Mikrositeler Nedir ve İhtiyacınız Var mı?

Mikrositeler Nedir ve İhtiyacınız Var mı?
Mikrositeler Nedir ve İhtiyacınız Var mı?

Pazarlama stratejilerindeki tüm trendlere ayak uydurmak zor olabilir. Duymamış olabileceğiniz biri mikrositelerdir. Mikrositeler, markalar tarafından bağımsız bir web alanında ürün ve hizmetler geliştirmek için kullanılır. 

Mikro sitelerin günümüzde yeri olsa da tüm ürünler veya işletmeler için harika bir çözüm olmayabilir. Mikrositelerin ne olduğuna, bazı avantajlarına, dezavantajlarına ve bunları web tasarım stratejinize entegre etmeyi düşünmeniz gerekip gerekmediğine bir göz atalım.

Mikrositeler Nelerdir?

Mikrositeler, dört veya beş sayfadan fazlasını içermeyen küçük web siteleridir. Şirketin ana web adresinden uzakta belirli bir reklamcılık hedefini karşılamak için oluşturulmuştur . Mikro siteler bazen daha büyük bir sitenin alt alan adı olarak barındırılırken, gerçek bir mikro sitenin kendi bağımsız adresi ve yapısı vardır. 

Mikrositelerin Özellikleri

Mikrositelerin çoğunun paylaştığı birkaç önemli özellik vardır. Genel olarak mikrositeler şunlardır:

  • Kısa Ömürlü: Mikro sitelerin çoğu, belirli girişimleri desteklemek için tasarlanır ve ardından kaldırılır. Bu, daha küçük sitenin ana web sitesiyle rekabet etmesini önlemek içindir.
  • Ayrı: Yukarıda belirtildiği gibi, mikro siteler genellikle şirketin birincil web adresinden ayrı bir alan adı verildiğinde en iyi şekilde çalışır.
  • Zengin İçerik:  Mikro site, tek bir sayı için hedeflenmiş bir itmedir ve bu nedenle, belirli anahtar kelimeler ve bir tema etrafında dönen büyük miktarda içeriğe sahiptir.

Bu sınırlamalar, mikro sitelerin birincil bir web sayfasından beklediğiniz işlevselliği kazanmasını engeller ve içeriğe hedef kitle tarafından yalnızca bir kez erişilmesi amaçlanır. Pek çok mikro site ürünleri tanıtırken, nadiren kendi e-ticaret altyapılarına sahipler ve şirketler alıcıları birincil perakende portalına geri döndürmeyi tercih ediyor.

Bu bileşenlerin tümü, mikro sitelerin belirli kitleleri hedeflerken etkili olabileceği ve olası satış oluşturma için mükemmel bir araç olduğu anlamına gelir. Mikrositelerin bazı avantaj ve dezavantajlarına bir göz atalım.

 Mikrositelerin Avantajları

İyi yapıldığında, mikro siteler işletmenize birçok fayda sağlayabilir. Mikro sitelerin belirli bir hedef kitleye ulaşmaya yardımcı olabileceği bazı yollar aşağıda verilmiştir.

Hedeflenen Promosyonlar

Mikro site, belirli bir hedef kitleye hitap eden bir deneyim oluşturmanıza olanak tanır. Bu, mesajlarınızda daha geniş bir kitleye hitap etmeyebilecek riskler alabileceğiniz anlamına gelir.

Mikrositeler, yeni ürünleri belirli bir kitleye tanıtmak için mükemmel olabilir. Daha büyük gruplar için önemli olmayabilecek faydaları vurgulayabilirsiniz. Markalarınızın, müşterilerinizin yalnızca belirli bir kesiminin ilgisini çekebilecek yönlerini de tanıtabilirsiniz.  

Odaklı Müşteri Deneyimi

Tipik bir şirket web sayfasında ele alınması gereken çok şey vardır. Ürünler ve hizmetler açıkça detaylandırılmalı, destek sayfaları erişilebilir olmalı ve şirket geçmişi yeni gelenler için erişilebilir olmalıdır. 

Bir mikro site, ziyaretçileri tek bir hedefle belirli bir yola gönderir. Bu durum, dönüşüm oranlarının artmasına yardımcı olur. Müşterilere, sektörlerine yönelik özel reklam sunulduğunda, olumlu yanıt verme olasılıkları daha yüksektir.

Geliştirilmiş SEO

Mikro sitelerle ilişkili SEO avantajları da vardır. Bu sitelerin kendi alan adresleri olduğundan, site genelinde ve sayfa URL'lerinde belirli anahtar kelimeler kullanılarak geliştirilebilirler. Bu, arama sonuçlarını artırmaya yardımcı olur ve müşterilerin sizi organik olarak bulması için bir yol oluşturur.

Mikrositelerin Dezavantajları

Bir mikrosite oluşturmak için tam gaz gitmeden önce, dikkate alınması gereken bazı potansiyel dezavantajlar vardır.

Ziyaretçi Karmaşası

Mikro siteleri çevreleyen belki de en önemli sorun, hedef kitleniz arasında karışıklık yaratma olasılığıdır. Birincil web sitenizin ziyaretçileri, belirli ilgi alanlarına hitap etmeyen bir mikro siteye yönlendirilirse, ana web sitesine geri dönmeyebilirler.

Bunun ötesinde, çoğu mikro site bir satın alma portalı içermediğinden dolayı ziyaretçilerin satın alma işlemlerini tamamlamasını engelleyecek kadar kafa karışıklığına neden olabilir. Mikrositelerinizin ana web sitesine net bir geri dönüş yolu olduğundan emin olun.

Mikrositeler Kaynak Gerektirir

Mikrositelerin bir sonraki dezavantajı, kaynak talep etmeleridir. Bu siteler, kendi içeriklerinin oluşturulmasının yanı sıra site mimarisinin geliştirilmesini ve tasarlanmasını gerektirir. Ve iyi arama sonuçları elde etmek için, etki alanı otoritesi oluşturmak için zamana ihtiyaçları olacak.

Müşterileriniz için mükemmel bir çevrimiçi deneyim geliştirmek için zaten önemli miktarda zaman, çaba ve para harcadınız ve bunu ikiye katlama olasılığı bütçenize uymayabilir.

Bir Mikrosite İhtiyacınız Var mı?

Öyleyse, bir mikro siteye yatırım yapmalısınız? Bu, şirketinizin hedef kitlesiyle nasıl etkileşime girdiğine ve kaç niş grup olduğuna bağlıdır. Mikrositeler aşağıdakiler için iyi olabilir:

  • Çevrimiçi etkileşimler üzerinde daha fazla denetimden yararlanacak bir pazarlama kampanyası yürütüyorsunuz.
  • Şirketin önceki tekliflerinden ayırmak istediği bir ürünü var.
  • Bir harekete geçirici mesajı tamamlamak için net bir yol oluşturmak istiyorsunuz.
  • Şirketinizin hizmetlerinin yalnızca bir yönüne odaklanan bir site istiyorsunuz.

Bu kısıtlamalara uyan yeni bir girişiminiz varsa, mikro site, yeni bir konsept tanıtmanın ve satışları artırmanın harika bir yolu olabilir. Bunun markaya genel olarak pozitif bir yol oluşturduğundan ve potansiyel yeni müşterilerin kafasını karıştırmadığından emin olun.

Web Sitesi Tasarımı hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 638 kelimedir.

Bu makale 2021-01-19 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.