İçerik stratejisinde yapılan 3 kritik hata, İçerik Yönetim Stratejisi Önerileri

İçerik stratejisinde yapılan 3 kritik hata, İçerik Yönetim Stratejisi Önerileri
İçerik stratejisinde yapılan 3 kritik hata, İçerik Yönetim Stratejisi Önerileri

İçerik stratejisinde " "strateji" kelimesi vardır ama en iyisi bu kelimeyi unutmamaktır! 

Bir içerik stratejisi oluşturmak istediğimizde, hızlı bir şekilde bir editoryal takvim tanımlarız, ardından kendimize koyduğumuz son teslim tarihlerini karşılamak için acele ederiz. 

Çoğu zaman, dağıtacağımız içeriğin kaynakları ve doğası hakkında düşünmeyi ihmal ederiz. Yine de “strateji” burada gerçekten devreye giriyor. Editoryal çizgi ve formatlar üzerine düşünmek çok önemlidir, çünkü bu, kimliğinizi, fazladan küçük parçalarınızı vurgulamanıza ve böylece ziyaretçilerinizin ilgisini çekmenize olanak tanıyan şeydir . 

Son teslim tarihlerinize uymak için günlük planlamalar yapıyorsanız ve nihayetinde gönderileriniz 15'ten fazla etkileşim üretmiyorsa, geri adım atmanın zamanı gelmiş demektir. Gönderme oranınızı yavaşlatırsanız dünya dönmeyi bırakmayacak. Ancak, bu yolda devam ederseniz, içeriğinizi asla pazarlama stratejinizin bir ayağı yapamazsınız. 

Bir ajans olarak, genellikle bu sorunla karşı karşıya kalan çeşitli müşterileri destekliyoruz. Bugün, iyi bir başlangıç ​​yapmanız için size üç ipucu veriyoruz. 

Nefes al nefes ver…


Kritik Hata 1: Gölgenizden Daha Hızlı Göndermek

“Yapılan araştırmalara göre 2019'da içerik pazarlama harcaması % 56 arttı.”

Günümüzde şirketler markalı içerik üretmenin gerekli olduğunu biliyor . 

İçerik pazarlama eylemleri, ortalamanın iki katı olan ve üç kat daha fazla iş üreten bir bütçe gerektirir.

Dolayısıyla yatırımlar artar ve daha çok getiri sağlar. Hevesli şirketler için cezbedici, kritik bir hata yapabilir : içeriğin dağıtımını çok hızlı başlatmak. Şirketlerin bir topluluk yöneticisi bulması ve ondan sosyal medya paylaşımları göndermesini istemesi alışılmadık bir durum değildir.Bu durum Dijital kültürü olmayan VSE'ler / KOBİ'ler ve büyük şirketler tarafından sıklıkla yapılan bir hatadır.

Gölgesinden daha hızlı yayın yapmak, “ içerik stratejisinin geliştirilmesi ” ile “yayın oranında artış” birbirine karıştırdığımızda ortaya çıkan kötü bir alışkanlıktır. Rekabeti yakalamak için daha fazla paylaşım yapmak Çoğu zaman, iyi bir niyet ile başalar;

Ama bu husus o kadar basit değil. Bunun işe yaraması için çok fazla yayınlamanız yeterli değil, kaliteli içerik yayınlamanız gerekiyor. Elbette, Facebook'ta haftada bir gönderi yayınlarsanız ve bunu beşe yükseltirseniz, kesinlikle beş kat daha fazla beğeni alacaksınız. Ancak güçlü formatlar oluşturmak için zaman ayırarak, 10 kat daha fazla beğeni elde edebilirsiniz ve bunu yalnızca bir kez yayınlayarak yapabilirsiniz. 

Bizim tavsiyemiz:

Kendinize doğru soruları sorun: 

·     Hedeflerim neler? Set SMART hedefler (özel, ölçülebilir, hırslı, gerçekçi ve zamanla sınırlı). Akademik görünebilirlik, ancak başarılı içerik pazarlamasının anahtarıdır. Doğru KPI'leri belirlemek için bolca zaman ayırın.

·     Gelen pazarlama stratejimi oluşturmak için hangi iletişim kanallarına yatırım yapmalıyım ? Blog oluşturmak mı? Haber bülteni mi? Sosyal ağlarda mı paylaşıyorsunuz? Üç ? Neden ? Hangi sırayla?

·     İzleyicilerime hangi içerik formatlarını sunabilirim? Bunu yapacak kaynaklara sahip miyim? Kaliteli mi? Bir fotoğrafçı, editör, metin yazarı tutmalı mıyım? Bunun maliyeti nedir?


Kritik Hata 2: Yazım kuralları olmadan üretim

Bir editoryal satır ile bir editoryal tüzük arasındaki farkı biliyor musunuz? Yazı işleri tüzüğü , yönetimin beklentilerini belirleyen bir belgedir. Operasyonel ekiplerin net talimatları takip etmesine ve doğru üslubu kullanmasına olanak tanıyan bir yönetim aracı.

Editoryal çizgi soyut değildir. İçeriği doğrulamaktan sorumlu kişi tarafından taşınan öznel bir vizyondur. 

Bir editoryal tüzüğünüz olmadığında yaşanan sorun, içeriğin oluşturulmasının tamamen karar vericinin omuzlarına bağlı olmasıdır. Bu, özellikle planlamayı oluşturan onaylayıcı olmadığında, editoryal planlamayı cezalandırabilir ve zarar verebilir. 

Neden ? Çünkü içeriğin vizyonuna uyup uymadığını ve vizyonunun ruh halleri tarafından değiştirilebileceğini kontrol edecek zamanı olması gerekmiyor.

“Yazı işleri tüzüğü, yönetimin beklentilerini belirleyen bir belgedir. Editoryal çizgi soyut değil, İçeriği doğrulamaktan sorumlu kişi tarafından taşınan öznel bir vizyondur. “

Bizim tavsiyemiz:

Bu tuzağa düşmekten kaçınmak için, bir editoryal tüzük oluşturarak vizyonu dondurmak esastır . 

İkincisi, en azından aşağıdaki konuları ele almalıdır:

·     Anahtar : Konuşmalar hangi ruh halini yansıtmalıdır? 

·     Stil kılavuzu : dilbilgisi kuralları, noktalama kuralları, tipografik kurallar, dahili gramerler.

·     Biçimlendirme : görüntülerin anlambilimi, hizalama kuralları, renk kodları, yazı tipleri, kalın, altını çizme, madde işaretli listelerin stili, alıntı stili 

·     İş terminolojisi : hangi kelimeler kullanılmalı ve hangi kelimeler kullanılmamalıdır? 

·     Personas : iletişim hedefleri kimler? Frenleri ve motivasyonları nelerdir? İçerik eğlendirmeli mi? Bir seçim yapmanıza yardımcı olur musunuz? 

Bu yaklaşım, içerik üzerindeki yansımayı izleyiciye doğrudan odaklama değerine sahiptir ve çoğu zaman karar vericinin / onaylayıcının beklentilerine yöneliktir. 


Kritik hata 3: Editoryal düşünün, Performansı değil !

Performansı " düşünmenin iki önemli avantajı vardır:

·     Bu, içerik üreticilerini her bir ortama özgü en iyi uygulamaları benimsemeye zorlar (blog makalesi, haber bülteni, sosyal ağlar, teknik inceleme). Görünmüyorsa içerik yayınlamanın anlamı nedir? 

·     Bu, askerleri eylemlerinin veri serpintilerine yansıtarak motive etmeyi mümkün kılar . Doğrulayıcının öznelliğinin çoğu zaman güvenebileceğimiz tek performans göstergesi olduğu bir bağlamda yapılan çabaların somut bir değerlendirmesi.

Bizim tavsiyemiz: 

Medyaya bağlı olarak en verimli formatlar hakkında bilgi edinin. Örneğin, Facebook'taki video veya Twitter'daki anketler! Düşüncelerinizi bu temelde yönlendirin ve yorumunuzu ekleyin !

Blog geliştiren profeyonel oyuncular için: 

İçeriğinizi SEO için optimize edin ! 

Genellikle zor ustalıklaşılan "zor" bir sanat olarak kabul edilen bu disipline saygısızlık ederek başlayın. "Bilimsel" bir duruş benimseyin. Titizlik, konsantrasyon ve yöntem sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu durum, dönüşüm oranınızı artırmanıza izin verecek yüksek katma değere sahip bir değerdir. 

·     Öncelikle, anahtar kelime araştırmasında uzmanlaşmanız gerekir. Bunu yapmak için, gizem yok, emrinizdeki birçok araçtan birini kullanmanız gerekir. Çok kapsamlı ve ücretsiz eğitim sunan SEMrush'ı tavsiye ediyoruz.

·     O zaman, otorite puanınızı artırmak için geri bağlantılar(backlink) almanız gerekecek . Alanında lider olan ve sizin sıranız da önde olan ortak sitelerden trafik alın.

·      Son olarak, sitenizin teknik olarak yeterince optimize edilmiş olduğundan emin olmanız gerekir. 

İçerik stratejisinde " "strateji" kelimesi vardır ama en iyisi bu kelimeyi unutmamaktır! 

Sizde İçerik Yönetimi hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !Bu makalenin uzunluğu 729 kelimedir.

Bu makale 2020-12-05 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.