Web Sitesi Açılış Sayfasını Başarılı Kılan Nedir?

Web Sitesi Açılış Sayfasını Başarılı Kılan Nedir?
Web Sitesi Açılış Sayfasını Başarılı Kılan Nedir?

Milyon dolarlık soru şu: bir açılış sayfasını iyi yapan veya bozan etkenler nedir?

Geçmişte, mükemmel açılış sayfasının nasıl oluşturulacağına ilişkin ipuçlarını ve ayrıca PPC açılış sayfaları için en iyi uygulamaları gözden geçirdik . Ancak burada, bir adım geriye gidip bir açılış sayfasının pazarlama dönüşüm huninizdeki rolünü incelemek istiyoruz (aynı zamanda açılış sayfası oluşturma için birkaç en iyi uygulama ve kendi sitenizde uygulayabileceğiniz bazı optimizasyon ipuçları sağlar).

Verilerle Başlayın

Açılış sayfalarınızın her birinin bir değerlendirmesiyle başlayın ve birkaç temel ölçümü inceleyin:

  • Bekleme Süresi - kullanıcıların sayfada ne kadar zaman geçirdiği, kullanıcının konuya olan ilgisinin kabaca bir göstergesi
  • Hemen Çıkma Oranı - tek sayfalık oturumların sayısının toplam oturum sayısına bölümü
  • Dönüşüm Oranı - web sitenizde istenen işlemi yapan kullanıcıların yüzdesi

Bu ölçümlerin her biri, açılış sayfası tasarımınızda neyi doğru ve yanlış yaptığınız konusunda öngörü sağlar. Örneğin:

  • Düşük bekleme süresi = sayfa hedefleme ve SEO ile ilgili bir sorunu gösterir, çok sayıda kalifiye olmayan izleyici kendilerini sayfada bulur ve ayrılır.
  • Yüksek hemen çıkma oranları = pazarlama materyallerinizde bir kopukluk. İzleyiciler bir şey bekliyorlar ve ardından bu beklentiler karşılanmadığında geri dönüyorlar.

Elbette çoğumuzun bildiği gibi, dönüşüm oranınız başarının en net göstergesi olan metriktir. Düşük dönüşüm oranının temel nedenini ayrıntılı olarak incelemek biraz daha zordur, çünkü genellikle aleyhinize çalışan birçok küçük sorunun sonucudur. Araştırmaya göre, tüm sektörlerde açılış sayfalarının ortalama dönüşüm oranı % 3-5,5 arasındadır. .

Zaman içinde performansı izlemek için bir karşılaştırmaya sahip olmak için değişiklik yapmadan önce açılış sayfası verilerinizi gözden geçirdiğinizden emin olun. İdeal olarak, neyin işe yaradığını bulmak için bu değişiklikleri açılış sayfalarınızdan yalnızca bir veya ikisinde yapmanız gerekir.

Açılış Sayfaları için En İyi Uygulamalar

Açılış sayfası optimizasyonu her zaman bir deneme yanılma sürecidir, ancak birkaç en iyi uygulama vardır. İster sıfırdan bir açılış sayfası oluşturun ister eskisini optimize edin, bu sorularla başlayın.

  • Sayfanız hedef pazarınızla alakalı mı?
  • Dönüşüm hedefiniz açık, doğrudan ve bir bakışta anlaşılması kolay mı?
  • Düzen, bir tür göz alıcı görüntü ile ekranın üst kısmında keskin metinler içeriyor mu?
  • Sayfada birincil mesajdan uzaklaşan dikkat dağıtıcı şeyler (örneğin, birden çok içerik teklifi) var mı?

Kural olarak, açılış sayfalarında basit olmak daha iyidir. Şirketler ayrıntılara o kadar kapılırlar ki bunu ihmal ederler, örneğin, şirketin gerçekten ihtiyaç duyduğu şey, değer önerisini netleştirmek iken, CTA düğmelerinin mavi mi yoksa yeşil mi olması gerektiği konusunda endişelenmek yersizdir.

Ve bunu yaparken, açılış sayfalarınızda kullandığınız dile dikkat edin. Bu, metninizin müşteri odaklı olması gereken bir alandır. Başka bir deyişle, müşteriyi hikâyenin kahramanı yapmalısınız.

Markanızın bu çözümü bulmak için ne kadar akıllı olduğundan bahsetmeyin ve ürünün özelliklerinden bahsetmeyin. İzleyiciler için bu çözümün hayatlarına nasıl uyacağını açıklayan bir resim çizin ve ardından bunu gerçekleştirmek için hangi basit ve belirli adımları atmaları gerektiğini netleştirin. Örneğin, araç paylaşım şirketi Uber, tüm hatalarına rağmen, sürücü kayıt açılış sayfasıyla bu basitliği ortaya koyuyor.

Açılış Sayfası Optimizasyonu

Yukarıdakiler, bir açılış sayfasını kurmak ve çalıştırmak için iyi bir çerçevedir, ancak yayına girdikten sonra birkaç vidayı sıkmanız gerekecek. Özellikle aşağıdaki alanlara bakmanızı tavsiye ederiz.

CTA'nızla spesifik olun

Açık ve doğrudan olma konusundaki kuralımızı hatırlıyor musunuz? Bu, CTA düğmeniz için geçerlidir. Birçoğu "şimdi başlayın" gibi belirsiz ifadeler seçiyor, ancak bu potansiyel müşteri için ne anlama geliyor? Başlangıç ne şimdi?

Bunun yerine, çağrıyı doğrudan eyleme bağlayın: "Ücretsiz PDF'nizi indirin", "sanal danışmanlık talep edin" vb. İzleyicileriniz teklifinizi anlamak için ne kadar az iş yapmak zorunda kalırsa, birlikte oynamaları o kadar olasıdır.

Özel fotoğraflar oluşturun

Mesajınızı netleştirmenin ve açılış sayfanızın gücünü artırmanın kolay bir yolu, içerik tekliflerinizi desteklemek için kurum içi görüntüler oluşturmaktır. 

Örneğin, web analiz şirketi Hotjar, "ücretsiz dene" kayıt sayfasını bir web sitesinin çizgi film ısı haritasını gösteren bir grafikle tamamlıyor. Basit de olsa bu resim dikkatimizi çekiyor ve bize Hotjar'ın neler yapabileceğini gösteriyor. Bu tür görsel pekiştirme, dönüşümlere yardımcı olmada uzun bir yol kat eder. Açılış sayfalarınızı desteklemek için hala stok fotoğrafları kullanıyorsanız, bu yapılması kolay bir iyileştirmedir.

Sayfalarınızı düzeltin

Açılış sayfaları söz konusu olduğunda şeytan ayrıntıda gizlidir ve ilgilenen bir olası müşteriyi uzaklaştırmak fazla zaman almaz. Bu özellikle yazım ve dilbilgisi için geçerlidir. Açılış sayfanızı "taze gözlerle" gözden geçirmelerini isteyin.

Bir ankette , yanıt verenlerin %74'ü bir web sitesindeki yazım ve dilbilgisinin kalitesini fark etti ve %59'u bariz yazım hatalarının onları şirketten satın almalarına engel olacağına katılıyor.

Bu küçük bir sorun, ancak yanlış yerdeki bir yazım hatası, dönüştürme oranlarınızı düşürebilir. Şanslısınız ki çözüm basit: yayınlamadan önce her şeyi iki kez kontrol edin.

Mükemmel Açılış Sayfasını Oluşturun

Pazarlama dönüşüm huninizin "bekçileri" olarak, şirketinizin başarısı açılış sayfası başarısına bağlıdır. Ve bu her şirket için farklı görünse de yukarıdaki ipuçları sizi doğru yola yönlendirecektir.

Web Sitesi Optimizasyonu hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 673 kelimedir.

Bu makale 2021-01-10 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.