Organik Trafik Nasıl Artırılır: 10 Kolay SEO Stratejisi

Organik Trafik Nasıl Artırılır: 10 Kolay SEO Stratejisi
Organik Trafik Nasıl Artırılır: 10 Kolay SEO Stratejisi

Bir işletme web sitesi sahibi olmanın tüm amacı trafik kazanmaktır. Potansiyel müşteriler sitenizi görür, teklifinizden etkilenir ve kâr elde edersiniz. Hepimiz bunun o kadar basit olmadığını biliyoruz. Bir kişinin sitenize girmesi ile gerçekten bir şey satın alması veya lider olması arasında, özellikle B2B dünyasında milyonlarca faktör vardır. Ancak, web sitesi trafiği olmadan kesinlikle kâr elde etmenin hiçbir yolu yoktur. Ve en iyi trafik türü organik arama trafiğidir.

·        Bir reklam bütçesi veya PPC kampanyalarının anlaşılmasını gerektirmez.

·        Sosyal platformlar algoritmalarını her değiştirdiğinde zarar görmez.

·        Ücretsizdir.

Sorun şu ki, organik trafik kazanmak, işletme türünüz, sektörünüz, SEO faaliyetleri için dahili kaynaklarınız ve Google'ın o gün nasıl hissettiği ile ilgili bir dizi zorlukla birlikte geliyor.

Organik Arama Trafiği Nedir?

Organik arama trafiği, içeriğinizin arama sonuçlarında doğal olarak görünmesi ve bir kişinin web sitenize tıklamasıyla kazandığınız web sitesi ziyaretlerini ifade eder.

Organik arama trafiği oluşturacak arama sonuçlarına örnekler:

·        URL sonuçlarında bulunan bir hizmet sayfası

·        URL sonuçlarında bulunan bir blog gönderisi

·        URL sonuçlarında bulunan bir ürün veya kategori sayfası

·        Zengin tarif sonuçlarında bulunan bir tarif

·        İşletme girişinizde normal arama sonuçlarının yanındaki "web sitesi" bağlantısı

·        Google'ın "insanlar şunu da soruyor" kutusunda bulunan sitenize bir bağlantı

·        Video veya resim arama sonuçlarının altında bulunan sitenize bir bağlantı

Sitenize bağlantı içeren Google veya Bing Ads, organik arama trafiği sayılmaz. Teknik olarak arama sonuçlarında görünseler de içeriğinizin gösterilmesi için ödeme yaptığınız için organik değillerdir.

Organik Trafik Neden Önemlidir?

İşte organik arama trafiğinin işletmeniz için önemli olmasının altı nedeni.

1.     Ücretsizdir (veya en azından ucuzdur). İçerik oluşturmak ve optimize etmek için birinin saatlik ücretini ödemeniz gerekebilir ancak yine de çoğu sektör için reklam yayınlamaktan daha ucuzdur.

2.     Yeni müşteriler çekiyor. Doğru arama amacını ve hedef kitlenizin ilgilendiği konuları hedeflediğiniz sürece, sunduklarınıza aç olan web sitesi ziyaretçilerini çekeceksiniz.

3.     Küçük işletmeler için erişilebilir. İnsanların keyif alacağı harika içerikler oluşturmak için muazzam bir pazarlama uzmanlığına veya büyük bir bütçeye ihtiyacınız yok.

4.     İtibarınızı oluşturur. İnsanlar adınızı arama sonuçlarında ne kadar çok görürlerse, sizi güvenilir olarak görmeleri ve işletmenizi seçmeleri o kadar olasıdır.

5.     Size kitle iç görüleri sağlar. İş kararları vermek için, insanların sitenize ulaşmak için aradıklarından ve içeriğinizle nasıl etkileşim kurduklarından elde edilen verileri kullanabilirsiniz.

6.     Dönüşüm fırsatlarını artırır. Arama sonuçlarından sitenize tıklayan her kişi, potansiyel müşteri kazanmak, gelecekteki içeriğe ilgi uyandırmak ve satışları artırmak için bir fırsattır.

Organik Arama Trafiğimi Nasıl Görebilirim?

Siteniz yepyeni değilse, zaten web sitenize en azından biraz organik arama trafiği alıyorsunuz. Google Analytics'i kullanarak onu tüm görkemiyle görebilirsiniz. Universal Analytics'te bunu Tüm Trafik > Kanallar altında veya Tüm Trafik > Kaynak/Aracı altında bulabilirsiniz. Google Analytics 4'te bunu Raporlar > Edinme > Trafik Edinme altında bulabilirsiniz.

Organik ziyaretlerinizin çoğu Google'dan gelecek. Ayrıca Bing, Yahoo, DuckDuckGo, Ecosia ve hedef kitlenizin tercih ettiği (veya kullanması gereken) diğer alternatif arama motorlarından gelen trafiği de görebilirsiniz. Hedef kitleniz küreselse, Yandex, Baidu, Sogou ve Naver gibi arama motorlarından gelen trafiği de görebilirsiniz. Organik arama trafiği raporunuzu bulduğunuzda, bu ziyaretçilerin hangi sayfalara geldiğini, sitenizle nasıl etkileşim kurduklarını ve hangi dönüşümleri tamamladıklarını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Bu, dijital stratejinizi iyileştirmede BÜYÜK bir yardımdır. Organik trafiğiniz yüksek oranda etkileşimliyse ve dönüşüm sağlama olasılığı yüksekse, onları satış hunisinden aşağıya çekerken muhtemelen biraz daha agresif olabilirsiniz. Organik trafiğin bir gönderiyi okuma ve hemen çıkma olasılığı daha yüksekse, dönüşüm optimizasyonu stratejinizi geliştirmeye odaklanabilirsiniz. Verileri gerçekten seviyorsanız ve daha fazlasını istiyorsanız, Google Search Console'da Performans > Arama Sonuçları altında organik web sitesi trafiğini de görebilirsiniz.

Google Search Console'da raporlanan arama tıklamalarının sayısının, Google Analytics'teki organik arama web sitesi oturumlarınızın sayısıyla aynı olmadığını hemen fark edeceksiniz. Bunun nedeni ise:

·        Tüm arama motorlarını değil, yalnızca Google arama trafiğini rapor ediyor

·        Google Analytics ve Search Console, verileri farklı şekilde toplar

·        Google Analytics, sizi organik arama yoluyla ilk kez bulan bir kullanıcının sonraki tüm web sitesi ziyaretlerini aynı trafik kaynağına atar, Google Search Console ise yalnızca arama sonuçlarında gerçekleşen tek tek tıklamaları izler.

İşte Bounteous'tan harika bir açıklama: “Bir kullanıcı sitemizi 5 kez ziyaret ettiyse – ilk kez Google aracılığıyla ve son 4 ziyareti yer işaretiyle veya web tarayıcı çubuğuna URL'yi yazarak… GA, 5 oturumun tümünü Google'a bağlar; ancak, Google Arama Konsolu yalnızca 1 tıklama bildirecektir.”

Organik Trafiği Artırmak için 10 SEO Stratejisi

Bunları ve diğer SEO taktiklerini keşfederken, önceliğin her zaman hedef kitlenizi ilk sıraya koymak olduğunu unutmayın. Harika içerik oluşturmak ve harika bir kullanıcı deneyimini sürdürmek sizi çok ileriye götürecektir. Öte yandan, anahtar kelimelerde aşırıya kaçmak veya bağlantı satın almak, web sitenizin büyümesine yardımcı olmaz ve sitenizin dizine eklenmesine neden olabilir; bu, Google oyuna geri dönmenize izin verirse düzeltilmesi uzun zaman alır.

1. Anahtar kelimeler ve arama amacı

Anahtar kelime stratejisi son beş yılda çok değişti. Sayfalarınız ve gönderileriniz için bir hedef ifadeye veya anahtar kelimelere sahip olmak hala önemli olsa da, onları nereye koyduğunuz ve arama motorlarının bunları nasıl kullandığı farklıdır. "Anahtar kelime doldurma" olarak da bilinen aynı ifadeyi birden çok kez tekrarlamak, artık aramaları yakalamanın bir yolu değildir ve içeriğiniz bunu yaparsa, sıralamalarda hızla düşer. Google ve diğer arama motorları artık arama amacını değerlendiriyor ve bir aramayla tam olarak eşleşen sabit kelime öbeklerinin yanı sıra eşanlamlıları ve günlük konuşmaları (sesli aramalar) anlayabiliyor.

Kimi yakalamak istediğinizi ve neyi başarmaya çalıştıklarını düşünün. Kitlenizin bu aramada kullanacağı belirli anahtar kelime ve kelime öbeklerinin kombinasyonlarını kullanın. Gerçek anahtar kelimeler için bunları kullanmak için en iyi yerler şunlardır:

·        URL'de

·        Sayfada veya gönderi başlığında

·        Başlıklarda (özellikle anahtar içeriği gösteren H1 ve H2 stilleri)

·        Kopyanızın ilk paragrafında

·        Meta açıklamanızda

·        Sayfadaki herhangi bir görselin ALT metninde

2. Kalite, tutarlılık ve E-A-T

Arama motorları taze içerik ve birinci sınıf kaliteyi sever. Google'ın Eylül 2022'deki "yardımcı içerik güncellemesi", tamamen siteleri kitleye gerçekten yardımcı olan yüksek kaliteli içerikle ödüllendirmeye odaklanmıştı. Ayrıca, düzenli olarak harika içerik yayınlayan sitelerin, nadiren veya hiç yeni içerik yayınlamayan durgun siteleri geride bırakması muhtemeldir. Sitenizin içeriğini yılda bir kez gözden geçirmek ve yeni SEO uygulamaları için düzenlemeler yapmak iyi bir alışkanlıktır. Ancak sitenizi taze tutmanın ve arama trafiğini artırmanın en iyi yolu, bir şirket bloguna veya örnek olay incelemelerine sahip olmaktır. Her ay yararlı, optimize edilmiş bir makale yayınlamak harika sonuçlar sağlayabilir. Hazır oradayken, E-A-T'nizi sergilemek isteyeceksiniz: uzmanlık, otorite ve güvenilirlik. Bunu yapmanın, güvenilir sitelerden alıntı yapmak, yazar kimlik bilgilerini veya biyografilerini açıkça görüntülemek, güvenilir sitelerden bağlantılar kazanmak, olgusal doğruluk için içeriği güncel tutmak ve eksiksiz iletişim bilgileri, hizmet şartları dahil olmak üzere birçok yolu vardır.

3. Kullanıcı deneyimi

Google, aramalar için süper güçtür çünkü warp hızında son derece alakalı sonuçlar sunar. Bu nedenle Google, yüksek kaliteli web sitelerine çok fazla ağırlık veriyor. Harika bir kullanıcı deneyimine ne katkıda bulunur? Hatasız yüklenen, harika dil bilgisine sahip, okunması kolay (kopyayı bölmek için sayfa düzeni ve stil içerir) ve sorguyu yanıtlayan alakalı içerik sunan sayfalara sahip hızlı, güvenli web siteleri. İnsanların web sitenizle nasıl etkileşime geçtiği hakkında bilmeniz gereken her şeyi Google Analytics panolarından öğrenebilirsiniz.

4. Güvenlik ve teknik SEO

Arama motorlarının önemli gördüğü bir diğer faktör de sitenizin güvenliğidir. Google, insanları verilerini tehlikeye atacak bir web sitesine göndermek istemiyor. Bu nedenle, çoğu tarayıcı, ziyaret edecekleri site güvenli değilse (güvenli olan HTTPS'ye karşı bir HTTP protokolüne sahipse) ziyaretçilere bir uyarı verir. Birden fazla bozuk sayfası (404 hatası), yönlendirme zincirleri ve döngüleri olan ve site kodundaki sorunları olan siteler de iyi bir sıralamaya sahip olmayacaktır. Sitenizin teknik sağlığının zirvesinde kalmak için güvenli bir bulut sunucusunda özel barındırma, düzenli web sitesi bakımı ve SEO denetimleri yapmanızı öneririz.

5. Mobil uyumluluk

Siteniz şimdiye kadar mobil uyumlu değilse, arama motorları sizi kesinlikle ciddiye almıyordur. Sitenizin, kolayca okunabilen metin ve minimum çabayla tıklanabilen veya dokunulabilen düğmelerle herhangi bir cihazda iyi bir şekilde oluşturulması gerekir. İyi haber şu ki, hızlı, mobil uyumlu web siteleri artık her zamankinden daha uygun fiyatlı. Tüm Anvil web siteleri, cihazlar arası kullanılabilirlik için tasarlanmıştır (ve test edilmiştir).

6. Bağlantı yapısı

Bağlantılar, arama motorlarının E-A-T'nizi nasıl değerlendirdiği konusunda büyük bir rol oynar. Arama trafiğini artırmak istiyorsanız, bağlantı yapınızı anlamak ve geliştirmek bunu yapmanın en iyi yollarından biridir. Analiz edilecek üç tür bağlantı vardır. En değerlisi geri bağlantılardır - diğer web sitelerinden sizin sitenize işaret eden bağlantılar. Sayfalarınızı veya yayınlarınızı yüksek kaliteli web sitelerinde öne çıkarmak, SEO 'meyve suyunu' ödünç alır çünkü bağlantı, Google'a size güvendiklerini ve harika olduğunuzu düşündüklerini söyler.

Dahili bağlantılar, sitenizin taranmasına yardımcı olmak için önemlidir. "Artık sayfalar", sitenizdeki başka herhangi bir sayfadan onlara işaret eden bağlantı içermeyen sayfalardır ve bu, bir tarayıcıya bunların bir kaza olduğunu veya önemli olmadığını söyleyebilir. Bu nedenle, kendi sitenizdeki ilgili içeriğe bağlantı vermek iyi bir uygulamadır. Giden bağlantılar, arama motorlarının bağlantılı metin ve hedef URL aracılığıyla içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur. Ek fayda, diğer işletmenin web sitenizi Google Analytics'te bir yönlendirme kaynağı olarak görebilmesi ve makalenizi sosyal medyada paylaşarak veya bir iş birliği için iletişime geçerek size teşekkür edebilmesidir.

7. Görüntü optimizasyonu

Kopyanız, sayfanın bu arama motoru botları tarafından taranan tek parçası değildir. Görüntü optimizasyonu genellikle göz ardı edilir, bu da onu sitenize rekabet avantajı sağlamanın harika bir yolu yapar. Tek gereken, doğru boyutta dosyalar (hızlı sayfa yüklemeleri için) ve optimize edilmiş niteliklerdir. Mümkünse, o sayfanın odak anahtar sözcükleri de dahil olmak üzere resimlerinizi varsayılan dosya adlarından yeniden adlandırdığınızdan emin olun. Resimle anlam ifade ediyorsa, anahtar kelimeleri de içeren her resme ALT metni ekleyin. ALT metni, ekran okuyucuların görme bozukluğu olan birine bir fotoğrafı açıklamak için kullandığı metindir, bu nedenle buraya kopya eklemek, bu kişiler için kullanıcı deneyimini iyileştirecektir. Videoların ve ses parçalarının başlıklarını ve açıklamalarını da optimize etmeyi unutmayın! Görüntüleri sitenizin dışında barındırarak işleri hızlandırmak için bir CDN hizmeti (Cloudflare gibi) uygulamanızı öneririz. Çoğu CDN hizmeti, görüntülerinizi çok daha hızlı teslimatla düşük dosya boyutlarına göre optimize eder.

8. NAP ve yerel SEO

Yerel SEO kendi başına bir oyundur. "Yakınımda" aramalarında üst sıralarda yer almak ve haritada görünen ve en çok tıklamayı alacak üç işletme olan yerel pakete girmek için yarışıyorsunuz. Gerçek mekanda faaliyet gösteren bir işletmeyseniz ve arama trafiğini artırmak istiyorsanız, sağlam bir yerel SEO'ya ihtiyacınız vardır.

·        Google Benim İşletmem, Yelp, TripAdvisor gibi işletme listelerini talep edin

·        NAP'nizin (ad, adres, telefon numarası) tüm çevrimiçi listelerde - web sitenizin altbilgisi, iletişim sayfası, Google İşletmesi, sosyal profiller - %100 doğru olduğundan emin olun

·        İşletmenizin Bing ve Apple Maps ve Better Business Bureau gibi yerel dizinlerde ve uygulamalarda listelenmesini sağlayarak daha fazla alıntı ekleyin

·        Yorumlar! İncelemeler, yerel sıralamada büyük bir rol oynar, bu nedenle şahsen ve Google, Yelp ve Facebook sayfalarınıza bağlantılar göndererek incelemeleri teşvik edin.

9. Sosyal sinyaller

Sosyal sinyaller, arama motorlarının sosyal medya varlığınızdan topladığı bilgilerdir. Beğeni ve takipçi sayınız tek başına sıralamanızı etkilemez, merak etmeyin. Ancak sosyal profillerinizde aktif bir sosyal varlığa, topluluk katılımına ve doğru iş ayrıntılarına sahip olmak, bazı arama motorlarının anladığı şeylerdir. Sosyal medyanın konumunuzu iyileştirebileceği diğer yollar, içeriğinizi paylaşan ve geri bağlantılar kazanmasına yardımcı olan birçok insan aracılığıyla, biyografilerinizde ve yayınlarınızda kullandığınız kelimelerdir. Google, arama sonuçlarında ilgili LinkedIn şirket sayfalarını ve tweet'leri gösterecektir.

10. Meta Açıklamalar

Meta açıklamalar, çok sayıda işletmenin göz ardı ettiği organik trafiği artırmanın başka bir hızlı ve kolay yoludur. Meta açıklama, arama sonuçlarında sayfanızın veya gönderi başlığınızın altında görünen kopyadır. Meta açıklamaların kendileri önemli sıralama faktörleri olmasa da, bu kopya, tıklama oranınız için çok önemlidir. Başlığı kanca olarak düşünün ve meta açıklaması kaydırmayı tıklamaya dönüştürmek için tek şansınız. İçeriğinizi diğerlerinden ayıran ve neden en iyi arama sonucu olduğunuzu gerçekten ifade eden çekici bir metin istiyorsunuz.

Bunlar, arama trafiğini artırmak için en iyi seçimlerimizdir, ancak SEO sizi tetikte tutan zorlu bir oyundur. Bugün işe yarayanlar yarın bir sıralama faktörü olmayabilir, bu nedenle sektör trendlerini takip etmek önemlidir. Sitenizin SEO sağlığını analiz etme konusunda kendinize güvenmenize yardımcı olabilecek birçok ücretsiz dijital pazarlama kursu vardır.

SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 1822 kelimedir.

Bu makale 2023-03-10 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.