Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir ve Nasıl Yapılandırılır?

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir ve Nasıl Yapılandırılır?
Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir ve Nasıl Yapılandırılır?

İster Türkiye ‘ye ister yurt dışına bakın, dijital pazarlamada önemli bir değişim oldu ve bu değişikliklerin yıllar geçtikçe daha dinamik hale gelmesi ve dijital alandaki yeni gelişmeler ivme kazanmaya başlaması bekleniyor. Aslında dijital dinamizm çoktan başladı.

Pazarlama her zamankinden daha zorlu hale geldi. Sosyal medyanın gelişmesi, değişen ilgi alanları, artan rekabet, değişen tercihler, ekonomik zorluklar ve artan maliyetler sayesinde, yeni tüketicilerin edinilmesi inanılmaz derecede zor hale geliyor. Dahası, eski müşterileri daha yeni ve dijital olarak gelişmiş işletmelere kaptırma riskiyle karşı karşıyasınız.

İhtiyacınız, bu yeni dijital zorluklara adım atmak ve uyum sağlamaktır. Ancak çevrimiçi pazarlama başarısına ulaşmadan önce, dijital pazarlamanın ne olduğunu, avantajlarının ne olduğunu ve başarılı çevrimiçi pazarlama stratejilerini nasıl oluşturabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Bu makalede, eğrinin önünde kalmanıza yardımcı olmak için Dijital Pazarlamanın tüm bu yönlerini ve daha fazlasını ele aldık. Hadi başlayalım.

Dijital Pazarlama Stratejisi nedir?

Dijital Pazarlama Stratejisi, belirli bir organizasyonel hedefe ulaşmak için bir organizasyonun pazarlama ekibi tarafından takip edilen eylem planı olarak tanımlanabilir. Firmanın ihtiyaçlarına göre hem kısa hem de uzun vadeli hedeflere sahip olabilirsiniz. Bu hedefe, sahip olunan medya, kazanılan medya ve ücretli medya gibi çeşitli kanallar aracılığıyla ulaşılabilir.

Dijital Pazarlama Kampanyası nedir?

Dijital Pazarlama Kampanyası, belirli bir organizasyonel hedefe ulaşmanızı sağlayan bir pazarlama stratejisi içindeki bir eylem veya eylemler dizisi olarak tanımlanabilir.

Dijital pazarlama stratejinizin kısa vadeli hedefinin web sitesi trafiğini ölçeklendirmek olduğunu varsayalım; PPC reklamcılığına yatırım yapmak isteyebilirsiniz ve bu hedefe ulaşmak için bir PPC kampanyası yürüteceksiniz.

Benzer şekilde, dijital pazarlama stratejinizin amacının marka bilinirliği oluşturmak olduğunu varsayalım. Bu durumda, markanızı bu platformlarda hedef kitlenizle tanıştırmak için sosyal medya pazarlamasına yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Stratejisi ve Dijital Pazarlama Kampanyası arasındaki Fark nedir?

Pazarlamacılar da dahil olmak üzere birçok işletme, genellikle 'dijital pazarlama kampanyaları' ve 'dijital pazarlama stratejileri' terimlerini karıştırır, ancak açıkçası, bunlar aynı değildir.

Dijital pazarlama stratejisi, şirketinizin iş hedeflerine ulaşmak için uyguladığınız bir yaklaşımdır. Bunun aksine, dijital pazarlama kampanyası, dijital stratejinizin hedeflerine ulaşmak için kullandığınız şeydir.

İyi tanımlanmış bir dijital pazarlama stratejisi olmadan, başarılı bir dijital pazarlama kampanyası yürütemezsiniz ve bu nedenle iş hedeflerinizi karşılayamazsınız.

Etkili Bir Dijital Pazarlama Stratejisi için İpuçları

Dünyanın her yerindeki pazarlamacılar, dijital pazar alanı her geçen gün daha rekabetçi hale geldikçe ısıyı hissediyor. Eski uygulamalar ölüyor ve yerini yenileri alıyor.

Pazar alanı kalabalıklaşıyor ve görünürlük elde etmek zorlaşıyor. Bugün dijital alanda gelişmek isteyen bir işletme iseniz, hayatta kalmak için en son dijital pazarlama trendleri ile kendinizi güncel tutmanız ve en iyi internet pazarlama stratejilerini benimsemeniz gerekir.

Gürültüden kurtulmanıza yardımcı olacak etkili bir çevrimiçi pazarlama stratejisi oluşturmak için izleyebileceğiniz bazı eyleme geçirilebilir ipuçları:

1. Veriye Dayalı Analizleri kullanın

Veriye dayalı bir dijital kampanya stratejisi, analitiklerden türetilen bilgiler üzerinde çalıştığı için başarıya bağlıdır. Gerçeklere ve rakamlara dayanır, söylentilere ve varsayımlara değil.

Bu nedenle, henüz yapmadıysanız verileri iş modelinize dahil etmeli ve kapsamlı bir şekilde kullanmalısınız. Birçok yeni şirket ve yerleşik işletme onu şimdiden benimsemeye başladı. İkna olmadıysanız, verileri pazarlama için kullanmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

· En karlı pazarlama kanalını belirlemenize yardımcı olur: Veriler size hangi kanalın veya platformun en iyi performansı gösterdiğini gösterebilir, böylece sektörünüze veya işlevsel nişinize en uygun pazarlama kanalının hangisi olduğu konusunda size net bir fikir verebilir.

· Alıcı kişilikleri oluşturmanıza yardımcı olur: Veriler, hedef müşterilerinizin kim olduğunu ve alıcı yolculuğunun hangi aşamasında olduklarını belirlemenize yardımcı olur. Bu nedenle daha iyi bir içerik stratejisi, reklam kampanyaları ve sosyal pazarlama stratejisi planlamanıza ve yürütmenize yardımcı olabilecek doğru alıcı kişilikleri geliştirmenize yardımcı olabilir.

2. İlgi Çekici İçerik Oluşturun

Başarılı bir çevrimiçi tanıtım stratejisi, içeriğin etrafında toplanacaktır. Sonuçta içerik olmadan ürün ve hizmetlerinizin reklamını yapamazsınız. İçerik, başarılı bir dijital pazarlama yapısının veya çevrimiçi kampanyanın ayrılmaz bir parçası olduğu için bu içeriğin çarpıcı olması gerekir.

Kaliteli içeriği unutun; Google şimdi ETKİLEYİCİ İÇERİK arıyor.

İçeriğiniz hem bilgilendirici hem de ilgi çekici olduğunda, Google tarafından ödüllendirilir ve bu da içeriğinizi arama motorlarında daha üst sıralara çıkarır. Ek olarak, içeriğiniz insanlara değer katmalıdır, böylece içeriğinizi tüketen insanlar onu paylaşmak zorunda hissederler.

İlgi çekici içerik oluşturmanıza yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları şunlardır:

· Daha ilgi çekici hale getirmek için mevcut içeriği videolara ve podcast'lere dönüştürün.

· Kullanıcı geri bildirimlerini takip edin ve bunları içerik parçanıza dahil edin.

· Hedef kitlenizden en iyi yanıtı hangi tür içeriğin aldığını analiz edin ve içerik parçalarınızı buna göre uyarlayın.

· Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını daha derin bir şekilde anlamak için bir kullanıcının içeriğinizde harcadığı ortalama süreyi inceleyin. Bu, gereksiz içerik parçaları oluşturmaktan kaçınmanıza yardımcı olacak ve böylece daha fazla ilgi gören daha çekici içerikler oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

3. Görsel yardımcıları kullanarak mesajınızı iletin

Düşüncelerinizi ve mesajınızı iletmenin en iyi yolu görsellerdir. Zorlayıcı ve büyüleyici bir teknik kullanarak iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Öne çıkan görseller, infografikler ve videolar, pazarlama materyallerinize dahil edebileceğiniz popüler görsel yardımcılardır.

Hepimiz görsel içeriğin görsel olmayan içeriğe göre daha fazla ilgi gördüğünü biliyoruz. Pazarlamacılar için artan önemini gösteren bazı gerçekler şunlardır:

· Pazarlamacıların %80'i sosyal medya pazarlama kampanyalarında fotoğraflar, grafikler, infografikler ve videolar dahil olmak üzere görsel varlıkları kullanıyor.

· Pazarlamacıların %32'si görsel görüntülerin işleri için en önemli içerik biçimi olduğunu söylüyor.

· B2B pazarlamacılarına göre %11 daha fazla B2C pazarlamacı, görsel içeriğin günümüzün en önemli içerik türü olduğu görüşünde.

4. Kişiselleştirilmiş pazarlamayı kullanın

Basit bir deyişle, kişiselleştirilmiş pazarlama, hedefli pazarlamayı ifade eder. Bu tür pazarlamada, pazarlama kampanyaları, alıcı kişiliğinin ve içinde bulundukları alıcının yolculuğunun stratejik bir şekilde belirlenmesi yoluyla niş bir kitlenin gereksinimlerini karşılayacak şekilde özel olarak hazırlanır. Bu, etkili bir şekilde ulaşmak için pazarlama stratejilerinize dahil etmeniz gereken bir şeydir ve hedef kitlenizi dönüştürün.

Dijital pazarlama stratejilerinize dahil etmeniz gereken kişiselleştirilmiş pazarlama için en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:

· İçeriğinizi ve pazarlama reklam kopyalarınızı, hedef müşterilerinizin alıcı yolculuğuna göre, onların gereksinimlerine tam olarak uyacak şekilde özelleştirin.

· Hedef kitlenizle sosyal medyada etkileşim kurun ve zamanında, kişiselleştirilmiş e-postalar gönderin.

· Hedef kitlenize kişiselleştirilmiş bir deneyim sunun. Sorunlarına pratik çözümler sunarken empatik olun ve sıkıntılarını nazikçe dile getirin.

5. Müşterilerinizi dinleyin

Defalarca işe yarayan bir başka pazarlama taktiği de hedef kitlenizi dinlemektir. Bunu, dijital pazarlama stratejisi çerçevenizin önemli bir parçası haline getirmelisiniz.

Herhangi bir başarılı pazarlama kampanyasının ayırt edici özelliği, her zaman hedef kitlenizle uyumlu kalmaktır. İşte müşterilerinizi dinlemenin bazı yolları:

· Hedef kitlenizin markanız hakkında neler söylediğini takip etmek için sosyal konuşmaları izleyin. Gerekirse pazarlama çabalarınızı yeniden markalandırmanıza yardımcı olacağından, bu konuşmalar yoluyla mümkün olduğunca fazla veri yakalayın. Bu konuşmalardan elde edilen bilgiler, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi iyileştirmek için neler yapabileceğinizi gösterdikleri için pazarlama kampanyalarınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

· Markanız ve ürün grubunuzla ilgili sosyal medya konuşmalarında proaktif bir rol oynayın ve izleyicilerinizin duyuluyormuş gibi hissetmesini sağlamak için gönderdikleri hem olumlu hem de olumsuz yorumlara yanıt verin. Bunun sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için, her hafta izleyebileceğiniz bir süreç ve zaman çizelgesi ayarlayın.

6. En karlı çevrimiçi pazarlama kanallarını belirleyin ve kullanın

Pazarlama başarısının anahtarı, mevcut en iyi çevrimiçi pazarlama kanallarını keşfetmekten geçer. Tembel olmayın. Günümüzün sürekli genişleyen dijital alanında varlığınızı kanıtlamak için farklı araçlar ve dijital platformlar kullanın. En iyi sonuçları aldığınız alanları belirlemek için analitiği kullanmak da iyi bir fikirdir.

Örneğin, e-ticaret web siteleri ve perakende şirketleri için, görüntü ağırlıklı uygulamalar ve sosyal medya platformları, işlerini pazarlamak için en karlı çevrimiçi alanlardan biridir. Benzer şekilde, bir niş içinde otorite olmaya çalışan girişimler için, Quora ve Reddit pazarlamasına odaklı bir yaklaşım daha karlı olabilir. Buradaki amaç, sizin için çalışan bir pazarlama platformunu takip etmektir.

7. Web pazarlama stratejilerinizi geliştirmek için mevcut varlıkları denetleyin

İşe yarayan başarılı bir internet pazarlama stratejisi oluşturmak için bunun üzerinde çalışmanız ve onu sürekli geliştirmeniz gerekir. Bu denetim olmadan mümkün olmayacak.

Denetleme sırasında göz önünde bulundurmanız gereken üç farklı ortam türü şunlardır:

·  Kazanılan Medya: Birisi işiniz hakkında ödeme yapmadan yazdığında, buna kazanılmış medya denir. Sizin kendi oluşturmadığınız herhangi bir içeriği ifade eder. İnsanların sizin hakkınızda neler söylediğini izlemek için kazanılan medyayı denetlemelisiniz. Bunu yapmak, geçmiş başarınızı tekrarlamanıza ve gerekirse stratejinizde istediğiniz değişiklikleri yapmanıza yardımcı olacak bir eylem planı yapmanıza yardımcı olacaktır.

· Sahip Olunan Medya: Sahip olunan medya, bir şirketin sahip olduğu medyayı ifade eder. Buna, web sitesi içeriği, sosyal medya gönderileri, bloglar, makaleler, PR materyalleri ve pazarlama kopyaları dahildir. Sahip olunan medya size ait olduğundan, ekstra çaba harcamadan sahip olunan medyayı kolayca takip edebilir ve denetleyebilirsiniz. Daha sonra gerekli olanı yapabilir ve pazarlama stratejinizde buna göre değişiklikler yapabilirsiniz.

· Ücretli Medya: Adından da anlaşılacağı gibi, ücretli medya, işletmenizin reklamını yapmak için ödediğiniz tüm medya teminatlarını ifade eder. Diğerlerinin yanı sıra, PPC reklamları ve sosyal medya reklamcılığı içerir. Bu reklamlara para yatırdığınız için, uygulanabilirliğini ve ücretli reklamlarınızın sonuçları ve istenen iş hedeflerini getirip getirmediğini izlemeniz gerekir.

8. Sonuçları İzleyin ve Dijital Pazarlama Kampanyalarınızı Optimize Edin

Çevrimiçi pazarlama stratejilerinizin meyve verip vermediği, dijital pazarlama kampanyalarınızın performansına bağlıdır. Her kampanyayı sürekli izlemeniz, ilerlemesini analiz etmeniz, etkisini izlemeniz ve zamanında yapabileceğiniz değişiklikleri belirlemeniz gerekir.

Kampanyalarınızın sonuçlarını izlerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler şunlardır:

· Görünür bir Reklam Harcaması Getirisi (RoAS) alıp almadığınızı kontrol edin.

· Kampanyalarınızın erişimini ve etkisini değerlendirin. Reklamlarınızın hedef kitlenize ulaşıp ulaşmadığını ve hedef kitlenizin reklamlarınızla nasıl etkileşim kurduğunu kontrol edin.

· Kampanyalarınızın fizibilitesini analiz edin. Dönüşüm hedeflerinize ulaşamıyorsanız, stratejiniz üzerinde yeniden çalışmanız gerektiği anlamına gelir.

Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Dijital pazarlamanın avantajlarından bazıları şunlardır:

1. Dijital Pazarlama, geleneksel pazarlamadan daha uygun maliyetlidir

Dijital pazarlama çeşitli hedefler için ölçülebilir olduğundan, markalar reklam harcamalarını optimize edebilir ve daha iyi bir YG (yatırım getirisi) elde edebilir. Gartner tarafından yapılan bir araştırmaya göre, katılımcıların %40'ı dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak önemli ölçüde tasarruf sağladıklarını iddia etti. Dijital pazarlama, sınırlı kaynakların bile uzun bir yol kat edebileceği hem küçük hem de büyük işletmeler için alanı düzleştirir.

2. Dijital Pazarlama, hedef kitlenizle etkileşim kurmanıza yardımcı olur

Dijital pazarlama, mobil tüketicilerle (genel hedef kitlenin en hızlı büyüyen alt kümesi) etkileşime girmenize ve onları demografik özelliklerine, özelliklerine ve tercihlerine göre hedeflemenize yardımcı olur. Bu, pazarlama verimliliğini artırır, elde tutma oranlarını iyileştirir ve müşteri memnuniyetini artırır.

3. Dijital Pazarlama güven ve itibar oluşturur

Önemli bir internet varlığına sahip, kolayca aranabilir markalar müşteriler tarafından daha fazla güvenilme eğilimindedir ve dijital pazarlamanın sizin için yaptığı şey budur. Dahası, dijital pazarlama markanızın itibarını oluşturmak için sosyal medyayı, incelemeleri, referansları ve paylaşmanın gücünü kullanır. Bu nedenle, ağızdan ağıza öneriler ve yerleşik çevrimiçi güvenilirlik yoluyla size yeni müşteriler kazanma potansiyeline sahiptir.

4. Dijital Pazarlama sizi geleceğe hazırlar

Dijital varlık veya dijital pazarlama olmadan günümüzde rekabet edemez veya ilerleyemezsiniz. Değişen iş ortamına uyum sağlayan işletmelerin başarı şansı daha yüksektir. Google'a göre, dijital pazarlama stratejileri kullanan şirketler 2,8 kat daha iyi gelir büyüme beklentisine sahip.

5. Dijital Pazarlama, işletmenizi ölçmenize ve büyütmenize olanak tanır

Dijital pazarlamanın en önemli avantajlarından biri de ölçebilmenizdir. Kampanyalarınızı takip etmek, analiz etmek, erişimini değerlendirmek, sonuçlarını ölçmek ve kampanyalarınızda ince ayar yapmak dijital pazarlamayla gelen en iyi avantajlardan biridir.

Dijital Pazarlama Markanız için neden önemlidir?

İyi yapılandırılmış bir dijital pazarlama planı, markanız için aşağıdaki sonuçları elde etmenize yardımcı olabilir:

1. Sosyal Medya Katılımı

Etkili bir sosyal medya varlığı, artan müşteri tutma, keşfedilebilirlik için yeni yollar ve iyileştirilmiş müşteri hizmetleri anlamına gelir. Sosyal medya, markalar ile tüketicileri arasında bir diyaloğu teşvik eder ve bir kitle oluşturmanın en proaktif ve gerçek zamanlı yollarından biridir.

2. Müşteri Edinme ve Elde Tutma

Geleneksel ve modern tüm pazarlama çabaları, yeni müşteriler edinmeyi ve elde tutma oranını artırmayı amaçlamaktadır. Dijital pazarlamanın birçok faydası arasında en önemlisi budur. Dijital Pazarlama, doğru kitleye hassas bir şekilde ulaşmanıza, kişiselleştirilmiş ilgi göstermenize ve daha fazla iş getirmenize yardımcı olabilir.

3. Marka Oluşturma ve Farkındalık

Çok kanallı bir yaklaşıma sahip iyi düşünülmüş bir içerik stratejisi hem mevcut hem de potansiyel müşterilerin ilgisini çekmeye yarar. Benzersiz ve tek tip bir tasarım kimliğine sahip bir marka stratejisi, müşteriler üzerinde ayırt edici bir etki yaratır. Bir Kola veya Adidas logosunu her yerde ve tüm formatlarda tanırsınız.

Tüketim için içerik oluşturmak ve dağıtmak, marka kimliğinizi oluşturur ve hikayenizi potansiyel müşterilere anlatır.

4. Paylaşılabilirlik

Bloglar, makaleler, infografikler, podcast'ler ve videolar gibi paylaşılabilir içerikler viral olma ve internet üzerinden hızla yayılma potansiyeline sahiptir. Bu, yeni tüketicileri markanıza ve hikayelerinize tanıtarak yeni potansiyel müşteriler aramanıza ve yeni müşteriler çekmenize yardımcı olur.

5. İtibar Oluşturma

Dijital pazarlama, markanızın bir web sitesi, yerel bir dizindeki çevrimdışı bir adres veya sosyal medya aracılığıyla internette bir profil oluşturmasına gerçekten yardımcı olur. Tüm Çevrimiçi İtibar Yönetimi etkinlikleri SEO, marka aranabilirliği ve sayfa sıralamalarını etkiler. Müşteriler aktif olarak bir markanın profilini arar ve yerleşik güvenilirliği, incelemeleri ve güçlü bir dijital varlığı olan markalara güvenir.

Neden bir Dijital Pazarlama Planına ihtiyacınız var?

Planlamada başarısız olmak, başarısız olmayı planlamaktır. Dijital pazarlama stratejisinde atasözü daha da doğrudur. Her markanın farkındalık yaratmak, potansiyel müşteriler elde etmek ve onları müşterilere dönüştürmek için iyi tanımlanmış bir stratejiye ihtiyacı vardır.

1. Hedeflerinizi ve Hedeflerinizi tanımlar

İyi tanımlanmış bir dijital pazarlama stratejisi, şirket hedeflerini belirlemenize yardımcı olur. Markanız en çok neye değer verir, gelir? kar? itibar? satış? bilinirlik? Bir eylem planı oluşturmak, hedef kitle, bütçeler, sıklık, yön vb. önemli soruların yanıtlarını ana hatlarıyla belirleyerek, bulunduğunuz yerden olmak istediğiniz yere ulaşmanıza yardımcı olabilir.

2. Dijital Tüketiciye Ulaşmanıza Yardımcı Olur

Sadece çevrimiçi alışveriş yapmıyoruz, zaman, enerji ve kaynaklarımızın çoğunu dijital olarak harcıyoruz. Sosyal medya ve arama motorları satın alma kararlarını giderek daha fazla etkiliyor. İyi tanımlanmış bir dijital pazarlama stratejisi, dijital tüketiciyi ve alışkanlıklarını merkezde tutar ve marka farkındalığını ve müşteri katılımını ölçeklendirmenin bir yolunu tanımlar.

3. Ölçülebilir Sonuçlar

Dijital pazarlamanın güzelliği ölçüle bilirliğidir; Ziyaretçiler, satışlar, harcanan zaman, dönüşümler, büyüme oranları ve çok daha fazlası dahil olmak üzere kampanyalarınızın sonuçlarını ölçebilirsiniz. Sağlam bir dijital pazarlama stratejisi ile, mevcut sonuçlarınızı takip edebilir, çabalarınızı optimize edebilir veya başarıya ulaşmak için stratejinizi ve yönünüzü değiştirebilirsiniz.

4. Etkileşimli Deneyim

E-posta, sosyal medya pazarlaması, podcast'ler, videolar, bağlı kuruluş pazarlaması ve bloglar gibi çok sayıda dijital kanal ile içerik deneyiminizi gerçekten bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz. Müşterilerinize istedikleri içeriği sunabilir, kişiselleştirebilir ve etkileşimli hikayeler anlatabilirsiniz. Harika bir dijital pazarlama stratejisi ayrıca müşterilerinizle bir diyalog kurarak kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği, geri bildirimleri, incelemeleri ve topluluk oluşturmayı teşvik eder.

5. Daha Fazla Erişim ve Görünürlük

İyi oluşturulmuş bir dijital pazarlama planı ile stratejik olarak erişiminizi ve görünürlüğünüzü artırabilir ve rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz. Dijital ortamlar aracılığıyla hedef kitlenize ulaşabilir, yeni iş segmentlerini keşfedebilir ve farklı pazarlarda A / B testleri yapabilirsiniz. Yerel bir hedef kitlenin ötesine geçmek ve ulusal hatta küresel olmak her zamankinden daha kolay. Tüm bunlar dijital pazarlama olmadan mümkün olmazdı.

Dijital Pazarlamadaki Temel Eğilimler:

Dijital Pazarlamaya yatırım yapmak artık göz ardı edilemez. Araştırmalara göre, "dünya çapında dijital reklam harcaması 2022 yılına kadar 425 milyar dolara ulaşacak". Dijital pazarlama stratejinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken trendlere bir göz atın:

Dijital Pazarlamayı Geliştiren Modern Teknolojiler

· Pazarlamada otomasyon, dijital pazarlama evriminin bir sonraki aşamasıdır. Büyük miktarda verinin mevcut olmasıyla, kişiselleştirme ve otomasyona artan bir odaklanma söz konusudur.

· Teknoloji ve pazarlama el ele yürüyor. Özellikle yapay zekâ ile gelecek burada. Pazarlama iç görüleri, müşteri deneyimi ve teknoloji, müşteriye bütünsel bir deneyim sunmanın cevabıdır.

· AR, VR ve ses gibi dijital yenilikler, pazarlamacıların tüketicilere daha iyi hizmet sunmasına yardımcı olacak. Facebook gibi teknoloji devleri, dönüşümü artırmak için AR reklamları gibi etkileşimli deneyimler sunuyor.

· Müşteriler, yalnızca çevrimiçi veya yalnızca çevrimdışı işletmeler yerine çok kanallı perakendeyi tercih ediyor. Çevrimdışı varlığa sahip işletmeler, ziyaretçileri ve çevrimiçi kampanya sonuçlarını ölçme teknolojilerine yatırım yapıyor.

Odaklanılacak Dijital Pazarlama Kanalları

· Google ve Facebook artık en büyük dijital reklam oyuncuları değil. Amazon reklamları mücadeleye girdi ve yükseliyor.

· Google Alışverişte büyük değişiklikler bekleniyor. Markanız alışveriş ağırlıklı olmaya hazır. Google, organik aramalar aracılığıyla alışveriş sekmelerini kullanıma sunmaya başladı.

· Alexa, Siri ve Google Home gibi sesli asistanların ortaya çıkmasıyla, sesli arama ve sesli reklamcılık artıyor. Bu durum, arama modellerinde ve SEO 'da büyük bir değişikliği işaret ediyor.

· Arama algoritmalarındaki değişiklikler, Arama motoru optimizasyonunun iyileştirilmeye devam edeceği anlamına gelir. Bu, yeni fırsatların yanı sıra mevcut sıralamalarda değişikliklere neden olacaktır.

· Video kral olmaya devam ediyor ve tüketim her zaman en yüksek seviyededir. Video prodüksiyonu, içerik oluşturma ve videoda yerel reklamcılık keşfedilmeyi bekleyen fırsatlardır.

Dijital Pazarlama ile Müşteri Deneyimini İyileştirmek

· Chatbotlar popüler olmaya devam edecek. Sizin adınıza soruları yanıtlayarak maliyetten tasarruf ederler. Tüketiciler, web sitesi ziyaretçileri ve müşterileriyle etkileşimde bulunan yazılım programlarının tarafsız, kişiselleştirilmiş ilgisini sever.

· Whatsapp, Wechat ve Viber gibi özel mesajlaşma uygulamaları, alışveriş, sohbet ve iletişim için markalar arasında popülerlik kazanıyor. Bunların muazzam erişimi hala kullanılmamış durumda ve kitlesel erişim pazarlama kanalı olarak büyümeleri bekleniyor.

· Sosyal medya kanalları gelişmeye ve yeni özellikler eklemeye devam ederken, sosyal medya zamanınızı harcamak için önemli bir kanal olmaya devam ediyor. Yaratıcılığınızı ve hikâye anlatımınızı sergilemenin ve bir marka bağlantısı oluşturmanın harika bir yoludur.

Sonuç

Bu makalede, dijital pazarlamanın temel yönlerini, dijital pazarlama stratejisi ile dijital pazarlama kampanyası arasındaki farkı ele aldık, en iyi dijital pazarlama stratejilerini ve daha fazlasını özetledik. Yüzeyde dijital başarıya ulaşmak kolay görünse de dijital pazarlama karmaşıktır ve sonuç almak için dijital mükemmelliğin rafine ellerini ve uzmanlığı gerektirir.

Bir işletme olarak iki seçeneğiniz var: bunu şirket içinde yapabilirsiniz, bu da işleri anlamaya çalışan eğitimli profesyonellerden oluşan bir ordu gerektirir YA DA bizimki gibi profesyonel bir ajansın dijital pazarlama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Defalarca dijital pazarlama başarısını yakalayan bir ajansız. Aynı başarıyı sizin için yakalamamıza izin verin.

Dijital Pazarlama hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 2533 kelimedir.

Bu makale 2021-01-24 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Sosyal Medya

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.