Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?
Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Pazarlama stratejileri konusunda markaların neler yapacaklarından ziyade müşterilerin ne istediğine odaklanmak doğru bir bakış açısı olacaktır. Bu anlamda markaların müşteri odaklı çalışmaları son derece önemlidir. Markalar pazarlama stratejisi konusunda basit düşünmeli ve müşterilerinin olduğu pazarları tercih etmelidir. Bugünlerde değişen pazarlama Trendlerinde birçok marka ve işletmenin kafası karışabiliyor. Fakat ticari faaliyetlerinizi geliştirmek istiyorsanız dijital platformlarda kendinizi iyi bir şekilde yansıtmalı ve dijital pazarlama stratejileri oluşturmalısınız. Dijital pazarlama nedir? Hep birlikte göz atalım.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama herhangi bir markaların, ölçeği fark etmeksizin firma ya da kişilerin ürün ve hizmetlerini dijital platformlarda tanıtması olarak tanımlanabilir. Günümüzde internet dünyasının potansiyelinden ötürü artık reklamcılık anlayışı tamamen değişti. Bütün marka ve şirketler artık reklam ve tanıtım faaliyetlerini dijital ortamlarda sunmaya başladı. Dijital pazarlama oldukça fazla alternatife sahiptir. İnternetin her alanda bu faaliyetler yürütülebilir. En çok kullanılan dijital pazarlama kanalları şunlardır;

·        Arama motorları,

·        Sosyal medya platformları,

·        Mobil uygulamalar.

Bunların dışında daha birçok seçenek mevcuttur. İnternetin bulunduğu her yerde dijital pazarlama çalışmaları yapılabilir. Bu durum en çokta e-ticaret ile uğraşan firmaların işine gelmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde dijital pazarlama çalışmalarının miladı 1971 senesinde ilk gönderilen e-mail ile başladığı söylenmektedir.

Dijital Pazarlamanın İşlevleri ve Önemi Nedir?

Dijital pazarlamanın e-ticaret çalışmaları ve diğer internet faaliyetleri açısından işlevlerini ve önemini bilmek son derece önemlidir. Dijital pazarlama stratejileri sayesinde müşteri portföyünüzü genişletebilir ve dijital pazarlama reklam potansiyelinin tüm imkânlarından yararlanarak satışlarınızı arttırabilirsiniz. İstediğiniz hedef kitleyi seçip o kitle üzerinde çalışmalar yaparak çalışmalarınızdan % 100 verim elde edebilirsiniz. Dijital pazarlamanın potansiyel hakkında bilgi sahibi olmak için internet kullanımına dair araştırmalara bakmak oldukça akılcı bir çözümdür.

Dijital Pazarlamayı Geleneksel Pazarlamadan Daha Çok Öne Çıkaran Farklar Nelerdir?

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamadan farkı hakkında konuşmadan önce bilinmesi gereken şey pazarlama yöntemlerinin sınırsız alternatife sahip olduğunu bilmektir. Teknoloji sayesinde yeni pazarlama stratejilerinden feyz alarak daha önce denenmemiş bilinmeyen bir strateji oluşturabilir ve bunu kullanarak marka değerinizi yükseltebilirsiniz. Her gün yeni bir stratejiyle karşılaşmak bunun en büyük örneklerinden biridir. Bu sebepten ötürü birçok pazarlama stratejisi dijital pazarlama yöntemlerinin bir parçasıdır. Şimdi gelelim dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan daha değerli kılan farklara;

1.      Geleneksel pazarlama araçları gazete, radyo ve televizyonlardır. Fakat geleneksel pazarlamanın maliyet açısından ne kadar pahalı patladığından söz etmemize gerek bile yoktur. Dijital pazarlama sayesinde daha fazla kitleye ve doğru müşteri kitlesine daha uygun maliyetlerle ulaşmak mümkündür. Dijital pazarlama da ücret ödediğiniz tek şey reklam giderleridir. Toplumları etkileyen birçok ünlünün işini yapan tek kişi dijital pazarlamada Influencer’dır.

2.      Dijital pazarlama da yapılan reklam faaliyetleri direkt olarak arama motorları algoritmaları sayesinde hedef kitleye yönelik sunulur. Dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan ayıran yegâne farklardan biride zaman ve sürekliliğidir. Dijital pazarlamadaki bu süreklilik marka değerinizi arttırır. Geleneksel medyadaki pazarlama yöntemleri ise yapacağınız reklamlar, kısıt bir zaman diliminde yayınlanır ve herhangi bir hedef kitle filtrelemesine dair bir teknoloji söz konusu değildir. Bu yöntem oldukça pahalıdır. Bu yöntemde hedef kitleniz reklamları göremeyebilir. Bu durum mali anlamda sizleri zarara uğratabilir.

3.      Dijital reklamcılık ta hedef kitlenize yönelik yaptığınız tanıtımlarda kitlenizin nabzını ölçebilir ve geri bildirim alabilirsiniz. Bu durum geleneksel pazarlama da mümkün değildir. Bunun sebebi ise geleneksel pazarlamacılıkta verdiğiniz reklamlara kitlenizin verdiği tepkiyi görmeniz mümkün değildir. Dijital pazarlama kanallarında ise verdiğiniz reklamlara kitlenizden yorum ve mesajlar gelir. Reklamı gören insanlar bu reklamla alakalı görüş bildirebilir. Böylece kitlenizin sorularını yanıtlayarak onlarla etkileşime geçersiniz. Bu durumda sizlere pozitif yansır. Müşteriler geri dönüş aldıkları firmaları daha samimi bulur ve daha çok güvenirler.

4.      Geleneksel pazarlamadaki reklamcılığın ölçülebilme durumu ne yazık ki, mümkün değildir. Fakat dijital pazarlama da bu durumun olması satış faaliyetleri bulunan ve bu kanalları aktif bir şekilde kullanan firmalara ciddi avantajlar sunmaktadır. Bazı analiz araçları sayesinde dijital reklamların tıklanma ve görüntülenme bilgilerine ulaşılabiliyor.

5.      Geleneksel pazarlamaya göre dijital pazarlama da hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz. Çünkü geleneksel pazarlamadaki reklamcılıkta reklamlar herkese gösterilir. Filtrelenmesi mümkün değildir. Fakat dijital reklamcılıkta bu durum daha farklıdır. Reklamlarınızı hangi kitleye gösterebileceğinizi seçebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Dijital ortamda her şey için alternatif seçenek oluşturmak mümkündür. Dijital dünyanın dijital pazarlamanın cazibesi de buradan gelir. Herhangi bir sınır yoktur. Çalışmalarınızı istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz. Şimdi gelelim dijital pazarlama araçlarına;

SEO Çalışmaları

SEO sık sık karşılaştığımız bir terimdir. Bu çalışmalar dijital pazarlamanın ana mekanizmasıdır. Her türlü web sitesi ve sosyal hesabı arama motorlarının belirlediği politikalara uygun bir kalıba sığdırmak ve arama motorlarında üst sıralarda yer almak için tasarruflu ve etkili bir yöntemdir. Reklam çalışmasından ziyade tamamen emek isteyen, uzun vadeli ve özgün çalışmalardır. Sitelerin bütün detaylarını önemseyen ve dikkat eden bir çalışmadır.

E-mail Marketing

Dijital pazarlama çeşitlerinden biri olan E-mail marketing günümüzde markaların e-posta bültenleri oluşturup marjinal hedef kitlelerine ulaşmak için kullandıkları e-mail pazarlama yöntemleridir. Genellikle bir markanın yeni çıkardığı ürünleri ve satışa sunmak istediği ürünler için hazırlanan bültenlerle tüketicilere bilgiler ve teklif sunduğu çalışmalardır.

Sosyal Medya Marketing

Markaların ürün ve hizmetlerini sosyal medya platformları üzerinde sunmasına dair çalışmalardır. Bu yöntemde kısıtlı bütçe ile büyük kitlelere ulaşmak mümkündür. Dünyadaki bütün işletmelerin kullandığı yöntemlerden biridir. En etkili dijital pazarlama çeşitlerinden biridir. 

Dijital Pazarlama hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 786 kelimedir.

Bu makale 2022-07-19 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Eğitim

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.