Google Keşfet Nedir ve Nasıl Optimize Edilir?

Google Keşfet Nedir ve Nasıl Optimize Edilir?
Google Keşfet Nedir ve Nasıl Optimize Edilir?

Türkçesi Google Keşfet olan Google Discover, her pazarlamacının dudaklarındaki yeni moda kelimedir. Google Discover gibi yeni bir platformla, önde gelen medya evleri ve çevrimiçi görünürlüğünü ölçeklendirmeyi uman çevrimiçi yayınlar gibi içerik bakımından zengin şirketler için yeni bir fırsat ortaya çıktı. Bu platform için içeriği optimize etmenin bugün her pazarlamacı ve işletme için kaçınılmaz bir ihtiyaç haline geldiğini söylemeye gerek yok.

Bu Makalede, Google Keşfet’in ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve içeriğinizi Google Keşfet için nasıl optimize edebileceğinizi anlatacağız. Hadi başlayalım.

Google Keşfet nedir?

Google Keşfet (Discover), Google'ın android cihaz uygulaması olan Google Feed'in güncellenmiş ve yeniden markalanmış bir sürümüdür. Önceki sürümü daha metin merkezli olsa da yeni sürüm, kullanıcı etkileşimini geliştirmek için farklı içerik türlerini barındırıyor. Bu içerik türleri:

·  Haberler

·  Fotoğraflar ve görüntüler

·  Video İçeriği

· Son blog gönderileri

·  Faydalı Evraklar

· Evergreen içerik

Buradaki fikir, sade bir metinden gelişmiş bir görsel veri keşfine geçmektir.

Özellikleri göz önüne alındığında, Google Keşfet artık 'arama yapmadan ara' olarak adlandırılıyor, çünkü kullanıcılar platformda kendilerine gösterilen içeriği aramıyorlar. Bunun yerine, platform kullanıcılara içerik önerir ve bu da onu pazarlamacılar arasında ilginç bir konuşma ve tartışma noktası haline getirir.

Bu durumdan, aşağıdaki gibi belirli soruları cevaplama ihtiyacı ortaya çıkar:

·  İçeriğimi Google Keşfet için nasıl optimize ederim?

· İçeriğimin Google Keşfet platformunda öne çıkmasını nasıl sağlayabilirim?

·  İçeriğimi Google Keşfet için optimize etmem mümkün mü?

· Google Keşfet Platformunu anlamak için zaman ve kaynak harcamaya değer mi?

Google Keşfet Neden Önemlidir?

Google Keşfet, bir arama motoru platformu gibi davranır ve çalışır. Bu önemlidir, çünkü size arama motoru trafiğini çekme ve web sitesi içeriğiniz için daha fazla görünürlük elde etme fırsatı sunar. İşte önemini açıklayan iki önemli neden:

Keşfetmek her yerde. Çoğu android cihazda 1. ekran olarak, çoğu insan için Google'ın Keşfet akışına bakmak bir alışkanlık haline geldi. Google, dünya çapında yaklaşık 4 milyar kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Birisi cep telefonunda Google Uygulamasını her kullandığında, otomatik olarak Google'ın Keşfet akışına girer. Google'ın sürekli olarak Google Keşfet ’i sunmasıyla, haberlere, çevrimiçi kaynaklara, gönderilere ve videolara erişim için 1 numaralı platform haline gelmesi sadece an meselesi.

Keşfet, web sitenize fark ettiğinizden çok daha fazla miktarda trafik çekmenize yardımcı olabilir. Aslında, Hubspot gibi içerikle çalışan popüler şirketler, Keşfet ’den arama motorlarından daha fazla trafik ürettiklerini belirtmişlerdir. Bu nedenle, Google Keşfet, makaleler, bloglar, videolar, her türden içerik (özellikle medya siteleri) yayınlayan işletmelerin özellikle ilgisini çeker. Ne kadar çok içerik yayınlarsanız, o kadar çok kazanırsınız!

Haber siteleri, medya web siteleri, bloglar ve çevrimiçi yayınlar için yeni fırsat. Google Keşfet ’in ortaya çıkışı, dikkate alınması gereken bir güçtür. En sevdikleri konuları keşfetmek ve en sevdikleri web sitelerini takip etmek için Google Keşfet ’i zaten kullanan milyarlarca kullanıcının dikkatini çekmek için haber web siteleri, medya evleri, bloglar ve çevrimiçi yayınlar gibi içerik ağırlıklı web siteleri için yeni bir fırsat sunuyor.

Ayrıca Google, Google Arama Konsolunuza 'keşfet' adlı yeni bir raporlama aracı ekledi. Bu size aşağıdakiler gibi temel bilgileri verir:

· Google Keşfet ‘den web sitenize çektiğiniz web sitesi trafiği.

· Size hangi içeriğin en iyi performansı gösterdiğine dair bir fikir verir. Anlamı: Başarılı gönderileri kopyalayabilir ve düşük performans gösteren içeriği optimize edebilirsiniz.

· Web sitenizin Google Keşfet 'te ne sıklıkla göründüğüne ilişkin veriler.

· İçeriğinizin Google Keşfet 'teki performansını diğer geleneksel arama sonuçlarıyla karşılaştırarak analiz edin.

· Yukarıda bahsedilen bilgilere erişim, siz onunla eğlenirken içerik stratejinizi yeniden tanımlamanıza ve Google'daki sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Google, size yukarıda vurgulananlar gibi değerli bilgiler sunarak, yayıncıları içeriklerini Google Keşfet için optimize etmeye teşvik etmektedir. Bu, Google'ın Google Keşfet ‘i şuan olduğundan daha iyi ve daha popüler hale getirme taahhüdünü gösterir.

Google Keşfet için optimize etmenin bazı uygulanabilir yolları nelerdir?

Google Keşfet 'te başarılı olmanın zor ve hızlı bir kuralı olmasa da içerik stratejinizde size yardımcı olabilecek bazı uygulanabilir ipuçları aşağıda verilmiştir:

1. İpucu: İçerik kalitenizi artırın

Kaliteli içerik yapmanın önemi her zamanki gibi alakalı. Kaliteli içerik olmadan, kaliteli web sitesi ziyaretçilerini asla çekemez ve tutamazsınız. Bu nedenle, içeriğinizi tutarlı bir şekilde iyileştirmek için çalıştığınızdan emin olmak için büyük özen göstermelisiniz. Bunu yapmak, dijital pazarlama çabanızı başarıya ulaştıracaktır.

Ancak bu şu soruyu akla getiriyor: Kaliteli içerik nedir?

Bunu, kaliteli içeriği, okuyucularına değer katan yüksek değerli bir içerik parçası olarak tanımlayabileceğimizi söylüyoruz. 100 kelimelik bir özet veya 5.000 kelimelik kapsamlı bir makale, buradaki amacınız içerik uzunluğuna bakılmaksızın kaliteli içerik sağlamaktır.

Bazı pazarlamacılar, yalnızca önceden karar verildiği için içeriği gereksiz yere kısaltma veya uzatma hatasına düşüyor. Bu hatayı yapmayın. Okuyucularınıza değer katan yüksek değerli kaliteli içerik oluşturmaya enerjinizi odaklayın. İçeriğiniz kitlenizde rezonansa girmeli ve sorgularını cevaplamalıdır.

Bunu uzun süre tutarlı bir şekilde yaptığınızda, yalnızca arama motorlarında değil, Google Keşfet ‘de de başarıya ulaşacaksınız!

2. İpucu: Yüksek kaliteli görseller kullanın

İçeriğinizde yüksek kaliteli görseller kullanmanızı tavsiye ederiz. Neden? Çünkü Google, Google Keşfet kartlarında daha iyi performans gösterdiklerini bildirdi. Bu rapor şunları göstermeye devam ediyor:

· Bir kullanıcının sayfa üzerinde harcadığı süre, büyük görseller kullanarak %3 arttı.

· Tıklama Oranını (TO) %5 oranında artırır.

İçeriğinize yüksek kaliteli bir görsel eklemek, ortalama bir içerik parçasını web siteniz için yüksek performanslı bir varlığa dönüştürebilir.

İçeriğinizin tamamı kelimeyse ve görsel değilse, hedef kitlenizin dikkatini kısa sürede kaybedersiniz çünkü ortalama bir kullanıcının dikkat süresi kısadır ve çok fazla içerik varsa ilgisini kaybetme eğilimindedir.

Buradaki amacınız okuyucularınızın içeriğinizi baştan sona okumasını sağlamaktır. Bunu gerçekleştirmek için içerik parçanıza yüksek kaliteli görseller ekleyin. Yüksek kaliteli görsellere örnek olarak infografikler, animasyonlar, gifler, videolar, grafikler ve reklamlar verilebilir.

Bunları içeriğinize eklemek büyük fark yaratır. Görsel eklemek kadar basit bir şey, içeriğinizi basit bir bilgilendirici makaleden izleyicilerinizin okumayı ve paylaşmayı seveceği ilgi çekici bir içerik parçasına yükseltir. 

3. İpucu: Heyecan Verici Videolar Oluşturun

Önceki ipucunda belirtildiği gibi, görsel eklemek, içeriğinizi yükseltmenize ve Google Keşfet yayınınızın hedef kitleniz için daha karşı konulmaz görünmesine yardımcı olabilir. Hedef kitlenizin sorunlarını çözen değerli videolar oluşturmak, onların ilgisini çekmenin başka bir yolu olabilir.

En iyi performans gösteren bloglarınızı seçin ve onları lezzetli videolara dönüştürün. Bu şekilde, blogları okumak yerine video izlemeyi tercih edenler için alternatif bir öğrenme modeli sunarken, ilgi çekici bir konu hakkında video oluşturmayı başaracaksınız.

Eğlence ve bilgi arasındaki mükemmel dengeyi sağlayan ilgi çekici videolar oluşturun. Eğlence unsuru olmadan, izleyicileriniz video içeriğinizi hızla terk edebilir.

Video içeriğinizi oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı video fikirleri:

· Nasıl yapılır video eğitimleri

· Ürün ve hizmet açıklama videoları

· Sektörünüzde önde gelen yetkililerle görüşmeler

4. İpucu: Google'ın İçerik Politikalarına uyun

İçeriğinizi Google Keşfet için optimize etmeye yönelik diğer bir basit yöntem, Google'ın İçerik Politikalarını takip etmektir . Diğerlerinin yanı sıra Google'ın içerik politikaları, bir içerik oluşturucunun telif hakları, aldatıcı uygulamalar, reklamlar ve sponsorlu içerikle ilgili uyması gereken kuralları ana hatlarıyla belirtir.

İçeriğiniz Google Keşfet tarafından alındığında ve içeriğinizin Google Haberler gibi diğer Google mülklerinde gösterilme olasılığı arttıkça daha fazla görünürlük kazanacaktır. Yani buradaki göreviniz basit:

Google'ın yayıncılık politikalarına uyun. Bunu yapmak, Keşfet 'te görünme olasılığınızı artıracaktır.

5. İpucu: İçeriğinizi Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP'ler) için optimize edin

Google'ın Search Console, AMP ve AMP dışı verilerinizi karşılaştırmanıza yardımcı olan bir Keşfet raporu özelliğine sahiptir. AMP, Accelerated Mobile Page (AMP), Türkçe kullanımıyla Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelir. Google Keşfet için önemli bir sıralama faktörüdür. Bu nedenle, AMP Optimizasyonunun Google Keşfet 'te görünürlük kazanmak için çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

İçeriğinizi AMP için optimize etmek üzere web sitenizin kullanıcı deneyimini geliştirin. Bunu, sayfa yükleme hızınızı optimize ederek başarabilirsiniz. Dolayısıyla, web sitenizin sayfa yükleme hızı ne kadar iyi olursa, UX performansınız o kadar iyi ve UX 'iniz ne kadar iyi olursa, Google'da sıralama şansınız o kadar artar.

6. İpucu: Google Keşfet ‘in İlgi Alanları ve Koleksiyonlarına katılın.

Google Keşfet, koleksiyonlarınıza içerik eklemenize olanak tanıyan büyüleyici bir araçtır. Takip etmek istediğiniz konuları seçmenizi sağlar. Yapabilecekleriniz şunlardır:

Sadık takipçilerinizden oluşan topluluğunuzdan sizi Google Keşfet 'teki ilgi alanlarına veya koleksiyonlarına eklemelerini isteyin. Bunu yapmak, içeriğinizin bu platformdaki görünürlüğünü artıracaktır.

Google Keşfet 'teki kişilerin koleksiyonlarına eklendikten sonra, bir gönderi yayınladığınızda veya Keşfet blogunuzdaki içeriği sergilediğinde kitleniz bilgilendirilir.

7. İpucu: Hem Evergreen hem de Trend Olan İçeriği Yayınlayın

Google Keşfet, size hem eskimeyen içeriği hem de bir kullanıcının arama sorgusuyla en alakalı olan yeni trend içeriği gösterir. Bu nedenle, iki tür içerik parçasını hedefleyebilirsiniz:

Evergreen İçerik Nedir?

Gazetecilik ve yayıncılık bağlamında, her daim yeşil içerik zamana duyarlı olmayan içeriktir. Evergreen içeriği güncel olaylara dayanmaz; böylelikle her zaman yeşil bir hikaye hazırlanabilir, ardından daha yavaş bir haber gününde veya daha az gazetecinin görevde olduğu bir tatilde zamanı doldurmak için ihtiyaç duyulana kadar yayınlanmak için bekletilebilir.

· Evergreen İçerik: Bazı konular, konunun doğası ve kullanıcının konuyla sürekli ilgisi nedeniyle asla ortadan kalkmaz. Her sektör veya konu, her zaman talep gören her zaman yeşil bir konuya sahip olacaktır. Bu tür bir konu veya soru için her zaman bir arama ilgisi olacağından, bu tür içeriği hedefleyerek başlayabilirsiniz. Bir blog, dijital dergi veya çevrimiçi bir haber özeti yayınlıyorsanız, her zaman yeşil olan içeriği yazmanız, optimize etmeniz ve oraya koymanız gerekir. Bunu yapmak, web sitenizin büyümesini hızlandırabilir çünkü herkes bu hileyi henüz öğrenememiştir. Şimdi başlarsanız, Google Keşfet 'te büyük görünümler oluşturan, öncü ve lider bir web sitesi olabilirsiniz!

· Yeni Trend İçerik: İnsanların sahip olabileceği yeni sorguları kapsamak için belirli bir zamanda nişinizdeki yeni trend konuları hedefleyebilirsiniz. Yeni konuları kapsamlı bir şekilde ele alan ilk kişi olmak, tüm farkı yaratabilir ve Google Keşfet’ te rakiplerinizden daha hızlı sıralamaya yardımcı olabilir. Google Keşfet ve onun SERP'lerinde sıralama şansınızı arttırmak için trend konuların ön saflarında kalmayı rutin bir alışkanlık haline getirmeniz şiddetle tavsiye edilir. En son haberleri ve trend konuları yayınlamanın medya evlerinin ve haber web sitelerinin işi olduğu düşünüldüğünde, Google Keşfet açıkça yeni abonelerden oluşan bir ordu bulmak için ulaşılabilir bir kaynak haline geldi.

8. İpucu: Rekabetinizi Analiz Edin

Diyelim ki Google Keşfet 'te içeriğinizin görünürlüğünü artırmak için tüm olası yolları kullandınız, ancak bu sizin için gerçekleşmiyor. Ne yaparsın? Nasıl yaparsın?

İşte yapabileceğiniz bazı şeyler:

Rekabetinizi analiz edin. Bu kadar. Rakip araştırması yapmak, aşağıdakiler gibi önemli faktörlere ilişkin bir fikir verecektir:

· Rakibinizin sizden daha iyi yaptığı şey.

· Rakibinizin Google Keşfet 'te görünmek için farklı yaptığı şey.

· Rakiplerinizi yenmek için ne yapabilirsiniz?

Google Keşfet, bir şeyi doğru yaptıkları için rakibinizin içeriğini sizinkine tercih ediyor. Gönderilerini analiz etmek ve içeriklerinden hangisinin Google Keşfet 'te yer aldığını değerlendirmek, benimseyebileceğiniz içerik stratejisi hakkında size bir fikir verecektir.

Google Haberler (News) ve Google Keşfet (Discover) Arasındaki Fark nedir?

Google Haberler ve Google Keşfet, mobil cihazlarında kullanıcıların kullanımına sunulan Google uygulamalarıdır. Google Haberler, dünyanın dört bir yanından trend olan haberleri sunar. Uygulama, haber merkezlidir ve hem yerel hem de küresel yakınlıktaki önemli konuları kapsamlı, güncel haberleri içerir.

İşte Google Haberler 'in kapsadığı bazı haber konuları:

· Ülkenizden haber güncellemeleri

· Dünyadan haberler

· Yerel Haberler

· En son iş haberleri ve güncellemeler

· Teknoloji güncellemeleri

· Eğlence Haberleri

· Spor kapsamı

· Bilimdeki son keşifler

· Sağlık Haberleri

Google Haberlerin aksine, Google Keşfet ilginizi çeken konularla ilgili içeriği size gösterir. Onları açıkça aramanıza gerek kalmaz. İster spor, ister politika, moda, bilim veya drama ile ilgileniyor olun Google Keşfet, uygulama içi öneriler yoluyla ilgi alanlarınıza hitap etmek için hizmet veriyor.

Tek yapmanız gereken, ilgilendiğiniz konuları takip etmek ve geçmiş arama geçmişinize bağlı olarak, sevebileceğiniz içerikleri ortaya çıkarmaktır.

Dolayısıyla, bazı açılardan, Google Keşfet ‘in, ilgilendiğiniz konulara odaklanan içerikleri okuduğunuz Medium gibi platformlar gibi çalıştığını söyleyebiliriz.

Google Keşfet Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Google Keşfet 'ten Gelen Trafik Nasıl İzlenir?

Google Keşfet 'ten aldığınız trafiği Google Arama Konsolunda takip edebilirsiniz. Search Console, şunları gösteren bir Keşfet Performans Raporu ile birlikte gelir:

· Web sitenizin trafiğinin hacmi

·  Alınan tıklama sayısı

·  Tıklama oranınız

·  Siteniz Google'da ne sıklıkla görünüyor?

·  Gösterim sayısı

·  Google Keşfet 'te en iyi performans gösteren içeriğiniz

·  İçeriğinizin Keşfet 'teki geleneksel arama sonuçlarına göre performansı

Google Keşfet, Masaüstünde kullanılabilir mi?

Hayır. Şu anda, Google Keşfet masaüstünde kullanılamıyor.

Google Keşfet 'teki kartlar nelerdir?

Google Keşfet, kartlar şeklinde çalışır. Uygulama, içeriğinizi kartlar şeklinde gösterir.

Google Keşfet 'i ana ekranıma nasıl eklerim?

Google Keşfet 'i ana ekranınıza eklemek kolaydır. Tek yapmanız gereken, uygulamayı ana ekranınıza sürükleyip bırakmaktır.

Google Keşfet nasıl devre dışı bırakılır?

Google Keşfet 'i devre dışı bırakmak iki anlama gelebilir. Google Keşfet 'i telefonunuzdan 'devre dışı bırakmak' için yapabilecekleriniz:

· İlk olarak, uygulamadan bildirim almak istemiyorsanız, uygulama bildirimlerini kapatmanız yeterlidir. Ayarlarınıza gidin, uygulamaya tıklayın ve bildirimlerinizi kapatın.

· İkinci olarak, Google'ın artık telefonunuzdaki uygulamayı keşfetmesini istemiyorsanız, uygulamayı akıllı telefonunuzdan kaldırabilirsiniz.

Sonuç

Google Keşfet uygulaması, ona uyum sağlayacak kadar akıllı bir kuruluşun elinde inanılmaz bir kaynaktır. Pazarlamacı, blog yazarı veya işletme sahibi olun, Google Keşfet ile gelen sonsuz olasılıkları kabul etmenin tam zamanı.

Google Keşfet, içerik üzerinde çalışan zengin içerikli web siteleri için de harika bir fırsattır. Bir medya kurumuysanız veya çevrimiçi bir haber özeti veya dergi işletiyorsanız, benzer bir sektör içindeki diğer işletmeler sizi geride bırakmadan önce web sitenizin içeriğini Google Keşfet için optimize etmeniz gerekir. Önde gelen bir Web Tasarım ve Yazılım Ajansı olan Web Tasarım Sistemleri, birçok medya evinin, çevrimiçi derginin, haber web sitesinin ve dijital yayının, web sitesi trafiğini Google Keşfet 'e çekmesine ve ölçeklendirmesine yardımcı oldu. Sizin için de aynısını yapabiliriz…

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 1889 kelimedir.

Bu makale 2021-01-23 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.