Web Sitenizin Etkileşime İhtiyacı Var mı?

Web Sitenizin Etkileşime İhtiyacı Var mı?
Web Sitenizin Etkileşime İhtiyacı Var mı?

Etkileşim, popüler bir tasarım seçeneğidir ve nedenini anlamak kolaydır.

Geleneksel web taraması statik bir deneyimdir. Kullanıcılar, pazarlama dönüşüm hacminizdeki pasif gözlemcilerden başka bir şey değildir, mesajınızı nasıl tüketecekleri üzerinde çok az aracılık veya kontrol vardır. Ancak etkileşim, oyunu değiştirir ve kullanıcıların sitenizle doğrudan etkileşim kurmasına olanak tanır. Çoğu durumda, bu toplam değerini iyileştirir mesajlaşma yeni bir boyut katar.

Kağıt üzerinde kulağa harika geliyor, ama gerekli mi?

Etkileşim Okuyucuları İlgilendirir

Sitenize etkileşimli içerik eklemek için güçlü bir sebep var. Etkileşimli içeriğin kullanıcı görüşlerinin araştırma anketleri , uygulamanın birçok nedenden dolayı tüketiciler arasında popüler olduğunu göstermiştir:

  • Yüzde 81, etkileşimli içeriğin dikkatleri statik içerikten daha iyi çektiğine katılıyor
  • Yüzde 79'u, geleneksel pazarlama taktikleriyle birleştirildiğinde bir markanın mesajlarının tutulmasını artırdığını kabul ediyor
  • Yüzde 66'sı, kuruluşlarının etkileşimli içeriği kullanmaya başladığından bu yana kitle etkileşiminin arttığına katılıyor

Etkileşimli içerik, kullanıcının dikkatini çekme, kullanıcıların ilgisini çekme ve bir şirketin mesajlarını pekiştirme becerisinde sürekli olarak üst sıralarda yer alır. Ve her türden web sitesi için ortak bir strateji haline geliyor.

Etkileşimli İçerik Türleri

"Etkileşimli" içerik dediğimizde ne demek istiyoruz?

Genel olarak, sitenizde kullanıcıların tıklama veya veri girişi yoluyla doğrudan etkileyebilecekleri her tür içerik veya özellik:

  • Testler / öz değerlendirmeler
  • Hesap makineleri
  • Kaydırma ile tetiklenen öğeler
  • Çözüm oluşturucular
  • Forumlar
  • Canlı sohbet

Etkileşim, kullanıcılar bir site öğesinin üzerine geldiğinde pop-up metnin görünmesi kadar basit olabilir. Kullanıcıların etkileşime girebileceği, değiştirebileceği veya özelleştirebileceği oluşturduğunuz her özellik, etkileşimli bir öğe olarak kabul edilir.

Etkileşimli İçeriği İyi Kullanma

Etkileşimli içeriğin belki de en büyük yararı, bir sayfanın mesajını destekleme ve kullanıcıları materyalle daha derinlemesine ilgilenmeye teşvik etme yeteneğidir. Ve bunun ötesinde, sayfanızda anlatı akışı oluşturmak için değerli bir araçtır.

Etkileşim oranı yüksek bir web sitesi, siz sayfada gezinirken etkinleşen kaydırmayla tetiklenen animasyonları kullanarak içeriğe erişimi kontrol eder ve yapılandırılmış bir şekilde sunar. Kullanıcılar, kaydırdıkça hizmet hakkında bilgi sahibi olurlar ve her yeni bir animasyon açıldığında, ziyaretçilerin ürünle tanışmasına yardımcı olan alakalı istatistikler ve demo videolarla işlem görürler.

Basit, etkili ve en iyisi, orada olduğunu bile fark etmiyorsunuz.

Elbette bu, sayfaya etkileşimli materyal almak için sadece bir yoldur. İçerik yayıncıları düzenli olarak katılımı teşvik eden anketler ve değerlendirmeler yayınlar. Hizmet firmaları, kullanıcıların pazarlama dönüşüm ağına devam etmeden önce kişiselleştirilmiş bilgiler almasına olanak tanıyan ücretsiz fiyat teklifi oluşturucular sunar. Her türden web sitesi, müşteri hizmetleri deneyimlerini geliştirmek ve kullanıcıları sitede tutmak için canlı sohbeti kullanır.

Etkileşim Bazen Gereksiz Olabilir

Şimdiye kadar etkileşimin faydalarını tartışmak için çok zaman harcadık, ancak tüm web tasarım seçenekleri gibi, her web sitesine uygulanamaz.

Belirli kullanılabilirlik hedeflerine odaklanan belirli siteler, etkileşimli öğelerden yararlanamayabilir. Amazon veya diğer e-ticaret sitelerindeki UX'i düşünün . Kullanıcılar basitlik ister; abartmadan veya dikkat dağıtmadan aradıklarını olabildiğince hızlı bulmak isterler.

Bu sizin pazarınıza benziyorsa, site tasarımınızı gereksiz animasyonlarla boğmadan önce iki kez düşünmek isteyebilirsiniz . Aynı şey anketler, hesap makineleri ve diğer etkileşimli öğeler için de geçerlidir - bunları dahil etmek için iyi bir neden olmadığı sürece, varlıkları kullanıcıların UX'ini rahatsız edebilir .

Maliyeti düşünün. Etkileşimli öğelerin karmaşık olması gerekmez, ancak bunları web deneyiminize entegre etmek biraz zaman alacaktır. Onlara sahipseniz, kullanıcıların beklediği gibi davrandıklarından emin olun. Örneğin, sayfanızın üst kısmında, kullanıcıların bir açılır menüye yönlendirileceğini varsaydığı bir gezinme çubuğunuz varsa, bunun yerine onları başka bir sayfaya yönlendirirseniz, kullanıcı deneyimini bozabilir. Web sitenizi büyük ölçüde değiştirmeden önce kendinizi kullanıcılarınızın yerine koyun . 

Ve tabii ki, etkileşimli öğeleriniz tüm tarayıcılarda ve mobil cihazlarda işlevsel olmalıdır. 

Kullanıcıları UX'e Dahil Etme

Etkileşim, ziyaretçilerin web sitenizle ilgilenmesini sağlamanın basit bir yoludur. Ve herkes için olmasa da, çoğu web sitesinin bir miktar etkileşimden yararlandığını söyleyerek kendimize güveniyoruz . İster canlı sohbet, ister etkileşimli içerik, ister kaydırma ile tetiklenen animasyonlar olsun, etkileşim UX üzerinde büyük bir etkiye sahiptir . Hangi öğelerin sektörünüze en uygun olduğunu ve pazarlama hedeflerinizi geliştirmek için hangilerinin en iyi potansiyele sahip olduğunu belirlemek size kalmıştır. 

Web Sitesi Tasarımı hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 557 kelimedir.

Bu makale 2020-12-25 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.