Swift Nedir? Swift Yazılım Dili'nin Özellikleri Nelerdir?

Swift Nedir? Swift Yazılım Dili'nin Özellikleri Nelerdir?
Swift Nedir? Swift Yazılım Dili'nin Özellikleri Nelerdir?

Swift yazılım dili; Apple’ın 2 Haziran 2014 tarihinde gerçekleşen WWDC 2014’de tanıttığı, Apple platformlarına uygulama geliştirmek için tasarlanmış bir programlama dilidir.

Swift yazılım dili; her ne kadar iOS, iPadOS, macOS, watchOS gibi Apple platformlarında yazılım geliştirmek için kullanılsa da Windows ve Linux işletim sistemlerinde de kullanılabiliyor. Windows Swift için bakınız ve ayrıca Linux Swift için bakınız.

Swift, henüz sadece 5 yıllık bir dil olmasına rağmen dünya üzerindeki birçok geliştirici tarafından kullanılmakta ve sevilmektedir. Apple, bu dili 2015 yılında açık kaynaklı bir hale getirmiştir ve 2015’ten beri Apache 2.0 açık kaynak lisansını kullanmaktadır.

Swift yazılım dili, Chris Lattner ve birçok Apple yazılımcısının işbirliği ile 2010 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Swift; Objective-C, Rust, Haskell, Ruby, Python, C#, CLU gibi birçok programlama dilinden esinlenilerek yazılmıştır. Apple’a göre Swift, Objective-C diline göre 2,6 kat ve Python diline de 8,4 kat daha hızlıdır.

macOS’da Swift programlama dili ile yazılım geliştirmek için genellikle Xcode programı kullanılır. Bu programın dışında Swift Playgrounds, AppCode gibi programlar da kullanılabilir. Windows ve Linux platformlarında Swift ile yazılım geliştirmek için ise genellikle Visual Studio Code veya Visual Studio kullanılır.


Swift dilinden örnek bir kod verecek olursak:

let yazdirilacak = “Web Tasarım Sistemlerine Hoşgeldiniz.” 
print(yazdirilacak)

Burada görüldüğü ve detaylı incelemelerden de anlaşılabileceği gibi, Swift bir çok yazılım dili ile benzer özellikler taşımakta ve kullanımı da hayli keyifli ve kolay.

Swift ile ilgili bir başka dikkate değer konu ise, Apple'ın Swift programlama dilini devamlı surette geliştiriyor ve destekliyor olması. Dünyada çok az programlama dili Apple gibi dev firmalar tarafından desteklenmektedir. Bu büyük destek ve sahiplenmenin neticesinde, Swift'e her geçen gün iyileştirmeler ve yenilikler gelmektedir.

Swift dilini öğrenmek isteyenlere Apple, 2 adet ücretsiz kaynak sunuyor. Bunlardan biri; Apple Kitaplar’da bulunan ve herkesin ücretsiz bir şekilde indirip okuyabildiği bir kitap. İkincisi ise swift.org adresinde bulunan Swift blogu. Kalitesi ve niletiği itibariyle bu blog, Swift'i öğrenmek ve kullanmak için birincil kaynak denebilir.

Yazılım dillerini incelediğimiz bu blog kategorimizde bu kez Swift yazılım dilini inceledik. Günümüzde kullanımı gün geçtikçe artmakta olan Swift, öyle görünüyor ki daha uzun yıllar popülerliğini koruyacaktır.

Sizde Swift hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 336 kelimedir.

Bu makale 2020-12-05 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Yazılım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.