Profesyonel yazılım Dünyasında Kullanıcı Deneyimi(UX)'nin stratejik yeri

Profesyonel yazılım Dünyasında Kullanıcı Deneyimi(UX)'nin stratejik yeri
Profesyonel yazılım Dünyasında Kullanıcı Deneyimi(UX)'nin stratejik yeri

Son on yıldır, profesyonel dünyada devrim yaratmaya yardımcı olan BT(Bilim ve Teknoloji) araçlarının ortaya çıkışına tanık olduk. KOBİ'lerden çok uluslu şirketlere yazılım paketleri, temel yapılandırma unsurları olarak ortaya çıktı ve birçok şirket için hayati organlar haline geldi.

Profesyonel kullanımların bu evrimi, eğitim almak ve uyum sağlamak zorunda kalan kullanıcılar için güçlü sonuçlar doğurdu. Bu araçların kullanılabilirliğine değil, şirketin hizmetinde verimliliklerine ve performansına vurgu yapılmıştır.


Yeni kullanımlar, yeni terimler

internetin yaygınlaşması, bilgi teknolojisinin halk için bir standart haline gelme noktasına kadar demokratikleştirilmesini mümkün kıldı. Kendini en iyi sunan, uyum sağlayan, isteklerimize uyan, kendini alışkanlıklarımıza göre yapılandıran ve artık bize hiçbir şey empoze etmeyen günlük bir arkadaş oldu. Kullanıcı ihtiyacına göre, yeni teknolojiler, adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcı ve müşteriyi yaratıcı sürecin merkezine yerleştiren "müşteri merkezli" bir metodoloji ile yanıt verir. Sezgisellik ana hedeflerden biri haline geldi ve yazılımın artık yalnızca uzman mühendisler için tasarlanmış araçlar olmamasına izin veriyor. Dahası, artık "yazılım" yerine "çözüm" den bahsediyoruz, dijital dünya nihayet "BT(Bilim ve Teknoloji) " nin yerini aldı. 

B2C(İşletmeden tüketiciye) çözümleri tarafından hızla benimsenen bu yeni trendler sonunda B2B(İşletmeden işletmeye) modelini ele geçirdi. Değişime dirençli, lisans satışına dayalı iş modellerine sadık yazılım yayıncıları, “şirket” odaklı bir yaklaşım sürdürdüler ve çok daha fazla B2C yaklaşımını benimseyen daha fazla meydan okuyucunun gelişini gördü.

 

"Müşteri odaklı" bir metodoloji

Bu yeni dijital şampiyonlar artık altyapılarını barındırmak için binalara yatırım yapmıyor, rakiplerini aşmak için büyük boyutlu satış ekiplerine yatırım yapmıyor, ancak bağlayıcı olmayan sözleşmeler sunuyor, ekiplerinin uzaktan çalışmasına izin veriyor ve çok sayıda yeni teknolojiler sunuyor. daha esnek ve kullanımlara uyarlanabilir.

Buna meydan okuyanlar, bu yatırımın bir öncelik olduğunu ve kullanıcıyı ilk bakışta ve ilk kullanımda baştan çıkarmalarına izin vereceğini anladılar. Çünkü kullanıcı kazanıldıktan sonra, alıcıyı ikna etmek çok daha kolay olacaktır. Ekipler bu yeni çözümü ilk haftadan itibaren benimsemiş durumdalar. Çözümlerin performansı ve verimliliği genel olarak benzerdir, ancak "kullanıcı dostu" karakteri farklılaştırıcı bir argüman haline gelir.


İlk kullanımda kullanıcıyı baştan çıkarın

Şu soruya bazı cevaplar vermeye çalışalım: Yazılım, her şeyde devrim yaratmadan “müşteri odaklı” yaklaşıma nasıl evrilebilir?

İlk nokta, uygun bir metodoloji benimsemek ve temel becerileri bir araya getirmektir.

Daha sonra, farklı adımlar kademeli olarak bir değişime izin verecektir ve eğer uygun şekilde çalıştırılırsa dikkate değer sonuçlar verebilir:

·     Kullanım / memnuniyet anketleri aracılığıyla kullanıcı alışkanlıklarının belirlenmesi ("müşteri odaklı" yaklaşımın temeli)

·     Aracın her bir işlevini tam olarak anlamak ve ilgili iş akışını "düzleştirmek" için atölyeler

·     Tam bir kıyaslama yapın (rakipler ve diğer ilgili çözümler)

·     Genel olarak mevcut yaklaşımdan kopan ve verimlilik ile performansı birleştirmek için tasarlanan yeni ergonomi önerin

·     Geliştirme ekipleri tarafından üretilen modellerin teknik fizibilitesini doğrulayın (gerçekleştirilemeyen işlevleri hayal etmekten kaçının)

·     Trendlerle daha uyumlu olması için yeni bir kimlik oluşturun veya mevcut kimliği değiştirin

·     Bu kimliği ergonomik modellere dağıtın

·     Entegrasyonu HTML 5 ile gerçekleştirin ve editör ekiplerinin yeni sayfaları bağımsız olarak bir araya getirmesine izin verecek bir araç kutusu sağlayın.

·     Yazılım ile html modellerini kolayca "bağlayabilmeleri" için geliştirme ekiplerine destek olun.

·     Kullanıcı iletişimi sağlayarak sorunsuz bir geçiş sağlayın (yukarı akış iletişimi, eğiticilerin araca entegrasyonu, ilk bağlantıda gösterim yer paylaşımı, vb.)

·     Kendinizi mevcut bir dijital oyuncu olarak kurun ve liderlik pozisyonunu hedefleyin.


Müşteri ilişkisini yeniden düşünmek

Bu adımlar, yeni, daha kullanıcı odaklı bir duruş benimsemeyi mümkün kılar, ancak geliştirme yöntemi ve çözümlerin tasarımı "müşteri odaklı" olmalıdır. Müşteri ilişkisini yeniden düşünerek ve onu şirket oluşturma sürecinin merkezine yerleştirerek çözümlerin sürdürülebilirliğini sağlayacak bir değişimin başlangıcıdır.

Sizde Kullanıcı Deneyimi hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !Bu makalenin uzunluğu 526 kelimedir.

Bu makale 2020-12-04 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Yazılım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.