Hemen Çıkma Oranını Azaltmak için 7 İpucu

Hemen Çıkma Oranını Azaltmak için 7 İpucu
Hemen Çıkma Oranını Azaltmak için 7 İpucu

Konu web site açılış sayfalarına gelince, kötü bir hemen çıkma oranı iyi bir şey değildir. Yüksek hemen çıkma oranları moral bozucu olsa da, bunu düzeltmek için adımlar atamayacağınız anlamına gelmez.

Açılış sayfasındaki hemen çıkma oranlarını azaltmak ve müşteri dönüşümlerini artırmak için kullanabileceğiniz yedi ipucu aşağıda verilmiştir.

Hemen Çıkma Oranı Tanımı ve Ölçümü

Öncelikle, hemen çıkma oranının tam olarak ne anlama geldiğini ve ne için çekim yapmanız gerektiğini tanımlayalım. Özünde, hemen çıkma oranı , sitenize gelen ve ardından ikinci bir sayfayı ziyaret etmeden ayrılan web sayfası ziyaretçilerinin yüzdesinin basit bir ölçümüdür. 

Sizin açılış sayfası hemen çıkma oranınınız yüksek ise, bu durum sayfanızın ziyaretçileri kalmak için ikna veya ürünün satışına devam etmek için bağlantılardan birini takip etmekte başarısız olduğu anlamına gelir. Kullanıcılar bir sekmeyi kapattıklarında, geri düğmesine bastıklarında, zaman aşımına uğradıklarında veya tarayıcılarına yeni bir URL girdiklerinde geri döner.

Peki, iyi bir hemen çıkma oranı nedir ve hangisi kötü olarak kabul edilir? Sektörde ortalama hemen çıkma oranlarının nasıl yorumlandığına dair bir kılavuz:

  • % 80 ve üzeri, kötü hemen çıkma oranı olarak kabul edilir.
  • % 70 ila 80'i değersiz olarak kabul edilir
  • % 50 ila 70 ortalamadır.
  • % 30-50 iyidir.
  • % 30 ve aşağısı mükemmel.

Artık hemen çıkma oranınızın neyi hedeflediğini bildiğinize göre, açılış sayfalarınızın hemen çıkma oranlarını nasıl iyileştirebileceğinize bakalım.

1. Eylem Çağrısını Değiştirin ve Yeniden Konumlandırın

Bir açılış sayfasının temel amacı, bir satış yapmak, bir kullanıcıyla daha derin bir etkileşim kurmak veya işletme hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanıcıyı bir harekete geçirici mesaja yönlendirmektir. Bu olmuyorsa, bunun açılış sayfasının hatası olduğu anlamına gelmez. İkna edici olmayan bir eylem çağrısı olabilir.

Harekete geçirme ifadesi ziyaretçilerin ilgisini çekmiyorsa, onu yeniden yazmayı veya hatta yeniden konumlandırmayı deneyin. Kullanıcılarınızın bunu nasıl gördüğünü ve duymaları gereken bilgileri verip vermediğini optimize edin.

2. Kullanıcı Deneyimini Tasarım Yoluyla Geliştirin

Ancak, kullandığınız harekete geçirme ifadesinin farklı bir bağlamda çalıştığını fark ederseniz, web sitesinin tasarımıyla ilgili temel bir sorun olabilir. Sitenin tüm cihazlara duyarlı olduğundan emin olun ve açılış sayfasının tasarımının gücü konusunda dürüst bir değerlendirme yapın.

Önemli bir açılış sayfasını sıfırdan yeniden tasarlamak kötü bir fikir olabilir. Yine de bunu yapmamak, sayfanın temsil ettiği işletme için kaçırılan fırsatlar anlamına gelecektir.

3. Açılış Hızını Artırın

Düşünceleriniz sebep olarak açılış sayfasının içeriğiyle ilgili bir soruna varabilirken, aslında daha sinsi bir şey olabilir - kötü yükleme süreleri. Google , kullanıcıların% 53'ünün bir mobil cihazda, yüklenmesi üç saniyeden uzun süren sitelerden ayrıldığını tespit etti . Açılış sayfanız, normal vazgeçme oranlarıyla birlikte bu hedefi tutturmuyorsa, hemen çıkma oranlarınız berbat olacaktır.

Geliştiricilerinizden web sitenizin altyapısını sıkılaştırın ve sayfaların farklı cihazlara ne kadar hızlı yüklendiğini dikkatlice ölçmesini isteyin. Aslında küçük gözüken bir düzeltme, web sayfanızın hemen çıkma oranları üzerinde büyük bir etkiye sebep olabilir.

4. Uygun Anahtar Kelimeler Kullanın

Bir açılış sayfasında bulunan içerik, kullanıcıları tek başına çekmeyecektir. Metnin doğru anahtar kelimelerle optimize edildiğinden emin olmanız gerekir.

Araştırmanızı, sayfanızın amacına en uygun anahtar kelimeleri bulmak için yapın. Ve sayfanın kendisindeki içerikle yetinmeyin; gerçek arama sonucunda görünecek web sayfasının meta açıklamasına dikkat edin. Google, meta açıklamada görünen anahtar kelimeleri vurgular ve dönüştürmek istediğiniz ziyaretçileri çekmeye yardımcı olur.

5. Okunabilirliği Vurgulayın

Metin konusunda, ziyaretçilerin metni hem okuyup hem de tarayabildiklerinden emin olun. Biçimlendirmeniz, sadece ona bakan kişilere ve dönüştürmeden önce daha fazla bilgiye ihtiyaç duyan ziyaretçilere bilgi sağlamalıdır.

Büyük metin bloklarını ayırın ve yazı tipi ve arka plan renklerinin uyumlu olduğundan emin olun. Ve yine, tüm ziyaretçiler için iyi bir deneyim sağlamak için sitenizin farklı cihazlarda optimize edildiğinden emin olun.

6. Dış Bağlantıları Yeni Bir Sekmede veya Pencerede Açın

Şaşırtıcı derecede basit olarak, hemen çıkma oranları, tüm harici bağlantıları yeni bir sekme veya pencerede açacağınızdan eminseniz artar. Bunun nedeni, ziyaretçilerin web sayfanızdan her ayrılışında, bir daha geri dönmemeleri riskini almanız ve harekete geçirici mesajınızla onlara ulaşma şansınızı kaybetmenizdir.

Bunun da ötesinde ziyaretçileriniz için rahatsızlık yaratır. Keşfetmeyi seçtikleri üç bağlantı varsa, başlangıçta ilgilendikleri açılış sayfanıza dönmek için geri düğmesine üç kez basmaları gerekeceği anlamına gelir. Dış bağlantıları yeni bir pencerede veya sekmede açmak daha temiz bir tasarımdır daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunan.

7. Dikkat Çekmek için Yüksek Kaliteli Görseller Kullanın

Harekete geçirici mesajınız ve içeriğiniz işe yaramıyorsa, siteye biraz görsel canlılık eklemeyi düşünün. İlgi çekici bir video, illüstrasyon veya yüksek kaliteli bir resim, ziyaretçilerin dikkatini çekebilir ve onu dönüştürmek için tasarlanmış içeriğe yönlendirmeye yardımcı olabilir.

Eklenen öğelerin harekete geçirici mesajı gizlemediğinden, siteyi yavaşlatmadığından veya tasarımı bozmadığınsan emin olun. Ancak bir sayfayı daha çekici hale getirmek ve hemen çıkma oranlarını artırmak için ilgi çekici görsel öğeler eklemekten korkmayın.

Açılış Sayfası Etkinliğini Artırmak için Hemen Çıkma Oranlarını Düşürün

Müşterilerinizin web sayfanızın derinliklerine dalmadan ayrılmasının çeşitli nedenlerini göz önünde bulundurarak, hemen çıkma oranlarını düşürmek için ayarlama yapabilirsiniz. Katılımı artırmak, yeni müşteriler bulmak ve müşterileri dönüştürmek için bu ipuçlarını kullanın.

Web Sitesi Optimizasyonu hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 719 kelimedir.

Bu makale 2020-12-27 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.