Web Sitelerinde Hikaye Anlatımının Gücü

Web Sitelerinde Hikaye Anlatımının Gücü
Web Sitelerinde Hikaye Anlatımının Gücü

İnsanlar sosyal varlıklardır ve kültürümüzü hikaye anlatımı etrafında inşa ederiz. Hikayeler, ortak deneyimlerimizi tanımlar ve romanlarda, televizyonda ve filmlerde bulduğumuz anlatılar, modern yaşamın merkezindeki popüler kültür makinesinin temelini oluşturur.

Açılış sayfanızı tasarlarken bunu göz önünde bulundurun. Şirketinizin hikayesi nedir? Müşterileri ve müşterileri çekmek için bunu nasıl paylaşabilirsiniz? Daha iyi web siteleri tasarlamak için web sitesi hikaye anlatımının gücünden yararlanmanın bazı farklı yollarına bakalım.

Hikaye Anlatma Bir Web Sitesini Nasıl Geliştirir?

Hikaye anlatma öğelerini web sitenizin tasarımına dahil etmenin neden önemli olduğu konusunda şüpheci olabilirsiniz. Sonuçta, pürüzsüz, basit bir tasarım veya kullanışlı bir vitrin aynı işi yapmamalı mı? Bir hikayeyi basit bir amaca hizmet eden bir şeye dahil etmek için neden zaman ve enerji harcansın?

İyi bir hikaye anlatan bir web sitesi, potansiyel satışlar oluşturmak veya satışları tamamlamak için bir yerden daha fazlası haline gelir. Yalnızca şirketinizin bireysel müşteriler için neler yapabileceğini değil, aynı zamanda onları şirketin dünyayı iyileştirme misyonunun bir parçası haline getirebileceğini de temsil eden tüm markanın elçisi haline gelir.

Basit bir çevrimiçi mağaza penceresinden, iyi izlenim bırakan sürükleyici bir marka deneyimine dönüşen bir hikaye anlatan web sitesi. Siteyi ziyaret edenler daha uzun süre kalıyor veya hizmetlerini satın alarak ya da markalarını tanıtarak şirketle daha güçlü bir bağlantı kurma arzusuyla ayrılıyorlar.

Bununla birlikte, web tasarımı yoluyla bir hikaye anlatmak, bir kamp ateşi etrafında bir hikaye paylaşmaktan farklıdır. Markanızın hikayesini vurgulamak için elinizde bulunan araçlardan bazıları aşağıda verilmiştir.

1. Görsel Hikaye Anlatma

Nedir: Markanızı güçlendirmek ve okuyucuların takip etmesi için bir anlatı oluşturmak için görsel unsurların stratejik kullanımı.

Neden önemlidir: Görsel tasarım, izleyicilerinizin fark ettiği ilk şeylerden biridir ve oluşturduğu görüntülerle sitenizin tonunu belirler.

Web tasarımcılarının temel sorumluluklarından biri, şirketin markasıyla çalışan ve web sayfası için bir ton oluşturan çekici renk paletleri ve görseller oluşturmaktır. Görsel bileşenler, bir ziyaretçinin fark edeceği ilk şeylerden biridir ve bu nedenle, şirketin hikayesini paylaşmaya başlamak için harika bir yerdir. Bu bileşenler şunları içerir:

  • Arka Plan Renkleri
  • Görüntüler
  • Çizimler
  • İnfografikler

Tüm bu görseller, bir ziyaretçiden farklı bir yanıt ortaya çıkaracak ve hikaye anlatımı için bir çerçeve oluşturacaktır.

2. İçerik Hikayesi Anlatımı

Nedir: Hedef kitlenizle iletişim kurmak için web sayfalarında, makalelerde ve pazarlama materyallerinde yerinde metin kullanımı.

Neden önemlidir: Yerinde metin, tasarımcıların okuyucularla iletişim kurduğu birincil ortamlardan biridir. Etkili web tasarımı, net bir şekilde odaklanmış web metnine dayanır.

Metin, web tasarımında hikaye anlatmanın gücünü düşünürken göz önünde bulundurmanız gereken bir sonraki araçtır. Sonuçta metin, tasarımcıların bir şirketin vizyonunu ve değerlerini, işletmeyi bugün bulunduğu yere getiren tarih ve seçimlerin yanı sıra gerçekten iletebildiği yerdir.

İyi web siteleri farklı boyutlardaki cihazlara göre ölçeklendiğinden, açılış sayfasındaki metne daha az yaklaşmak genellikle tavsiye edilir. Ancak, internetin keşfi teşvik ettiğini ve bu hikayeyi öğrenmek isteyen ziyaretçiler için bu hikayeyi doldurmak için zaman ayırmanın çabaya değer olduğunu unutmayın.

Kullanıcılar genellikle çözmeleri gereken bir problemleri olduğu için bir web sitesini ziyaret ederler ve hikayenizin sizi sektör lideri yapan kısmını anlatmak için en iyi yer metinlerdir. Bloglar, teknik incelemeler ve örnek olay incelemeleri gibi içerikler, ziyaretçilerin onları ilk başta oraya götüren sorunu çözmek için doğru web sitesini ve doğru işletmeyi bulduklarını doğrulamalarına yardımcı olur.

3. Video Hikaye Anlatma

Nedir: Markanızın hikayesini paylaşmak ve pazarınızla bağlantı kurmak için video içeriğinin ilgi çekici, yüksek etkili doğasından yararlanın.

Neden önemlidir: Video içeriği, okuyucularla bağlantı kurmanın ve basit kelimelerin veya statik görüntülerin yönetebileceğinin ötesinde dikkatlerini çekmenin göz alıcı bir yoludur.

Videoların bir ziyaretçinin dikkatini çekmesi basit görüntü veya metinden biraz daha fazla zaman alsa da, çok ilgi çekicidir ve bir web sitesinin anlatması gereken hikayeye yüzler koymaya yardımcı olurlar. Videolar, karmaşık konuları ayrıştırmaya yardımcı olur ve ziyaretçilerin sitede daha uzun süre kalmasını sağlar.

Şirketinizin şirketinizin müşterilerine yardımcı olmak için neler yaptığına ilişkin ekip üyelerinden samimi, anlamlı hikayeleri paylaşmak için reklam bütçesine sahip olması gerekmez. Düşük maliyetli videolar bile unutulmaz bir mesaj verirken diğer tasarım öğelerinin hikaye anlatımını geliştirebilir.

4. Tasarım Hikayesi

Nedir: Okuyucunun dikkatini çekmek ve markanız hakkında örtük bilgi sağlamak için animasyonlar, tetikleyiciler ve düzen gibi web sitesi tasarım öğelerinin kullanılması.

Neden önemlidir: Tasarım "göster, söyleme" kavramına dayanır. Tasarım tabanlı hikaye anlatımı, kullanıcıların ilgisini çekmek ve onları marka hikayenize davet etmek için stratejik site öğelerinden yararlanır.

Elinizin altında bulunan bir diğer önemli araç, sitenin kendisinin düzenidir. Şirketin diğer işletmelere reklamını yaptığı karmaşık süreçler, hızlı bir şekilde tüketilmesi kolay bir modelde düzenlenir. Kullanıcıları birden çok noktada hizmetin mevcut durumlarıyla en alakalı yönüne daha derine dalmaya davet ediyor. Videolar ve demo istekleri gibi etkileşimli öğeler sık ​​olmalı ve bulunması kolay olmalıdır.

Daha İyi Etkileşim İçin Hikaye Anlatımını Web Sayfalarına Yerleştirin

Bir web sayfasına giren birçok farklı tasarım öğesinin içine çekici bir anlatım ekleyerek, ziyaretçilerin özdeşleşmesi için tutarlı bir deneyim yaratırsınız. Bir sonraki açılış sayfanızı tasarlarken, dünyayla paylaşmak istediğiniz hikayeyle başlayın ve etkileşimin hızla yükselişini izleyin.

Profesyonel Web Sitesi Tasarımı hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 720 kelimedir.

Bu makale 2020-12-26 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.