Google Önemli Web Verileri: 2023 İçin En İyi SEO Rehberi

Google Önemli Web Verileri: 2023 İçin En İyi SEO Rehberi
Google Önemli Web Verileri: 2023 İçin En İyi SEO Rehberi

Google'ın yeni sayfa deneyimi ölçümleri artık Google Arama temel algoritmasının hayati bir parçası haline geliyor. Sayfa deneyimi güncellemeleri, düşük performans gösteren web sitelerinin korkunç sonuçlarını anlamalarına yardımcı oluyor. Core Web Vitals (CWV), trafiği harika bir kullanıcı deneyimi sunan web sitelerine yönlendirme fırsatlarıyla donatır.

İşletmeler, teknik SEO uygulayarak web sitelerini ve markalarını puanlara göre yükseltebilir ve web sitelerini Google için daha kaliteli arama sonuçlarıyla geliştirebilir. İyi Core Web Vital puanları ile işletmeler daha yüksek arama sıralamaları kazanabilir. Web sitesinin Önemli Web Verileri, teknik faktörler tarafından yönetilir ve bu nedenle, performansı artırmak ve web sayfası deneyimini ölçütlere uygun hale getirmek için web sitesinde ince ayar yapma bilgisinde beceri sahibi uzman geliştiriciler gerektirir.

Google, yeni arama sıralaması faktörlerinin bir parçası olarak üç kullanıcı deneyimi metriğini adlandırdı. Bu ölçümler, işletmelerin yükleme hızını, etkileşimi ve görsel kararlılığı ölçmesini sağlar. Önemli Web Verileri olarak bilinen bu ölçümler, bir web sitesinin performansını belirlemeye yardımcı olabilecek ek ölçümlerdir. Yanıt verebilirlik, güvenlik ve reklamsız bir deneyim de temel web hayati değerleri arasındadır.

Önemli Web Verileri nedir?

Mayıs 2020'de Google, web sayfası deneyimi sinyallerinin organik bir sıralama faktörü olarak gelişeceğini duyurdu.

Önemli Web Verileri, web sitesi sayfalarındaki genel kullanıcı deneyimini ölçmek için ölçülebilir bir yol sunar. Her Core Web Vital, kullanıcı deneyiminin farklı bir yönünü tanımlar.

Bu özellik, lansmanından kısa bir süre sonra Google'ın Web Vitals projesi olarak ortaya çıktı. Google'ın bir web sayfasının temel kullanıcı deneyimi için temel olarak kabul ettiği bir dizi özel faktör sunarlar.

Önemli Web Verileri, sayfa hızı, kararlılık ve kullanıcı etkileşimine dayalı olarak üç özel ölçümde kategorize edilebilir:

 • İlk Giriş Gecikmesi veya FID
 • Kümülatif Düzen Kaydırma veya CLS
 • En Büyük İçerikli Boya veya LCP

Temel Web Verileri SEO İçin Neden Önemlidir?

Google, 2021 yılında sayfa deneyimini ölçmek için resmi bir sıralama faktörü olan "Google Önemli Web Verileri"ni tanıttı. Bu bileşenler, web sitesinin kullanıcı deneyimi ve sayfa kalitesinin ölçülmesinde ve Google'ın puanları artırması ve site performansını optimize etmesinde hayati bir rol oynar.

1. SEO için üç temel web vital metriği şunları içerir:

 • En Büyük İçerikli Boyama (LCP): Web sayfasının en büyük resmi veya metin bloğunu görüntüleme alanına yüklemesinin ne kadar sürdüğünü ölçmek çok önemlidir.
 • İlk Giriş Gecikmesi (FID): Bir kullanıcının sayfayla etkileşime geçtiğinde tarayıcının bir sorguya yanıt vermesi için gereken süreyi ölçmeye yardımcı olur.
 • Kümülatif Düzen Kayması (CLS): Görsel kararlılığın ölçülmesine ve öğe yükleme süresiyle birlikte ekrandaki içerikte büyük bir kayma olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olur.

2. Temel web vital için en önemli çıkarımlar şunlardır:

 • Önemli Web Verileri, bir web sitesinin SEO'sunu iyileştirmek için Google'ın sayfa deneyimi güncellemesindeki diğer sıralama sinyalleriyle birleştirilebilir.
 • Önemli Web Verileri, Google'ın sayfa deneyimi sinyallerinin en büyük bileşenini tanımlar.
 • Sayfa deneyimi güncellemesi, Google'ın Önemli Web Verileri ölçütlerini karşılamayan web sitelerinin ayıklanmasına yardımcı olur.

Google, harika ve ilgili içeriğe sahip sayfaların sayfa deneyimi sinyallerini bir denge bozucu olarak kullanacaktır. Başka endişe verici bir şey olsa da, işletmeler, kaliteli içerik, arama amacı ve hatta sayfa yetkisi gibi diğer unsurlar yerine temel hayati unsurlar için optimizasyona öncelik vermelidir. Üç temel bileşenin tümü, ağırlıklarına göre ayrılan optimizasyon puanını belirlemek için entegre edilecektir.

Yeni Sıralama Faktörleri: Üç Bileşen

1. LCP: En Büyük İçerikli Boya

En büyük Contentful Paint, bir web sitesinin yükleme performansının değerlendirilmesine yardımcı olur ve aşağıdaki kullanıcı deneyimi ölçütlerini kullanarak rapor edilir:

Şu anda, en büyük Contentful Paint veya LCP, sayfanın ne kadar hızlı yüklendiği konusunda Google'ın en iyi yanıtı olarak kabul ediliyor. Ancak LCP'den önce, First Paint, First Contentful Paint, First Meaningful Paint, Time to Interactive veya First CPU Idle gibi başka bileşenler de vardı. Ancak, bu ölçümlerin her biri kendi sınırlamalarıyla birlikte geldi. LCP mükemmel olmaktan uzak olsa da, kullanıcının sayfanın ne zaman yüklendiğine inandığını belirlemek için en iyi ölçüm olarak kabul edilir.

En Büyük İçerikli Boyama veya LCP'yi hesaplamak için Google, ekrandaki metin/resim/video gibi en büyük içerik öğesinin oluşturulmasını kaydeder. Yükleme sırasında ekranın bileşimi değiştikçe, Google ekranın yeni en büyük öğeye dönüştürülmesine yardımcı olur. Bu süreç, sayfa tamamen yüklenene veya kullanıcı sayfa ile etkileşime girene kadar devam eder.

Yükleme hızını etkileyebilecek pek çok öğe vardır, ancak LCP'yi geliştirmeye yönelik ana öneriler, daha hızlı sunucu yanıt süreleri ve kaynak yükleme ile birlikte daha az işlem yükü olan JavaScript ve CSS'dir. Bu, istemci tarafı işlemenin iyileştirilmesine yardımcı olur.

2. FID: İlk Giriş Gecikmesi

FID veya İlk Girdi Gecikmesi, işletmelerin sayfa yanıt süresini değerlendirmesine yardımcı olur ve aşağıdaki kullanıcı deneyimi ölçütleri kullanılarak raporlanır. Kullanıcı tarafından seçilen ilk eyleme, örneğin tıklama, dokunma veya tuşa basma gibi herhangi bir sayfanın tepki vermesi için gereken süre FID olarak adlandırılır. FID, asıl kullanıcının ilk eylemi ne zaman gerçekleştireceğini seçmesini zorunlu kıldığı için yalnızca sahada ölçüm yapılabilir.

FID, sayfada görünen ilk içerik ile sayfanın kullanıcının etkileşime girmesi için yanıt vermeye başlaması arasındaki süre olan Toplam Engelleme Süresi (TBT) yerine kullanılabilir. FID, daha büyük değerler bildirir.

Daha uzun giriş gecikmeleri genellikle web sayfası yüklenirken veya tarayıcı sayfanın geri kalanını yüklemeye devam ettiğinden içeriğin bir kısmı zaten görünürken henüz etkileşimli olmadığında meydana gelir. FID'yi optimize etmek için ana çaba, daha az JavaScript kullanarak daha hızlı sayfa yüklemeye ve kod bölümlemeye odaklanmaktır.

3. CLS: Kümülatif Düzen Değiştirme

Kümülatif Düzen Kaydırma, bir web sayfasının görsel kararlılığının değerlendirilmesine yardımcı olur ve aşağıdaki kullanıcı deneyimi karşılaştırma ölçütlerini kullandığı rapor edilmiştir. Mizanpaj kayması veya Layout jank, sayfa tamamen yüklenmiş gibi görünse bile sayfadaki içeriğin hareket etmesi sorunudur.

Bazen can sıkıcı olabilse de, diğer zamanlarda kullanıcının yanlış yola veya öğeye tıklamasına neden olarak web sayfasında daha da istenmeyen değişikliklere neden olabilir. CLS veya Kümülatif Düzen Kaydırma puanı, yükleme sırasında beklenmedik şekilde kayan ekranın payının kat ettiği mesafeyle çarpılmasıyla hesaplanır. CLS puanını hesaplamak için, etkilenen alan katedilen mesafe ile çarpılır ve kıyaslama içinde elde edilen puan, Kümülatif Yerleşim Kaydırma puanı olarak kabul edilir.

CLS optimizasyonu, Önemli Web Verileri'nin en kolayı olarak kabul edilir. Videoların yanı sıra resimler için boyut özelliklerini dahil etmeye kadar kaynar. Mevcut içeriğin üzerine asla yeni içerik eklenmez.

Önemli Noktalar

 • Önemli Web Verileri, Google'ın sayfa deneyimi sinyallerinde kullanıcılar için web sitesi deneyimini iyileştiren üç metrik içerir.
 • Bu veriler, bir sayfanın nasıl göründüğünü, bir kullanıcının sayfayla etkileşim kurmasının ne kadar sürdüğünü ve sayfanın görsel kararlılığını ölçmeye yardımcı olur.
 • Önemli Web Verileri'ne dahil edilen ölçümler şunlardır: En Büyük İçerikli Boyama (LCP), İlk Giriş Gecikmesi (FID) ve Kümülatif Düzen Kayması (CLS).
 • Google her zaman kullanıcı odaklıdır. Anahtar kelime doldurmayı ortadan kaldırmaktan sayfa yükleme süresine ve mobil ilk sıralamaya kadar, işletmelerin daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmasını sağlar. Önemli Web Verileri, bu yönde bir itici güç olarak kabul edilir.

Son Düşünceler

Önemli Web Verileri, SEO etkisinin zayıf sayfa deneyimine sahip web siteleri üzerinde önemli bir etkisi olacağını göstermektedir. Ancak, iyi bir kullanıcı deneyimi sunan birçok web sitesi hiçbir etki görmeyebilir. Bunun nedeni, Google'ın bir sayfadaki içeriğin kalitesi de dahil olmak üzere daha önemli olan diğer arama sıralaması sinyallerine hâlâ öncelik vermesidir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) öncelikleri açısından, işletmeler öncelikle arama motorlarının amacına uygun ve konuyu kapsayan yüksek kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmalıdır. Bu yapıldıktan sonra, sayfaları Önemli Web Verileri ölçümleri için optimize etmeye odaklanılmalıdır.

Önemli Web Verileri'nin kullanıma sunulması birçok işletme için iyi bir haber. En yaygın UX ağrı noktalarından bazılarını ortadan kaldırmayı ve daha keyifli bir web'e doğru bir derece sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Google ile web sitesi sahipleri arasındaki şeffaflığı artırmaya yönelik bir adım sunar. Google artık güvenilir kullanıcı deneyimi metrikleri toplama yolunda ilerliyor ve böylece fazladan yol kat etmeye istekli işletmeler için daha fazla sıralama fırsatı sunuyor.

Web Tasarım Sistemleri, Türkiye'de önde gelen bir SEO ajansı olarak, web sitenizin performansının eşit olmasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapar. Ayrıca, daha iyi performans göstermesi ve daha fazla ziyaretçi çekmesi için web sitenizi nasıl iyileştirebileceğinize ilişkin yönergeler de sunuyoruz. Mevcut web sitenizdeki mevcut sorunları keşfetmemize yardımcı olabilecek bir SEO Denetimi gerçekleştirmenize yardımcı olabiliriz.

SEO kontrol listemizle, web siteniz aracılığıyla kaliteli trafik ve büyüme oluşturmak için tüm süreç boyunca size rehberlik ediyoruz.

Önemli Web Verileri SSS'leri

Google'ın Önemli Web Verileri SEO'nuzu Nasıl Etkileyecek?

Google'ın Önemli Web Verileri Metrikleri, web sitenizin performansıyla ilgili sorunları tespit etmenize yardımcı olabilir ve SEO'da büyük rol oynar. Yavaş yüklenen bir web sitesi, hemen çıkma oranının artmasına neden olur ve bu da Google'a web sitenizin yararlı içeriğe sahip olmadığını veya yükleme hızına göre düşük performans gösterdiğini söyler. Temel web hayati ölçümleri, bu tür sorunları zamanında tespit etmenize ve ortaya çıktıkça çözmenize yardımcı olabilir.

Önemli Web Verileri Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Core Web Vitals konsepti Mayıs 2022'de tanıtılmış olsa da, asıl sunum Nisan-Haziran 2021 arasında gerçekleşti.

Temel Web Verileri Nelerdir?

Önemli Web Verileri, web sitesi sayfalarındaki genel kullanıcı deneyimini ölçmek için ölçülebilir bir yol sunar. Her Core Web Vital, kullanıcı deneyiminin farklı bir yönünü tanımlar.

3 Önemli Web Verileri Sinyali Nedir?

En Büyük İçerikli Boyama (LCP), İlk Giriş Gecikmesi (FID) ve Kümülatif Düzen Kayması (CLS), üç temel web vitals sinyalidir.

SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 1382 kelimedir.

Bu makale 2023-04-14 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.