Sosyal Medyada Ne Sıklıkta Gönderi Yapmalıyım?

Sosyal Medyada Ne Sıklıkta Gönderi Yapmalıyım?
Sosyal Medyada Ne Sıklıkta Gönderi Yapmalıyım?

"Sosyal medyada ne sıklıkla paylaşım yapmalıyım?" müşterilerimiz tarafından her zaman sorulan bir sorudur. Sosyal gönderi planlaması, stratejinizin kritik bir parçasıdır, bu nedenle doğru şekilde yapmak önemlidir.

Sosyal medyada ne sıklıkta, hatta hangi saatlerde ve hangi günlerde gönderi paylaşacağınızı söyleyecek birçok kaynak var. Fazla spesifik olmanın sorunu, ne sıklıkta gönderi paylaşmanız gerektiğine katkıda bulunan pek çok faktör olması ve bu nedenle tavsiyelerin işletmeniz için işe yaramayabilmesidir. Bunun yerine, katılan herkes için işe yarayan bir program oluşturmak için hedef kitleniz ve kendi sosyal medya bilginiz hakkında belirli ayrıntıları kullanmanız gerekir.

Sosyal medyada ne sıklıkla gönderi paylaşılacağına ilişkin faktörler

Kitleniz

İdeal müşteriniz gerçekten sosyal medyayı kullanıyorsa, yayınlayın! Bazı kasvetli profesyonel izleyiciler veya hassas konular, daha az sıklıkta gönderi paylaşmanın nedenleri olabilir. Nerede ve ne zaman yayınlayacağınıza karar vermeden önce hedef kitlenizin kim olduğunu ve hangi sosyal ağları (ve neden) kullandıklarını anlamanız gerekir. Amaç, ilgilerine ve içerik iştahlarına uygun bir sıklıkta onlara ulaşmaktır.

İçeriğiniz

Sürekli olarak yeni, alakalı, yararlı içerik akışınız varsa, sık sık gönderi paylaşabilirsiniz çünkü her gönderi yeni ve farklı bir değer sağlayacaktır. Küçük işletmeniz her ay yeni bir blog veya kaynak oluşturmakta bile zorlanıyorsa, sahip olduğunuz içeriğin fazla pozlanmasını önlemek için daha az sıklıkta paylaşım yapmayı düşünebilirsiniz.

Bu, platforma göre daha da belirginleşir. Günlük Instagram gönderilerine uygun bol miktarda ilgi çekici fotoğrafınız olabilir, ancak LinkedIn'de paylaşmak için normal blog gönderilerini desteklemek için yeterli olmayabilir. Kaliteli içeriğin mevcudiyetinin sosyal medyada ne sıklıkla yayınlanacağını şekillendirmesine izin verin ve gönderi sıklığı uğruna asla düşük kaliteli içerik yayınlamayın.

Ekibinizin kaynakları

Bu en önemlisidir! Sosyal medya içeriğiniz - hem kalite hem de sıklık - ne zaman düzenlerseniz belirleyin, günden güne ve haftadan haftaya tutarlı olmalıdır.

İşletmeniz gönderi oluşturmak, oluşturmak ve planlamak veya yayınlamak için her hafta saatlerini ayırabiliyorsa, sık sık gönderi paylaşabilirsiniz. Ancak sosyal medyayı kullanan kişi aynı zamanda başka işler de yapıyorsa ve haftada bir saati veya daha azı varsa, rahat ve korunabilecek minimum sayıda gönderi belirlemelisiniz.

Şöyle düşünün: Sosyal medya yöneticiniz çok meşgulse ve gönderi en düşük önceliğe sahipse, işletmenizin her ay haftalarca sosyal radardan kaybolmasını istemezsiniz! Tutarlılık, takipçileri çekmeye ve korumaya yardımcı olur. Tutarsızlık büyük bir sosyal medya sapmasıdır. Profesyonelce görünmüyor ve takibi bırakmaya neden olabilir.

Platforma göre ne sıklıkla gönderi yapılır?

Facebook

Facebook, insanların arkadaşları ve ailelerini yakaladıkları oldukça sosyal bir ağdır. İnsan yönlerini gösteren içerik yayınlayan işletmeler Facebook'ta iyi performans gösteriyor. Burası, müşterilerinizin markanızı daha tanıdık bir düzeyde, faydalı bağlantılarla dengelenmiş bir şekilde tanımasına izin verdiğiniz yerdir.

Minimum: Eğer bir gönderiyi hevesle bekleyen büyük bir kitleniz varsa haftada sadece bir kez gönderi yayınlamaktan kurtulabilirsiniz, ancak genel olarak Facebook'ta bir hafta iş hedeflerine değer katmasını bekliyorsanız çok uzundur. Haftada iki kez, sınırlı kaynaklar için kabul edilebilir bir minimumdur.

Optimum: Hedef kitlenizin okumak isteyeceği orijinal, alakalı içeriğiniz varsa, haftada beş gün, günde bir kez gönderi yapmak en uygunudur. Sadece iş saatlerinde değil, akşamları ve hafta sonları da gönderi paylaştığınızdan emin olun! Günde iki veya daha fazla gönderi yalnızca işletmenizin harika, ilgi çekici içeriğe sahip olması ve bunu sık sık görmek isteyen bir izleyici kitlesi varsa yapılmalıdır.

İpucu: Çoğu insan, kitlenizin Facebook'ta ne zaman olduğunu görmek için sayfanızın analizlerine bakmayı bilir. Ancak dikkat: "Göndermek için en uygun zamanlar", haber akışında görünmek için yarışan diğer pazarlamacılarla dolu olacaktır. Yoğun olmayan saatlerde gönderi yapmak, gönderilerinizin görülme şansının daha yüksek olduğu anlamına gelebilir.

Twitter

Ünlüler bir yana, Twitter artık büyük ölçüde bir sosyal haber ağı olarak görülüyor. Müşterileri için soruları yanıtlayan yararlı ve alakalı içerik paylaşan işletmeler Twitter'da başarılı olur.

Minimum: Tek bir tweet, bir dakikadan daha kısa sürede kaybolabilir! Ağın kendisi dakikliğe ve aciliyete giderek daha fazla bağımlı hale geldiğinden, Twitter'da minimum değer koymak zor. Günde iki tweet, haftada en az dört gün (biri hafta sonu olmak üzere) minimum olacaktır.

Optimum: Her gün 3-5 tweet, bir Twitter kitlesi oluşturmaya ve bu sosyal yönlendirme trafiğini almaya gerçekten yardımcı olacaktır. Facebook'ta olduğu gibi akşamları ve hafta sonlarını dahil edin! Gece geç saatlerde yapılan gönderiler Forge ve Smith için büyük bir etkileşim gördü.

İpucu: Hashtag olmadan asla tweet atmayın! Bu kullanışlı küçük semboller, içeriğinizi arayan insanların bulabilmesi için kategorilere ayırır. Tweetlerinizin hedef kitlenizi bulmasına yardımcı olmak için tweet başına 1-3 özel, alakalı hashtag kullanın. Twitter'da hashtag'lerin nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

LinkedIn

LinkedIn, bir numaralı profesyonel sosyal ağdır. İnsanlar, çocuk ve kedilerin fotoğraflarını görmek için LinkedIn'i kullanmıyor. Bu, profesyonellerin ağ üzerinden paylaştıkları içerik aracılığıyla keşfettikleri işletmeler de dahil olmak üzere bağlantı kurduğu yerdir.

Minimum: LinkedIn'de ne sıklıkta gönderi paylaşacağınız işletmenize bağlıdır, ancak hiçbir işletme LinkedIn'de iki haftada birden daha az sıklıkta gönderi paylaşmamalıdır. İşletmeniz B2B ise en az haftada bir kez tavsiye ederim.

Optimum: B2B endüstrileri veya profesyonelleri hedefleyenler haftada 3+ kez gönderi paylaşmalıdır. Perakende ağırlıklı endüstriler ve diğer B2C, hedef müşterileri diğer sosyal ağlarda takıldığından ve haftada 1-2 gönderi bol olduğundan daha az fayda görebilir.

İpucu: Yukarıya, şirket sayfanızdaki içeriğinizin bağlantılarını yayınlayın ve içerik paylaşmak için LinkedIn Publisher'ı kullanın (yine de web sitenize bağlantı verirken). Bu, içeriğinizin erişimini genişletir ve gerçekten ilgilenen kişiler tarafından bulunması için daha fazla fırsat sağlar.

Instagram

İnsanlar ilgi alanlarını yansıtan çarpıcı, yüksek kaliteli resimlere ve videolara ya da onları eğlendiren veya öğreten içeriklere bakmak için Instagram'ı ziyaret ediyor. Muhteşem fotoğraflar, faydalı veya ilgi çekici videolar ve kamera arkası gizli bakışlar en çok tercih edilenler.

Minimum: Haftada bir kez Instagram'da gönderi yayınlamaktan kurtulabilir ve özellikle ilginç görselleri keşif için akıllı hashtag'lerle birleştirirseniz bir hedef kitlenizi koruyabilirsiniz.

Optimum: Mimari veya pasta süsleme gibi son derece görsel bir sektörde çalışıyorsanız veya bazı bilimler, mekanik işçilik veya hayvanlarla çalışma gibi insanların ileride görmek için büyüleyici bulacağı bir şey yaparsanız, 2- Günde 3 kez ve izleyicileriniz hala daha fazlasını görmek isteyecektir. Size pek fazla fotoğraf operasyonu vermeyen bir sektörde çalışıyorsanız, optimum olan haftada üç gönderi olacaktır.

İpucu: Eski gönderilerinizi optimize edin! Geri dönüp başlıkları düzenleyebilir, daha iyi hashtagler ekleyebilir veya hala bulunmasına yardımcı olmak için içeriği değiştirebilirsiniz. Eski bir gönderiye yeni hashtag'ler ekledikten sonra, genellikle yeni katılımlar ve takipçiler alırsınız.

Sosyal Medya Danışmanlığı hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 948 kelimedir.

Bu makale 2020-12-31 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Sosyal Medya

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.