Web 1.0, Web 2.0 ve Web 3.0 arasındaki fark nedir?

Web 1.0, Web 2.0 ve Web 3.0 arasındaki fark nedir?
Web 1.0, Web 2.0 ve Web 3.0 arasındaki fark nedir?

World Wide Web olarak da adlandırılan Web, genç yaşına rağmen uzun bir geçmişe sahiptir. İlk tekrarı, CERN'den İngiliz araştırmacı Tim Berners-Lee sayesinde 12 Mart 1989'da gün ışığına çıktı. İnternetin ve dünyanın çehresini değiştiren bu buluş, birkaç on yıl içinde, daha önce hiçbir yeniliğin olmadığı şekilde, kitlesel olarak benimsendi. Yıllar içinde çok gelişti. Fikir, bu makale aracılığıyla tüm bunları detaylandırmak değil, gelişiminin ana aşamalarını sunmaktır. Ve bilgiyi tüketmenin, bir aktör, veri üreticisi olup olmamanın, kişisel verilerin sahipliğini ve dağıtımını kontrol edip etmemenin çok farklı yolları vardır.

Web 1.0, "Salt Okunur" Bir Sürüm

Başlamadan önce, Web ve İnternet'in iki farklı şey olduğunu unutmayın. İnternet, birbirine bağlı bilgisayar ağlarından oluşan bir sistemdir. Web, İnternet üzerinden erişilebilen hizmetlerden yalnızca biridir ve bir tarayıcı aracılığıyla web sitelerinin sayfalarına erişim sağlar. Yukarıdaki başlıktan da anlaşılacağı gibi, Web 1.0, Web'in ilk yinelemesidir. Yaratıcısına göre “salt okunur web” olarak tanımlanıyor. Kullanıcıların şirketler tarafından sunulan bilgileri sunucular aracılığıyla okumasına izin veren bir sürüm. İlişki tek taraflıdır; şirketler bilgileri zorlar ve kullanıcı yalnızca görüntüleyebilir. Bilinene göre ilk web sitesi CERN tarafından 1989'da oluşturuldu ve Word Wide Web projesinin kendisi için tasarlandı.

Web 2.0, İkili Bir İlişki

Web 2.0, bilginin çeşitli yönlerde geçişi ile karakterize edilen bildiğimiz Web sürümünü temsil eder. Şirketler bilgileri Web'de kullanıma sunar ve İnternet kullanıcıları onunla etkileşim kurabilir ve diğer bilgileri getirebilir. Tartışma forumları ve blog yorumlarıyla başlamştır. Yorum bir sunucuda saklanır ve bu sunucunun sahibi olan şirket tarafından erişilebilir. Daha sonra, sosyal ağlar bu uygulamayı güçlendirmiştir. Nitekim internet kullanıcıları yayınlarla farklı şekillerde etkileşime girebilmekte ancak şirketlerin internete koydukları ücretsiz sitelerde de kendi içeriklerini oluşturabilmektedirler. Bu, işbirlikçi Web'in başlangıcıdır. Bu andan itibaren bir iş modeli kurulur: şirketler tarafından toplanan bilgiler analiz edilir ve reklam verenlere satılır. Onlar sayesinde, bu reklam verenler daha sonra tarayıcı geçmişine ve İnternet kullanıcılarının davranışlarına göre uyarlanmış hedefli reklamlar sunabilir. Biliyorsunuz, bu yeniden hedefleme reklamcılığıdır.

Bundan dolayı, Web 1.0 ve Web 2.0'ın Web'in merkezileştirilmiş sürümleri olduğunu söyleyebiliriz. Gerçekten de, bilgiler yalnızca şirketler tarafından tutulan sunucularda aktarılır. Bu işlemin sınırları vardır ve Web 2.0'da veriler şimdiye kadar genel olarak ilgili kişilerin rızası olmadan ve etik açıdan her zaman akıllıca olmayan bir şekilde kullanılmıştır.

Web 3.0, Merkezi Olmayan Web'in Doğuşu

Web 3.0 veya Web3'ün ilkesi şu şekildedir: verilerin ademi merkezileştirilmesi ve İnternet kullanıcılarının dijital kimliklerine yeniden sahip çıkması. Web 3.0 ile veriler artık şirketlere ait sunucularda merkezileştirilmiyor. Merkezi olmayan ve kullanıcının bir parçası olduğu bir topluluğa aittirler. Basitleştirmek için, topluluğun bilgisayarları çok sayıda sunucudur ve bu sayede kullanıcılar verilerini ve gezindikleri hizmetleri kontrol eder. Ademi merkezileşme kavramını anlamak için bir örnek verelim. Web'in 3.0 sürümünde çalışacağı durumda, bir İnternet kullanıcısının bir web hizmetine fotoğraf yüklediğini veya paylaştığını hayal edin. Bu fotoğraf, Facebook veya Google gibi bir şirkete ait olmayacaktır çünkü bu fotoğrafın yazarı belirlenecek ve sahiplik kanıtı, güvenli ve kurcalamaya karşı korumalı bir "dijital sertifika" biçiminde her kullanıcının bilgisayarında saklanacaktır.

Bunu mümkün kılan blockchain ilkesidir. Genellikle yanlış anlaşıldığı için kınanan bu buluş, kendisini belirli geleneksel güvenilir üçüncü şahıslardan kurtararak kullanıcıya gücü geri verebilen bir devrimdir. Gerçekten de blok zinciri, dijital güven kavramını güçlendirerek aracısızlaştırmayı hızlandırır. Bu alanda öncü olan kripto para birimleri, bu yeni teknolojiye dayalıdır ve finansal işlemlerin geleneksel bankacılık devresinin dışında ve devlet kontrolünün erişemeyeceği bir yerde gerçekleştirilmesine olanak tanır. Ancak blockchain'in potansiyel uygulamaları sanal para birimlerinin çok ötesine geçiyor. Sonuç olarak, bugün yaklaşık 2 milyar web sitesi var. Web'in günlük hayatımızda her yerde var olduğunu kanıtlayan etkileyici bir rakam. Web 3.0'ın demokratikleşmesi, yerleşik Web 2.0 kavramlarına ve her şeye gücü yeten bazı oyuncuların ekonomik modellerine kıyasla derin değişiklikler getirecektir. Ayrıca şirketler, gelecekteki devrimleri izlemekle her türlü ilgiye sahiptir çünkü çok sayıda yenilikçi kullanım ortaya çıkacak ve en geleneksel meslekler de dahil olmak üzere pazarların çoğunu etkileyecek fırsatlar yaratacaktır.

Web Sitesi Tasarımı hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 614 kelimedir.

Bu makale 2023-03-11 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Eğitim

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.