2023'te SEO İçin İçerik Uzunluğu Ne Kadar Önemli?

2023'te SEO İçin İçerik Uzunluğu Ne Kadar Önemli?
2023'te SEO İçin İçerik Uzunluğu Ne Kadar Önemli?

Uzmanların çoğunun üzerinde durduğu tek SEO ipucunun "yüksek kaliteli uzun biçimli içerik oluşturmak" olduğunu fark ettik. Bu, organik trafik elde etmek, daha yüksek sıralamalar elde etmek ve dönüşümü artırmak için önemlidir.

Türkiye'deki en iyi SEO ajanslarından biri olarak, kapsamlı bir içeriğin uzun vadede daha fazla SEO değeri sağladığına ve "Konu SEO olduğunda İçerik Uzunluğu önemlidir" gerçeğine tüm kalbimizle katılıyoruz. Ancak, uzun biçimli içerik yazmanın önemini açıklayan sayfalar yazabilsek de, "Gerçekler kelimelerden daha yüksek sesle konuşur" diye anlıyoruz.

Bu nedenle, verilerin konuşmasına izin vereceğiz! Aşağıdaki ayrıntılı, veriye dayalı ve istatistiklerle zenginleştirilmiş gönderi içerik uzunluğunun ne kadar önemli olduğunu ve uzun ve kısa biçim içeriğinin faydalarını açıklıyor. Ayrıca, kullanabileceğiniz farklı içerik biçimleri ve içerik çerçevelerinin yanı sıra, uzun biçimli içeriğin nasıl oluşturulacağına ilişkin ipuçları da yer almaktadır.

En iyi yanı, içerik uzunluğunun SEO'nuzu ve dönüşümlerinizi nasıl etkilediğini vurgulayan bir infografiğin olmasıdır. Öyleyse, daha fazla gecikmeden, göz atalım!

1. İçerik Uzunluğu Ne Kadar Önemli?

İçeriğin uzunluğunun ne kadar önemli olduğu tartışması çoğu pazarlamacı arasında hararetli olsa da daha uzun içeriğin çoğu zaman daha yüksek arama sıralamalarıyla ilişkili olduğu gerçeği tartışılamaz.

Google, alakalı ve yeterli araştırmayla desteklenen kaliteli uzun biçimli içeriğe değer verir ve bu nedenle, uzun biçimli içeriğin arama sonuçlarının üst sıralarında yer alma şansının, kısa biçimli içeriğe kıyasla oldukça yüksek olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğunda, en uygun içerik uzunluğunun değiştiğini fark edeceksiniz - bazılarının blog gönderilerinin uzunluğunun 1.800 kelime olması gerektiğini söylemesinden , 2.000'den fazla kelimelik bir blog yazısı yazmanın doğru bir seçim olduğunu savunanlara kadar .

Ancak bunlar, blog gönderileri için en iyi uzunluğun ne olduğu veya odaklanması gereken ideal ortalama içerik uzunluğu sorusuna hala cevap vermiyor. Bu nedenle, bu ikilemi çözmeye yardımcı olmak için, Google'ın en iyi 10 organik konumunun ortalama İçerik Uzunluğunu gösteren kapsamlı araştırmaya ilişkin bir grafiği burada bulabilirsiniz.

Açıkça görebileceğiniz gibi, analizin hiçbir sonucu 2.000 kelimenin altında bir içerik uzunluğu göstermiyor.

  • İlk konum 2.400'den fazla kelimeden oluşur
  • 5. Pozisyon için 2.300+
  • 10. Pozisyonda 2.000'den fazla kelime var

Bu nedenle, bu verilerle desteklenen, ideal ortalama içerik uzunluğunun veya en iyi blog yazısı uzunluğunun 2.000-2.500+ kelime arasında olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ancak, bu verilerin hiçbir şekilde Google'ın bir sayfayı yalnızca kelime sayısına göre sıraladığını söylemediğini not etmek gerekir. En iyi arama sonuçlarında sıralamak için doğru yapmanız gereken çeşitli başka SEO faktörleri vardır ve daha uzun içerik, sizi bu çabada bir adım öteye taşıyacak faktörlerden sadece bir tanesidir.

Tıpkı ortalama blog uzunluğunda olduğu gibi, İçerik Uzunluğunun Alan Adı Yaşı ile ilişkili olup olmadığını kontrol etmek için bir analiz yapıldı. Aşağıda okuyabileceğiniz bulgular.

Etki Alanı Yaşına Göre Ortalama İçerik Uzunluğu

Yerleşik alan adlarının yeni kaydedilen alan adlarına göre kesinlikle bir avantajı olsa da, bu Google tarafından SERP'lerde özel bir tercih verildiği anlamına gelmez. Bu gerçek, Google'dan Matt Cutts tarafından eski videolarından birinde destekleniyor ve burada aynı konuyu ele alıyor ve şunu belirtiyor; "Altı aylık bir site (etki alanı) ile bir yıllık site (etki alanı) arasındaki fark minimumdur." Bu nedenle, Google sayfaları sıralamak için etki alanı yaşını kullanabilirken, genellikle ihmal edilebilir düzeydedir.

Şimdi, İçerik Uzunluğu ile Alan Yaşı arasında bir ilişki var mı sorusunu yanıtlamak için, işte bulunanlar;

Gördüğünüz gibi, daha eski alanların (10+) ortalama içerik uzunluğu yaklaşık 2.700'den fazla kelimeye sahipken, 1-10 yıl arasındaki alanların 2.100 kelimesi ve ardından 1.800'den az kelime içeren yeni alan (bir yıldan az) geliyor.

Dolayısıyla, bu Alan Yaşı ile İçerik Uzunluğu arasında kesin bir ilişki olduğunu kanıtlıyor. Ancak, daha yeni alan adları, özellikle eski alan adlarına yakın zamanda web sitelerine herhangi bir bağlantı veya içerik eklememişse, doğal geri bağlantılar oluşturmanın yanı sıra yüksek kaliteli ve ilgili içerik oluşturarak eski alan adlarını geride bırakma olasılığına sahiptir. Bu, yeni alan adlarının (sitelerin) sayfalarını daha yüksek sıralamasına yardımcı olur.

2. Uzun Form ve Kısa Form İçeriği

Yukarıdaki analitik araştırma, uzun biçimli içeriğin kısa biçimli içerikten daha etkili olduğunu açıkça belirtse de bunun tüm nişler için kesin olarak geçerli olmayabileceğini belirtmek yine de önemlidir. Çevrimiçi pazarlama dışında, kısa biçimli içeriğin hala hüküm sürdüğü bazı niş alanlar var. Bu nedenle, uzun biçim ve kısa biçim içerik tartışmasında, ikisi arasında seçim yapmak tamamen pazarlama ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Uzun İçerik Nedir?

Ortalama kelime sayısı 2.000 ila 2.500+ kelime olan blog gönderileri genellikle 'uzun biçimli içerik' olarak kabul edilir. Uzun biçimli içerik, veri odaklı ve bilgilendiricidir ve arama sonuçlarında daha iyi sıralanmanıza yardımcı olan LSI anahtar kelimeleri ve kelime öbekleri ile optimize edilmiştir. Bu tür içerik istatistikleri, videoları, grafikleri, resimleri vb. içerir ve uzun biçimli içerik örnekleri e-Kitaplar, Vaka çalışmaları, Listeler ve teknik incelemelerdir.

Kısa Form İçeriği Nedir?

Ortalama kelime sayısı 500-1.000 veya daha az olan makaleler 'kısa içerik' olarak bilinir. Kısa biçim içeriği, basit gönderiler veya makalelerdir. Bu tür içerikler hızlı tüketim amaçlıdır ve sosyal medya gönderileri, kısa infografikler, konuk gönderileri, Vine videoları, Instagram fotoğrafları ve kısa blog gönderileri gibi şeyleri içerir.

Faydalarına gelecek olursak, kısa biçimli içerik oluşturmak nispeten ucuz ve daha az zaman alıcı olsa da herhangi bir uzun vadeli SEO avantajı sağlamaz. Buna karşılık, uzun biçimli içerik oluşturmak zor olabilir, ancak size daha fazla geri bağlantı, daha güçlü marka sinyalleri, daha fazla bekleme süresi, daha iyi kitle etkileşimi vb. gibi bir dizi SEO avantajı sunar.

Uzun biçimli içerik, yukarıda belirtildiği gibi, arama sonuçlarında da iyi performans gösterir ve bu, markanızı oluşturmanıza ve sıralamasını yükseltmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, uzun biçimli makalelerin çoğu, ilk yayınlandıktan çok sonra, belirli bir süre boyunca istikrarlı dönüşüm sağlayan her zaman yeşil kalan içeriklerdir.

3. Uzun Biçimli İçeriğin Nasıl Oluşturulacağına İlişkin İpuçları

Uzun biçimli içerik pazarlaması hiçbir şekilde kolay bir başarı değildir. Daha fazla zaman alıcı ve kaynak yoğundur. Bu içerik pazarlama biçimi, önemli bir bütçenin yanı sıra çok fazla sıkı çalışma gerektirir. Ek olarak, aylarca planlama, veri araştırması yapılandırma ve daha fazlasını gerektirir.

Neil Patel, Brian Dean ve Matthew Woodward gibi yüksek otoriteye sahip pazarlamacılar, her bir ayrıntılı gönderiyi oluşturmak için harcadıkları büyük miktarda zaman, enerji ve para sayesinde kendilerine bir niş yaratmayı başardılar. Bu nedenle, web siteniz için yetkili uzun biçimli bir içerik yazmanıza yardımcı olabilecek birkaç temel içerik yazma ipucunu burada bulabilirsiniz.

A. Bir Konu İçin Araştırma

Pek çok konu yazılabilecekken, ilk adımınız nişinizle ilgili konuları araştırmak ve seçmek olmalıdır. Kitlenizin neyi sevdiğine veya onların ilgisini çekecek şeylere dair bir fikriniz olmadan, yanlış ipuçları takip edersiniz. Bu nedenle, blog gönderileriniz için içerik fikirleri araştırmanıza ve oluşturmanıza yardımcı olabilecek birkaç araç ve tekniği burada bulabilirsiniz.

Bu araç, birçok performans ölçütüyle birlikte makalelerin bir listesini sağlayarak "içerik pazarlaması" kapsamında sosyal paylaşımlar, organik arama trafiği, geri bağlantılar, kelime sayısı vb. gibi ölçümleri kullanır.

Ayrıca, aramanızı daraltmak için mevcut birçok filtre de mevcuttur. İyi ve trend olan makalelerin bir listesini aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey, en çok organik arama veya sosyal medya paylaşımı olan bir konu seçmek ve yeni bir konu oluşturmak için onu yorumlamak.

Başka bir içerik fikri oluşturma aracı olan BuzzSumo, girdiğiniz anahtar kelimeye dayalı olarak çeşitli makalelerin derinlemesine istatistiklerini (geri bağlantı sayısı ve toplam sosyal katılım) sağlar.

Burada içerik türüne, kelime sayısına, dillere vb. dayalı olarak sonucu filtreleyebilirsiniz. Ayrıca, size hangi makalelerin zaman içinde sürekli olarak paylaşım ve bağlantı kazandığını söyleyen "Evergreen Puanı"nı sunar ve böylece iyi örnekler sunar. Uzun biçimli bir makale oluşturabileceğiniz, her zaman yeşil kalan içerik.

Mevcut olanları geliştirip Evergreen içeriği haline getirebileceğken neden yeni içerik oluşturasınız? Brain Dean tarafından ünlenen Gökdelen tekniğinde tek yapmanız gereken, önce zaten yazılmış bağlantıya uygun bir içerik bulmak ve ardından ona daha fazla bilgi ekleyerek kapsamlı bir gönderi oluşturmak. Basit, değil mi?

B. Bir Blog Yazısı Yapısı Oluşturun (Bir Taslak)

Uygun bir blog yazısı yapısı, dikkat dağıtıcı unsurları uzak tutmaya yardımcı olacak ve içeriğinizi yazmaya başladığınızda odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Uzun biçimli bir makale yazmak bunaltıcı olabilir ve bir taslak olmadan, akışın ortasında konudan sapma şansınız oldukça yüksektir. Bu nedenle, zamandan tasarruf etmek ve hedefinize odaklanmaya devam etmek için blog gönderiniz için bir taslak oluşturduğunuzdan emin olun.

Başlamak için;

  • Uzun biçimli makalenizi hangi İçerik Türü üzerine yazmak istediğinize karar verin:

İçerik türleri şunları içerir: 'Nasıl Yapılır makaleleri', 'İnfografik', 'e-Kitaplar', 'Örnek Olaylar' vb. paylaşmak.

Kaynak: Okdork.com

Gördüğünüz gibi infografik ve liste gönderileri diğer içerik türlerine göre daha fazla paylaşım aldı. Bunun nedeni, bu içerik biçimlerinin büyük bilgileri daha küçük parçalara ayırmaya yardımcı olması ve okuyucuların okumasını ve anlamasını kolaylaştırmasıdır.

  • Blog Gönderinize İlgi Çekici Bir Giriş Yazın:

Okuyucuları makalenizin tamamını okumaya teşvik etmenin en iyi yollarından biri ilginç ve büyüleyici bir Giriş yazmaktır. Ele almak üzere olduğunuz konuyu vurgulayan kısa bir içerik parçası olarak, içeriğinizin bu giriş kısmı, bir etki yaratmak için okuyucularınızı en baştan yakalayabilmelidir. Burada temel kuralı takip edin - kısa ve basit ama ilginç tutun.

  • Bolca Başlık ve Alt Başlık Ekleyin:

Bu, blog gönderinizin iyi yapılandırılmış görünmesini sağlayacak ve kullanıcılar için gezinmeyi kolaylaştıracaktır. Başlıklar ve Alt başlıklar, önemli olan bölümleri vurgulayarak makalenize daha fazla değer katar. İçeriğinizi bu formatta yapılandırarak, okuyucularınızın önemli verileri kaçırmamasını sağlıyorsunuz. Ayrıca, düzenli bir metin, uzun biçimli makalenizin parlamasını sağlayacak bir yol haritası gibi olduğundan, hemen çıkma oranını düşürmeye yardımcı olur.

C. Doğru Anahtar Kelimeleri Seçin

Blog gönderinizin arama sonuçlarında iyi sıralanması için doğru hedef anahtar kelimeyi uygulamak çok önemlidir. Uygun anahtar kelime araştırması yaparak, hedef kitlenizin ne aradığına dair net bir fikir edinebilirsiniz. Bu, bir kullanıcı sorgusuna en iyi yanıtları vermek için içeriğinizi buna göre optimize etmenize olanak tanır.

Anahtar kelime araştırması yaparken aranma hacmi ve organik rekabet/zorluk gibi temel metriklere dikkat etmek önemlidir. Ayrıca, uzun biçimli içeriğinize serpebileceğiniz LSI anahtar kelimelerini bulmak da içeriğinizin erişimini artırmak ve kullanıcılara alakalı sonuçlar sağlamak için önemlidir.

Kullanabileceğiniz birçok anahtar kelime araştırma aracı mevcuttur, bunlardan bazıları şunlardır:

D. İstatistik Tabanlı Örnekler Ekleyin

Neil Patel'e göre, 'İçeriğinizi yazarken, sayıları, verileri, istatistikleri ve diğer insanlardan alıntıları kullanarak içeriğinizi yükseltin ve daha güvenilir hale getirin.'

Uzun biçimli içerikler, bir teoriyi kanıtlamak veya çürütmek için yazılır. Bu nedenle, içeriğinize güvenilirlik vermek için ilgili istatistik temelli örnekler ve gerçeklerden alıntı yapmanız gerekir. Ayrıca, 'göster, söyleme' ilkesi uzun yazılar yazarken izlenir. Bu, içeriğinizin daha özgün görünmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, okuyucuların iletmeye çalıştığınız mesajı daha iyi anlamalarına ve görselleştirmelerine yardımcı olacaktır.

E. İlgili Resimleri, Grafikleri ve Videoları Dahil Edin

Pazarlamacı Jeff Bullas'a göre, resimli makaleler toplamda %94 daha fazla görüntüleme alıyor. Bu, blog yazınıza resimler eklemeniz için yeterli bir sebeptir. Görsel içerik, yalnızca metin tabanlı içeriğe kıyasla izleyici etkileşimini iki kat artırmaya yardımcı olur. Görüntüler ayrıca, büyük metin parçalarını parçalara ayırmanın harika bir yoludur, bu da blog gönderilerinizi daha ilginç ve hızlı bir şekilde taranmasını sağlar.

Ayrıca sosyal medya açısından bakıldığında görsel içeren yazılar, görsel içermeyen yazılara göre daha fazla sosyal paylaşım almaktadır. Bu nedenle, makalelerinize resim eklemeniz için bir başka güçlü neden de budur.

Kaynak: Okdork.com

İyi araştırılmış ve verilere dayalı uzun biçimli bir içerik, doğal olarak çok sayıda grafik, ekran görüntüsü ve diğer grafikleri içerir. Bu nedenle, blog gönderinize resimler eklerken yapmanız gereken tek şey, bunların bağlamsal olarak alakalı olmasını sağlamaktır, böylece zahmetli bir başparmak olarak göze çarpmaz. Ayrıca, dönüşümü artırmak için görüntüleri sosyal paylaşım için optimize ettiğinizden emin olun.

F. Yüksek Yetkili Kaynaklara Bağlantı

Belirli bir konuda gerçekten yeterince derinlemesine araştırma yaptığınızı doğrulamak için, diğer yetkili kaynaklara bağlantı vermek önemlidir. Alaka düzeyi yine burada önemli bir rol oynar.

Ayrıca, çizelgeleri, istatistikleri, resimleri vb. kaynakları aldığınız tam web sayfasına bağlantı vermek için zaman ayırın. Bu şeffaflığı gösterir. Ayrıca, blog yazınızdaki içerikleri doğal bir şekilde bağlayarak çağdaşlarınıza bir uyarı vermiş olursunuz.

4. Farklı İçerik Biçimleri Türleri

Gönderimizde daha önce belirtildiği gibi, uzun bir makalenizi hangi içerik biçimine dayandırmak istediğinize karar vermek önemlidir. Bu nedenle, aşağıdaki popüler içerik biçimleri ve çerçeveleri, web sitenizde uzun bir blog yazısı oluştururken kullanabileceğiniz birkaç seçenektir.

1: KILAVUZLAR

Kılavuzlar, derinlemesine bir içerik bölümü ile belirli bir konuda kapsamlı bir genel bakış sağlarlar. Başlangıç rehberleri, nihai rehberler, gelişmiş rehberler, kesin rehberler vb. gibi türleri vardır. Kılavuzlar, normal makalelerin ötesine geçtiğinden ve e-posta listenizi büyütmenize yardımcı olabilecek ücretsiz indirilebilir bir PDF olarak sağlanabildiğinden, uzun biçimli bir içerik yazmak için mükemmel bir formattır.

Kullanabileceğiniz İçerik Çerçevesi Türleri: Kılavuz yazmak için üç ana içerik çerçevesi bulunmaktadır:

2: BİLGİ GRAFİKLERİ

Infografikler, çevrimiçi ortamda en popüler içerik formatlarından biridir. Unbounce'a göre, son iki yılda sadece Google'da infografik aramalarında %800'lük bir artış oldu. Bu istatistikler, uzun biçimli makalenize bir infografik ekleme düşüncesini desteklemeye yetecek kadar açıktır.

Kaynak: Unbounce.com

Bilgi ve verileri kolayca anlaşılır görsel bir şekilde sunabilen infografikler, diğer içerik formatlarına göre daha fazla sosyal paylaşım alır. Ayrıca, görsel olarak daha çekici olduklarından, bir infografiğin viral olma şansı oldukça yüksektir.

Kullanabileceğiniz İçerik Çerçevesi Türleri: Yaygın olarak kullanılan iki infografik türü vardır: Gifografikler ve normal Infografikler. İçerik gereksinimlerinize bağlı olarak, bu içerik çerçevelerinden herhangi birini seçip kullanabilirsiniz.

3: ROUNDUP'LAR

Kullanabileceğiniz harika bir içerik formatı daha, Roundup'lardır. Burada yapmanız gereken tek şey, belirli bir niş ile ilgili en iyi içerik kaynaklarını araştırmak ve bulmak ve bu kaynakları bir blog yazısı için derlemektir.

Bunu yaparak, en iyi kaynakları tek bir yerde sunarsınız, böylece takipçilerinizin zamanını tasarruf edersiniz ve daha fazla trafik çekmenize yardımcı olursunuz.

Kullanabileceğiniz İçerik Formatı Türleri: Haftalık, aylık veya yıllık özetler yapabilirsiniz.

4: VİDEOLAR

İçeriğinizi sergilemek için video kullanmanın sayısız yolu vardır. İyi yapıldığında, bir video arama sonuçlarındaki görünürlüğü artırmanın yanı sıra trafiği ve satışları artırabilir. Ayrıca, içerik pazarlaması söz konusu olduğunda bir videonun ne kadar etkili olabileceğine ışık tutan Mushroomnetworks.com'da bazı istatistikler bulunmaktadır.

Kaynak: Mushroomnetworks.com

Kullanabileceğiniz içerik çerçevesi türleri: Nasıl yapılır videoları, açıklayıcı videolar, beyaz tahta animasyonları, öğreticiler, vlog'lar ve daha fazlası. İhtiyaçlarınıza göre kullanabileceğiniz birçok içerik çerçevesi mevcuttur.

5: E-KİTAPLAR

Uzun blog gönderilerini daha kolay sindirilebilir parçalara ayırmanın en iyi yollarından biri, bir e-Kitap oluşturmaktır. Bir e-Kitap sayesinde, bilgileri bölüm bölüm hızlı ve kolay okunabilir şekilde sunabilirsiniz. Ayrıca, bir e-Kitap niş sektörünüzde bir uzman olarak otoritenizi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Üstelik, e-Kitap genellikle PDF formatında olduğundan, e-posta listelerinizi büyütmek için harika bir araç olabilir.

Kaynak: Bigrockcoupon.in

Ayrıca, bir e-Kitap oluşturarak, eski içeriğinizi yeniden kullanarak yeni trafik çekebilirsiniz. Dönüşümleri artırmak için de bu harika e-Kitap pazarlama ipuçlarını takip edebilirsiniz.

6: VAKA ÇALIŞMALARI

Vaka çalışması, bir müşterinin bir ürün veya hizmeti satın aldıktan sonraki deneyiminin olgusal bir temsilidir. Bu, belirli bir hedefe nasıl ulaşıldığını ve ardından gelen sonuçları gösteren adım adım ilerleyen bir süreçtir. Kısacası, vaka çalışması yapılan deneyin nasıl yapıldığını ve sonucunu açıklar.

NinjaOutreach tarafından yaratılan bir örnek ise şöyledir: Organik Trafik Nasıl %40 Artırılır | Dahili Bağlantı Vaka Çalışması.

Genellikle gerçek sonuçlar sağladıkları için, vaka çalışmaları en iyi kaynaklardan biridir. Bu nedenle, uzun bir blog yazısı oluşturmak için kullanılabilecek başka bir içerik biçimidir.

7: GÖNDERİLERİ LİSTELE

En ilgi çekici ve etkili içerik biçimi türü olan liste gönderileri, pazarlamacılar tarafından sıkça kullanılmaktadır ve hedef kitlenizin dikkatini çekmenin harika bir yoludur. Bu içerik biçimi üzerinde çalışabileceğiniz en kolay yöntemdir ve hemen hemen her konuda liste gönderileri oluşturabilirsiniz.

Örneğin; Blog Gönderilerinizi Tanıtmanın ve Blog Trafiği Almanın 31 Yolu

Liste gönderileri için kullanabileceğiniz en iyi içerik çerçevelerinden biri Genişletilmiş Liste Gönderisi (ELP)'dir. Bu yöntemde, Brian Dean tarafından ünlü hale getirilen ELP ile, örneğin 101+ Eyleme Geçirilebilir Bloglama İpucu, Araçlar ve Kısayollar gibi çevrimiçi olarak mevcut olan tüm en iyi uygulamaların ana listesini oluşturursunuz ve ardından her noktanın altında kısa bir özet sunarsınız.

Bu sayede, izleyicilerinize belirli bir konu için mevcut en iyi uygulamaların tümüne ilişkin kısa bir genel bakış sunmuş olursunuz. Ayrıca, hedeflenen anahtar kelimeler için en iyi arama sonuçlarında yer alabilirsiniz.

8: ARAŞTIRMA VE ORİJİNAL VERİLER

Pazarlamacıların %58'i, görsel ve videoları geride bırakarak, "orijinal yazılı içerik"i en önemli içerik türü olarak gördüğünü belirten Social Media Examiner tarafından yapılan bir anket raporuna göre araştırma ve orijinal veriler, trafik toplamanıza, sıralamanızı yükseltmenize ve niş sektörünüzde otorite kurmanıza yardımcı olacak en iyi içerik biçimlerinden biridir. Veriye dayalı orijinal bir gönderinin daha fazla sosyal paylaşım oluşturması da olasıdır. Ayrıca, okuyucularınız araştırmaya dayalı bir blog gönderisi oluşturmak için harcadığınız çabaya baktığında, bu güven oluşturmaya yardımcı olur ve daha yüksek bir dönüşüme yol açar.

Uzun biçimli makaleler oluştururken kullanabileceğiniz en önemli içerik biçimleri bu şekildedir. Bu tür diğer içerik türleri için QuickSprout'un yazdığı bu blog gönderisine göz atarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz: Size Daha Fazla Trafik Çekecek 15 İçerik Türü.

5. İçerik Uzunluğu SEO'yu Nasıl Etkiler?

1. Daha Uzun İçerik Daha Fazla Geri Bağlantı Kazandırır

Makaleniz ne kadar derinlemesine olursa, kaliteli geri bağlantı kazanma şansı o kadar yüksek olur. Pazarlamacılar, hedef kitlelerine daha iyi bir kaynak sağlamak için her zaman bağlantı kurabilecekleri kapsamlı bir içerik arayışında olduklarından, daha uzun bir içerik (2.000'den fazla kelime sayısı) kısa bir içerikten daha fazla geri bağlantı toplayabilir.

Uzun biçimli içerik, yalnızca hedef kitlenizin dikkatini etkili bir şekilde çekmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda içeriğinizi daha paylaşılabilir ve bağlanabilir hale getirmeye de yardımcı olur. Bu teori, Hubspot tarafından yapılan ve içerik uzunluğu ile daha fazla geri bağlantı arasında doğrudan bir ilişki buldukları bu araştırma tarafından desteklenmektedir.

İşte grafik;

Kaynak: Blog.Hubspot.com

Gördüğünüz gibi, 2.500'den fazla kelime sayısına sahip makaleler, kısa biçimli içeriğe kıyasla en fazla sayıda bağlantı kazandı.

Uzun biçimli makaleler, size daha fazla iç bağlantı kurma fırsatı da verir. Bu, bağlantı suyunun diğer web sayfalarına iletilmesine yardımcı olur. Ek olarak, tüm bilgiler tek bir yerde toplandığı için, bir ziyaretçinin sitenizden ayrılarak aynı konuda farklı aramalar yapmasına gerek kalmaz, bu da web sitenizde daha fazla zaman geçirmelerine ve dolayısıyla daha uzun bekleme sürelerine neden olur.

2. Daha Uzun İçerik Daha Fazla Sosyal Paylaşım Alır

Daha uzun içerikler, daha fazla değer sağladığı için, yukarıda belirtildiği gibi, daha fazla ilgi çekerler. Bu nedenle, içerik ilgi çekici ve bilgilendirici ise, bir ziyaretçinin içeriğinizi başkalarıyla (arkadaşlar, iş arkadaşları ve ağlar) paylaşması muhtemeldir, böylece daha fazla sosyal paylaşım elde edilir. Bu, daha uzun içeriğin daha fazla sosyal paylaşım aldığına dair BuzzSumo tarafından yapılan bir araştırmada açıkça gösterilmiştir.

Kaynak: Okdork.com

Daha uzun içerikler, rakiplerinizden öne çıkmanıza yardımcı olabilir ve ayrıca kullanıcı katılımını artırarak daha iyi tıklama oranlarına yol açabilir. Bu nedenle, sosyal medya platformlarında başarılı olmak isteyenler için uzun biçimli içerikler önemlidir.

3. Uzun Vadeli SEO Değeri Sağlar (Evergreen Content)

Deneyimsizler için, Evergreen içeriği zamana duyarlı olmayan ve ilk yayınlandıktan sonra uzun süre alakalı kalan bir içerik parçasıdır. Bu tür içerik daha fazla trafik toplar ve uzun bir süre boyunca yeni okuyucular çeker.

Uzun biçimli içerik, uzun vadeli SEO değeri sağlar ve avantajları, daha kısa içeriğe göre çok daha ağır basar. Ayrıca, çeşitli analitik raporlar, Evergreen blog gönderilerinin zaman içinde organik trafiği ve sıralamayı artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Kaynak: Cognitiveseo.com

BuzzSumo aracının yakın zamanda yeni bir Evergreen Puan Filtresi eklediğini belirterek Evergreen İçeriğin güzel örneklerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca, CognitiveSEO tarafından hazırlanan ve organik trafiği artırmaya yardımcı olan her zaman yeşil kalan içerik fikirlerini listeleyen bu blog gönderisini de okuyabilirsiniz.

4. Uzun İçerikler Daha Güçlü Marka Sinyalleri Yaratır

The Moz Blog, HubSpot ve Content Marketing Institute gibi en iyi web siteleri, güçlü otorite figürleri olarak dijital pazarlama alanında öne çıkmaktadır. Bunun nedeni, izleyicilere derinlemesine, araştırmaya dayalı ve çoğu zaman kapsamlı içerik sunmalarıdır. Bu içerikler, orijinal verilere dayanmaktadır.

Uzun biçimli içerik üretmek, tüm bu yüksek otoriteye sahip sitelerde ortak bir unsurdur ve sektörde zaman içinde daha güçlü marka sinyalleri geliştirmelerine yardımcı olmuştur. Bu web sitelerinin çoğu, bütün bir konuyu ele alır ve bu da onların bilgili uzmanlar olarak algılanmalarına ve marka güvenilirliklerini artırmalarına yardımcı olur.

5. Google'ın RankBrain Uzun Biçimli İçeriği Ödüllendiriyor

Google RankBrain nedir?

RankBrain, Google tarafından en önemli 3. sıralama faktörü olarak kabul edilir ve Google'ın arama sonuçlarını sıralamasına yardımcı olan bir makine öğrenimi (AI) algoritmasıdır. Uzun ve karmaşık arama sorgularını anlamasını kolaylaştırarak kullanıcılara alakalı sonuçlar sunar.

RankBrain, Didit.com'dan Steve Baldwin'in belirttiği gibi, kullanıcılara en alakalı sonuçları sunmak için birlikte oluşumu kullanır. Basitçe ifade etmek gerekirse, birlikte oluşum, belirli bir içerik parçasında ilgili arama terimlerinin görünme sıklığıdır.

Örneğin, bir kullanıcı "SEO kullanarak tıklama oranını artırma" konulu blog yazılarını ararsa, Google, RankBrain'in yardımıyla benzer terimleri (organik tıklama oranı, arama tıklama oranı) ve kullanıcının sorgusunun bir parçası olarak sağlar.

Bu nedenle, uzun biçimli içerik yazarken her zaman çok sayıda LSI anahtar kelimesi ve deyimi kullanırsınız. Bu, RankBrain'in içerik konunuzun ne hakkında olduğunu kolayca yorumlamasına yardımcı olur ve içeriğinizin hedeflenen anahtar kelimeler için arama sonuçlarında daha iyi sıralanmasını sağlar.

6. Uzun Biçimli İçerik Bekleme Süresini Artırmaya Yardımcı Olur

Bir kullanıcının SERP'lerde dönmeden önce bir sitede geçirdiği süre olarak ölçülen Bekleme süresi, arama sıralamanızı etkileyen başka bir ölçümdür. Bu metrik, web sayfalarınızı sıralarken RankBrain tarafından ölçülür. Bu nedenle, uzun biçimli içerik oluşturmak, sitenizin Bekleme süresini artırmanıza yardımcı olabilecek temel unsurlardan biridir.

Yukarıda belirtildiği gibi, uzun biçimli makaleler, belirli bir konuyla ilgili tüm bilgileri tek bir yerde sunar. Bu, bir kullanıcının diğer benzer kaynakları aramak zorunda kalmamasını sağlayarak sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlar. Bu da sonuç olarak sitenizin bekleme süresini artırır, daha düşük hemen çıkma oranı ve SERP'lerde daha yüksek bir sıralama gibi SEO avantajları sağlar.

7. Daha Uzun İçerik, Tıklama Oranını Artırmaya Yardımcı Olur

Daha uzun içerikler, tıklama oranını indirekt bir SEO avantajı olarak artırır. Tıklama oranı temel olarak optimize edilmiş meta başlıklarından ve meta açıklamalarından etkilenir. Bu nedenle, daha uzun makaleler yazdığınızda, açıklayıcı meta etiketler oluşturarak uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz. Bu, SERP'lerde daha yüksek sıralama ve daha fazla dikkat çekmek için faydalıdır.

Ayrıca, meta etiketleri doğrudan arama sonuçlarında görüntülendiğinden, yeterince ilgi çekiciyse, kitlenizin dikkatini çekmeye yardımcı olur ve daha fazla ziyaretçinin sayfanızı tıklayarak ziyaret etmesini sağlar. Harika içeriğiniz daha fazla ziyaretçi tarafından okundukça, sosyal paylaşımlar, geri bağlantılar ve kalma süresinde artış gibi diğer faydalar için daha fazla fırsat yaratır.

8. Uzun Biçimli İçerik, İzleyici Etkileşimini Artırmaya Yardımcı Olur

Uzun biçimli içerik, hedef kitlenizin ilgisini çekmeye yardımcı olabilir. İyi yapılandırılmış, araştırmaya dayalı veriler, grafikler, ilgili görseller vb. içeren uzun biçimli bir makale oluşturduğunuzda, okuyucularda güven oluşturmaya yardımcı olur ve bu da artan etkileşim, daha fazla sosyal paylaşım ve dönüşüm sağlar.

Örneğin, WordStream bloglarına uzun biçimli içerik ekledi ve sayfada geçirilen süreyi ve kullanıcı katılımını artırmayı başardı. Bu da bu kaynakta yer alan grafikte görülebilir.

2013'ün en popüler makaleleri arasında yer alan Eski Tweetlerinizi Bulun: Nasıl Yapılır ile, 2.300 kelimeden fazla kelime içeren bir yazıdır ve uzun biçimli içeriğin ortalama sayfada kalma süresini 1:35'ten 4:33'e çıkardığını göstermektedir.

Bu, belirli bir konuya ayrıntılı yanıt veren uzun biçimli makalelerin, hedef kitlenizin ilgisini daha uzun süre çekmeye yardımcı olduğunu açıkça göstermektedir. Bu da sitenizin bekleme süresini artırarak arama sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olur.

9. Daha Uzun İçerik, E-posta Abonelerinin Artmasına Yardımcı Olur

Uzun biçimli içerik, e-posta listenizi büyütmenize de yardımcı olur. Pek çok pazarlamacı, uzun biçimli makaleler yazdıklarında, ziyaretçilerin ileride başvurmak üzere indirip kullanabilecekleri PDF, infografik, hile sayfası vb. biçiminde içerik yükseltmeleri sağlar. Kullanıcılar, e-postaları karşılığında değerliyse ücretsiz bir kaynağı indirmeye istekli olduğundan, bu daha fazla potansiyel müşteri elde etmelerine yardımcı olur. Bu nedenle, uzun makaleler yazarak, e-posta abone listenizi 10 kat daha hızlı artırabilirsiniz.

Brian Dean, bu teoriyi desteklemeye yardımcı olmak için, içerik yükseltme sunarak blog gönderilerinden birinin - Google'ın 200 Sıralama Faktörü: Tam Listesi - dönüşüm oranını %0,54'ten anında nasıl artırabildiğini burada açıkladı ve dönüşümde %785'lik bir artış ile %4,82'ye ulaştı.

Kaynak: Backlink

E-posta abonelerinizi artırmak istiyorsanız, ileriye giden yol uzun biçimli içerik oluşturmaktır.

10. Uzun Biçimli İçerik, Hemen Çıkma Oranını Düşürür

Uzun biçimli içeriklerin tüm SEO avantajlarını birleştirdiğinizde - izleyici katılımını artırın, daha fazla geri bağlantı, daha az bekleme süresi, artan tıklama oranı - sonuçta SEO kampanyanızı artırmaya yardımcı olan daha düşük bir hemen çıkma oranına dönüşür.

Hemen çıkma oranının yüksek olmasının nedenlerinden biri kalitesiz içeriktir. Daha uzun bir içerik oluşturduğunuzda, benzer kaynakları arayan SERP'lerde ileri geri geçiş yapmak zorunda kalmadan belirli bir konu hakkında içgörülü bilgiler sağladığından, ziyaretçilerinizi daha uzun süre meşgul tutabilirsiniz ve bu hemen çıkma oranını azaltabilir. Bu nedenle, uzun biçimli makaleler yazarak elde edebileceğiniz bir başka değerli SEO avantajıdır.

6. İçerik Uzunluğu Dönüşümleri Nasıl Etkiler?

1. Daha Uzun İçerik, Değerli Potansiyel Müşteriler Oluşturmaya Yardımcı Olur

Neil Patel tarafından yürütülen bir araştırma, B2B pazarlamacılarının %94'ünün daha fazla satış yapmak ve tıklama oranlarını artırmak için içerik pazarlamasından yararlandığını gösteriyor.

Kaynak: Neilpatel.com

Bu nedenle, rekabetin bu kadar şiddetli olduğu bir ortamda rakiplerinizden ayrışmak için hedef kitlenizde yankı uyandıran EPIC içeriği oluşturmanız gerekir. Bu, uzun biçimli içeriğin çok yardımcı olabileceği bir yerdir.

Yukarıdaki çalışmalar ve gözlemlerden anlaşıldığı üzere, 2.000 kelimenin altındaki herhangi bir içerik türü, arama sonuçlarının üst sıralarında yer alma olasılığı en düşüktür. Bu nedenle, derinlemesine, veriye dayalı içerik oluşturarak, arama sonuçlarında kendinizi daha iyi konumlandırabilirsiniz. Bu da daha değerli potansiyel müşteriler elde etmenize ve tıklama oranının artmasına yol açacaktır.

2. Uzun Biçimli İçerik Daha Fazla Yönlendirme Trafiği Sağlar

Uzun biçimli makaleler, zaman içinde okuyuculara büyük değer sağlayarak her zaman değerli kalan içeriklerdir. Bu tür içerik, daha fazla geri bağlantı ve sosyal paylaşım toplayarak, farklı kaynaklardan daha fazla yönlendirme trafiği çekmeye yardımcı olur.

Yüksek kaliteli uzun biçimli içerik, sitenize daha fazla yönlendirme trafiği çeken temel unsurlardan biridir. Ayrıca, misafir bloglama gibi ağ oluşturmanın diğer yollarını açtığından, içeriğinizin görünürlüğünü daha da artırabilir, daha fazla arama trafiği çekebilir ve web siteniz için daha doğal bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

3. Uzun Biçimli İçerik Viral Olma Özelliğine Sahiptir

Yukarıda belirtildiği gibi, daha uzun içerikler - 2.000 kelimenin üzerinde - kısa içeriklerden daha fazla sosyal paylaşım alır. Bunun nedeni, insanların, düşündürücü ve bilgilendirici yazıları paylaşmayı tercih etmeleridir. Bu nedenle, içeriğiniz ne kadar kapsamlı olursa o kadar viral olma şansınız yüksek olur. İçeriğinizin viral olması birçok öğe içerir ve içerik uzunluğu, odaklanmanız gereken öğelerden sadece biridir. Ayrıca, uzun bir blog yazısı yazarken, etki yaratabilmesi için doğru içerik formatını seçmek de önemlidir.

Kaynak: İçeriğinizin viral hale gelmesi

4. Uzun Biçimli İçerik Güveni Artırmaya Yardımcı Olur

Wikipedia makaleleri üzerine yapılan bir araştırmaya göre, bir makalenin uzunluğunu artırarak güveni artırmak mümkün olur. Bunun nedeni, uzun içeriklerin çok sayıda araştırma ve analiz içermesi ve orijinal verilerin yanı sıra çeşitli yüksek yetkili kaynaklardan ilgili bilgiler içermesidir. Bu nedenle, insanlar bu içeriklere daha çok güvenirler ve hedef kitleniz arasındaki güveni artırabilirsiniz. Ayrıca, niş sektörünüzde kendinizi bir uzman olarak kabul ettirmenize de yardımcı olabilir.

Bir içeriğe güvendikleri takdirde, insanların bunu paylaşma olasılıkları daha yüksektir. Bu nedenle, sürekli olarak kaliteli ve uzun içerikler üreterek, kendinize bir niş oluşturabilirsiniz. Bu sayede, gelecekte belirli bir konuda ayrıntılı bir yanıta ihtiyaç duyduklarında sizi arama olasılığı yüksek olan sadık okuyucularınızın oluşturduğu bir veri tabanı oluşturabilirsiniz.

Çözüm

Dijital pazarlama alanında başarılı olan pazarlamacılar ile mücadele edenler arasındaki fark, web siteleri için bir blog yazısı oluşturmak için harcadıkları enerji, zaman ve para miktarıdır.

İçerik uzunluğu sadece SEO kampanyalarınızı değil, aynı zamanda yukarıdaki çeşitli istatistiklerle belirlenen dönüşümünüzü de etkiler. Ayrıca, uzun form makaleler yazarak elde edilebilecek faydalar sayısızdır.

Bu nedenle, ileriye dönük olarak, değeri zamanla azalan kısa biçimli içeriğin aksine, kaliteli uzun biçimli içerik oluşturmaya odaklanmak gerekir. Uzun biçimli içerik yazarken, etki yaratmak için burada belirtilen ipuçlarını uyguladığınızdan ve doğru içerik biçimini seçtiğinizden emin olun.

Web Sitesi Tasarımı hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 4190 kelimedir.

Bu makale 2023-04-13 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.