Back End ve Front End Nedir?

Back End ve Front End Nedir?
Back End ve Front End Nedir?

Birçok internet sitesi artık dinamik olup, kullanıcılarına özel içerikler sunmak için oluşturulmakta. Tarayıcıları açıp, favori internet sitelerinizi açıp kendi hesaplarınıza giriş yapıyor, paylaşım yapıp arkadaşlarınızla bağlantı kurabiliyorsunuz. İnternet sitesi sizlerin arkadaşlarını nasıl biliyor? Yazıp, paylaştığınız her yazıyı ve fotoğrafı nasıl hatırlayabiliyor? Back end geliştiricileri tam olarak burada devreye giriyor. İnternet sitesine giriş yaptığınız zaman sunucularınız, tarayıcınızdan talep alıp sizlerle bağlantılı olan tüm verileri sizlere sunuyor. Sizlere bu yazıda back end ve front end hakkında bilgiler vereceğiz.

Back End Nedir?

İnternet projelerinin son kullanıcıların görmediği yazılım kısmı back end denilir. Back end alt yapısı için; ASP.net, PHP veri tabanı için MYSQL ve MSSQL kullanılır. Mimari içerisinde kullanılan bileşenlerle örneğin CMS oluşturup internet sitesinde kullanıcı dostu admin paneliyle sabit ve statik alanlar dinamik bir biçimde yönetilebilir.

Front End Nedir?

İnternet sitesinin grafiklerinin kaliteli olmasını sağlayan yazılım boyutu front end çalışmalarıdır. Ziyaret edilen internet siteleri için iyi bir görüntü ve his uyandırır. Etkileşime geçip gözünüzle görebildiğiniz bütün sayfalar için fon, renk ve bütün stillerin oluşmasını sağlar. İnternet sitesi kullanıcılarına marka kimliklerini yansıtarak duygusal deneyim yaşamalarına yardımcı olur.

Front end için; CSS, Javascript, HTML programlama dilleri kullanılmaktadır. Kullanılan bu programlama dilleri internet sitesinin sizlere yansıyan görüntüsüne odaklanmaktadır. Front end kısmında olan işleyişi şu şekilde izah edebiliriz;

·        UID tarafından ilk olarak grafik düzlem üzerinde internet ara yüz tasarımının oluşturulması,

·        UXD tarafından UX geliştirmelerinin ilk etabının tamamlanması,

·        Tasarım ve projelerin back end developer ve marka adına anlamlı hale getirilmesi için Wireframe marka onayına sunulması.

PDF formatında taslak çizimi ve sunum yerine, markaların kurumsal kimliğini, görsel ve söylemleri içeren, başka bir anlamda internet sitesinin bitmiş halinin marka tarafından algılanması, deneyimlenebilecek online sunumlar tercih edilebilir.

Web Sitesi Tasarımı hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 275 kelimedir.

Bu makale 2022-07-14 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Eğitim

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.