Web Sitenizin Yenilenme Zamanı Geldi mi? Nasıl Anlarsınız?

Web Sitenizin Yenilenme Zamanı Geldi mi? Nasıl Anlarsınız?
Web Sitenizin Yenilenme Zamanı Geldi mi? Nasıl Anlarsınız?

Kendini yaşlı hissetmek hiç hoş değil. Yaşlı görünmek daha da kötü. Peki, web sitenizin bu noktaya gelmesini gerçekten istiyor musunuz?

İnternet sürekli değişiyor. Birkaç yıl önce bile birinci sınıf olan bir web sitesi birdenbire modası geçmiş, yönetmesi zor ya da tam anlamıyla bitik görünüyor olabilir. İşte o zaman bir web sitesinin yenilenme zamanının geldiğini anlarsınız.

Kötü bir web sitesi işinizi olumsuz etkileyebilir. Dönüşüm oranları düştüğünde veya müşteriler şikayet etmeye başladığında, bir sorununuz olduğunu bilirsiniz. Bu noktada, bir web sitesinin yenilenmesi hakkında ciddi şekilde düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Yapılan araştırmalara göre, bir web sitesinin ortalama ömrünün 2,5 yıldan biraz fazla olduğu söylenmekte. Bu yüzden, henüz bir değiştirme zamanının gelmediğini düşünmeyin. Değişim zamanı tahmin edebileceğinizden daha çabuk gelmiş olabilir.

İyi haber şu ki, bununla ilgili bir şeyler yapabileceğinizdir. Öyleyse şu "bir şey" üzerinden geçelim. Bir web sitesi yenilemesinin gerekli olup olmadığını anlamak için dikkat etmeniz gereken işaretlerle başlayacağız.

Bunlar sizin kırmızı çizgileriniz olmalıdır. Biri belirirse, başkalarını aramaya başlayın. Birden fazla görüyorsanız, web sitelerinin yeniden tasarlanmasıyla ilgili sonraki adımlara geçin. İşte başlıyoruz:

 1- Dönüşümleriniz veya Çevrimiçi Satışlarınız Düştüyse

Ziyaretçileriniz sitenizde gördüklerini beğendiklerinde, onları hedeflerine yaklaştıran bir sonraki adımı atma eğilimindedirler. Bu, bir haber bültenine abone olmak, takipçi olmak veya çevrimiçi bir şey satın almak olabilir.

Mevcut web sitenizde bu dönüşüm oranları ve satışlar düştüğünde, sizin için tehlike çanları çalıyor demektir.

Açık olmak gerekirse, trafik nispeten aynı kalırken dönüşümlerinizin düşüyor olmasının birkaç nedeni vardır. Ancak web sitenizin tasarımı ve kurulumu bunların arasında olabilir. Bu yüzden bu maddeyi, en azından daha fazla araştırmaya değer.

Tasarımınız, içeriğiniz veya kullanıcı deneyiminiz kötü olduğunda, kullanıcılarınız size güvenmez. Size bilgilerini vermek istemiyor ve kesinlikle sizden satın almak istemiyorlardır. Web sitesi yenileme zamanı gelmiş olabilir.

2- Müşterileriniz Şikayet Ediyorsa

Düşen dönüşüm oranları somut ölçümlerdir. Ancak, web sitenizin ziyaretçilerinden duyduğunuz şikayetler gibi, soyut olana da dikkat etmeniz yardımcı olabilir.

Unutmayın: müşteri memnuniyeti her şeyden önemlidir. Mutsuz olduklarında size söyleyecekler ve bu olduğunda dinlemelisiniz. Kullanıcı deneyiminden hoşlanmıyorlarsa, iyileştirilmesi gerekiyor demektir.

Web sitenizle ilgili müşteri şikayetleri, birçoğu aşağıda görünen çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak bunları her zaman ifade edemediklerini de unutmamak gerekir.

Site mobil cihazlarda iyi çalışmadığı veya yavaş olduğu için sinirlenebilirler. Ancak bunu, istediklerini almadıklarını söyleyerek ifade edebilirler. Bir web yenilemesini düşünürken hem özel hem de genel şikayetleri dinleyin.

3- Hemen Çıkma Oranlarınız Yüksekse

Kötü bir şeyle karşılaştığınızda bu hissi bilirsiniz, beklediğiniz gibi değildir, yani zıplarsınız? Bunun dijital eşdeğeri, web sitenizin hemen çıkma oranlarıdır.

Basitçe söylemek gerekirse, bu metrik, web sitenize gelen, ancak ulaştıkları sayfadan farklı bir sayfaya hiç gitmeden buradan çıkan müşterilerin yüzdesini tanımlar. Başka bir deyişle, tek bir sayfa onları sitenizin ihtiyaç duydukları şey olmadığına ikna etti, bu nedenle dönüşüm gerçekleştirmeden veya başka bir şekilde hakkınızda daha fazla şey öğrenmeden yoluna devam ettiler.

Bu aslında çok oluyor. Yaklaşık% 50'lik bir hemen çıkma oranı, çoğu sektörde hala kabul edilebilir olarak kabul edilmektedir. Peki ya bunun üstünde olursa? Web sitesini yeniden tasarlamanız gerekebilir.

Sitenizden hemen çıkan ziyaretçiler gördüklerinden hoşlanmazlar. İçerik, tasarım veya genel kullanıcı deneyimi yüzünden hayal kırıklığına uğrarlar. Bazı durumlarda, basit bir ince ayar yardımcı olabilir. Diğerlerinde ise kapsamlı bir web sitesi yenilemesi gereklidir.

4- Web Sitesi Tasarımınız Mobil Uyumlu Değilse

Sitenizi akıllı telefonlar ve tabletler için uyumlu oluşturmak artık isteğe bağlı değil. Yıl 2021; Tüm çevrimiçi trafiğin yarısısından fazlası mobil cihazlardan geliyor ve eğlence ve seyahat gibi sektörler, mobil cihazlarda özellikle yüksek tıklama oranları görüyor .

Web sitenizin bu gerçeği hesaba katması gerekir. Aksi takdirde, müşterilerinizi yabancılaştırma ve dönüşüm oranlarınızı düşürme riskini alırsınız.

Bu durum, yalnızca mobil uyumlu değil, mobil öncelikli olmak anlamına gelir. Google'ın Mobil Uyumluluk Testi gibi karşılaştırma araçları , web sitenizin bu alanda yükseklere çıkma yeteneğini ölçmenize yardımcı olacak harika bir kaynak olabilir.

5- Web Siteniz Yavaş veya Yavaşlıyorsa

Web siteniz yavaşladığında, onun için bakım zamanı gelmiş olabilir. Hedef kitlenizin neredeyse yarısı web sitenizin 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini bekliyor ve geri kalanının da çok da sabırlı olduğunu tahmin etmiyoru. Web siteniz hızlı olmazsa, gelir kaybını göze alıyorsunuz demektir.

Bu abartı değil. Search Engine Journal , müşterilerin% 70'inin yavaş yükleme sürelerinin satın alma kararlarını etkilediğini söylediğini belirtiyor . Bu arada, her saniye gecikme % 7 dönüşüm kaybına ve% 16 müşteri deneyiminin azalmasına neden oluyor.

Yani evet, web sitenizin yavaşlaması büyük bir kırmızı çizgidir. Yavaş yükleme sürelerini, Web sitesi yenilemesi için ana nedeni olarak kullanın.

6- Teknik Sorunları Ortaya Çıkarmaya Başlıyorsanız

Daha da basit bir deyişle, kaputun altındakiler artık iyi performans göstermediği için bir güncellemeye ihtiyacınız olabilir. Büyük teknik sorunları ortaya çıkardığınızda, yeniden yapmayı düşünün.

Bu teknik sorunlar, yüklenmeyen sayfaları, çalışmayan formları ve 404 hatalarını içerebilir. Modern tarayıcılarda çalışma eğiliminde olmayan Flash kullanan bir web sitesi tasarımı olabilir. Veya basitçe kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir.

Üçüncü taraf entegrasyonları başka bir olası sorundur. Çalışmak için takvimler veya potansiyel müşteri oluşturma formları gibi eklentilere ihtiyacınız varsa, ancak web siteniz bunları karşılayamıyorsa, bu teknik sorunları çözmenize yardımcı olacak bir web sitesi yenilemesi hizmeti arayın.

7- Sitenizin Yönetilmesi Zorsa

Son kırmızı çizgiye bakalım. Yukarıdaki işaretlerin tümü hedef kitleniz hakkındadır. Ama sizde önemlisiniz! Web sitenizi yeterince iyi yönetemiyorsanız, devam ettirmek için iki kez düşünün.

Web sitenizin çevik olması gerekir. Yeni içerik türlerini veya e-Ticaret gibi fırsatları keşfederken esnek kalmanız ve sizinle birlikte büyüyebilmesi gerekir. 

Daha eski web siteleri, basit güncellemeler için bile iki programlama dilinde (HTML ve CSS) akıcılık gerektiren statik HTML kodu kullanılarak oluşturulma eğilimindedir. Modern web siteleri, içerik güncellemelerini kolay ve anlaşılır hale getirmek için mevcut bir tasarıma dayanan içerik yönetim sistemleri tarafından desteklenmektedir.

Teknik uzmanlık gerekmez. Hatta siteye birden fazla yönetici ekleyerek güncellemeleri daha da kolaylaştırabilirsiniz. İşiniz geliştikçe bu esnekliğe ihtiyacınız var.

Web Sitenizi Yenilemek İçin Sonraki 3 Adım

Kendi web siteniz için yukarıdaki sorunlardan bazılarını fark ettiyseniz bundan sonra ne yapacağınızı düşünmek isteyebilirsiniz. Veya daha da iyisi, sonraki adımlar için önerdiklerimizi inceleyin.

Bu durum karmaşık olmak zorunda değil ama yine de kapsamlı olmalı. Bu eylem adımları, web sitenizin yenilenmesini doğru bir şekilde yapmanıza yardımcı olabilir. 

1. Adım: En İyi Müşterilerinizle Anket Yapın

Her zaman olduğu gibi, izleyicilerinizle başlayın. Bir web sitesini yeniden tasarlarken kendi ihtiyaçlarınızı düşünmeye başlamadan önce onların ihtiyaçlarını anlamanız gerekir.

Web sitenizin ilk ve en önemli hedefinin size iş kazandırmak olduğunu unutmayın. Bu işi ancak müşterilerinizi ve ziyaretçilerinizi mutlu ederseniz kazanabilirsiniz. Bu yüzden onları neyin yönlendirdiğini anlamakla başlamalısınız.

 2. Adım: Geri Dönüşleri Web Sitenizle Karşılaştırın

Müşterilerinizden gelen bir çok öneriye sahipsiniz. Şimdi, onlarla ne yapacaksınız?

Önce onları analiz edin. Müşterilerinizin size anlatmaya çalıştığı şeyi gerçekten anladığınızdan emin olun. Yeni web sitenizde tam olarak hangi yolları takip etmeniz gerektiğini anlamak için hem eğilimleri hem de aykırı değerleri arayın.

Ardından, bu öncelikleri mevcut web sitenize göre düzenlemeye başlayın. Müşterilerinizin sevdiği noktaları ne kadar iyi tutuyorsunuz? İşletmenizi benzersiz kılan özelliklerle gerçekten tanışıyor musunuz?

Analizin zıt tarafı da aynı derecede önemlidir. Müşterilerinizin sevmediği alanlarda tutarlı temalar bulabilir misiniz? Hızlı iyileştirmelerle bazı kolay kazançları nereden elde edebilirsiniz?

Son olarak, hedef kitlenizin işletmenizle ilgili genel hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri düşünün. Kendilerine ve olumsuz düşüncelerine daha faydalı hale getirmek için bunları doğrudan web sitenize bağlama fırsatlarını arayın.

Uyarı: Bu kolay bir süreç değil. Özenli bir analiz ve bu analizi gerçek iyileştirmelere dönüştürme becerisi gerektirir. Ancak hem nerede durduğunuzu hem de nereye gitmek istediğinizi anlamanıza yardımcı olacak çok önemli bir adımdır. 

3. Adım: Yenileme için Yeteneklerinizi Değerlendirin

Nihayet nihai hedefleriniz ve müşterilerinizin hayalini kurduğu yeni bir web sitesi için planınız varsa. Hedeflerinize tam olarak nasıl gidebileceğinizi anlamanın zamanı geldi.

Her şeyden önce, bu durum, web sitesi yenilemesini gerçekten yapmak için sebeplerinizi bulduğunuz anlamına gelir. 

İlk olarak, kendi şirket içi ekibinizle bunu halletmeyi deneyebilirsiniz. Proje yönetimi, tasarım ve geliştirme gereksinimlerini karşılayacak kadar deneyimli profesyonellere ihtiyacınız olacak. Ve sonuçtan emin olmanız gerekecektir.

Bu bir seçenek değilse, sonraki seçenek bir serbest çalışanı işe almak olabilir. Genellikle en ucuz seçenektir ve iyi miktarda esneklik sunar. Ama aynı zamanda proje kapsamında biraz sınırlısınız ve tek bir kişiye bağlısınız demektir.

Alternatif olarak, profesyonel bir web tasarım ajansı ile anlaşabilirsiniz. Bütçeniz varsa, özellikle alanında uzmanlaşmış bir web tasarım ajansı çok uygun olabilir. Bunu yaparsanız, genellikle o web sitesini oluşturmanıza yardımcı olacak özel bir ekibe güvenebilirsiniz.

Yeni Site İle Birlikte..

Evet, kapsamlı bir inceleme yapmak sıkıcı olabilir. Hatta acı verici olabilir. Ancak bu, bir web sitesini yeniden tasarlamayı daha az gerekli kılmaz.

İnternet ve izleyicileriniz de hızlı hareket ediyor. Web siteniz devam edebilir mi? Değilse, bir web sitesinin yenilenmesi ciddi bir değerlendirme olmalıdır.

Yukarıdaki yedi işareti içselleştirdikten sonra, onları düzenli olarak kontrol edebilirsiniz. Birden fazlası ortaya çıkmışsa veya basit bir onarımla düzeltilemezse, denkleme bir yenileme girmeye başlar.

Durum bu olduğunda, tereddüt etmeyin veya ihtiyacınız olan kaynaklar üzerinde durmayın. Bunun yerine pozitiflere bakın. Sahip olacağınız gelişmiş yönetim yeteneklerinden bahsetmeye gerek yok, ek gelir ve müşteri memnuniyetini düşünün.

Ve sonra başlamak için bir adım atın. Yeniden tasarıma koyulmak ve çevrimiçi varlığınızı dönüştürmek için yukarıdaki üç adımı izleyin….

Başarın, daha çok başarın ve daha da çok başarın..

Web Site Yenileme hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 1283 kelimedir.

Bu makale 2020-12-24 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.