Web Sitesi Hızını ve Performansını Arttırma

Web Sitesi Hızını ve Performansını Arttırma
Web Sitesi Hızını ve Performansını Arttırma

Google'ın bir sitenin sayfa hızının sıralamasında kritik bir faktör olacağını açıklamasının üzerinden neredeyse on yıl geçti. Bu durum, yavaş sayfa hızının, arama motorlarının daha az sayfayı tarayabileceği anlamına geleceği anlamına gelir ve bu da dizine eklenmesini olumsuz etkileyebilir.

Tüketicilerin %52'si web sitelerinin iki saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini bekliyor ve %45'i üç veya daha fazla saniye süren bir sayfayı terk ediyor. Machmetrics araştırması, 3 saniyenin altında bir sayfa yükleme hızı önermektedir. Ne yazık ki, çoğu site ortalama 8.66 saniye hızında çalışıyor. Mobil söz konusu olduğunda yüklenme süreleri daha da yüksektir.

Ayrıca, Hubspot tarafından hazırlanan bir rapor, dönüşümdeki düşüşün doğrudan sayfa yükleme sürelerindeki artışla ilişkili olduğunu belirtir. Yükleme süresinde bir saniyelik bir gecikme bile dönüşümlerde kabaca %20 ila %30 azalmaya neden olabilir.

O zaman hiç düşünmeden söyleyebiliriz: yavaş hız dönüşümleri öldürecektir!

Göze çarpan bir çevrimiçi varlık için sayfa hızı optimizasyonu bir zorunluluktur.

Öyleyse başlayalım.

Sayfa hızınızı optimize etmek için, sanırım siz;

·        Çok fazla şişkinlik sağlamayan optimize edilmiş bir temaya sahip olun ve

·        Yeterince hızlı bir hosting veya sunucu kullanıyorsunuz. Bu durum, site ziyaretçilerinizin siteye erişmesine ve siteyle kolayca etkileşime geçmesine yardımcı olur (sosyal medya kanallarınıza yorum yapmak veya tıklamak gibi). Oysa yavaş bir sunucu kullanıcıları gitmeye zorlayacaktır.

Web sayfasını ne yapar?

Bir web sayfasının unsurlarını anlamak önemlidir:

 • HTML kodu: Sayfaya yapısını ve içeriğini verir.
 • Statik dosyalar: Bunlar, web sayfası için etkileşim, işlevsellik ve tasarım için kullanılır.
 • Diğer öğeler: logo, arka plan ve içerik.

Bir sayfayı oluşturmak için tarayıcı bu öğelerin her birini ister. HTTP isteklerinin sayısı bu nedenle sayfa hızı optimizasyonunda çok önemli bir rol oynar.

Web sayfası nasıl yüklenir?

Bir kullanıcı web sitenizi bir tarayıcıya girdiğinde, bir DNS isteği oluşturulur. Bu, daha sonra alan adı sağlayıcınızı ve sunucunuzu gösterir. DOM daha sonra HTML, CSS ve JavaScript'inizi yüklemeye başlar. DOM'un sunucunuzdan ek kaynaklar talep etmesi gerekir. Bu aşamada, aşağıdakiler gibi belirli sorunlar nedeniyle işler yavaşlayabilir:

 • Yavaş sunucu
 • Hacimli görüntüler
 • Uygulamalar, eklentiler, widget'lar
 • Sitenin teması
 • Üçüncü taraf komut dosyası
 • JavaScript
 • Yönlendirmeler

Sayfa Hızı Metrikleri nelerdir?

Sayfa hızının bir dizi ölçütü vardır. Öyleyse, sitenizi daha iyi optimize etmek için en yaygın ve etkili olanlara hızlıca göz atalım.

İlk Zengin İçerikli Boya

Bir sitenin katılımı için en önemli metriklerden biridir. Yükleme işleminin ilk aşaması olarak kabul edilir. Burada kullanıcı, yüklemenin gerçekte gerçekleştiğini görür. Kullanıcılar yüklemeyi görmezlerse siteyi terk edebilirler. Başka bir deyişle, bu sitenin hemen çıkma oranına neden olacaktır.

Belge Etkileşim Süresi

Kullanıcının web sayfasının öğeleriyle etkileşime girmeye başladığı noktayı bize bildirir. Bu ölçüm, hemen çıkma oranıyla büyük ölçüde ilişkilidir ve gerekli dikkat gerektirir.

DOM Content Loaded

Bu, HTML belgesinin stil sayfalarının, görüntülerin, alt çerçevelerin yüklemesinin bitmesini beklemek zorunda kalmadan tamamen yüklenmesi ve ayrıştırılması için geçen süredir.

Sayfa boyutu

Sayfa boyutu, sayfanın toplam boyutunu (megabayt cinsinden) ifade eder. Bu, doğrudan bir hız ölçütü değildir. Yaygın bir neden, iyi optimize edilmemiş bir görüntüdür, bu nedenle ilk bakmanız gereken yer burasıdır.

HTTP İstekleri

Bir sayfa yüklenmeye başladığında sunucuya HTTP istekleri gönderir. Bunlar, sunucuya dosya indirme istekleridir. Bu sınırlama nedeniyle, dosya ne kadar küçük olursa olsun, sunucunun yanıt süresi nedeniyle her isteğin yaptığı minimum süre vardır. Bu nedenle, sayfa hızını artırmak için bu tür isteklerin sayısını azaltmak önemlidir.

Web Sayfası Hızını Ölçmek için En İyi Araçlar

Yükleme süreleri ile dönüşüm oranları arasındaki ilişki, yalnızca bir saniyelik fazladan yükleme süresiyle dönüşüm oranlarında %25'lik bir düşüş olduğunu gösterir.

Sitenizi yavaşlatmanın yanı sıra, yavaş sayfa hızı kullanıcı deneyiminizi mahvedebilir. Yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, web sayfanızda harcanan ortalama süreyi azaltır. Bu da daha yüksek bir hemen çıkma oranına ve daha az dönüşüme yol açacaktır.

Bu amaca yönelik ilginç araçlardan bazıları şunlardır:

 • KeyCDN Website Speed Test : duyarlıdır ve mobil cihazlarda bile harika çalışır. Hızlıdır, hafiftir ve sitenizin performansı hakkında derinlemesine bilgi toplamak için kullanılabilir. Testi, görsel bir web sitesi ön izlemesi ve sonuçların şelale dağılımını içerir. İstenen sayfanın tam boyutunu, yükleme süresini ve yapılan bir dizi HTTP isteğini kolayca görüntüleyebilirsiniz.
 • Google PageSpeed ​​Insights : Sitenizi 1'den 100'e kadar bir ölçekte derecelendirir. Sayı ne kadar yüksek olursa siteniz o kadar iyi optimize edilir. 85'in üzerinde bir puan, iyi performans gösteren siteleri gösterir. Sitenizin hem masaüstü hem de mobil sürümleri için bir rapor sağlar. CSS'yi küçültme ve diğer ilgili öneriler gibi sitenizi hızına göre daha iyi optimize etmek için iyileştirmeler için öneriler sunar.
 • GTmetrix : Optimize edildiğinden emin olmak için sitenizin sayfalarını günlük, aylık ve haftalık olarak izler. Sayfa hızı / YSlow puanı, sayfa yükleme süresi, toplam sayfa boyutu vb. Temelinde çeşitli koşullar belirlemenize ve e-posta bildirimleri almanıza olanak tanır. Sitenin dünyanın çeşitli bölgelerinden ve çok daha fazlasından yüklenmesini analiz edebilirsiniz.
 • Think with Google : İşletmenizin yatırım getirisini site hızınıza bağlar. Sitenizin hızını ve ziyaretçi kaybını yüzde olarak belirterek. Bu nedenle, şüphesiz, sitenizin hızını artırmak için harika bir gösterge olarak çalışır.

Sayfa Hızı SEO'yu Nasıl Etkiler?

Google, sayfa hızının, algoritmalarına göre bir sayfanın sıralamasını etkileyen faktörlerden biri olduğunu belirtmiştir. Araştırmalar, Google'ın sayfa hızını göz önünde bulundururken site hızını gösterdiğini özellikle ilk bayta kadar olan süreyi ölçebileceğini gösteriyor. Ek olarak, yavaş bir sayfa hızı, arama motorlarının kendilerine ayrılan tarama bütçelerini kullanarak daha az sayfayı taradıkları anlamına gelebilir ve bu da sitenizin indexlenmesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Arama motorlarının kendi başlarına bir ticari varlık olduğu anlaşılmalıdır. Alakasız göstermeye başlarlarsa veya sonuçları geç atarlarsa, sonunda kaybederler. Birisi sizin için Google'da çalışıyorsa, web sayfanızın en iyi SEO uygulamalarının bir parçası olduğu için hızlı bir şekilde görünmesi önemlidir.

O zaman kullanıcı deneyimini düşünün. Bir siteyi Google'da aradığınızda, onun hızlı görünmesini ve alakalı sonuçlar vermesini istemez misiniz, böylece sitede uzun süre kalmak ister misiniz? Öte yandan, sitenizin hemen çıkma oranı yüksekse, arama motorlarına sonucun kullanıcılar için alakasız olduğunu gösterir. Ve sitenizin kullanıcının beklentilerini karşılamadığını.

Sayfa hızınızı artırmanın yollarından bazıları:

En İyi Web Sayfası Hızı Optimizasyon teknikleri

Bir araştırmaya göre, sayfa yükleme süresindeki yalnızca bir saniyelik bir gecikme;

 • Müşteri memnuniyetinde %16 azalma
 • %11 daha az sayfa görüntüleme
 • %7 dönüşüm kaybı

Sonuç olarak, hızlı bir yükleme sayfası yalnızca siteyi Google ile sıralamak için değil, aynı zamanda işletmenizin kâr marjını artırmak için de önemlidir. Sayfa yükleme hızını artırmanın yollarından bazıları aşağıda verilmiştir.

 • Sitenizin şu anda bu tür istekleri nasıl yaptığını anlamak için HTTP isteklerini en aza indirin ve bunu bir kıyaslama olarak kullanın. Sitenizdeki komut dosyaları, resimler, kodlar gibi sayfa bileşenlerinin her bir öğesi için bir HTTP isteği yapılır. Sayfanın yüklenmesini hızlandırmak için sayfadaki öğelerin sayısını azaltmanız / değiştirmeniz yeterlidir.
 • Bu dosyaları küçülterek ve birleştirerek azaltabilirsiniz. Bu uygulama sadece her dosyanın boyutunu değil aynı zamanda toplam sayısını da azaltacaktır. Bir dosyayı küçültmek gereksiz boşlukları, biçimlendirmeyi ve kodu kaldırırken fazladan satır sonlarını, boşlukları ve girintiyi ortadan kaldırmayı içerir. Ek olarak, siteniz birden çok JavaScript ve CSS çalıştırıyorsa bunları birleştirin.
 • CSS ve JavaScript'in eşzamanlı ve eşzamansız olarak yüklendiği iki ayrı yol vardır. İkincisi, web sayfalarınızı hızlandırabilir çünkü bir tarayıcı bir sayfa yüklediğinde yukarıdan aşağıya hareket eder. Bu nedenle, sayfa yüklemeyi hızlandırmak için CSS ve JavaScript için eşzamansız yüklemeyi kullanın.
 • Sitenizi barındırmak için özel bir sunucu kullanın. Size daha fazla alan ve barındırmanız üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır. Teknik kurulum ve konfigürasyon açısından biraz sıkı çalışma gerektirse de yine de iyi bir fayda sunar. Dahası, disk alanı, CPU, RAM gibi kaynakları sunucudaki diğer sitelerle paylaşmak zorunda kalmayacağınız için, kendi sunucunuz bir VPS ve Paylaşılan sunucudan daha iyidir. Bu nedenle, web sayfanızın yükleme süresi en aza indirilecektir.
 • Önbelleğe alma özelliğinden yararlanın, böylece önemli miktarda geri gelen ziyaretçi süresini kısaltabilir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilirsiniz. Sitenizin bir ziyaretçinin tarayıcısında önbelleğe alınmış bir sürümü, bir kullanıcı geri döndüğünde onun için daha hızlı yüklenmesini sağlar.
 • Bir CDN veya İçerik Dağıtım Ağı kullanarak sunucunuzdan fiziksel olarak uzakta olan kullanıcılar için yükleme sürelerini azaltmak. Sitenizi küresel bir sunucu ağında önbelleğe alır. Bir kullanıcının tarayıcısı sitenizden dosya talep ettiğinde, bu istek en yakın sunucuya yönlendirilecektir.

Web Sayfası Hız Optimizasyonu için en iyi araç

Lighthouse

Bu açık kaynaklı bir araçtır. Herkese açık veya kimlik doğrulama gerektiren herhangi bir web sayfasında çalışabilir. Erişilebilirlik, performans ve çok daha fazlası için denetimler var.

Chrome DevTools'ta Komut satırından veya Düğüm modülü olarak çalışabilir. Lighthouse'a denetlemek için bir URL vermelisiniz. Web sayfasına karşı bir dizi denetim gerçekleştirecek ve performansı hakkında bir rapor oluşturacaktır. Her denetim, önemini açıklamak için referans belgeler ve tavsiyelerle birlikte gelir.

Kısa süre önce Google, CMS'ye (İçerik Yönetim Sistemi) özgü denetim verileri sunacak yeni bir Lighthouse özelliğinin geliştirildiğini duyurdu. Bu yeni özellik, Lighthouse için Platform Paketleri olarak bilinir. WordPress, JavaScript Frameworks ve daha fazlası gibi tüm popüler CMS'ye özgü ipuçlarıyla denetimin kalitesini artıracaktır. Örneğin, site denetim bilgileri, WordPress'te oluşturmayı engelleyen kaynakların nasıl ele alınacağına veya WordPress ile ilgili ipuçlarıyla uygun boyutlu görüntülerin nasıl sunulacağına ilişkin ipuçları içerebilir.

Sonuç

Google Web Yöneticisi Trend Analisti Gary Illyles'e göre; gerçekten önemli olan, kritik içeriğin yükleme süresidir, çünkü bu, kullanıcınızın ilgilendiği şeydir. Bu nedenle, önceliğiniz sunucunuzda ve içeriğinizde ince ayar yapmak olmalıdır.

En iyi sonuçlar için, önbelleğe alma ve CDN ile birlikte uygulamalı optimizasyonun bir kombinasyonunun kullanılması önerilir. Ve artık sitenizin sayfa hızındaki darboğazları belirlediğimize göre, potansiyelini ortaya çıkarmak için bunları uygulamaya başlayabilirsiniz.

Web Sitesi Optimizasyonu hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 1332 kelimedir.

Bu makale 2021-01-30 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.