Google My Business Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google My Business Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google My Business Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google günümüzde birçok ürün ve hizmetle kullanıcıların yüzünü güldürmektedir. Aynı işlemi işletmeler içinde yapmaya çalışan Google işletmelerin gelişmesi için birçok faaliyet yürütmektedir. Sizlere bu yazımızda Google My Business hakkında bilgiler vereceğiz.

Google My Business Google’ın işletmelere sunduğu birçok avantaj vardır. İnsanların işletmeleri kolayca bulmalarını sağlayan, işletmelerin çalışma saati, adresi ve işletmeleri ziyaret eden kullanıcı yorumları gibi birçok detayın görüntülenmesini sağlar. Haritalar ve diğer arama sonuçlarıyla entegre bir sistemde çalışır. Ayrıca Google My Business, kullanıcı ve işletmeler tarafından eklenmiş işletmelere ait rapor ve listelenmeleri sağlamaktadır.

Bu çalışmaların Google tarafından yapılabilmesi ve kullanıcıların işletmeyle alakalı detaylara ulaşabilmesi için öncelikli olarak işletme kaydının oluşturulması gerekir. Kayıt işlemleri sonrasında oluşturulan işletme profiline girilen adres, çalışma saatleri, gibi bilgiler sayesinde kullanıcılar buraya ulaşmak için yol tarifi alabilirler. Ziyaretçiler yapılan yorumlar sayesinde sizler hakkındaki görüşleri inceleyebilirler. İşletmelerin Google My Business sayesinde elde ettiği avantajlar şunlardır;

·        İşletmeler hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen ve Google üzerinden işletme araması gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar, işletmelerin sunmuş olduğu ürün ve hizmetler hakkında satın alma işlemleri yapmadan önce bilgi edinebilirler. Ayrıca işletmelerle iletişim kurup ürün ve hizmetlerden yararlanabilirler.

·        İşletme kaydı oluşturan firmalar ise diğer işletmelere oranla daha profesyonel ve daha güvenilir bir algı oluşturduğundan, kullanıcılar tarafından tercih edilme oranı oldukça yüksektir.

·        İşletmelerin yol tarifi, adres bilgiler, telefon numarası, e-posta, internet sitesi gibi birçok bilgi Google haritalar ve Google aramalarda yer aldığından ötürü, işletmenin potansiyel müşterilerinin işletmeye erişmesi daha kolay olur.

·        Müşteri ve ziyaretçilerden gelen geri bildirimler takip edilebilir ve bu bildirimler hizmet kalitesinin artırılması yönünde olumlu deneyime dönüştürebilirsiniz.

·        İşletmelerin ürünleri ve mekânıyla alakalı fotoğraflar yükleyip ziyaretçilere daha detaylı bilgiler sunabilirsiniz. Fotoğrafları olan Google haritalar üzerinden %50’ye yakın daha fazla yol tarifi alırlar. Böylelikle işletmelerinize daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz.

Google My Business Kaydı Nasıl Oluşturulur?

İşletmelerinizin Google haritalarda ve aramalarda kullanıcılar tarafından ulaşılabilir kılınması için Google My Business kaydı oluşturulabilmekte; işletmelerinizle alakalı yeni bilgi eklemek, ziyaretçi yorumları ve raporlara ulaşma, yeni içerik yayınlama gibi birçok imkâna sahip olabilirsiniz. Google My Business kaydı oluşturmak için Gmail hesabınızın olması gerekir.

Öncelikli olarak sahip olduğunuz Gmail adresinizle Google My Business paneline ya da Google Business sayfasından oturum açmalısınız. My Business hesabınızın adımlarını oluşturduktan hemen sonra konum ekleme butonuyla işletmelerinizin konumunu ekleyebilirsiniz. Konum ekleme butonuna tıklayıp hemen ardından işletmenizin adı, adres, işletme kategorisi, işletme internet sitesi gibi bilgileri giriniz.

Bu bilgilerin olduğu adımlar tamamlanınca işletme adresinin doğrulanması ve işletme kaydının oluşturulması için doğrulama yöntemi seçmeniz gerekir. İşletme kaydını tamamladıktan sonra açık adresinize zarfla gönderilen doğrulama kodunu Google My Business hesabında olan doğrulama alanına girmeniz gerekir. Kod onaylandıktan hemen sonra işletmeniz harita ve aramalarda aktif hale gelir. 

Web Arama Motoru Optimizasyonu(SEO) hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 430 kelimedir.

Bu makale 2022-07-15 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.