SEO Nedir? SEO Neden Önemlidir? SEO’ya Dair Her Şey!

SEO Nedir? SEO Neden Önemlidir? SEO’ya Dair Her Şey!
SEO Nedir? SEO Neden Önemlidir? SEO’ya Dair Her Şey!

Sürekli olarak karşımıza çıkan SEO Nedir sorusuna cevaben; internet sitelerinin arama motorları üzerinde yapılan iyileştirme faaliyetleri denilebilir. İnternet sitelerinde ürün, hizmet ya da bilgi aramak maksadıyla kullanılan arama motorlarının bu özellikleri internet dünyasındaki en çok ziyaretçi ve müşteri kaynaklarıdır diyebiliriz. Arama sonuçlarında müşterilerin birçoğu ilk sıralardaki internet sitelerini ziyaret etmesi, zaman içerisindeki bir sektörün oluşmasına ve büyük bir önem kazanmasına olanak sağlamıştır. SEO ile alakalı çalışmalar yapan kişiye SEO uzmanı ya da SEO Danışmanlığı denmektedir. SEO uzmanının verdiği hizmet ise SEO Hizmeti olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca bu hizmetleri sunan ajanslara SEO ajansı denir. Unutulmaması gereken en önemli detaylardan biri de SEO için içerik yönetimi konusunun oldukça önemli olduğudur.

SEO Nasıl Yapılır ve Neden Önemlidir?

SEO, alakalı anahtar kelimleler ile arama motorlarında üst sıralarda yer alıp, yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmayı amaç edinen çalışmalardır. SEO çalışmalarıysa bu anlamda internet sitelerini bütün yönleriyle, arama motorlarına uygun bir hale getirip, ziyaretçilerine daha kolay ve hızlı ulaşabilecek web platformu oluşturmayı hedeflemektedir. SEO bu yönüyle internet sitelerinin daha kolay kullanıma sahip olması ve daha anlaşılır olmasıyla ziyaretçilere aradığı şeylere verebilecek seviyeye ulaştırmasına yardım eder.

SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmetinin Önemi Nedir?

Günümüzde birçok firma, e-ticaret firmaları, blog ya da internet sitesi sahibi, SEO çalışmalarını yapmaya çalışır ya da SEO hizmeti konusunda profesyonel destek alır. Bu hizmetleri sunan kişi SEO uzmanı ya da SEO danışmanlığı sunan profesyonellerdir. Bir hizmet ya da ürünü pazarlıyorsanız, SEO gibi efektif bir araçtan yararlanmak sizler için en önem vermeniz gereken konulardan biridir. SEO potansiyel müşterilerinizi bulup geniş kitlelere hitap etmeniz için en önemli araçlardan biridir. Potansiyel müşterilerinize SEO yardımıyla daha çabuk ulaşabilirsiniz. Bunun dışında pazarlama faaliyeti bulunmayan, fakat ziyaretçi sayısının yüksek olmasını istediğiniz bir internet sitesine sahipseniz, SEO danışmanlığı hizmeti sayesinde sitenizin ziyaretçi sayısını yükseltebilirsiniz.

SEO Çalışmalarıyla Neler Yapılabilir?

SEO faaliyetleri iç SEO ve dış SEO olarak iki grupta incelenir. Site içi SEO çalışmaları internet sitesi yazılımı ve tasarımı dışında site içerikleri ve sitenin içerisindeki SEO ile alakalı çalışmaları kapsar. Site dışı SEO da site dışından gelmiş olan link ve diğer tüm görsel materyaller, forum, blog, sosyal medya gibi birçok kaynak üzerinden internet sitesine ziyaretçi akışı sağlayıp sitenin kalitesini yükseltmek ve tanınmasına yönelik çalışmalardır.

Profesyonel bir destek almak istiyorsanız, internet siteniz birçok profesyonel araç yardımıyla incelendikten sonra detaylı bir şekilde SEO raporu hazırlanır. Bunun sonrasında birçok kriter göz önünde bulundurulup bir rapor hazırlanır. İnternet sitesi üzerinden ve site dışındaki kaynakların kullanılmasıyla hangi değişiklik, düzenleme ve geliştirme çalışmaları yapılacağı belirlenmektedir. Ayrıca bütün bu işlemleri arama sonuçlarında sıralamada görünmek istediğiniz kelime ya da kelime grupları baz alınarak yapılmalıdır. İnternet sitesi üzerinden bu işlemler tekrarlandığı vakit arama motorlarının botları internet sitenizi daha sık bir biçimde taramaya ve daha çok içeriğinizin arama sonuçlarında çıkmasına ve zaman geçtikçe internet sitenizde belirlenmiş anahtar kelime ve kelime gruplarında üst sıralara çıkmanıza olanak sağlar.

Hedef Kitle Belirlemek

Bu çalışmaları 3 grupta incelemekte yarar vardır.

Anahtar Kelime Analizi

Sektörünüze uygun olan anahtar kelimelerin analizi hedef kitlenize uygun aranma hacmi, yüksek kelimelere odaklanmış bir biçimde yapılmaktadır. Belirlenmiş olan anahtar kelimeler doğrultusunda, internet sitesinin içerikleri optimize edilip, URL yapıları güncellenmektedir.

Rakip Analizi

Sektörde olan rakiplerinizi inceleyip, belirli bir zaman diliminde doğal site trafiğinin büyümesi, ayrıca trafiğin kazancı pozitif etkilemesi ve doğru anahtar kelimeler ile arama sonuçlarında görünürlük hedeflenmektedir.

Sektör Analizi

Rakip analizine bağlı olarak, sektördeki rekabet analizi de ele alınır ve hedeflerin hepsi bu yönde belirlenir.

Kullanıcı Kazanmak

Kullanıcı kazanımına yönelik çalışmalar 3 şekilde ele alınır.

İçerik Optimizasyonu

Hedef kitlesine uygun olan ve aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimelere yer veren kullanıcı dostu içeriklerin SEO çalışmalarına uygun içeriklerin optimizasyonudur. İnternet sitesi içeriklerinin düzenlenmesi bu şekilde yapılmalıdır.

Mobil Entegrasyon

Mobil uyumlu olan internet siteleri, mobil uyumlu olmayan internet sitelerine göre daha çok üst sıralarda yer almaktadır. Bu yönde internet siteleri mobil uyumlu olacak biçimde düzenlenmelidir.

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimine önem verilmesi gerekir ve bu yönde çalışmaların esas alınması gerekir. İnternet sitesi içindeki etkileşim kontrolleri de bu yönde sağlanmalıdır.

Davranış Ölçümü

Davranış ölçümlemesine yönelik çalışmaları yine 3 grupta inceleyebiliriz.

Düzenli Kontrollerin Yapılması

Yapılmış olan düzenlenmeler, yazılım ya da güncellemeden ötürü bozulma ihtimali söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü projeler düzenli aralıklar sayesinde sürekli olarak kontrol edilmektedir.

Veri Kontrolleri

İnternet açılış sayfası, en fazla ziyaret edilen sayfalar, doğal trafik yoğunluğu, yeni ziyaretçi artış seviyesi gibi verilerin aylık ve yıllık periyotlarla incelenmesi sırasında, aylık veya sezonluk karşılaştırmalı bir şekilde de incelenebilir.

Kullanıcı Analizi

İnternet sitesi içindeki kullanıcıların davranışları, optimizasyon çalışmaları bakımından bir ipucu vermektedir. Bu sebepten ötürü optimizasyonlar genellikle kullanıcı analizleri doğrultusunda yapılmaktadır.

SEO hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !
Bu makalenin uzunluğu 707 kelimedir.

Bu makale 2022-07-14 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.