra, sitedeki önemli sayfaların düzgün şekilde dizine eklenip eklenmediğini anlamak önemlidir. Yine, Google Arama Konsolu, her sayfanın durumunu elde etmek için kapsam raporunu kullanan en önemli noktadır. Mükemmel Dizin içgörüleri de sağlayabilen ücretsiz araçlar vardır. Screaming Frog en popüler olanlardan biridir ve 500'den az URL'ye sahip küçük boyutlu siteler için iyi çalışan ücretsiz bir seçeneği vardır. Screaming Frog gibi bir araç, dizine eklenebilen ve dizine eklenemeyen URL'leri gösteren ve bir URL'nin neden dizine eklenemediğini gösteren bir rapor oluşturacaktır.

Site haritası incelemesi

Site haritası, arama motoru tarayıcıları için web sitesinin net bir resmini sağladığı için SEO'nun kritik bir parçasıdır. Doğru uygulama, bir arama motoru tarayıcısını Robots.txt dosyası içindeki site haritasına yönlendirmektir. İyi bir site haritası, standart site haritası protokolü izlenerek bir XML belgesi olarak doğru şekilde biçimlendirilmelidir. Yalnızca URL'lerin standart sürümlerini içermeli ve hiçbir zaman "noindex" URL'leri içermemelidir. Siteye yeni sayfalar eklendiğinde veya güncellendiğinde, site haritası da güncellenmelidir. 

Yinelenen içerik incelemesi 

Aynı bilgilerin veya oldukça benzer bilgilerin birden çok kopyası, sitenizi incelerken Google ve diğer arama motorları için sorunlar yaratır. Bir arama motorunda kaynaklanan kafa karışıklığı, sayfa sıralamasını etkileyebileceği için asla iyi bir şey değildir. Google, yinelenen içeriği aramak için basit bir seçeneğe sahiptir. Google aramayı kullanın ve şu dizeyi kullanın: info: www.alaniniz.com. Arama sonuçlarının son sayfası, yinelenen içeriğin bulunacağı yerdir.

Sayfa hızını kontrol edin 

Google PageSpeed ​​Insights , teknik SEO denetimini tamamlamak için kullanılmalıdır. Bu, hem mobil hem de masaüstünde bir web sitesi hızını puanlayacak ve sayfa hızını artırmaya yönelik öneriler içeren başka bir harika ücretsiz araçtır. Sayfa hızı, hem SEO'nun hem de kullanıcı deneyiminin kritik bir bileşenidir. Kullanıcılar ve arama motorları hızlı bir siteyi takdir eder.

Sonuç

Sonuç olarak, işinizin tüm alanlarını optimize etmek daha iyi uzun vadeli sonuçlar üretecekdir. Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda, düzenli bir teknik SEO denetimi yapmak, sitenizin arama motorları için en iyi performansı gösterdiğinden emin olmanıza yardımcı olabilir.

Teknik SEO hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 550 kelimedir.

Bu makale 2020-12-23 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.