Responsive(Duyarlı) Web Tasarım Sıralamanızı Nasıl Etkiler?

Responsive(Duyarlı) Web Tasarım Sıralamanızı Nasıl Etkiler?
Responsive(Duyarlı) Web Tasarım Sıralamanızı Nasıl Etkiler?

Uygun site içi SEO, arama motorları optimizasyonu söz konusu olduğunda en önemli sıralama faktörlerinden biridir. Dünyadaki tüm yüksek kaliteli backlinkleri elde edebilirsiniz, ancak web sitenizin optimizasyonunun bu yönü eksikse, istediğiniz sonuçları alamazsınız. Web sitenizin olabildiğince mobil uyumlu olmasını sağlamak, bu konuda atabileceğiniz en güçlü adımlardan biridir.

Responsive(duyarlı) web tasarımını uygulamak doğru yönde atılmış büyük bir adımdır, ancak konunu özüne tam olarak ulaşmadan önce, son birkaç yıldır web siteleri ve arama motoru algoritmaları dünyasında neler olup bittiğine bir göz atalım. .

Mobil trafik dünyayı kasıp kavuruyor

Masaüstü kullanıcıları, mobil kullanıcıları uzun süredir sayıca geride bırakıyordu, ancak günümüzde artık durum böyle değil; hemen hemen herkes cebinde bir akıllı telefon taşıyor ve web aramalarının çoğunu bir akıllı telefon ile yapıyor. Rekabette bir adım önde olmak istiyorsanız, web sitenizin bu duruma uygun şekilde optimize edildiğinden emin olmak bir zorundasınız.

Kullanıcı deneyimi açısından düşünün

Bu durum sadece bir arama motoru sıralaması meselesi değil - kullanıcı deneyimi açısından düşünün. Yetersiz kullanıcı deneyimi nedeniyle, kullanıcıların dikkatlerini yeterince uzun süre çekemiyorsanız, web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenin ne yararı var? Ne kadar çok trafik alırsanız o kadar iyi - bu söylemeye gerek yok. Ancak nihai hedef, her zaman dönüşüm oranınızı iyileştirmek olmalıdır; bu, yalnızca içeriğiniz birinci sınıfsa ve kullanıcılar bunu tüketerek keyifli vakit geçiriyorlarsa başarılabilir.

Sayfada geçirilen süre önemli

Sayfada geçirilen süre çok büyük bir sıralama faktörüdür. Web siteniz, ziyaretçilerin görmeyi umdukları şeyi istikrarlı bir şekilde sunuyorsa (ve kullanıcı deneyimi kusursuzsa), web sitenizde çok zaman harcayacaklar ve onlara sunmanız gereken her şeyi iştahla tüketecekler. Kullanıcılar herhangi bir açılış sayfasında ne kadar çok zaman harcarsa, o kadar iyi olur; en azından Google bunu yüksek kalite işareti olarak yorumlamaktadır. Google’ın algoritmaları web sitenizi SERP'lerde daha yükseğe çıkaracaktır.

Ziyaretçilerinizin odak süresi kısadır

Web sitenizin yüklenmesi birkaç saniyeden fazla sürerse ne olacağını düşünüyorsunuz? Ortalama bir ziyaretçinin bütün gün bekleyecek zamanı ve sabrı yoktur, bu nedenle rakiplerinizin daha iyi neler sunabileceğini kontrol etmek için sizden kaçar gibi uzaklaştıklarını görünce şaşırmayın. ancak Rresponsive web tasarımını uygularsanız, web siteniz daha hızlı yüklenir (özellikle akıllı cihazlarda), bu da daha iyi arama motoru sıralamalarına ve daha yüksek kullanıcı memnuniyetine yol açar.

Ayrı bir mobil URL'ye sahip olmak

Ayrı bir mobil URL'ye sahip olmak, yinelenen içerik sorunlarına neden olabilir. Geleneksel yol olarak(olumsuz bir yol), Mobil trafiğinizi ayrı bir URL'ye göndermek işe yarayabilir, ancak canonical etiketleri kullanarak ne yaptığınızı netleştirmezseniz, Google muhtemelen bunu yinelenen içerik olarak ele alacak ve bu da arama motoru sıralamanızı etkileyecektir. Responsive(duyarlı) web tasarımını kullanmak, içeriği görüntülemek için hangi cihaz türünün kullanıldığına bakılmaksızın tüm trafiği aynı URL'ye göndermenize olanak tanıdığından dolayı, bu soruna etkili bir çözümdür.

Ziyaretçilerde olumlu bir izlenim oluşturmak

Ziyaretçilerde olumlu bir izlenim oluşturursanız, web sitenizi sosyal medyada paylaşma eğiliminde olacaklardır. Bu şekilde, web sitenize yalnızca sosyal backlinklerr almakla kalmazsınız (bu durum, arama motoru sıralamalarınız için her zaman yararlıdır), aynı zamanda bazı organik tıklamalar da alırsınız. Responsive web tasarımı, içeriğin mobil cihazlarda olması gerektiği gibi görüntülenmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda sosyal medyada paylaşmayı da kolaylaştırır.

Responsive(duyarlı) web tasarımını kullanmadığınız tam tersi senaryoda, kullanıcılar içeriğinizi arkadaşlarıyla paylaşmak için can atıyor olsalar bile, sosyal paylaşım düğmesi görünürde değilse, bunu yapmak oldukça zor bir görev olabilir.

Hemen çıkma oranını düşürmek

Duyarlı web tasarımı, hemen çıkma oranını düşürmeye yardımcı olur. Temelde hemen çıkma oranı, bir ziyaretçinin web sitenizden ne kadar hızlı ayrıldığına karşılık gelir. Google, yüksek bir hemen çıkma oranının düşük kalitenin bir göstergesi olduğuna inanmaktadır. Diğer bir deyişle, web sitenizdeki içerik, ziyaretçilerin bulmayı bekledikleri ile aynı doğrultuda değilse, hemen çıkma oranları yüksek olacak ve web siteniz arama motoru sonuçlarında sıralama kaybedecektir.

Maalesef web sitenizde iyi yazılmış içeriğe sahip olmak , aynı anda hem mobil hem de akıllı cihazlar için optimize edilmemişse size yardımcı olmayacaktır . İyi yazılmış içeriği responsive web tasarımıyla birleştirmek, hemen çıkma oranını% 40'ın altında tutmanıza yardımcı olacaktır, bu da hedeflemeniz gereken altın standarttır.

Sonuç

Yukarıda belirttiğimiz noktalara dayanarak, responsive(duyarlı) web tasarımının neden daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağladığını anlamak kolaydır. Responsive bir web sitesine sahip olmanız, kullanıcı deneyiminizi iyileştirir ve arama motorları tarafından olumlu bir şekilde incelenir. 

Responsive Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 632 kelimedir.

Bu makale 2020-12-14 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.