2021 Yılında En İyi SEO Sıralaması Faktörleri Nelerdir?

2021 Yılında En İyi SEO Sıralaması Faktörleri Nelerdir?
2021 Yılında En İyi SEO Sıralaması Faktörleri Nelerdir?

Google'ın ilk sayfasında nasıl sıralanır? Bu soru web sitesi sahipleri için en yaygın ve en popüler sorudur.

Google sıralama faktörlerini bildiğiniz sürece Google'da sıralama yapmak veya Google sıralamanızı iyileştirmek zor değildir. Sıralama faktörlerine girmeden önce, öncelikle web sitesi sıralamasının önemini anlamalıyız.

Google'da veya diğer arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) sıralama yapmak için uygun bir SEO stratejisine sahip olmamız gerekir. Doğru anahtar kelime stratejisi diyerek, web sitenizin Sayfa İçi SEO, Sayfa Dışı SEO, Teknik SEO ve bağlantı oluşturmaya odaklanmış olması gerektiğini kastediyoruz.

SEO, dijital pazarlamanın önemli bir bölümüdür. Sayfa optimizasyonuna odaklandığınızda, marka görünürlüğünüzü ve çevrimiçi itibarınızı artırır. Daha basit bir ifadeyle, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), arama motoru sıralamalarınızı doğru planlama ile iyileştirmenin bir yöntemi diyebiliriz.

Web Tasarım Sistemleri olarak, SEO sıralama faktörlerini net bir şekilde anlamanızı istiyoruz. Günümüzde Google’ın belirttiği ama tamamının net olarak bilinmediği 200'den fazla sıralama faktörü vardır. Ancak ihmal edemeyeceğiniz bazılarına işaret etmek için buradayız. Verilen puanlardan herhangi birini görmezden gelmek, SEO sağlığınızı olumsuz etkileyebilir ve Google sizi cezalandırabilir. Google da iyi bir sıralanma elde etmenize yardımcı olacak 15 sıralanma faktörünü sizler için hazırladık.

1- Özgünlük 

İster blog gönderileri, makaleler, profil içeriği, ürün açıklamaları için içerik oluşturuyor olun, bunun gerçek olması gerekir. Orijinal ancak ilgi çekici içerik oluşturursanız, SEO stratejinize yardımcı olur. İçeriğin özgünlüğü, SEO'yu büyük ölçüde etkileyen hayati bir faktördür. İçeriğiniz intihal ise veya bir spin kullanmış olsanız bile, Google'da sıralama yapamazsınız. Google'ın orijinal içeriğe zaten sahip olup olmadığını, kopyalanan bir içeriği neden sıralayacağını hayal edin. Yinelenen içerik nedeniyle rakibiniz karşısında yerinizi kaybedemezsiniz. Her zaman rakiplerinizin blogunu okuyun ve ilham alın ve benzersiz içeriği çerçeveleyin.

2- İçerik Kalitesi 

" Harika İçerik daha iyi SEO sağlar " cümlesi, dijital pazarlamayla oldukça ilgilidir. İçeriği orijinalliğin yanında çerçevelerken, iyi bir içerik kalitesi sağlamalısınız. İçeriği hazırlarken potansiyel okuyucularınızı düşünün. İçeriği her zaman bir şekilde çerçeveleyin, bu da onu okuyucular için ilginç kılar. Okuyucuları uykulu yapan monoton ve sıkıcı cümlelerden kaçının. Arama motorları yapay zekâ üzerinde çalışıyor ama sonuçta bir makinedir ve insanca okuyamaz. Kaliteli içerik yazmak için basit ve kısa cümleleri çerçevelemeniz gerekir. Okuyucuların sağlam kalmasını ve web sitesinde daha uzun süre meşgul olmasını sağlayan biraz ilginç hale getirmeyi deneyin.

3- İçerik-Uzunluk 

Bir diğer önemli faktör, içeriğin uzunluğudur. Genellikle kelimeler ne kadar çoksa sıralama da o kadar iyi olur. Ama inandığınız tam gerçek değil. Belirli bir kelime sınırını korumanız gerekir, ancak bu, içeriği gereksiz yere uzatmanız gerektiği anlamına gelmez. Görüşlerinizi en nihayetinde ifade eden yeterince çerçeveli bir içerik önemlidir. Doğru kullanılan alt metin ve dahili bağlantılara sahip içerik, sıralamanızı iyileştirmek için mükemmel hale getirir. Bu nedenle, kaliteyi ve miktarı karşılaştırırken, Google'da sıralanmak için her zaman uygun miktarla kaliteye odaklanın.

4- Doğru anahtar kelime kullanımı

SEO tamamen işletmenizin sıralaması için seçtiğiniz anahtar kelimelere bağlıdır. Alakalı anahtar kelimeleri seçerken doğru olmanız gerekir. Herhangi bir anahtar kelime seçmeden önce, her zaman işletmenizin neyi aradığına odaklanmalısınız. Uygun anahtar kelime araştırması yapın ve son olarak kullanmak istediğiniz anahtar kelimeleri belirleyin. Her zaman aklınızda bulundurun, seçtiğiniz anahtar kelimelerin sıralandığınız şey olduğunu unutmayın. Alakasız anahtar kelimeleri hedeflerseniz, yalnızca yakın zamanda müşterilerinize dönüşmeyecek olan web sitesi trafiğini alırsınız. Anahtar kelimeleri seçerken uymanız gereken bir diğer önemli faktör, genellikle potansiyel kitle tarafından endüstrinizi aramak için kullanılan anahtar kelime öbeklerine odaklanmaya çalışmaktır.

5- Kullanıcı dostu olma

Bir web sitesi optimize ederken, onu her zaman her cihaz ile uyumlu hale getirmelisiniz. Sitenizin kullanıcı dostu olması gerektiği anlamına gelir. Siteyi duyarlı hale getirdiğinizde, site kendisini ekran boyutuna göre ayarlar. Bir mobil cihazda, masaüstü bilgisayarlara kıyasla daha kompakt görünür. Web siteniz duyarlı olduğunda, Google çabanız için size güvenir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için gösterdiğiniz fazladan çaba için sizi takdir eder.

6- Web Sitesi Güvenliği

Google her zaman güvenli sitelerin ilk sayfada görüntülenmesini tercih eder. Sitenizin güvenli olup olmadığını tespit etmek için aşağıdaki gibi ayırt edebilirsiniz. Sitenizde HTTP varsa, güvenli olmadığı anlamına gelir, ancak https varsa, web sitenizin güvenli olduğu anlamına gelir. Web sitesi güvenliği, herhangi bir üçüncü tarafa veri sızma şansı olmadığı için güvenilir kılar. Herhangi bir ziyaretçi güvenli bir web sitesini tercih eder, bu da Google'ın daha iyi sıralama için güvenli siteler seçmesini sağlar.

7- Kaliteli Geri Bağlantılar

Güvenilir sitelerden kaliteli geri bağlantılar almanız gerekir. Siteniz ".gov", ".edu" dan bağlantılar almışsa, bu, web sitenizin arama motorlarının önünde sağlam bir izlenim bıraktığını gösterir. Takip Etmeyen bağlantılar yerine Do-Follow bağlantılarını almaya odaklanmanız gerekir. Geri bağlantılar, web sitenizi Google'ın ilk sayfasına taşımak için gereklidir.

8- Sayfa Hızı

Web sayfanızın yükleme hızı, ilgilenmeniz gereken başka bir faktördür. Açık olduğunda mükemmel görünen, tamamen animasyonlu bir web sitesi yaptığınızı varsayalım. Ancak animasyon nedeniyle yükleme süresi arttı, SEO'nuzu olumsuz etkiler. Google, yüklenmesi için uzun süre harcayan bir siteyi tercih etmez. Ziyaretçiler, geciken yükleme süresinden rahatsız olacak ve rakibinize geçecek. Böylece daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaratmak için Google sizi zirveye taşımayacaktır.

9- Etki alanı yaşı

Web sitesi etki alanı kaç yaşında; başka bir hayati unsur olarak hareket edin. Alan adınız ne kadar yaşlıysa, o kadar güvenilirdir. Eski bir etki alanı, yeni bir etki alanına kıyasla daha güvenilir olduğundan daha yüksek bir sıralama şansına sahip olacaktır. Sabırlı ol; SEO, göz ardı edemeyeceğiniz, zaman alan bir süreçtir. Zamanla, diğer tüm sıralama SEO yönergelerini takip ettiğinizde sayfanın en üstüne ulaşacaksınız.

10- İşletme listeleri

İşletmenizi meşru kılmak için her zaman bir Google My Business Sayfası oluşturun. Bir Google işletmem listelemeye sahip olduğunuzda, işletmenizin Google aramalarında ve google haritalarda görünür olmasını sağlar. Google profilinizde iletişim bilgilerinizle birlikte geçerli bir adres verdiğinizden emin olun. İşletmeniz Google'da listeleniyorsa, sıralama şansınız daha yüksektir.

11- Tazelik

Gönderinin tarihi, SEO / Google'da her zaman sonuçları en son yayına göre görüntüler. Eğilimler zamanla değişir, bu nedenle konumunuzu korumak için içeriğinizi sık sık güncellemeniz gerekir. Bir mobilya işletmeniz olduğunu varsayalım, ancak içeriği 2017'de bir yerde güncellediniz. Rakipleriniz de aynısını 2020'de güncelledi; Google, açıkça sizin yerine rakiplerinizin web sitesini gösterecektir.

12- Sayfa yetki puanı

Web sitesi yetki puanı, web sitesinin Google'da ne kadar iyi sıralanacağını belirler. Otorite puanı ne kadar iyi olursa, sayfanızın Google'da sıralama şansı o kadar artar. Sayfa yetki puanı, geri bağlantılar, alt etiketler, başlıklar, açıklamalar ve diğer teknikler gibi farklı faktörlere bağlıdır.

13- Taranabilirlik

Google'ın kendine ait bir fikri yoktur; makine dili üzerinde çalışır. İçeriği oluştururken, web sitenizi taramanızı mümkün kılmak için Google'ın SEO kurallarına uymalısınız. Google'ın örümcekleri ve tarayıcıları web sitenizi tanımıyorsa, hiçbir yere ulaşamazsınız. Web siteniz, Google'ın web sitenizi taramasına ve web sitenizin sıralaması gereken anahtar kelimeleri belirlemesine izin vermelidir.

14- Schema işaretleme

Google'ın işini web sitenizin ayrıntılarını aramak için kolaylaştıran bir işlemdir. Şema işaretlemesini kullandığınızda, işletmenizin belirli özelliklerini vurgulamak için belirli kodlar kullanmanız gerekir. Örneğin, bir web tasarım web siteniz var; @type ":" web design "kodunu uygulamanız gerekir. Web sitenizi bir web tasarım şirketi olarak tanımlar ve Google basitçe sitenizi bir web tasarım şirketi olarak tanımlar.

15- Sosyal medya katılımı

Bir web siteniz olduğunda ve arama motorlarında yer almayı planlıyorsanız, sosyal medya sayfalarınızın olması gerekir. Hedef kitlenizle paylaşım ve iletişim için sık sık sosyal medyaya girmeniz gerekir. Sosyal medya web sitenizin SEO'sunu etkilemese de hayati bir rol oynar. Sosyal medyayı kullanırken Google, potansiyel müşterilerinize nasıl önem verdiğinizi sever ve sitenizi Google'da daha iyi bir sıralama ile ödüllendirir.

Web Tasarım Sistemleri olarak, profesyonel SEO hizmetlerinin önemini iyi biliyoruz. Çevrimiçi varlığınızı uygun bir pazarlama stratejisiyle güçlendirmek için buradayız. İşletmeniz için SEO ve içerik pazarlamasının önemini göz ardı edemezsiniz…

SEO hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 1075 kelimedir.

Bu makale 2021-01-25 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.