Covid-19 Sürecinde Web 'de Hayatta Kalmak ve Gelişmek

Covid-19 Sürecinde Web 'de Hayatta Kalmak ve Gelişmek
Covid-19 Sürecinde Web 'de Hayatta Kalmak ve Gelişmek

Geçtiğimiz birkaç ay içinde süre gelen, hayatımızın dünya çapındaki en büyük aksamalarından birine tanık oluyoruz. COVID-19 salgını nedeniyle yaşanan kilitlenmeler ve sosyal kısıtlamalar, yaşamın neredeyse tüm alanlarında büyük bir etkiye sahip. İşletmeler için bu durum, yalnızca uzaktan çalışmaya değil, müşterilerin değişen ihtiyaçlarına uyum sağlama ihtiyacını oluşturdu. 

Bu kesinti farklı kuruluşlar için farklı zorluklar ortaya koysa da, kim olursanız olun, web siteniz için size yardımcı olabilecek bazı önemli şeyler vardır.

Aşağıda, şu anda göz önünde bulundurmanız gerektiğini düşündüğümüz 4 önemli şeyi vurguluyoruz:

  • Web sitesi kullanıcılarınızın ihtiyaçlarının nasıl değiştiğini anlamak
  • Sitenizi optimize etme 
  • İçerik türlerinizi genişletmek
  • Web sitenizin kullanıcılarıyla daha fazla etkileşim kurmak

Web sitesi kullanıcılarınızın ihtiyaçlarının nasıl değiştiğini anlamak

Normal zamanlarda site kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını iyi anlıyor olabilirsiniz, ancak bu kriz zamanında ihtiyaçlarını gerçekten anlıyor musunuz? Belki de sitenizden en çok ihtiyaç duydukları şey artık oldukça farklı ve aradıklarını bulmakta zorlanıyorlar. Google Analytics verilerine bakmak, kullanıcılarınızın ihtiyaçlarının bu dönemde nasıl değiştiğini daha iyi anlamanıza gerçekten yardımcı olabilir. Normal zamanlara kıyasla şu anda çoğu trafik nereye gidiyor? En çok ne arıyorlar? Aynı şekilde, işe yarayacağını bildiğiniz ancak keşfedilemeyen ve daha iyi yerleştirilmesi gereken önemli bir içerik parçası var mı? Google Analytics, web sitenizde yapmak isteyebileceğiniz her türlü değişiklik için harika bir başlangıç ​​kılavuzudur.

İlgi alanınıza göre insanların ihtiyaçlarının dünyada daha genel olarak nasıl değiştiğini anlamak için Google Trendler, potansiyel site kullanıcılarınızın gerçekte neye ihtiyaç duyduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için çok yararlı olabilir, böylece sitenizi onlara daha iyi hizmet verecek şekilde uyarlayabilirsiniz. Kullanımı basit ve ücretsizdir, ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz anahtar kelimeleri ve konuları girin ve aranıp aranmadığını görün; Ayrıca yere göre filtreleyebilir ve bir terimi diğeriyle karşılaştırabilirsiniz.

Sitenizi optimize etme 

Kullanıcılarınızın veya ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını daha net bir şekilde gördükten sonra, sitenizi onlara daha iyi hizmet verecek şekilde güncellemenin temel yollarından birkaçını burada bulabilirsiniz:

Site navigasyonunu güncelleme

Bu, ana sayfanızdaki popüler bağlantıları ve içeriği vurgulamak, en önemli içeriğe bağlantı veren bir uyarı başlığı eklemek veya web sitenizin menü yapısının daha kapsamlı bir şekilde yeniden düzenlenmesi kadar basit olabilir. Krizin sonunda ne zaman biteceğini ve daha normal zamanlarda kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını karşılamaya nasıl döneceğinizi düşünün. Büyük ve radikal değişiklikler yerine küçük ve daha düşünceli değişiklikler, bu belirsiz zamanlarda daha iyi bir strateji olabilir.

SEO düşünün

Site kullanıcılarınızın değişen ihtiyaçlarına hizmet edecek yeni içerik sağlamanın yanı sıra, arama motorlarının temel SEO en iyi uygulamalarını izleyerek bu içeriğin alakalı aramalarda ortaya çıkmasını sağlamasına yardımcı olun, metnin net başlıklar ile iyi yapılandırıldığından emin olun, çekici başlık etiketleri yazın ve yeni içeriğinizin iyi sıralanmasına yardımcı olmak için meta açıklamaları kullanın ve resim Alt Metin eklemek için zaman ayırın.

Sayfa hızını optimize edin

Anahtar sayfalarınız hızlı yükleniyor mu yoksa yüklenmesi çok mu uzun sürüyor? Sayfalarınızın hızlı yüklenmesini sağlamak, site kullanıcılarını kaybetmemenizi sağlar. Büyük resimler gibi içerikleri ve bunların gerçekten büyük veya çok olması gerekip gerekmediğini düşünün. Yalnızca kullanıcılarınızın en çok ihtiyaç duyduğu şeyi sağlamak ve daha hızlı sayfalar sağlamak ile çok fazla içerik ve daha yavaş sayfalar sağlamak arasındaki değiş tokuşu düşünün.

İçerik türlerinizi genişletin

Artık insanlar gerçek dünyada birbirleriyle bu kadar kolay tanışamadığına göre, web sitenizde sağlayabileceğiniz insanlar neleri kaçırıyor? 

Video İçeriği

Video kullanımı artık daha önemli hale geldi ve daha 'kişisel' bir formatta bilgi sağlayabilir. Web sitenizde daha fazla video içeriği kullanmanın , site kullanıcılarınıza yalnızca metin ve resimlerden yoksun kalan daha incelikli bir etkileşim sağlamaya nasıl yardımcı olabileceğini düşünün. Bu, haber bültenlerinden eğitim materyallerine, rapor özetlerine ve daha fazlasına kadar değişebilir. Meslektaşlar için bilgilendirici bir sanal toplantı mı yaptınız? Kaydedin ve herkesin kullanması için sitenizde yayınlayın. 

Ses ve Podcast İçeriği

Evden çalışan birçok insan için, sınırlar belki de çalışma zamanı ile kişisel zaman arasında biraz daha bulanıklaştı ve çalışma şekillerini değiştirdi. Podcast'ler zaten büyüyen ve popüler bir içerik biçimiydi, bu da insanların bu içeriği hazmetmesine izin verirken aynı zamanda başka şeyler de yapıyordu.  Web sitenizin içeriğinden bazıları için podcast oluşturmanın, şu anda günlük yaşamımızda kaçırdığımız insani dokunuşu, site kullanıcılarınızın dikkatini daha çekici ve daha erişilebilir bir şekilde nasıl verebileceğini düşünün .

Web sitenizin kullanıcılarıyla daha fazla etkileşim kurmak

Artık kullanıcılarınızın değişen ihtiyaçları hakkında daha fazla şey anlıyorsunuz, site içeriğinizi eşleşecek şekilde uyarladınız ve içeriğinizi metin ve resimlerin ötesine genişletmeyi düşündünüz, sunabileceğiniz başka herhangi bir şey var mı? 

İşte birkaç öneri:

E-posta bültenleri

Bunlar, sitenizi ziyaret etmelerini beklemek yerine, site kullanıcılarınızla daha proaktif bir şekilde etkileşim kurmanın ve gelen kutularına alakalı ve yararlı içerik göndermenin harika bir yolu olabilir. Abone olma formlarının bir siteye eklenmesi kolaydır. Bültenler web siteniz için büyük bir iltifat olabilir.

Anketler

Anketler, kullanıcılarınızın ihtiyaçlarının ne olduğunu Google Analytics'in ötesinde daha ayrıntılı olarak anlamanın harika bir yolu olabilir. Açık uçlu sorular düşünün, site kullanıcılarınızın kendi sözleriyle konuşmalarına izin verin ve değişen ihtiyaçlarının yanı sıra niceliksel ihtiyaçlar hakkında niteliksel bir anlayış kazanın.

Web sitesi sohbeti

Bu, fazladan insan kaynağı gerektirse de eğer, bir web sitesi sohbet sistemi mevcutsa, site kullanıcılarınızın site içeriğiyle kolayca ele alınamayan sorgulara hızlı yanıtlar sağlayabilir. Bu hızlı ve kişiselleştirilmiş etkileşim, hizmetinizin ötesine geçmesini sağlayacaktır.

Bu ipuçlarını faydalı bulursanız bize bildirin

Bu makalenin hedef kitlenizin değişen ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. "Zorunluluğun icatların anası olduğunu" söylüyorlar ve bu dönem çok yıkıcı olsa da, kuruluşunuzun web üzerinde gelişmesi için fırsatlar da olabilir.

Sizi desteklemek için yapabileceğimiz bir şey varsa lütfen bizimle irtibata geçin, zorluklarınız hakkında sizinle konuşmaktan her zaman mutluluk duyarız.

Profesyonel Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 786 kelimedir.

Bu makale 2021-01-22 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.