Doğru hedef kitleye ulaşmak için sosyal ağ analizi nasıl yapılır?

Doğru hedef kitleye ulaşmak için sosyal ağ analizi nasıl yapılır?
Doğru hedef kitleye ulaşmak için sosyal ağ analizi nasıl yapılır?

Sosyal ağ analizi günümüz dünyasında, özellikle dijital platformlarda son derece önemli olan bir çalışmadır. Stratejilerinizin tutması ve olumlu geri dönüş alabilmek için bu analizlere ihtiyaç duyulur. Ürün satışları ya da hizmetlerinizi doğru yansıtmak konusunda performansınızı artırmanın en büyük yollarından biri sosyal ağ analizi yapmaktır. Günümüzde doğru hedef kitleye ulaşabilmek için tercih edilen yegâne yöntemlerden biri sosyal ağ analizidir. Sosyal ağ analizi yapmadan önce aşağıda bahsedilen adımları uygulamak, sizler için başarıyı kaçınılmaz hale getirecektir.

Pazarlama faaliyetlerinizin performansını ve geri dönüşümünü artırabilmek adına sosyal ağ analizi yaparak doğru hedef kitleye ulaşmanız gerekmektedir. Bütün sektörlerin ve firmaların hitap ettiği hedef kitlesi farklıdır. Temelde bazı benzer özellikler bulunsa bile demografik yapı, iş modeli, satılan ürün, verilen hizmet ve sektörlere göre farklı sosyal ağlar, farklı sonuçlar alınmasına zemin hazırlar. Bu yüzden sosyal ağ analizi son derece önemli çalışmalardır. Bu çalışmalara önem vermek, pazarlama faaliyetlerinden daha fazla verim almanızı sağlamaktadır.

·        Hedeflerinizi belirleyin,

·        Hedef kitleniz ve müşteri profilinizi tanıyın ve tanımlayın,

·        İçeriklerinizi oluşturmadan önce neler yapacağınıza karar verin,

·        Müşteri ve rakip araştırması yapın ve analiz edin,

·        Sosyal ağ analizi öncesindeki analiz ve istatiksel özellikleri kontrol edin.

Hedeflerinizi belirleyin!

Sosyal ağ analizi yaparken sosyal medya ağlarındaki hedefinizin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Ürünleriniz ya da hizmetleriniz ne şekilde ilerlemeniz gerektiği konusunda önemli bir rol oynar. Bunu avantaja çevirerek analizlerinizi hangi kategorilerde yapacağınıza karar vermelisiniz. İş modeliniz neyse bu duruma göre hedefler belirleyebilirsiniz. Marka bilinirliğini artırmak, yeni kitlelere ulaşmak, ürün tanıtımı yapmak, kitle oluşturmak, internetteki görünürlüğü arttırmak, internet sitenize yönlendirmek trafikleri çekmek, kampanya ve duyuru yapmak gibi birçok hedefiniz olabilir. Bu hedeflerinizi etkili bir biçimde gerçekleştirebileceğiniz sosyal mecraları belirlemeniz, çalışmalarınızın verimini artırır.

Müşteri portföyünüzü tanımlamalısınız!

Hedeflerinizi belirledikten hemen sonra müşteri portföyünüzü ve hedef kitlenizi tanımlamanız gerekir. Çünkü tüm sosyal medya platformlarında aynı hedef kitleler bulunmamaktadır. Gereksiniminiz olan hedef kitlelere göre hangi platformlara yönelik çalışmalar yapacağınızı belirlediğinizden ötürü müşteri profilinizi iyi analiz edip doğru tanımanız son derece önem teşkil etmektedir. Yanlış bir hedefleme yaparsanız bütün emekleriniz çöpe gidebilir. Sosyal ağ analizi esnasında hedef kitlesi ve müşteri profilini tanımak ve bu konuları detaylandırmak son derece önemlidir. Çünkü sosyal platformlarda farklı kitlelerin yer aldığını bilmek gerekir. Bütün sosyal platformların kendine özgü dinamikleri bulunuyor. Sizler için en uygun olan kitlelere hitap edebilmek adına, öncelikli olarak hedef kitlenizi analiz etmek ve daha sonra hedef kitlelerin yer aldığı sosyal medya mecraları hakkında araştırma yapmanız gerekmektedir.

Rakip analizi yapın!

Sizlerle aynı sektörde olan, aynı hizmetleri veren ya da aynı ürünleri satan farklı satıcı ya da firmalar varsa, bunları araştırmak ve incelemek gerekir. Rakiplerinizin hangi sosyal medya platformlarında olduğunu ve nasıl çalıştıklarını bilmek buna göre yol çizmek son derece önemli olacaktır.

İçeriklerinizi belirleyin!

Sosyal ağ analizi yaparken sosyal medya platformlarında hangi içeriklerin paylaşıldığına dikkat etmeniz son derece önemlidir. Bütün platformlarda aynı görselin paylaşılması tüm platformlarda aynı başarıyı elde edeceğiniz anlamına gelmiyor. Bütün platformlar için ayrı içerikler üretmelisiniz. Sosyal ağ analizi esnasında, sosyal mecralarda hangi içeriklerin paylaşıldığı konusunda araştırmalar yapmalısınız.

Instagram video ve görsel içeriklerin yoğunlukla paylaşıldığı bir ağ olduğundan içeriklerinizi kaliteli görsellerle desteklemelisiniz. Sürekli olarak görsel içerik üretimi ve video üretmeniz bu mecrada son derece önem teşkil etmektedir. Bunun dışında Instagram hikâye paylaşımı yapmakta son derece önem arz ediyor.

Facebook, hem video hem de görsel paylaşımlar konusunda tercih edilen bir mecradır. Konu olarak da bütün konuların paylaşıldığı platformlardan biri olarak bilinmektedir. Twitter ise daha çok yazılı ve kısa bilgilerin paylaşıldığı platformdur. Bu ağda yine video ve görsel paylaşımlar yapılabilmektedir. Ancak Twitter genellikle haber paylaşımlarının ağırlıklı olarak yapıldığı bir platformdur.

Sosyal ağ analizi esnasında Snapchat ve Tiktok gibi mecraları da düşünmekte yarar vardır. Bu platformlarda videolu içeriklerin yoğun olarak paylaşıldığı platformlardır. Snapchat ve Tiktok mecralarında kurumsal paylaşımlardan ziyade eğlence içerikli paylaşımlar yapılmaktadır. 

Unutulmaması gereken platformlardan biri de Youtube platformudur. Youtube sosyal ağ analizi yaptığınızda küçümsenmemesi gereken bir platformdur. Dünyanın en büyük video platformudur. Aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. Videolu içerikler konusunda dünyanın en ideal platformudur. Burada aklınıza gelebilecek her konu hakkında videolar üretebilirsiniz. Ayrıca Youtube videolarını hem internet siteniz hem de sosyal medya kanallarınızdan paylaşabilirsiniz.

Sosyal ağ analizi için istatistik ve analizlerin tüm özelliklerini incelemelisiniz!

Sosyal ağ analizi esnasında medya platformlarının hangi tür istatistik araçları sunduğunu bilmeniz ve bu araçların kullanılarak çeşitli analizlerin yapılması gerekir. Çünkü bu araçları ne kadar iyi bilir ve öğrenirseniz, yaptığınız ve yapacağınız çalışmaların sonuçlarını o kadar doğru ve iyi bir şekilde idrak etmiş olursunuz. Bu durum ise stratejilerinize yön vermek açısından son derece önemli bir konudur.

Doğru hedef kitlelere ulaşabilmek pazarlama çalışmalarında büyük bir önem teşkil ediyor. Pazarlama çalışmalarının, performans ve geri dönüşümün olumlu anlamda artması adına, sosyal ağ analizinin de doğru biçimde yapılması gerekir. Tüm sektörlere göre kitle farklılık taşıdığı için dönüşlerin doğru olabilmesi adına sosyal ağ analizinin doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Sosyal ağ analizi dediğimiz şey, bütünlük içerisinde yapılması gereken ve uzun bir zaman gerektiren, veri takip işlemleridir. Bu çalışmaların detaylı ve sürekli bir şekilde yapılabilmesi için profesyonel destek alarak, sosyal medya mecralarında daha aktif bir biçimde görünüm elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 798 kelimedir.

Bu makale 2022-07-25 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Sosyal Medya

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.