Web siteniz için CLS(Kümülatif Düzen Kayması)'nin önemi nedir?

Web siteniz için CLS(Kümülatif Düzen Kayması)'nin önemi nedir?
Web siteniz için CLS(Kümülatif Düzen Kayması)'nin önemi nedir?

CLS veya Kümülatif Düzen Kayması, Google'ın kullanıcı deneyimindeki belirli olayları ölçmeyi amaçlayan yeni bir metriğidir.

Bu metrik, Google'daki en önemli sıralama faktörlerinden biri haline geldiği için çok önemlidir. Bu nedenle, optimize edebilmek için CLS'nin ne olduğunu anlamak gerekir.

CLS nedir?

CLS, bir web sayfasında bulunan çeşitli öğelerin hareketini belirtir.

Bu yer değiştirme, sayfa indirilirken gerçekleşir. Yüklemeden kaynaklanır:

·        Yazı tipleri,

·        Resimler, videolar,

·        Iletişim formları…

Kısacası, görüntülenecek içerikle ilgili her şey. Kullanıcıya herhangi bir rahatsızlık vermemek için, CLS'yi mümkün olduğunca en aza indirmek önemlidir. Aslında, basit bir metin hareketi kullanıcı deneyimine zarar verebilir.

Etkileyen unsurlar nelerdir?

Google'ın düzen uyuşmazlığı oluştur demesinin birkaç nedeni var. Aslında, ikincisi şu nedenlerle oluşur:

·        Boyutlandırılmamış görüntüler,

·        Dinamik içerik,

·        Google reklamları,

·        Web'de kullanılan farklı yazı tipleri.

Resimlerin yükseklik ve genişlik boyutlarının HTML koduna yazılması önemlidir.

Bu ayrıntı, kullanıcı deneyimini iyileştirmenize ve CLS'yi en aza indirmenize yardımcı olur. Dinamik görüntüler söz konusu olduğunda, tüm görüntülerin boyutu aynı en boy oranını kullanmalıdır.

Öte yandan Google, CLS'nizi en aza indirmenize yardımcı olmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Gerçekten de arama motoru, reklamlarını yüklemek için belirli boşluklarla içeriklidir.

Bu nedenle, Google reklamlarını barındırması gereken

öğesini (belge bölümü) doğru şekilde yapılandırırsanız, CLS'yi büyük ölçüde azaltırsınız.

Belirli bir yüksekliğe ve genişliğe sahip olan reklam, eki ile sınırlıdır ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Dinamik içerik, bir web sayfasına eklenen belirli bir öğedir. Örneğin, WordPress'te bir YouTube videosuna veya başka herhangi bir harici kaynağa bağlantı vermek mümkündür. Program daha sonra öğeyi katıştırılmış bir Akıllı Nesne olarak görüntüler. Bu içeriği uygun şekilde etiketleyerek, CLS'yi önemli ölçüde azaltırsınız.

Son olarak, kötü optimize edilmiş web yazı tipleri de web sayfasını yüklerken gecikme sorunu yaratır. Bu tür bir sorunu önlemek için, söz konusu yazı tipini indirirken rel= “preload” komutunun mevcut olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.

Kümülatif Düzen Kayması nasıl hesaplanır?

CLS'nin hesaplanması iki özel olayı içerir:

·        Etki oranı,

·        Mesafe oranı.

1. Etki oranı

Bir pencerenin optimize edilmemiş bir öğesinin kapladığı alanın ölçümüdür. Bu öğe indirilip taşındıkça, başlangıç ​​konumu ve son konumu metrik tarafından hesaplanır.

Böylece, bir öğe bir görünümün %50'sini kapladığında ve ardından yüklendikten sonra fazladan %20 kazandığında, iki değer birbirine eklenir. Etki oranı daha sonra bir puan olarak ifade edilir. Örneğimiz için, etki oranı puanı 0,70 olacaktır.

2. Mesafe oranı

Bu, sayfa öğesinin taşınmasıyla oluşturulan alan miktarına göre ifade edilir. Böylece, mesafenin orantısı başlangıç ​​konumunu ve bitiş konumunu hesaba katar.

Daha önce aldığımız örnekte, bu mesafe oranı %20'yi temsil ediyor. CLS'yi hesaplamak için, algoritma iki verinin çarpımına dayanır. Böylece, örneğimiz bize aşağıdaki formülü verir: 0,70 x 0,20 = 0,14

Tabii ki, bu puana başka birçok matematiksel parametre eklenir. Burada, CLS'nin ne olduğunu doğru bir şekilde popüler hale getirmek için hesaplamayı basitleştirmek istiyoruz. Ancak bu hesaplama ile elde edilen puan, kullanıcı deneyimini ölçmek için oldukça iyi bir yoldur.

Ölçmenin diğer yolları

CLS'yi ölçmenin başka yolları da vardır.

Gerçekten de web yöneticileri, kullanıcı deneyimi puanını hesaplamak için simülasyonlar kullanır. Teorik olarak, bir web sayfasında gezinen gerçek bir kullanıcıyı simüle ederler. Örneğin, Chrome Geliştirici Araçlarını kullanarak bir sayfanın teorik CLS puanına olabildiğince yaklaşmak mümkündür.

Bu simülasyonlar, bir düzenin nasıl çalıştığını anlamak için idealdir. Web yöneticisi, siteyi çevrimiçi hale getirmeden önce, kullanıcılara dağıtmadan önce web sayfasının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Bu sayede layout problemlerini görselleştirir ve anında düzeltir.

2023'de CLS'nin önemi

Bugün, kullanıcı deneyimi her zamankinden daha fazla saygı duyulması gereken bir unsurdur.

Bunu göz önünde bulundurarak, kullanıcılarınızın web sitenizde yaşadığı deneyimi önemli ölçüde iyileştiren tüm parametreleri dikkate almak önemlidir.

Düzen gecikmesi Google için bir öncelik değilse de, SERP sıralamalarını korumak için karşılanması gereken uzun metrikler listesinde yer almaktadır. CLS puanı hesaplamasını tek başınıza yapmanız gerekmese de bunun internette ek bir kriter haline geldiğini anlamak çok önemlidir.

Neyse ki, birçok araç sitenizi her gün iyileştirmeye yardımcı olur.

Özel araçlar tarafından kaydedilen sonuçlara güvenerek, sitenizi daha çevrimiçi olmadan optimize edersiniz. Elbette, şüpheniz varsa, her zaman bir web pazarlama ajansı kiralayabilirsiniz. Alanında uzman olan bu web oyuncuları, sitenizi geliştirmek için neyin değiştirilmesi gerektiğini tam olarak bilir.

CLS'yi ciddiye alarak ve çeşitli optimizasyon parametrelerini web sitenize uygulayarak, SERP'lerdeki sıralamanızı yükseltecek ve hizmetleriniz için tam görünürlüğün keyfini çıkaracaksınız.

Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 636 kelimedir.

Bu makale 2023-01-06 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.