Mobil Tasarım Nedir ve Neden Önemlidir?

Mobil Tasarım Nedir ve Neden Önemlidir?
Mobil Tasarım Nedir ve Neden Önemlidir?

Son birkaç yıldır mobil tasarımın birçok işletme için kritik bir görev haline geldiğini biliyorsunuz.

Akıllı telefonlardan ve tabletlerden sesli asistanlara kadar, müşterileriniz sizi çevrimiçi ortamda nasıl bulurlarsa bulsun hızlı, sezgisel bir deneyim bekler. Ancak bu durum, mevcut web sitelerine sahip kuruluşlar için neyi gerektirir? Yeni web sitesi geliştirme ve tasarımına yatırım yapmanız gerekiyor mu? Sadece mobil cihazlar için bir yenileme mi yapmalısınız? Endişelenmeniz gerekiyor mu?

Web Tasarım Sistemleri yıllardır mobil uyumlu web siteleri tasarlıyor ve mobil ile ilgili her şey hakkındaki görüşlerimizi paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Temel bilgilerle başlayalım: Mobil tasarım ile normal web tasarımı arasındaki fark nedir ve işinizi nasıl etkiler?

Mobil Web Tasarımı nedir?

İçeriğinizin en fazla sayıda kullanıcı tarafından erişilebilir olmasını sağlamak, bir web sitesinin başarısı ve etkinliği için kritiktir. 

Mobil cihazlarda optimum kullanıcı deneyimleri için web siteleri oluşturmak söz konusu olduğunda, bir proje planlamadan önce anlamanız gereken iki temel endüstri terimi vardır: duyarlı(responsive) web tasarımı ve mobil öncelikli tasarım.

Duyarlı(responsive) web tasarımı

Duyarlı web tasarımı, kullanıcılara olabildiğince çok cihaz ve tarayıcıda en iyi deneyimi sunmayı amaçlayan bir tasarım ve geliştirme tekniğidir.

Duyarlılık, sitenizin yaratıcı öğelerinin değiştirilmesine ve uyarlanmasına, görüntülerin, kopyalanmasının ve gezintinin ziyaretçinin okuma ortamına uygun hale getirilmesine olanak tanıyan kodlama yoluyla elde edilir. Bu uygulama akıllı telefonların artan popülaritesi ve tabletlerin eklenmesiyle ortaya çıktı.

Duyarlı web tasarımı, cihazların yapısı büyüdükçe en iyi uygulama değişikliklerinden geçti.

Başlangıçta sektör, mobil kullanıcıların 'hareket halinde' olduğunu ve daha az bilgi istediğini varsayıyordu ama oldukça çabuk öğrendiğimiz şey, kullanıcıların rahatlık için ekran alanından ödün vermeye fazlasıyla istekli olmasıdır.

Kullanıcı araştırmaları ve sektör verileri, kullanıcılar ister şehirde ister koltukta olsun mobil aramalara hızla geçerken, yine de kapsamlı yanıtlar istediklerini gösterdi.

Yeni görevlerimiz, tüm site deneyimini daha küçük ekranlarda nasıl daha erişilebilir hale getirebiliriz oldu. İçeriği arayüz tasarımıyla tamamen akıcı hale getirmek için duyarlı web tasarımı kaçınılmaz bir hal aldı.

Tüm standart web tasarım projelerimiz 2012'den beri mobil uyumludur. Veriler, hedef kitlelerinin önemli bir kısmının sitelerini masaüstlerinde aradığını ve sitelerine eriştiğini gösterdiğinden, çoğu küçük ve orta ölçekli B2B işletmelerinin hala duyarlı web tasarımını tercih etmediğini gözlemliyoruz.

Bu web sitelerindeki yaklaşımımız, masaüstü deneyimini planlamak, tasarlamak ve oluşturmak ve ardından derlemenin sonunda optimum bir mobil deneyimi etkili bir şekilde tasarlamaktır.

Mobil öncelikli tasarım

Mobil öncelikli tasarım, birçok şirketin, özellikle de B2C endüstrilerindekilerin aradığı başka bir tasarım ve geliştirme uygulamasıdır. Bu yöntemde, bir web sitesi ilk olarak mobil cihazlar için planlanır ve hazırlanır, masaüstü tasarımı en son gelir.

Kullanıcı araştırması ve kitle verileri sitenizin ziyaretlerinin çoğunun telefonlardan ve tabletlerden geldiğini gösteriyorsa, mobil öncelikli tasarım işletmeniz için doğru olabilir. Sonuçta, herhangi bir web sitesi tasarımı, kullanıcılarınız tarafından yönlendirilmelidir.

Mobil tasarım ve SEO: Google'ın mobil öncelikli indekslemesi

Google, oyun alanını mobile kaydırdı, bu yüzden artık bize başka bir seçenek bırakmıyor

Google'a göre, "başta mobil olmak üzere - kullanıcılarımızın aradıklarını bulmalarına daha iyi yardımcı olmak için [x] sayfasının mobil sürümünü indeksleme ve sıralama için kullanacaklar."

Bu ne anlama geliyor?

Google, arama sonuçlarını görüntülemek için kontrol ettiği ve içinden seçim yaptığı tek bir içerik dizinine sahiptir. Google, 2015 yılından beri mobil uyumlu web sitelerinin mobil aramalardaki sıralamasını yükseltmektedir. Sonuçta, hantal, yavaş yüklenen bir web sitesi onların bir numaralı seçeneği ise, Google'a veya aramayı yapan kişiye bir fayda sağlamaz.

Web siteniz ve sayfaları kataloglanır ve kullanıcılara son endekslenen sürüm olarak gösterilir - yani, taranan ve Google'ın devasa veritabanına yerleştirilen son sürüm.

Arama sonuçlarını sıralarken, Google gibi arama motorları yüzlerce faktörü dikkate alır. SEO, web sitenize keşfedilmesi için en iyi şansı vermek için bu sıralama faktörlerinin mümkün olduğunca çoğunu anlamak ve kullanmakla ilgilidir.

Mobil optimizasyonda temel çıkarımlar:

Masaüstü içeriği dizine eklenmeye ve arama sonuçlarında görünmeye devam edecek

Veriler, mobil aramaların masaüstünü geride bıraktığını ve artmaya devam edeceğini gösteriyor

Mobil uyumlu web siteleri, sayfa içi ve kullanıcı davranışı sıralama sinyallerinden ek bir SEO desteği alır

Site hızı önemlidir! Yavaş yüklenen içerik , Temmuz 2018 itibarıyla düşük bir arama sıralaması görecek

Mobil tasarımdaki değişime katkıda bulunan bir diğer faktör de sosyal ağların yükselişi oldu.

Masa başında otururken çok az insan sosyal medyayı kullanıyor; bunu gün boyunca telefonlarımızdan yapıyoruz. Bu içerikten web sitelerine tıklamak, mobil web için etkileşim ve erişilebilirlik oluşturmak için başka bir fırsat.

Stratejinize sesli arama SEO ve sosyal medya SEO'sunu benimsemekten , sorunsuz bir mobil kullanıcı deneyimi sağlamaya kadar, hedef kitleniz için her zaman erişilebilirlik söz konusu olamlıdır.

Bir mobil tasarım projesinden ne bekleyebilirsiniz?

Bir web sitesini yeniden tasarlamayı veya mobil öncelikli yeni bir yapı planlıyorsanız, muhtemelen bunun tam olarak neye benzediğini merak ediyorsunuzdur. İş açısından proje neyi gerektirecek?

Masaüstü odaklı web sitenize ellerinizi kaldırmadan ve bir mobil web tasarım projesine tam olarak yönelmeden önce, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve mevcut sitenizi göz önünde bulundurun. Belirtildiği gibi, web siteniz hala Google ve diğer arama motorları tarafından dizine ekleniyorsa. Yanıt verme hızını ve yükleme sürelerini iyileştirmek için küçük değişiklikler ona ihtiyaç duyduğu desteği verebilir mi?

Bilinçli bir karar verin! Web Sitesi Yeniden Tasarımı ve Yenileme ile İlgili İpuçları : Hangisine İhtiyacınız Var ?

Mobil öncelikli ve duyarlı web tasarımı etkileşimleri, bütçe, kapsam, iletişim ve zaman çizelgeleri açısından benzer görünecek ve hissedilecektir, ancak bazı önemli farklılıklar vardır. En büyüğü, sayfa öğesi seçenekleriniz, hem düzenler hem de reklam içeriği.

Mobil cihazlarda, sayfa tasarımının hem yatay hem de dikey olarak akıcı olmasını sağlamalıyız, bu düz tasarımın yükselişinin büyük bir nedenidir. Ağır resimler yerine kodlama tasarımlarına güveniyoruz.

Mümkün olan en iyi hız performansına duyulan ihtiyaç, mobil tasarımlarda yaratıcılığı teşvik eder, ancak bunun bazı sınırları vardır.

Yüklenen her görüntünün, simgenin ve yazı tipinin, kullanıcı deneyimi için kesinlikle gerekli olan bir amacı olmalıdır, çünkü bunların tümü genel sayfa yükleme sürelerinize katkıda bulunur. Sadece 'güzellik' için tasarlama günleri geride kaldı; web artık erişilebilir içerikle ilgili.

Bu durum, kullanıcı analizleri ve site performansından ziyade tercihe göre yapılan yaratıcı seçimlerin büyük bir hayır olduğu anlamına gelir. Gömülü animasyonlar ve videolar daha idareli kullanılır ve her zaman sıkıştırma ve kodlama yoluyla en hızlı performans için optimize edilir.

Sadece bir cümle ile özetleyecek olursak. “ stratejisiz tasarım sadece dekorasyondur. “

Mobil Uyumlu Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 942 kelimedir.

Bu makale 2020-12-23 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.