E-Ticaret Firmaları İçin Site Yönetimi İpuçları

E-Ticaret Firmaları İçin Site Yönetimi İpuçları
E-Ticaret Firmaları İçin Site Yönetimi İpuçları

E-ticaret sitesine sahip olmak için bazı sorumlulukların bilincinde olmak gerekir. E-ticaret sitelerini görünürde yönetmek kolay gibi görünse de, bu durum tam aksidir. Sektörünüzle alakalı bilgi sahibi olmalı ve yönetim mekanizmanızın üst düzey olması gerekir. Bu yüzden e-ticaret sitesi yönetmek için bazı temel unsurlar vardır.

Bu unsurları kontrol altına almak ve yönetmek son derece önem arz eder. E-ticaret sitesi açıp ürün yerleştirmek ve sonrasında satış gelmesini beklemek sizleri bu anlamda başarıya götürmeyecektir. Sitenizi iyi yönetmeli ve bütün süreçlere hâkim olmalısınız. Uzun vadeli bir başarı istiyorsanız, marka değerinizi artıracak bütün yöntemleri kullanmalı ve bütün fırsatları değerlendirmelisiniz.

E-ticaret sitelerini yönetirken bazı tüyolara ihtiyacınız olduğunu duyar gibiyiz. Sizlere bu yazıda e-ticaret firmaları için site yönetimi ipuçlarından bahsedeceğiz.

E-ticaret Sitenizi Güncel Tutun ve Site Hızınızı Artıracak Çalışmalar Yapın!

E-ticaret firmalarının yaptığı en büyük yanlışlardan biri sitelerini ürünler, yazılı ve görsel içeriklerle doldurup herhangi bir optimizasyon çalışması yapmadan satış gelmesini beklemeleridir. Bu yanlışa düşen binlerce e-ticaret firması var ne yazık ki. Bu yüzden e-ticaret sitelerinizin hızlı olması için gerekli olan bütün çalışmaları yapmalı ve sitenizi sürekli olarak güncel tutmalısınız.

Sitenizi güncel tutmanızın en iyi yollarından biri yaptığınız işlerle alakalı her gün sitenize içerikler girmektir. Bir blog sayfası ve galeri oluşturabilir ve sosyal medya hesaplarınızı internet sitenize bağlayabilirsiniz. Ayrıca sitenizde paylaştığınız blog yazılarını aynı şekilde sosyal medya kanallarınızda da paylaşarak hem SEO anlamında hem de sitenizi güncel tutma konusunda başarılı bir adım atabilirsiniz.

Site hızı son derece önemli bir konudur. Sayfalarınızın yüklenme hızını önemsemek ve hızlandırmak, sitenize gelen ziyaretçilerin daha fazla vakit geçirmelerine ve buna binaen daha çok alışveriş yapmalarını sağlayacaktır.

Sitenizin İçeriklerini Önemseyin!

E-ticaret sitelerinde gördüğümüz bir diğer hata ise birçok üründe görsel içeriklere çok önem verilmemesidir. Bunu kısa bir örnek ile anlatacak olursak; bir tablet satıyorsunuz. Fakat tabletin sadece tek bir resmini sitenizde paylaştınız. Bu ürününüz yeterince ilgi görmeyecektir. Çünkü bu ürünü inceleyen kişiler fotoğraf anlamında tatmin olmadıkları için ürün satışı beklentilerin altında kalacaktır.

Fakat siz tabletin her açıdan fotoğrafını çekip açıklama kısmında da müşterileri yeteri anlamda bilgilendirirseniz, ürününüzün nasıl ilgi gördüğüne şaşırıp kalacaksınız. Bu yüzden ürünlerinizin içeriklerini önemseyin ve fotoğraf sayısını arttırın. Bu sizlere SEO anlamında da avantaj sağlayacaktır. Kaliteli görseller eklemeyi unutmayın. Ayrıca ürünlerinizin sadece fotoğraf olarak değil, video içeriklerini de yayınlamak müşterilerin ürüne olan ilgisini ve güvenini artıracaktır.

İçeriklerinizin Önemli Bir Pazarlama Aracı Olmasını Sağlayın!

İçerik pazarlaması yapmak e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazları arasında yer alır. Marka değerinin yükselmesi, ziyaretçilerin ürünlere ilgisini arttırmak konusunda içeriklerinizin pazarlama aracı olduğunu unutmayın. Ne kadar kaliteli içeriklere yer verirseniz, siteniz ve buna bağlı olarak ürünleriniz o kadar ilgi görecektir. İçeriklerinizin ziyaretçileri ürünlere yönlendirecek şekilde oluşturulması gerekir.

 Formalite amaçlı sadece yazı yazmak siteyi doldurmak için kullandığınız kalitesiz içeriklerin sizlere hiçbir faydası olmayacaktır. Bu tarz içerikleri görüp gelen ziyaretçiler ise sitenizde sadece kuru bir kalabalıktan ibaret olacaktır. İçeriklerinizin öncelikle ziyaretçileri bilgilendirmesi ve akıcı olması gerekir. Müşterileriniz ya da ziyaretçileriniz içeriklerinizi okurken hem eğlenmeli hem de bilgi almalıdır. Sıkılarak okunan hiçbir yazı okuyucusuna bilgi vermez. Bu yüzden içerik oluştururken detayları önemseyin. Bu konuya şu şekilde bir örnek verelim; insanlar sevdikleri şarkıları ezberler ve bu şarkıları söyleyen şarkıcıların konserlerine giderler. Kimse sevmediği şarkıyı ezberlemez ve dinlemez. İçeriklerinizle konuyu bağdaştırdığınızda demek istediğimi anlayacaksınız.

Sosyal Medya Kanallarınızı Aktif Kullanın ve Bunun Üzerine İyi Bir Strateji Geliştirin!

Sosyal medya hesaplarınızı aktif kullanıp, sitenizde sosyal medya butonlarına yer verin. Sektörünüze hitap eden bütün sosyal medya platformlarını kullanın. Sosyal medya hesaplarınızdan doğru etiket ve anahtar kelimelerle içerikler oluşturun. Bu içerikleri Instagram gönderileriniz ve hikâyelerinizde düzenli periyotlarla paylaşın. Bunu düzenli olarak yaptığınızda hitap ettiğiniz kitlenin nasıl büyüdüğüne şaşıracaksınız.

Bu yöntemi denemek sizleri arama motorlarında üst sıralara çıkarır ve sosyal medyada tanınır bir marka haline getirir. Doğru stratejilerle ilerleyip bu çalışmaları yapmanız sizleri uzun vadede hayal edemeyeceğiniz bir büyüklüğe ulaştıracaktır. Unutmayın sizleri takip eden her kullanıcı hedef kitleniz değildir. Fakat bu kullanıcılar içerisinde en az %30- 40’lık bir kesim sadece hedef kitleniz olabilir.

Fiyat Konusunda Basit ve Bir O kadar Zekice Hazırlanmış Yöntemlere Kullanın!

E-ticaret sitelerinde fiyatlandırma konusunda strateji belirlemek ve sektördeki firmalarla rekabet etmek son derece hayati bir konudur. Fiyatlandırma konusunda doğru bir yol izlemek firmanızın cirolarını doğrudan etkiler ve rekabeti kazanmanızı sağlar. Örneğin; Bir kulaklık satıyorsunuz. Fiyatı 70 TL ve kargosuyla birlikte müşterinize 85 TL’ye mal oluyor. Siz ürün fiyatına 70 TL + kargo ücreti yazarsanız.

 Bu insanlara çok gelebilir ve müşteri kaybedebilirsiniz. Fakat 85 TL kargo ücretsiz yazdığınızda insanlar bunu daha pozitif algılayacaktır ve müşterilerinize karşı bir sempati kazanacaksınız. Bunun adı fiyat politikasıdır. Bu siyaseti e-ticaret sitesine sahipseniz iyi bilmeniz ve ticari konuda son derece yaratıcı fikirlere sahip olmanız gerekir.

Muhasebe Konusunda Her Detayı Bilin ve Sitenizi Her Anlamda Kontrolünüz Altında Tutun!

E-ticaret sitelerinde en önemli konu para konusudur. Yani finans, yani muhasebe. Sermayenizi en iyi şekilde kullanmak ve doğru yatırımlarla kazancınızı arttırmak için gelir giderlerinizi iyi bilmeniz ve mali süreci her anlamda takip etmeniz gerekir. Şirketinizin bütün harcamalarını ve en ince detaylardaki küçük harcamaları bilmek şirketinizin kârlılığını arttıracak ve sizlerin süreçlerde başarılı olduğunuzu gösterecektir. Bu süreçlere hâkim olmak, özgüveninizi arttıracaktır.

Kargo Yönetimi Süreçlerini Kontrol Altında Tutun!

E-ticaret sitesine sahipseniz, öncelikle hızlı çalışan güvenilir ve gönderdiğiniz siparişlere iyi davranan bir kargo şirketiyle anlaşmanız gerekir. Siparişlerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde tüketiciye hızlı ulaştıran bir kargo şirketiyle anlaşmak uzun vadede firmanızın satış patlaması yapmasını sağlar. Böylelikle cirolarınız katlandıkça katlanır. Siparişleri kargoya teslim ettikten sonra müşteriye ulaşana kadar tüm süreçleri kontrol etmeniz son derece önemlidir. Kargo teslim sürelerini ayarlamanızda yarar vardır. Aynı gün gönderme, hızlı gönderme gibi seçeneklere yer verin.

Müşterilerinize Ödeme Alternatifleri Sunun!

Müşterilerinizle Empati kurarak birçok ödeme yöntemi konusunda alternatif seçenekler sunun. Çünkü bu durum sizlerin müşteri kaybetmesini engeller. Hemen para cebime gelsin mantığıyla düşünmek sizleri zarara uğratabilir. Bu yüzden müşterilerinize birçok alanda ödeme yöntemi alternatifleri sunun. Örneğin; Kapıda ödeme, EFT, Havale, kredi kartı vb.

E-Ticaret Sitesi hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 931 kelimedir.

Bu makale 2022-07-16 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: E-Ticaret

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.