EAT Nedir ve SEO İçin Neden Önemlidir?

EAT Nedir ve SEO İçin Neden Önemlidir?
EAT Nedir ve SEO İçin Neden Önemlidir?

EAT, SEO ile ilgili herhangi bir konuşmada ve iyi bir nedenden dolayı her zaman ortaya çıkan bir şeydir. EAT'nin Google'daki ve diğer arama motorlarındaki sayfa sıralamanızla çok ilgisi var ve ne yazık ki yiyeceklerle hiçbir ilgisi yok. EAT, Uzmanlık, Otoriterlik ve Güvenilirlik anlamına gelen bir kısaltmadır. Bu üç faktör, Google gibi arama motorlarının bir web sitesinin kalitesini kontrol ederken dikkate aldığı ana faktörlerdir. 

EAT Nedir?

EAT söz konusu olduğunda iki düşünce vardır. Bir grup insan, SEO söz konusu olduğunda EAT'nin önemli bir sıralama faktörü olduğunu düşünürken, diğerleri bunu doğrudan bir sıralama faktörü olarak görmüyor. EAT, aslında Google'ın insan kalitesi değerlendiricilerinin Google'ın arama sonuçlarının kalitesini belirlemek için kullandığı bir belge olan Google'ın Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergeleri (QRG) tarafından oluşturulan bir kavramdır. Tek amacı, web sitesi üreticilerinin Google'ın bir web sitesinde ne istediğini anlamalarına yardımcı olmaktı.

QRG, Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirlik ile ilgili içeriklerle doludur. Yönergeler, algoritmanın sonuçları nasıl sıraladığını açıklamaz, bunun yerine algoritmanın ne yapması gerektiğini gösterir.

QRG açıkça " PQ derecelendirmesinin ilk adımı sayfanın gerçek amacını anlamaktır. Kullanıcılara yardım etme girişiminde bulunulmadan oluşturulan sayfalar dahil olmak üzere herhangi bir tür yararlı amacı olmayan web siteleri veya sayfalar, …… En düşük derecelendirmeyi almalıdır. Yararlı bir amacı olan diğer tüm sayfalar için uzmanlık miktarı, yetki ve güvenilirlik (EAT) çok önemlidir. "

Bunun anlamı şudur: Uzmanlık (örneğin içerik yazarının uzmanlığı), otoriterlik (web sitesinin ve şirketin otoritesi) ve güvenilirlik (web sitesinin ve markanın güvenilirliği) iyi bir sıralama elde etmek için inanılmaz derecede önemlidir.

EAT'nin Önemi

Bu nedenle, Google'ın bile EAT'e büyük önem verdiğini gördük, bu yüzden aynı şeyi yapmak bir web sitesinin işi. EAT tüm sorgular için önemlidir, ancak bazıları için diğerlerinden daha önemlidir. Web sitesine ve senaryoya bağlıdır.

Bir kişi bebek resimleri arıyorsa, EAT pek bir faktör değildir, oysa olası gerçek yaşam riskleri ile ciddi bir şey olsaydı, o zaman yüksek EAT derecesine sahip bir web sitesi şüphesiz tercih edilirdi. Google, bir numaralı önceliği kullanıcı olduğu için doğru olması için uzmanlar tarafından içerik sağlamayı amaçlamaktadır.

Güvenli olmayan web sitelerindeki, rastgele kişilerin yazdığı içerik, genellikle güvenilmez olarak kabul edilir, bu nedenle Google, bunları derecelendirmelerin en üstüne yakın herhangi bir yerde sıralamaktan kaçınır.

Google, " bir kişinin gelecekteki mutluluğunu, sağlığını, mali yeteneğini veya güvenliğini potansiyel olarak etkileyebilecek " konuları ele alan birkaç web sayfasını YMYL (Paranız veya Hayatınız) olarak sınıflandırmıştır. YMYL için yapılan siteler kesinlikle EAT'a dikkat etmelidir. 

EAT’yi Yüksek Yapan Nedir?

QRG ayrıca bir web sayfasını sıraladıkları bir özellik listesine sahiptir ve EAT listenin en üstündedir. QRG'de ayrıca düşük kaliteli sayfalar için bir liste var ve EAT yine bu listenin başında. EAT'nizi artırmak, başarınız için zorunludur. 

Uzmanlık: Uzmanlık, belirli bir alanda yüksek düzeyde bilgi veya beceriye sahip olmaktır. Uzmanlık yalnızca içerik düzeyinde değerlendirilir ve Google, doğru niteliklere ve eğitime sahip bir uzman tarafından yazılan içeriği arar. 

Örneğin YMYL konuları için, sitenin yüksek düzeyde EAT kazanması için diyetle ilgili bir sağlık blogu sertifikalı bir beslenme uzmanı tarafından yazılmalıdır. YMYL dışı konular için yazarın ilgili uzmanlığa sahip olması gerekir.

Otorite: Otorite, nişinizdeki ve sektörünüzdeki diğer insanlar üzerindeki etkinizle ilgilidir. Güvenilirliğini artırmak için web sitenizin bir itibarı olmalıdır. Kullanıcılar tüm bilgilerini en iyinin en iyisinden almak isterler, bu yüzden sektörlerinde otorite sahibi şirketlere bakarlar ve Google onları da bu şekilde sıralar. 

Güvenilirlik: Bir web sitesi sıralaması da büyük ölçüde meşruiyetine ve şeffaflığına bağlıdır. Bir web sitesi güvenilir ve güvenliyse ve bu konuda bir itibara sahipse, Google, kullanıcılarının sahtekarlığa maruz kalmasını istemediğinden, onları yüksek sıralar.

Güvenilirlik birden fazla şeye göre sıralanır ve inanılmaz derecede önemlidir çünkü finansal işlemler gerektiren web siteleri güvenli değilse tehlikeli olabilir. Güven, içeriğin kalitesine göre de değerlendirilebilir, ancak bu da web sitesine özneldir. Sağlıklı beslenmeyle ilgili bir web sitesi size bir arabanın motorundan bahsedemez.

EAT Nasıl İyileştirilir ve Kanıtlanır

EAT puanınızı artırmak istiyorsanız atmanız gereken bazı önemli adımlar vardır. 

Uzmanları edinin: EAT'nin ilk bölümünü bu şekilde gerçekleştireceksiniz. Uzman edinmek, okuyucuların web sitenizdeki içerikten memnun hissetmelerini sağlayacaktır.

Bağlantılar alın: Nişinizde size sponsor olacak ve sayfanızı bağlayarak sizi tanıtacak başka büyük sayfalara sahip olmak, EAT puanınızı önemli ölçüde artırır. Güvenilirliğinizin sorgulanmaması için bağlantılar oluşturmanız önemlidir.

İçeriği güncel tutun: Web sitenizin düzenli olarak güncellenmesi okuyucuları, içeriğinizde her değişiklik olduğunda web sitenizi güncellediğiniz için güvenilir olduğunuza inandırır.

İçeriğinizi Destekleyin: Her şeyi yedeklemek için gerçeklere ihtiyacınız var. İnsanların size güvenmesini sağlamak istiyorsanız, onlara gerçekleri ve gerçeği vermeniz gerekecektir.

İncelemeler ve Değerlendirmeler Alın: Toplumda ne kadar çok tavsiye alırsanız, toplum size o kadar çok inanmaya başlayacaktır. İyi bir itibarınız varsa, EAT derecenizi tekrar artıran yetkiniz vardır.

Sonuç

Web sitenize ne kadar çok değer koyarsanız, en üste ulaşma o kadar artar. Bu nedenle, web sitenizi olabildiğince resmi yapmayı ve EAT'nizi artırmayı hedefleyin.

Arama Motoru Optimizasyonu hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 694 kelimedir.

Bu makale 2021-01-31 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.