2021’de Tek Sayfalık Web Tasarımının Zorunlulukları

2021’de Tek Sayfalık Web Tasarımının Zorunlulukları
2021’de Tek Sayfalık Web Tasarımının Zorunlulukları

Bazı işletmelerin çok sayfalı bir web sitesine ihtiyacı vardır çünkü ürün veya hizmet teklifleri çok karmaşıktır ve tüm bu bilgileri tek bir sayfada iletmek imkansızdır. Ancak birçok işletme için çok sayfalı bir web sitesi gereksizdir. İşletmeniz ister bir uygulama isterse yalnızca belirli bir ürünü satan küçük bir mağaza olsun, tek sayfalık bir web sitesi size daha iyi hizmet verebilir. Yine de web sitenizin iş hedeflerinizi desteklemesi için UX ve web tasarımıyla ilgili en iyi uygulamaları sürdürmek önemlidir.

Hedefinizi Belirleyin

Hedeflerinizi bilmeden bir web sitesi kuramazsınız. Tek sayfalık web siteleri, onları çok fazla içerikle aşırı yüklediğinizde etkili olmayı bıraktıkları için zorlayıcı olabilir. Yani, durmanız ve aşağı inmeniz gerekiyor. Kabarık olan içeriği ve CTA'larınızı desteklemek için hangi bilgilerin gerekli olduğunu belirleyin. Tek sayfalık siteler için genel bir kural, azın daha fazla olmasıdır. Netlikten ödün vermeden içeriği kesemezseniz, o zaman tek sayfalık bir web sitesi işletmeniz için işe yaramayacaktır.

UX'i Unutmayın

Yine de kullanıcı deneyimine dikkat etmeniz gerekiyor. Büyük metin blokları, tarayıcı çerçevesinin ötesine geçen resimler, garip gezinmeler ve yavaş yükleme sürelerinin tümü dikkat dağıtıcı görevi görür. Ve tipik olarak, kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyen her şey, sayfadan vazgeçmenin reçetesidir. Bunun yerine, şu yaygın yaklaşımları göz önünde bulundurun:

 • Metni okumayı zorlaştıran arka planlardan kaçının
 • İçeriğinizi okumayı kolaylaştıran yazı tipi renklerini ve stillerini seçin
 • Mobil cihazları unutmayın, mobil kullanıcıların da sorunsuz bir web sitesi deneyiminden keyif aldığından emin olun

Bölüm Oluştur

Tek sayfanızın sezgisel ve kullanıcı dostu olmasını istiyorsanız, içerik arasındaki açık ayrımlar çok önemlidir. Paylaşmaya çalıştığınız bilgileri düşünün ve ilgili bölümlere ayırın. Web siteniz bir uygulamayı tanıtıyorsa, "hakkında" ayrıntıları "müşteri incelemeleri" ile karıştırılmamalıdır.

Yerleşim

Bu tasarım konsepti, bölümler oluşturmakla el ele gider. Tek sayfanız doğal olarak akan bir hikaye anlatmalıdır. İçeriğinize ilgi uyandıran ve ziyaretçileri sayfanızda tutan görsel çeşitlilik sunun. Heyecan uyandırmak ve monotonluğu ortadan kaldırmak için metin ve görsel öğeleri karıştırın. Sayfanızdaki farklı bölümleri net bir şekilde ana hatlarıyla belirtmek için başlıkları ve yatay çizgileri kullanın.

Metin

Tek sayfanız doğru şekilde bölümlere ayrılmış olsa bile, izleyicilerden tek bir uzun sayfada gezinmelerini istemeye devam ediyorsunuz. Dolayısıyla, çok fazla metin görsel olarak yorucudur. Bunun yerine, içerik bloklarını karıştırın ve aşağıdakileri uygulayın:

 • Paragraf kullanıyorsanız, onları kısa ve öz tutun.
 • Önemli bilgilere öncelik vermek için madde işaretleri kullanın.

Navigasyon

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, tek sayfalık bir site, izleyicilerin büyük bir içerik sayfasını manuel olarak kaydırması gerekiyorsa sıkıcıdır.

 • Navigasyon statik menü veya kenar çubuğu oluşturun. İnsanlar simetriye can atarlar, bu nedenle menü, bölümlerinizin sayfanızda göründüğü sırayla düzenlenmelidir.
 • Aynı şekilde, her bir menü seçeneğine tıklamak, sayfayı ilgili bölüme kaydırmalıdır. Bu, kullanıcıların sonsuz bir kaydırmada sıkışıp kalmadan sitenizde kolayca dolaşmasına olanak tanır.
 • Kullanıcılar sayfa bölümleri arasında geçiş yaparken görsel ilgi yaratmak için otomasyondan yararlanın. Popüler bir gezinme yöntemi paralaks etkisidir. Bu, mizanpaj öğelerini farklı hızlarda hareket ettirerek sayfanızın dinamik görünmesini sağlayan 3B bir numara.
 • Sayfanın alt köşesinde statik bir bağlantı olması gereken "başa dön" düğmesini unutmayın. Hiç kimse ana bölümünüze geri dönmek için sonsuza kadar kaydırmak istemez. Bu kısa yol, bu süreci acısız hale getirir.

Görsel öğeler

Görsel öğeler, marka hikayenizin canlanmasına yardımcı olabilir, ancak bazılarını dahil etmek zor olabilir.

 • Animasyonlar sitenizi daha etkileşimli hale getirirken, kötü yerleştirilirse, sayfanızın yükleme süresini yavaşlatabilir ve geri tepebilir.
 • Statik görüntüler, metin bloklarını ayırmaya ve daha iyi bir göz atma deneyimi oluşturmaya yardımcı olabilir.
 • Video, metne harika bir alternatif olabilir. Mesajınızı etkilemeden kesilemeyen çok fazla metin içeriğiniz varsa, ancak yine de tek sayfalık bir düzeni tercih ediyorsanız, bunun yerine bir video açıklayıcı seçin.

Zengin altbilgiler

Zengin altbilgi gerekli bilgileri içermelidir sosyal medya avatarları, iletişim bilgileri, ikametgah adresi veya çalışma saatleri gibi. Bu bilgilerin normalde mevcut olacağı bir "Bize Ulaşın" veya "Hakkında" bölümü oluşturmamayı tercih ederseniz bu bölüm önemlidir.

CTA'yı unutma

Web sitenizdeki tüm nokta, kullanıcıları harekete geçmeye teşvik etmektir. Daha fazla bilgi istemek için bir e-posta göndermek, bir uygulamayı indirmek veya bir ürün veya hizmet satın almak olsun, CTA'nızın net olması gerekir. İyi bir pratik kural, sitenizin her bölümüne ilgi çekici bir CTA eklemektir. Görüntülenen içerikle alakalı olmalı, ancak önerilen eylemi açıkça özetlemelidir. Çok sayfalı bir web sitesinde olduğu gibi, CTA'nız yalnızca birkaç kelime olmalı ve düzeninizde öne çıkmalıdır.

Artık ne yapacağınızı biliyorsunuz, ancak asıl noktayı saptayabilmek için gerçek dünya örneklerine bakın. Belki tek sayfalık bir siteyle uğraşmaya hazırsınız ya da bir tane istediğinizi biliyorsunuz ama bunu kendiniz yapacak vaktiniz yok. İkinci senaryo ile özdeşleşirseniz, Web Tasarım Sistemleri işletmenizi kusursuz ve şık bir sayfalık web sitesinde hayata geçirmenize yardımcı olacak uzmanlığa sahiptir.

Web Tasarım Geliştirme hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 655 kelimedir.

Bu makale 2021-01-19 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.