Google DeepRank: Aramayı Doğal Hale Getiren Algoritma

Google DeepRank: Aramayı Doğal Hale Getiren Algoritma
Google DeepRank: Aramayı Doğal Hale Getiren Algoritma

Google inanılmaz derecede zeki bir yapı ve gün geçtikçe daha da akıllı hale geliyor gibi görünüyor. İnternet kullanıcıları için iyi haber, Google zekasını büyük ölçüde arama deneyimini iyileştirmeye odaklamasıdır. Bu nedenle, SEO ajansınızın arama pazarlamacılığı kampanyanızı hesaba katacağını bildiğiniz bir algoritma değişikliği kelimesini her duyduğunuzda, bir internet kullanıcısı olarak tam olarak aradığınızı bulmanızın daha da kolaylaşacağından emin olabilirsiniz.

Dili tam olarak insanlarla aynı şekilde anlayarak daha alakalı arama sonuçları sunan çok önemli bir algoritma, 2019'da bize tanıtıldı. Adı BERT idi.

BERT'e ilk ortaya çıktığında baktık ve arama amacının ardındaki süper güç haline nasıl geldiğine fazlasıyla etkilendik.

Bilgi güçtür (ve arama amacı bilgidir)

Web Tasarım Sistemleri blogunun düzenli okuyucuları, arama amacının önemi konusuna herzaman değindiğimizi bilir. SEO ve içerik pazarlama stratejilerimizin çoğunda çok önemli bir araçtır.

Bir arama ifadesinin doğası gereği, kullanıcının bilgi aradığını, belirli bir web sitesini bulmaya çalıştığını, bir satın alma işlemine karar vermeden önce ürünleri karşılaştırmaya çalışıp çalışmadığını veya gerçekten bir satın almaya hazır olup olmadığını anlayabiliyorsanız, bu çok büyük bir güçtür.

Çünkü bu bilgiyle, doğru web sayfalarını doğru amaca uyacak şekilde optimize edebilirsiniz, bu da tıklama ve dönüşüm oranlarınızı artırmanıza yardımcı olur. Ve artırılmış tıklama ve dönüşümler neye yol açar? Daha fazla satış!

Öyleyse, BERT'e geri dönelim. Bu kullanıcı dostu ses algoritması, en alakalı sonuçları göstermeden önce, arama amacını ve arama ifadelerinin bağlam içindeki anlamını analiz etme görevine sahiptir.

BERT, Transformatörlerden İki Yönlü Kodlayıcı Temsilleri anlamına gelir. Ona BERT demelerine şaşmamalı! BERT, arama amacını anlama, bağlamı çapraz referans alma ve kelimeler arasındaki ilişkileri analiz etme becerisine sahiptir.

Çevrimiçi bir şeyi aktif olarak araştırdığınızda, Google'a başka bir sorgu daha yazarsınız ve otomatik olarak ne aradığınızı biliyor gibi görünür ve tamamen alakalı aramalar önerir? Bu, önceki aramalarınızı mevcut aramanızla ilişkilendiren BERT'dir. Zekice şeyler ve kullanıcı deneyimi için büyük bir zafer.

DeepRank ile tanışın

Kısa süre önce Google, aramanın nasıl çalıştığıyla ilgili bir video yayınladı. Birçok SEO ajansının ilgisini çeken video, şimdi DeepRank algoritmasına dönüşen BERT hakkında yeni detaylar ortaya çıkardı.

DeepRank adını BERT tarafından kullanılan derin öğrenme yöntemlerinden almıştır. Arama motorunun makine öğrenimi ve doğal dil işleme yeteneklerinden daha fazlasını geliştirerek BERT'in Google Arama'ya entegrasyonu olarak düşünün.

Doğal dil işleme (NLP), Google'a bir soruyu tam olarak bir arkadaşınıza sorduğunuz konuşma tarzında sorabileceğiniz anlamına gelir. Bu yeni bir şey değil. Google aslında yirmi yılın büyük bir bölümünde doğal dil işleme üzerinde çalışıyor. Önce yazım düzeltmeleri geldi, sonra eş anlamlıları anlama geldi.

BERT, doğal dil sorgularının anlaşılmasını geliştirmek için büyük bir iş çıkarmaktadır. BERT gelmeden önce, arama motorlarının doğal olarak kullandığımız günlük dilin nüansları ve inceliklerini ve kelimeler ile ifadeler arasındaki ilişkileri kavramasının gerçek bir yolu yoktu.

DeepRank'in amacı, arama deneyimini geliştirmek, onu daha sezgisel hale getirmektir, sanki bir insandan cevaplar istiyormuşsunuz gibi.

Doğal dil işleme ve 'durdurma' kelimelerinin önemi

Yıllar önce, Google'ın arama algoritmaları, bir arama sorgusunda bulunan 'durdurma' kelimelerini görmezden geliyordu. Örnek olarak, eğer arayacak olsaydınız:

"İstanbul'da bu gece güneş ne ​​zaman batacak?"

Doğal dil işleme etkin haline gelmeden önce Google'ın tüm gördüğü şuydu:

"Zaman güneşi bu gece battı İstanbul"

Ancak zamanla Google, durdurma kelimelerinin insanların keşfetmeye çalıştıkları şeyi iletmede aslında önemli bir rol oynadığını fark etmeye başladı. Arama amacını ortaya çıkarmak için boşlukları dolduran bu kelimelerdir; bu, gösterilen arama sonuçlarının çok daha doğru ve hayal kırıklığı yaratmadığı anlamına gelir.

DeepRank ile, ifadelerinizi basitleştirmek veya üzerinde düşünmek yerine doğal olarak bir arama sorgusu oluşturmak artık mümkün. Ancak DeepRank'ı bugün olduğu yere getirmek kolay olmadı.

Google'da "Arama nasıl çalışır"

DeepRank'in arama sonuçlarını engellemekten çok yardımcı olmasını sağlamak için aylarca süren testler ve tek tek arama sorgularının titiz bir şekilde analizi yapıldı ve bu perde arkasının bazılarının Google'ın videosunda çalıştığını görmek büyüleyici.

https://www.youtube.com/watch?v=tFq6Q_muwG0&feature=emb_logo

Bu video bir algoritma güncellemesine giren derinlemesine çalışmayı gerçekten ortaya koyuyor ve Google'ın kullanıcı deneyimini iyileştirmek için neler yaptığıyla ilgileniyorsanız, izlemeye değer.

2021'de arama motoru görünürlüğünüzü ve çevrimiçi dönüşüm oranınızı artırmak ister misiniz?

Web Tasarım Sistemleri olarak, Google algoritma güncellemesi olduğunda, kullanıcılar ve arama deneyimleri için iyi haberler verdiğini tam olarak anlıyoruz. Ayrıca herhangi bir güncellemenin SEO stratejisinde bir değişikliğin gerekli olduğu anlamına gelebileceğini de biliyoruz. İşte tam da bu yüzden her açıdan oyunun zirvesinde kalıyoruz, değişikliklere anında yanıt veriyoruz ve gelecekteki güncellemelere hazırlanıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu(SEO) hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 664 kelimedir.

Bu makale 2021-01-04 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.