Web Tasarımında Tipografi(Yazı Sanatı) Ne Kadar Önemlidir?

Web Tasarımında Tipografi(Yazı Sanatı) Ne Kadar Önemlidir?
Web Tasarımında Tipografi(Yazı Sanatı) Ne Kadar Önemlidir?

Web tasarımı dünyası, hem web hem de grafik tasarımcıları arasında işbirliği için olanak sağlar. Web tasarımı hem pratik çalışma hem de kişinin bireyselliğinin ifadesi olarak düşünülebilir. Yalnızca ayrıntılara önem veren yaratıcı beyinler gerçekten harika web siteleri oluşturmayı başarabilir.

Web sitelerini bu kadar harika yapan şey, izleyicilere / ziyaretçilere görsel olarak sunulan fantastik kodu, ayrılmak istemeden web sitesinde tutan gerçek bir başyapıt olarak birleştirme yeteneğidir.

2006'da Oliver Richtenstein, yazılı dilin (yani tipografinin) web'deki içeriğin% 95'ini kapladığını söyledi. Arama motorları kodu okurken, web sitelerinin var olduğu ve amacına hizmet ettiği insanlar iyi şekillendirilmiş içeriği okur. Görsel kriterleri karşılanmazsa, web sitenizden birkaç saniye içinde ayrılırlar. Tipografi üzerine meditasyon yaparken ve kelimelerden daha yüksek sesle konuşurken , C. Knight ve J.Glaser şunları söyledi:

Bir mesajı iletirken, bir tasarımın görsel ve sözlü yönleri arasında bir denge sağlanmalıdır.

Ancak bu durum, web siteniz için bir yazı tipi seçtiyseniz işi doğru yaptığınız anlamına gelmez. Tipografide sadece yazı tipi seçiminden çok daha fazlası vardır.

Mükemmel Web Tasarımının Sırrı

İletişim kurmak istediğiniz mesaj başlangıç noktası olmalıdır. Bir projenin taslağını hazırlarken, herhangi bir çalışmaya başlamadan önce, web sitenizle ne elde etmek istediğinizi ve ziyaretçinize ne tür bir mesaj göndermek istediğinizi belirleyin.

 Ferdinand de Saussure ve Roland Barthes , "ikincil anlam" veren metne bağlam ekleyerek bu konuya katkıda bulundular.metne. Bu, aynı kelime veya metinlerin farklı durumlarda farklı anlaşılacağı anlamına gelir. Örneğin, aşağıdaki iki resim aynı kelimeyi yazıyor, ancak mesajları büyük ölçüde farklı. Birincisinde, yazarın acilen durmamızı istediğini, ikincisinin ise alay etmeye ve okuyucunun devam etmesini istemeye vurgu yaptığını görüyoruz.

Duyarlı tasarım çağında incelik artık her zamankinden daha önemli. Bir yazı tipini diğerinden farklı kılan ince ayrıntılar, web siteniz için doğru olanı seçmenize katkıda bulunacaktır. Diğer bir deyişle, tüm ekranlarda iyi okunan bir yazı tipi seçerseniz, web siteniz çok daha yüksek bir kullanıcı deneyimine sahip olacaktır. Örneğin, biz web sitemiz için Nunito yazı tipini kullanıyoruz ve tüm cihazlarda kusursuz bir şekilde okuyor.

Tipografi, grafik tasarımcıları ve metin yazarları arasında işbirliğini mümkün kılan şeydir . Sıkıcı metinlerin bile, sıkıcı bir çevredeki en iyi yazı parçasından görsel olarak daha çekici görünmesini sağlayabilir.

Tipografinin Gücünü Küçümsemeyin

Aslında ince tipografik seçimler bir fark yaratır. Etkili olmasını ve mesajınızı iyi iletmek istiyorsanız tasarımınızın en çok ihtiyaç duyduğu şey bunlar. Sunmakta olduğunuz içeriğin anlamı öz olsa da ona görsel lezzet ve akılda kalıcı gösterebilimle eşlik ederseniz çok daha kolay geçecektir. Tereddüt etmeyin, web sitenizi en iyi web tasarım ajansından yaptırın, Farklı olun fark katın!

Web Tasarım Geliştirme hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 401 kelimedir.

Bu makale 2020-12-27 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.