Web Tasarımınızı Kullanıcı Amacına Göre Optimize Etmek İçin Üç Basit İpucu

Web Tasarımınızı Kullanıcı Amacına Göre Optimize Etmek İçin Üç Basit İpucu
Web Tasarımınızı Kullanıcı Amacına Göre Optimize Etmek İçin Üç Basit İpucu

Siteden hemen çıkma oranı yüksek bir web sitesini kimse istemez. Sayfanın terk edilmesi iki büyük faktörden kaynaklanır:

1. Kitlenizle alakalı olmayan bir ürün veya hizmetiniz var.

2. Web siteniz, tüketicilerin onunla etkileşim kurmasını zorlaştıran öğeler içeriyor.

Sorununuz 1 ise, yalnızca web tasarımına odaklanmaktan daha büyük endişeleriniz var demektir. Ancak, ziyaretçiler hayal kırıklığına uğruyor ve gezinmesi ve anlaşılması daha kolay web siteleri bulmak için ayrılıyorsa, sitenizin tasarımını gözden geçirme ve değişiklik yapma zamanı gelmiştir. Kullanıcı dostu olması ve kullanıcı amacına öncelik vermesi için web sitenizi en iyi uygulamalarla optimize edin.

"Kullanıcı Amacını" ve Kullanıcı Türlerini Anlayın

Kullanıcı amacı, bir kullanıcının ne "aradığını" veya neyi başarmaya çalıştığını gerçekten anlamayı ifade eder. İster B2C'de ister B2B'de olun, ziyaretçilerin web sitenize neden geleceğini düşünmeniz gerekir. Üç genel kullanıcı kategorisi vardır:

1. Bilgilendirici Kullanıcılar

Bu kullanıcılar bilgi toplama veya araştırma yapmaktadır. Doğru web sitesine ulaştıklarında bir satın alma işlemi yapmaya veya daha fazla bilgi talep etmeye hazır olabilirler veya olmayabilirler. İlk öncelikleri, ürün veya hizmetiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek, bunun kendi ihtiyaçları veya hedefleri ile uyumlu olup olmadığını belirlemek ve potansiyel olarak sizinle iletişim kurmaktır. Bu kullanıcılar, bir mağazada "yalnızca göz atan" müşterilere eşdeğerdir; en önemli şey, önemli ürün veya iletişim bilgilerinin ana sayfanızda bulunduğundan veya kolayca bulunabileceğinden emin olmaktır.

2. Eğitim Kullanıcıları

Eğitim kullanıcıları, hedeflerine ulaşmak için sürekli eğitim ararlar. Eğitsel kullanıcılar öğrenmeye hazırdır. Bir endüstri veya belirli bir konu hakkında bilgi ararlar. Bu kişiler, bir harekete geçirici mesajı (CTA) takip etmek için motive olabilir veya olmayabilir, ancak yetkili zorlayıcı içerik ararlar. Bu tür yüksek kaliteli içerikler yayınladığınızda, bir otorite olarak işinize olumlu yansır. Bu tür içerikleri yayınlayarak marka tanınırlığı, güven ve otorite oluşturursunuz.

3. İşlem Yapan Kullanıcılar

Bu kullanıcılar, bir ürün satın almak, bir hizmet rezervasyonu yapmak veya bir takip talebinde bulunmak için harekete geçmeye hazırdır. Bu kitle, net CTA'lar ve doldurulması kolay formlar beklemektedir. Bu, CTA'larınızın birisi web sitenize geldiği andan itibaren görünür olması, kopyanın sayfanın bağlamıyla (hatta sayfanın o bölümünde) eşleşmesi ve kullanıcı akışının sorunsuz olması gerektiği anlamına gelir.

 Ziyaretçilerinizin, tekliflerinizin onlara ne kadar hitap ettiğine bağlı olarak, tek bir oturumda kullanıcı türleri arasında geçiş yapabileceğini, ancak bazı web sitesi tekliflerinin bir kullanıcı türünü deneyimleme olasılığının diğerinden daha yüksek olduğunu unutmayın. Örneğin:

·        B2B işletmeleri, daha uzun bir satış döngüsü sayesinde, işlemsel kullanıcılara geçmeden önce eğitim amaçlı kullanıcılar olarak başlayan daha fazla müşteriye sahip olduklarını görebilirler.

·        Restoranlar, mekanlar veya kafeler gibi gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmeler, çalışma saatleri, konumlar veya menüler arayan daha bilgilendirici kullanıcıları çekebilir.

 Artık üç kullanıcı tipini bildiğinize göre, verileri derinlemesine inceleme zamanı. Yüksek siteden ayrılma oranları yaşıyorsanız veya dönüşümleriniz düşükse, bağlantının nerede olduğunu belirlemek için verileri incelemeniz önemlidir. Bir kullanıcı akışı raporu için analizlerinizi kontrol edin. Bu ölçüm, bir kullanıcının web sitenizde nereye geldiğini ve kullanıcı akışının neresinden ayrıldığını gösterir. İdeal bir dünyada, ziyaretçiler ana sayfanıza gelir ve son ödeme veya iletişim onay sayfasına kadar tüm kullanıcı akışı boyunca çalışır. Kitleniz sürekli olarak son sayfadan önce ayrılırsa, sayfanın terk edilmesine neyin neden olduğunu görmek isteyeceksiniz. Ziyaretçilerin sürekli olarak belirli sayfalardan ayrıldığını fark ederseniz, onları gözden geçirin ve sayfanın kafa karıştırıcı olup olmadığını veya insanları kullanıcı akışına devam etmeye teşvik edecek kritik bilgilerin eksik olup olmadığını anlamak için bir ısı haritası kullanın.

Kullanıcı Amacı için Nasıl Optimize Edilir

Elbette her web sitesi farklıdır ve sunduğunuz ürün veya hizmete bağlı olarak başka bir işletmenin karşılaşmayacağı benzersiz zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Ancak, kullanıcı deneyiminizi iyileştirmeye ve kullanıcı niyetini onurlandırmaya yardımcı olacak bazı genel ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

1.     Gezinmeyi Basit Tutun

Her işletme sahibi, kitlelerin arasından sıyrılabilecek bir web sitesi ister. Bazen benzersiz bir şey yaratmak için o kadar çok çalışırsınız ki nihai ürün işe yaramaz. En iyi örnek: hiç kimse hantal veya kafa karıştırıcı bir gezinme menüsü istemez.

Gezinmeyi kolaylaştırmak için "içerik hiyerarşisinden" yararlanın. Kıyafet satıyorsanız pantolon, gömlek, elbise ve aksesuar gibi kıyafet türleri için kapsayıcı gezinme kategorileri oluşturabilirsiniz. Bunları belirli pantolon veya elbise türlerine ayırmak için her zaman alt menüler oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

·        Gezinme başlıklarını temiz tutun

·        Endişelenmeyin – sınırlı piksel alanınız var

·        Navigasyonun mobil cihazlarda nasıl görüneceğini düşünün

 2. Alakalı, Zamanında, Kapsamlı ve Yardımcı Olun

Özellikle eğitim amaçlı kullanıcılara hitap etmeye çalışıyorsanız, alakalı ve zamanında bilgiler sunduğunuzdan emin olun. Sektörünüz ne olursa olsun, içeriğiniz kullanıcı deneyimini geliştirecek veya bozacaktır. Ve kolayca keşfedilebilir olması gerekiyor. Eğitim amaçlı kullanıcılar, teknik incelemeler, vaka çalışmaları ve hatta bir "Hakkımızda" sayfası bulmak için web sitenizde gezinmeleri gerektiğinde sinirlenirler. Bu bilgilerin gezinme menüsü aracılığıyla önde ve ortada olduğundan emin olun. İşletmenizi deneyimli, güvenilir ve sektörünüzde bir otorite olarak yansıtan çekici bir metin geliştirin. Bunu yapmak için, tüketicilerin alanınızla ilgili içeriği nasıl aradıklarını düşünün. Arama dizelerine bakın ve etraflarında içerik oluşturun. SEO sıralamanızı yükseltmek için içeriğinizde arama terimlerini organik olarak kullanın.

3. İşlevselliği Unutmayın

Hiçbir haber makalesine tıklayıp yavaş yüklenen içerik ve çoğu zaman kapanması zor olan çok sayıda açılır reklam nedeniyle onu hızla terk ettiğiniz oldu mu? Bir sonraki konsepti güzel bir şekilde gösteriyor. Web siteniz kusurlu ve yapısal olarak sağlam değilse, güzel görünen bir web sitesi, çekici bir kopya ve özlü ancak kullanımı kolay bir gezinme menüsü neredeyse önemsizdir. Web tasarımı için bu, yavaş yükleme hızlarına, bozuk bağlantılara sahip olduğunuz, duyarlı tasarımdan yararlanmadığınız ve uygun meta veri uygulamasından yoksun olduğunuz anlamına gelir. En motive olmuş müşteri bile, kötü yönetilen bir web sitesiyle karşılaştığında pes edecektir. Dolayısıyla, hedef kitlenizin yavaş ve neredeyse işlevsel olmayan web sitenizde mücadele etmesini ve güçlenmesini beklerseniz, bunu yapmazlar. Web sitenizin arka ucunu incelemek için zaman ayırın ve optimize edildiğinden emin olun. Ayrıca, bu faktörlerin önemli olduğunu ve Google ile en son Sayfa Deneyimi algoritmasına göre ağırlıklandırıldığını unutmayın.

Hedef Kitlenizi Ön Plana Koyun

Kitleniz, web tasarım süreci boyunca bir öncelik olmalıdır. Sonuçta, web sitenizin var olma nedeni onlar. Şüpheye düştüğünüzde, her adımda bilinçli kararlar alabilmeniz için analitik verilerinizin tasarım sürecinize rehberlik etmesine izin verin. Ek desteğe ihtiyacınız varsa, Web Tasarım Sistemleri'ndeki ekibimiz, pazarlama ve gelir hedeflerinizi destekleyen ve alakalı bir web sitesi oluşturmak için hedef kitlenizin kullanıcı niyetini belirleyen bir tasarım stratejisi geliştirebilir ve uygulayabilir.

Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !Bu makalenin uzunluğu 960 kelimedir.

Bu makale 2023-03-12 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.