E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Sitesi Kurma Rehberi

E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Sitesi Kurma Rehberi
E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Sitesi Kurma Rehberi

Dünyanın birçok bölgesinde e-ticaret sitesi sayıları, normal alışveriş mağazalarına oranla daha hızlı bir biçimde artıyor. Günümüzde fiziksel mağaza sahipleri de artık ürünleri ve hizmetlerini internette sunmaya başladılar. Günümüzde işletmeler için başarılı ya da başarısızlık arasındaki ince çizgiyi strateji ve internet sitesinin varlığı belirlemektedir. Bu durumlar olmadan e-ticaret sitesi ne yazık ki başarısızlığa uğrar. Sizlere bu yazımızda E-ticaret rehberi olup, e-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Güvenilir ve başarılı bir e-ticaret sitesi nasıl yapılır? Bu soruya yanıtı için öncelikle sitenizde ne satacağınıza bağlı bazı unsurları belirlemekte yarar vardır. Daha sonra online mağazanızı hazırlayabilirsiniz.

Satılacak Ürünleri Belirleyin!

Bir e-ticaret sitesi açmayı düşünüyorsanız öncelikle hangi ürünleri satacağınıza karar vermeniz gerekir. İsterseniz el yapımı eşya, isterseniz uygun fiyatlardan bulduğunuz ürünleri perakende ya da toptan olarak satacağınız ürünler sergileyin. Bütün online mağazalarda bir başlangıç ürününün olması gerekir.

Satmak istediğiniz ürünlerin talep gören ürünler olduğunu anlamak için öncelikle araştırma yapmanız gerekiyor. Ürünleriniz için öncelikle bir Pazar olduğuna emin olun. Eğer Pazar varsa, ürünlerinizin bu pazarlarda kendine yer bulabilecek özelliklere sahip olduğunu değerlendirmenizde yarar vardır. Fiyatlandırma konusunda diğer birçok ürünle rekabet edebileceğini gözden geçiriniz.

Ürün Fiyatlarını Belirleyin!

Bir firma ya da şirket kurduğunuzda öncelikle yapmanız gereken şey ürünlerinizin fiyatlarını belirlemek olacaktır. Fiyatlarınızı aşırı düşük tuttuğunuzda zarar edebilir ya da sadece masraflarınızı karşılayacak kazanç sağlayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz e-ticaret sitesi için harcadığınız vakit ve emeğe yazık olabilir. Fiyatları aşırı yüksek tutarsanız, yeterince satış yapamazsınız ve ürünleriniz elinizde patlayabilir. E-ticaret rehberi sizlere yazının devamında neler yapmanız gerektiğini adım adım anlatacak.

Ürünleriniz için ideal bir fiyat belirlemek için öncelikle giderlerinizi kalem, kalem hesaplamanız gerekir. Giderlerin arasında şunlar yer alır;

·        Ürünleriniz için kullandığınız malzemelerin maliyetleri,

·        Yaptığınız e-ticaret sitesi için ödediğiniz hosting ücretleri,

·        Sevkiyat ve vergiler,

·        Kredi kartı ve paypal kesintisi,

·        Pazarlama ve reklam ücretleri,

Bu kalemlerin her birini hesapladıktan sonra karınızı hesaplayın. Fiyatlarınızın hakkındaki en net kararı vermeden önce piyasada olan rakiplerin fiyatları hakkında bilgi almakta yarar vardır. Rekabet edebilmek için yeri geldi mi, fiyatları düşürmek gerekir.

Sevkiyat Maliyetini ve Alternatif Araştırması Yapın!

Fiziksel bir ürün satıyorsanız, ürünü müşterilerinize ulaştırma konusunda detaylı araştırmalar yapmanızda yarar vardır. Başlangıç olarak bütün nakliye masraflarını müşterilerinize yükleyebilirsiniz. Günümüzde birçok e-ticaret sitesi bu maliyeti müşteriye yükler. Yalnızca unutmamanız gereken en önemli şeylerden biri nakliye masraflarının müşteriler üzerinde psikolojik bir etki yarattığıdır. Birçok müşteriniz yüksek kargo ve teslimat masrafı yüzünden ürünü almaktan vazgeçer. Bu yüzden aşağıdaki nakliye yöntemlerini uygulayabilirsiniz;

·        Ücretsiz kargo teklifinde bulunun,

·        Ücretsiz kargo teklifi sunup ürünlerin fiyatlarını kargoyu karşılayacak biçimde yükseltin.

·        Belirli bir alışveriş meblağsı üzerinde olan siparişler için ücretsiz kargo seçeneği oluşturun.

·        Sabit bir nakliye ücreti oluşturun.

E-ticaret İnternet Sunucu(Hosting) Seçimi Yapın!

Günümüzde e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişiler için birçok seçenek mevcuttur; Gittigidiyor, trendyol, N11 gibi platformlarda ürünlerinizi satmak ya da kendi markanızı oluşturmak.

Sadece kendinize ait bir markanız olmasını istiyorsanız, OpenCart Hosting paketi sayesinde temanızı seçebilirsiniz. Ürünlerinizi ekleyip sipariş kabulü yapabilirsiniz.

Marka ve Alan Adı Seçimi Yapın!

İşinizin en güzel kısmı burasıdır. Müşterileriniz ve arkadaşlarınızın sizlerden aldıkları ürünlerin adlarını söylerken ne diyecek? Bu noktadaki belirlemeler tamamen sizlerin elinde.

E-ticaret sitesi üzerinden sattığınız ürünlerle alakalı bir şeyler söyleyen ve sizler için anlam taşıyan kelime ya da kelime öbeklerini bulabilmek için araştırma yapıp zaman ayırmalısınız. Farklı şirketler tarafından alınan kelimelerden uzak durun. E-ticaret sitesi kurmak için alan adı seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda titiz ve detaylı bir araştırma yapın.

E-ticaret Web Sitenizin Hazırlanmasını Sağlayın!

OpenCart hosting paketleri sayesinde e-ticaret sitesini kurmak oldukça kolaydır. Bu sürecin kolaylaşmasını sağlar. İnternet sitenizi yaptıktan sonra ürün ekleme konusundan daha fazlasını yapmanız gerekir. Ürün sayfalarının dışında yaptığınız e-ticaret sitesi sayfalarında şunlar olmalıdır;

·        Haftalık tekliflerin ve indirimli olan ürünler olduğu bir sayfa,

·        Şirketin kısaca anlatıldığı bir hakkımızda sayfası,

·        Müşterilerin sizlere ulaşabileceği bir iletişim sayfası,

·        Markanızla alakalı güncellemelerin ve çalışmaların yapıldığı haber, aktüel ve blog sayfası.

Bir Şirket Hesabı Oluşturun!

Online mağazaların para gönderebileceği, kredi kartı ödemelerinin alınabileceği bir hesap açın. Bunu şirket hesabıyla da yapabilirsiniz. Bu durum için Chase ya da paypal gibi büyük markalarla ya da PaySimple, BluePay gibi küçük şirketlerle çalışan kurumlarla anlaşma sağlayabilirsiniz. Paralarınızı alabilmek için bu firmalara belli miktarda ödeme yapmanız gerekiyor. Müşterilerinizden ödeme alabilmek için bunu yapmanız şarttır.

SSL Sertifikası Alın!

E-ticaret sitesi için bir SSL sertifikası mutlaka almanız gerekir. Bu sertifikalar sayesinde online alışverişlerin yapıldığı internet sitelerinin URL’lerinin yanında görmüş olduğunuz ve müşterilerin özel bilgilerinin güvence altında olduğu anlamını taşır.

Müşterileriniz sizlere özel ödeme bilgilerini veriyorsa, bu bilgilerin korunması için SSL sertifikasına ihtiyacınız vardır. SSL bu bilgilerin ele geçirilmesini engeller.

Satışa Başlayın!

Online mağazayı açtıysanız, fakat yeterince ilgi çekmiyorsanız, reklam ve tanıtım yapın. İçerik pazarlaması, sosyal medya ve ücretli reklamlar yapmak, bilinen bir e-ticaret sitesi oluşturmak adına gerekli olan çalışmalardır. Ancak e-ticaret siteniz için bu yatırımlar için erken olduğunu düşünüyorsanız ve maddi anlamda hazır değilseniz, kulaktan kulağa yöntemini kullanabilirsiniz. İnternet sitenizi arkadaşlarınıza, profesyonellere ve internet sitenizin olduğu sektörle alakalı kişilere bahsedebilirsiniz. 

E-Ticaret Sitesi hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 763 kelimedir.

Bu makale 2022-07-22 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: E-Ticaret

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.