Google Keywords Planner Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Keywords Planner Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Keywords Planner Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günümüzde işletmelerin dijital ortamda hedef kitlelerine ulaşabilmeleri için en önemli konulardan biri de anahtar kelimeleri doğru kullanmalarıdır. Oldukça geniş kitlelere ulaşmak, sitenizin trafiğini artırmanın yolu Google gibi arama motorlarında üst sıralarda olmaktan geçmektedir. Arama motorunda siteyi üst sıralara taşımanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biri de SEO çalışması yapmaktır. Google reklamları üzerinde sunulan Google Keyword Planner sayesinde aranma hacimlerine göre planlama yapabilmek olağandır.

Google Keyword Planner Nedir?

Google Adwords’e bağlı olarak çalışan Google Keywords Planner Google üzerinden yapılan arama sonuçları hakkında oldukça detaylı bilgiler vermektedir. Kelime odaklı SEO çalışmalarından önce Google Ads üzerinde reklam verme ve anahtar kelime planlamadan evvel bu programlardan yararlanmak gerekir. Anahtar kelime planlaması yapmak ve doğru anahtar kelimeleri bulmak için oluşturulmuş Google Keywords Planner, aranma hacmini, tıklama maliyetleri ve diğer konularda bilgileri rapor olarak kullanıma sunmaktadır.

Google Keywords Planner, anahtar kelime analizini ücretsiz bir şekilde yapabilmeniz için sizlere ücretsiz sunulan araçlardan biridir. Google Keywords Planner’in kullanım amaçlarından biri de Google reklamları ya da diğer ismiyle Google ADS çalışmalarıdır. Google anahtar kelime planlayıcısı sayesinde sitenizdeki SEO çalışmalarında oldukça etkili sonuçlar almak ve yeni stratejiler geliştirmek mümkündür. SEO çalışması yapmadan evvel, anahtar kelimeler hakkındaki rekabet durumu gibi birçok bilgiye erişim sağlamanız mümkündür. Bu detaylı raporlamalar, konum, dil zaman gibi filtreleme özelliklerine sahiptir.

Nasıl kullanılır?

Öncelikli olarak Google Keywords Planner’e giriş yapmalısınız. Google ADS hesabınız üzerinden giriş yapın. Daha sonra sayfanızın üst bölümünde bulunan araçlar kısmına gidin. Bu alana tıkladıktan hemen sonra Google Keywords Planner bölmesini seçiniz. Google Keywords Planner bölmesinde sizlere iki farklı araç sunulur. Daha sonra Google Keywords Planner içerisindeki aracınızı seçin. Seçtiğiniz araçlar sayesinde yeni anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Bu bölmede bulunan ve işinizle alakalı ilgili kelimeler, kelime öbekleri ve URL girin açıklamalarına göre üç farklı alternatif seçeneğiniz bulunmaktadır. Sizin işinizle alakalı kelimeler kısmı sektörünüzü ve işinizi tanımlayan tek bölüm ve kelimedir. Bu seçenek sayesinde Google’ın farklı sektörler için dâhili olan anahtar kelime veri tabanına erişim sağlamanıza olanak tanır. Kelime öbekleri, buraya girdiğiniz zaman ilgili terimlerini yer aldığı listeyi içermektedir. Bir URL girin seçeneği ise ilk olarak ADS kullanıcıları içindir. Fakat site sayfası ya da herhangi bir içeriği kullanıp anahtar kelime elde edebilmeniz mümkündür.

Google Keywords Planner sayesinde aranma hacimlerini ve tahminleri alabilirsiniz. Uzun bir anahtar kelime listeniz bulunuyorsa ve sadece arama hacmini kontrol etmek istiyorsanız oldukça kullanışlı bir uygulamadır. Anahtar kelimelerinizi 3 farklı kritere göre değerlendirmektedir. Aranma hacmi, ticari hedef, organik SEO. Google Keywords Planner sayesinde arama ağı kampanyaları oluşturup bu ağda kullanabileceğiniz anahtar kelimelerin analizini ve araştırmasını yapabilirsiniz. Bu ücretsiz araçlardan yararlanıp, işlemlerinizle alakalı yeni anahtar kelimeler keşfedebilirsiniz. Ayrıca bunların alabilecekleri aramalarla alakalı tahminleri söz konusu anahtar kelimeleri hedeflemenin ücretlerini görüntüleyebilirsiniz. Google Keywords Planner detaylı bir anahtar kelime araştırması ve temelinde arama ağı kampanyaları oluşturmak için kullanılabilecek yeni yöntemler sunmaktadır.

Google Keywords Planner Avantajları Nelerdir?

·        Sizlere yeni anahtar kelimeler bulma konusunda yardımcı olur. Ürün ve hizmetlerinizi ya da internet sitenizle ilgili anahtar kelimeler için birçok öneri alabilirsiniz.

·        Aylık aramalarınızı kolaylıkla görebilirsiniz. Herhangi bir anahtar kelimenin aylık olarak alabildiği aramalarla alakalı tahminleri kolaylıkla görebilirsiniz.

·        Maliyet belirleme konusunda Google Keywords Planner sizlere büyük avantajlar sağlar. Reklamlarınız bir anahtar kelime için yapılan aramalarda gösterildiği zaman sizlere yansıtılan ortalama maliyeti kolaylıkla öğrenmeniz mümkündür.

·        Anahtar kelimeleri düzenlemek Google Keywords Planner sayesinde daha kolaydır. Anahtar kelimelerinizin markanızla alakalı farklı kategorilere hangi seviyede uygun olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.

·        Yeni kampanyalar oluşturma konusunda Google Keywords Planner sizlere birçok avantaj sağlamaktadır. Detaylı bir anahtar kelime araştırması temel olarak yeni kampanyalar oluşturabilmek adına, anahtar kelime planınızdan yararlanın.

Anahtar kelime planlayıcı anahtar kelime hedeflemeyle alakalı analizler sunabileceğini fakat kampanya performansının çeşitli unsurlara bağlı olduğunu unutmamanız gerekir. Örneğin; bütçe, teklif ve ürünlerinizin dışında sektörünüzdeki müşteri davranışları gibi birçok faktör kampanyalarınızın başarısında etkili olabilir.

Google Keywords Planner üzerinde çok fazla anahtar kelime kullanmak yerine kaliteli ve aranma hacmi yüksek olan az ama öz anahtar kelimeleri bularak kullanın. Google Keywords Planner’ı kullanmak için öncelikle Google ADS hesabınıza giriş yaparak sağ üst bölümde yer alan araçlar ve ayarlar sekmesine tıklayınız. Açılan menüde sol tarafta planlama bölümünde yer alan anahtar kelime planlayıcıya tıklayınız. Google Keywords Planner’ı kullandığınız zaman iki farklı seçenek karşınıza çıkacaktır. Yeni anahtar kelimeler, arama hacmi ve tahminler. Ürün ve hizmetinizle ilgilenen kullanıcılara erişmenize yardımcı olacak olan bu seçenekleri iyi kullanarak ciddi bir hedef kitle sayısına hitap edebilirsiniz. Anahtar kelimelerle alakalı farklı fikirler bulmakta veya işletmenizle alakalı sözcüleri belirleme konusunda zorluk yaşıyorsanız, anahtar kelime planlayıcı, potansiyel müşterilerin sizin işletmenize benzeyen işletmeleri aradığı esnada daha evvel fark etmediğiniz yeni kelimeleri keşfetmenize yardımcı olur. Google Keywords Planner üzerinden hedef kitleniz ve bütçenizin belirlenmesi için temel filtreleme seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Google Keywords Planner sayfanın üst bölümünde yer alan ‘’yerler, dil ve arama ağı’’ seçeneklerine göre filtreleme yaparak anahtar kelimelerinizin performansını görüntüleyebilirsiniz.

·        Yer: belirli bir coğrafi konum veya alana göre anahtar kelimelerin aranma hacmi ve trendlerini sunmaktadır.

·        Dil: belirli bir dil seçeneği için aranma hacmi veri ve trendleri sunmaktadır. İnternet sitenizde birden fazla dil seçeneği bulunuyorsa, bu özellik işinize daha çok yarayabilir.

·        Arama ağı: Filtrelemiş olduğunuz verilerin kaynağının yerini değişmektedir. Varsayılan veri kaynağı Google’ın ta kendisidir.

·        Negatif anahtar kelime: sonuçlarda görünmesini istemediğiniz kelime ve ifadeleri ayırmaktadır. Örnek olarak bedava ya da ucuz cümleleriyle hedefleme yapmak istemezseniz, bu bölüme, bu sözcükleri girebilirsiniz.

Web Sitesi Tasarımı hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın ! 

Bu makalenin uzunluğu 832 kelimedir.

Bu makale 2022-07-26 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Eğitim

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.