Web Sitesi Dönüşüm Oranı Optimizasyonu nedir?

Web Sitesi Dönüşüm Oranı Optimizasyonu nedir?
Web Sitesi Dönüşüm Oranı Optimizasyonu nedir?

En iyi web sitesi geliştirme şirketlerinin sahip olması gereken temel hedeflerden biri, optimum dönüşüm oranına sahip web siteleri oluşturmak ve sürdürmektir. Bu makalede, bu durumun çevrimiçi olarak faaliyet gösteren her işletme için neden önemli olduğunu tartışmak ve aynı zamanda dönüşüm oranı optimizasyonunun ne olduğuna dair daha derinlemesine bir anlayış sağlamak istedik.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu nedir?

Dönüşüm oranı optimizasyonu ( CRO ), satın alma, haber bültenine kaydolma, fiyat teklifi isteme vb. Gibi işletmenin istediği belirli bir eylemi gerçekleştiren bir web sitesine ziyaretçi yüzdesini artırma süreci olarak tanımlanır. Bir işletmenin hedeflediği dönüşümü tamamlama yolunda neyin yol açtığını daha iyi anlamak için bu bilgileri analiz etmeden önce, sitedeki müşteri yolculuğunu takip etmeye başlayıp ardından gerçekleştirdikleri eylemleri anlamaya kadar birçok adımı içerir.

Süreç genellikle, dinamik ısı haritaları, dönüşüm hunisi incelemesi gibi araçlar sağlayan ve sorunların nerede meydana gelebileceğini belirlemeye yardımcı olmak için analitik oluşturan Lucky Orange gibi belirli CRO yazılımlarının kullanılmasını içerir . Hangi değişikliklerin en etkili olabileceğini düşünmeden önce kullanıcıların çevrimiçi davranışını anlamak çok önemlidir. Sorunlu alanlar belirlendikten sonra, bir web geliştiricisi, bir sitenin genel dönüşüm oranını artırmaya yardımcı olacak seçenekleri incelemek için genellikle A / B testini kullanır.

Genel olarak, bir sitenin dönüşüm oranını hesaplamak için, bir kullanıcının toplam site trafiğine göre istenen hedefi kaç kez tamamladığını alırsınız. Bununla birlikte, bir ziyaretçinin bir dönüşüm gerçekleşmeden önce bir siteyi kaç kez ziyaret etmesi beklendiğine veya bir kez veya tekrarlanan kez dönüşüm yapıp yapamayacağına bağlı olarak hesaplamada farklılıklar vardır.

Bir İşletme neden CRO kullanmalıdır?

İşletmelerin dönüşüm oranı optimizasyonunu periyodik olarak kullanmasının birkaç nedeni vardır:

  • Artan YG - Bu, optimizasyonun bariz faydası, daha iyi bir yatırım getirisidir. Daha yüksek bir dönüşüm oranı, ek işler veya potansiyel müşteriler oluşturmak için yeni kampanyalar başlatmadan mevcut müşteri tabanınızdan daha fazlasını elde ettiğiniz anlamına gelir.
  • Ölçeklemesi kolay - Bir işletmeyi ölçeklendirmeye çalışırken düzenli olarak karşılaşılan bir sorun, daha fazla müşteri elde etmektir. Bazı pazarlarda, mevcut müşteri sayısı nispeten sabittir. Dönüşüm oranınızı artırarak, potansiyel müşterileri sınırlamadan işinizi daha kolay büyütebilirsiniz. Ek olarak, yeni müşteri edinmeye kıyasla CRO'ya yatırım yapmak daha uygun maliyetlidir.
  • Gelişmiş müşteri içgörüleri - Müşteri yolculuğunu incelediğinizde ve sürecinizi kolaylaştırmak için A / B testini kullandığınızda, bir yan ürün, onlarla en iyi yankılanan mesajlaşma türü dahil olmak üzere kilit kitleniz hakkında daha iyi bir anlayış kazanıyor. Bu veriler daha sonra hem SEO hem de pazarlamada kullanılabilir.
  • İyileştirilmiş kullanıcı deneyimi - CRO, en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için hayati önem taşır Sitenizde neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını daha iyi anladığınızda, olumsuzları ortadan kaldıracak ve olumlu olanı geliştirecek ve bu da kullanıcılar açısından daha iyi bir deneyime yol açacak. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi, daha iyi etkileşim sağlar.

En İyi 5 CRO İpuçları

Herhangi bir web sitesinde dönüşüm oranı optimizasyonunu artırmak için en iyi 5 ipucumuz:

1.  Dağınıklığı azaltın 

Daha fazlasının genellikle daha iyi olarak algılandığı bir dünyada, dönüşüm yaratma söz konusu olduğunda daha azı daha etkilidir. Muhakeme oldukça basittir; dikkat dağıtmaktan kaçının. Çok fazla özellik, çok fazla içerik veya çok fazla seçenek varsa, ziyaretçiler bir dönüşüme doğru ilerlemek yerine kararsızlık durumunda kalabilir.

2.  Büyük stratejilere odaklanın

Sadece CRO'yu yükseltmenin küçük yollarına bakmak yerine, bir adım geri gidin ve önce genel kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmak, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir siteye sahip olmak gibi büyük stratejileri etkili bir şekilde uyguladığınızdan emin olun. hız kabul edilebilir bir aralıkta olmalıdır ve işletmenizin güvenilirliğini arttırır. Düğme renklerini veya boyutunu değiştirmek gibi küçük şeyler yapmak önemli olsa da, büyük stratejileri başarılı bir şekilde kullanamıyorsanız, pek te etkili olmayabilir.

3.  Daha fazla hız

Bir web sitesi yeterince hızlı olabilir mi? Basit cevap hayır. Bir Aberdeen Group araştırmasına göre, bir saniyelik bir gecikme, izleyici sayfası görüntülemelerinde% 11 ve dönüşümlerde% 7 azalmaya neden olabilir. Müşteri memnuniyetindeki düşüşün en üstünde bu. Maksimum dönüşüm için web sitenizin hızını optimize etmek için her şeyi makul bir şekilde yapmalısınız.

4.  Mesajları iletmek için resimler kullanın

Bir resim bin kelimeye bedeldir ve mesajınızı ton ve duygu ekleyerek iltifat etmeye ve iletmenize yardımcı olmak için kullanılmalıdır. İyi bir resim sayfanıza görsel olarak eklenirken, bazı durumlarda fazla içerik ihtiyacını ortadan kaldıran yumuşak bir resim içeriğinize ve mesajınıza yardımcı olacak hiçbir şey yapmaz.

5.  Etkili renkleri kullanın

Renkler, dönüşümlerin en önemli yönü olmasa da unutulmamalıdır. Renkler, iyi belgelenmiş bir kavram olan tüketicilerin duygu ve mal ve hizmet algılarını etkilemek için kullanılabilir . Ek olarak, renk kullanımı, renklerin öğelerin çakışmadan dışarı çıkmasına izin verdiği yerlerde doğru kontrastı etkili bir şekilde sağlar.

Sonuç

Sonuç olarak, dönüşüm oranı optimizasyonunun ne olduğunu anlamak ve kanıtlanmış CRO taktiklerini uygulamak, çevrimiçi başarınız için kritik öneme sahiptir. Web sitenizin ve işletmenizin mümkün olduğu kadar çok dönüşüm yaratma yeteneği üzerinde derin bir etkisi olabilir. Bu, karlılığınızı doğrudan etkileyen bir şeydir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 699 kelimedir.

Bu makale 2020-12-23 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.