Google ADS Nedir? Ne İşe Yarar?

Google ADS Nedir? Ne İşe Yarar?
Google ADS Nedir? Ne İşe Yarar?

Google ADS, arama motorlarının bütün işletmelere sunmuş olduğu, web sitesi ziyaretçilerinin bazı ana terimler ile yapılan sorgulama sonuçlarıyla faaliyet gösteren reklam ve tanıtım çeşitlerinden biridir. Eskiden bir konuda bilgi almak için çeşitli kitaplar, ansiklopediler ve diğer basın ve yayın organlarından yararlanıyorduk. Fakat günümüzde birçok konuda merakımızı gidermek için Google gibi arama motorlarını tercih ediyoruz. Sizlere bu yazıda Google Adwords hakkında bilgiler verecek, Google ADS nedir sorusuna yanıt arayacağız.

Arama motorları, aratmak istediğimiz kelimeleri ilgili sonuçları elde etmemiz için belirli algoritmalara sahip olan programlardır. Günümüz şartlarında neredeyse üç milyar insan dijital ortamlarda farklı arama motorlarını tercih ederek, bazı anahtar kelimeler üzerinden arama yapmaktadır. Bilindiği üzere arama motoru denince dünya üzerinde neredeyse herkesin aklına ilk gelen sonuç Google olur. Google günümüzde dünyada en çok tercih edilen arama motorudur. 

Google Adwords Reklamları Nedir?

Google Adwords yeni ismiyle Google ADS olarak bilinir. Metinler üzerinden yapılan bir çeşit reklam modeli olan bu model, günümüzde en verimli reklam araçlarından biri olarak kabul edilir. Google ADS ile yapılan reklamlar, genel olarak belirli limitlere sahip olunan bazı satırlardan meydana gelir. İlgi çeken bir başlık, açıklama satırı ve site adı bu reklam için gerekli olan argümanlardır.

Google ADS reklamları, reklamları gören internet sitesi ziyaretçilerinin tıklaması sonucu ödeme yapılan bir sisteme sahiptir. Google ADS reklam modelinde ücretler reklamların gösterildiği anahtar kelimelerdeki rekabete göre değişim gösterir. Google ADS reklamları amacına ulaşmak için rakiplerinin arasından sıyrılmak ve daha üst sıralardan görünmek için bu reklamı verecek olan kişilerin daha yüksek bir ücret ödemesi gerekir. Google ADS için açık arttırma sistemi diyebiliriz.

Google ADS Nasıl Çalışır?

Google ADS çalışma sistemini anlamak açısından en önemli unsur anahtar kelimelerin yerleşimidir. Reklam sıralamaları, kalite puanı ve teklifler gibi bazı ögeler ile alakalı daha fazla bilgi edinmek son derece önem arz eder.

Seçilen kelimelerle alakalı yapılan aramalar uyuştuğunda, bu reklamların görünme ihtimali yükselir. Sizler hangi sektörde faaliyet gösteriyorsanız, kendi sektörünüz ile alakalı anahtar kelimeler belirlemelisiniz. Arama motoru ziyaretçileri sizin sektörle alakalı arama yaptığında ve belirlediğiniz anahtar kelimeyi arattığında sizin reklamlarınızı göreceklerdir. Google ADS reklamlarından yararlanırken, kendinize özgü anahtar kelimeler kullanmanız sizler için daha iyi olacaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler reklam verirken daha yararlı olur.

Bir Anahtar Kelimeye Birden Fazla Reklam Veren Firma Varsa Ne Olur?

Google ADS reklamlarına başladığınız da anahtar kelimelerinizi ve bu anahtar kelimelerden tasarlanan grupları ve bu kelimeler için ödenmesi gereken alt ve üst ücret limitlerinin belirlenmesi gerekir. Aynı anahtar kelimelerin birden fazla kişi tarafından kullanılması halinde Google tarafından reklam sıralaması yöntemi devreye girer. Reklam sıralaması, reklamların internet sayfasında gösterildiği, reklam konumunun ve reklamların gösterileceğine dair tercih edilen değerlerden biridir. Reklam sıralaması, teklif tutarı, kalite puanı bileşeni, uzantılarla diğer reklam şekillerinin beklenen etkisi kullanılıp hesaplanmaktadır.

Bahsettiğimiz sıralama aşamasında Google, reklam veren kişilerin belirlemiş olduğu anahtar kelimelerin içerisinde yer alan en ilgili kelimeyi seçmekte. Sıralama süreci başladıktan hemen sonra reklamlarınızın görüntüleneceği, görüntülenirse kaçıncı sayfada yer alacağını Google iki çeşit unsur üzerinden belirlemektedir.

Bunlardan biri verilen en yüksek tekliftir. Bir diğeri ise kalite skorudur. En yüksek teklif, anahtar kelimeler için ödenmesi gereken en yüksek limittir. Kalite skor ise yönlendirilen internet sitelerinin yakınlığına göre belirlenmektedir. Kalite skoru reklamların aranan kelimelere olan yakınlıkları ve kullanıcıların işlerine ne kadar yarayacağının belirlenmesi için kullanılan ölçme sistemlerinden biridir. Bu yüzden kalite skorunun yüksek olması reklamların görüntülenme oranını arttırır. 

Google Ads hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 535 kelimedir.

Bu makale 2022-07-21 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Eğitim

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.