Çevreye duyarlı bir web sitesi nedir? Nasıl olmalıdır?

Çevreye duyarlı bir web sitesi nedir? Nasıl olmalıdır?
Çevreye duyarlı bir web sitesi nedir? Nasıl olmalıdır?

Çevreye duyarlı bir web sitesi nedir? Çevreye saygının ve enerji tüketiminin azaltılmasının en önemli konular haline geldiği bir zamanda, kendimize web sitelerinin oluşturulmasının tüm bunlar üzerinde gerçek bir etkisi olup olmadığını sorma hakkımız var.

Dünyada her dakika 300'den fazla web sitesinin oluşturulduğunu biliyor muydunuz? Öyleyse, gezegen üzerindeki etkisini azaltmak için bir web sitesini daha enerji verimli hale getirmek mümkün müdür? Cevap evet, yani çevreye duyarlı bir web sitesinden bahsediyoruz. Ama tam olarak nedir?

Dijital teknolojinin ekolojik etkisi nedir?

Nüfusun %60'ından fazlası internete bağlı.

Her gün hesaplanamayacak sayıda web sitesi doğuyor. Günlük yaşamda, giderek daha fazla insan, web'de gezegeni kendi ölçeklerinde korumak için alışkanlıklarını değiştirmeye çalışıyorsa, bu biraz farklıdır.

Çoğu insan dijitalin ekolojik etkisinin farkında değil. Ve yine de çok gerçek!

Size bir fikir vermesi açısından, bir bütün olarak dijital, dünyadaki sera gazı emisyonlarının %4'ünün kaynağıdır. Bu önemli bir rakam ve sera gazlarının küresel ısınmanın nedenlerinden biri olduğunu bildiğimizde endişe verici bir gözlem.

Çevresel etkinin azaltılması bir zorunluluktur. Her web sitesi yaratıcısı, dijital teknolojinin çevresel ayak izini azaltmak için harekete geçmelidir.

Bir web sitesinin eko-sorumlu olduğunu nasıl söyleyebiliriz?

Çevreye duyarlı bir web sitesi belirli kuralları karşılamalıdır.

Ekolojik etkiyi azaltacak teknikleri kullanırken İnternet kullanıcılarına en iyi kullanıcı deneyimini sunmalıdır. Ancak somut olarak, çevreye duyarlı bir web sitesi tam olarak nedir?

 • Hızlı ve kullanımı kolay bir site;
 • Google'ın gereksinimlerini karşılayan SEO dostu bir site;
 • Kaynak tasarrufu sayesinde düşük enerjili site;
 • Doğrudan konuya giren etkili bir site.

Çevreye duyarlı bir web sitesi oluşturmak için, sayfaların yüklenme süresini azaltmak için kodu en aza indirmek ve görselleri optimize etmek gerekir. Bu aynı zamanda şık bir tasarım ve kullanım kolaylığı içerir.

Gerçekten de karmaşık gezinme sunan ve sayfalarının görüntülenmesi zaman alan bir site, çevreye duyarlı bir web sitesinden çok daha fazla enerji tüketir. Özetlemek gerekirse, çevreye duyarlı bir web sitesi şunları yapmalıdır:

 • Değerlerimizle tutarlı olmak,
 • Mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlamak,
 • Tasarımından lansmanına kadar minimum kaynak kullanın.

Çevreye duyarlı web sitelerinin zorlukları nelerdir?

Küresel ölçekte, çevreye duyarlı web sitelerinin basit bir şekilde oluşturulmasının, dijital teknolojinin çevresel etkisini önemli ölçüde azaltmak için yeterli olmadığı anlaşılmalıdır. Diğer birçok faktör devreye giriyor.

Elbette olumlu bir yaklaşım benimseyeceksiniz ama sorunu bir bütün olarak ele almalısınız.

 • Sitesini oluşturan web geliştiricisinin kullandığı elektrik nereden geliyor?
 • Kaç tane makine ve araç kullanıyor?

Ve İnternet kullanıcıları tarafında gözlem aynı!

 • Kaç tane cihazları var (akıllı telefon, tablet, bilgisayar vb.)?
 • Bu cihazları uzun süre mi tutuyorlar yoksa tam tersine düzenli olarak mı değiştiriyorlar?

Şu anda, eko-sorumlu bir yaklaşım benimseyen bir site yaratıcısının çevre üzerinde yalnızca çok küçük bir olumlu etkisi olacaktır. Öte yandan, uzun vadede 100, 10.000 veya 1 milyon kişi aynı stratejiyi benimserse, bu gerçek bir farkındalık yaratabilir.

Neden bir eko-sorumluluk yaklaşımı benimsemeli?

Küresel ısınma bir gerçektir. Artık gezegenin korunması herkesin dilinde olan bir konu haline geldi.

Dijital kirlilik, diğer kirlilik türleri kadar kötüdür. Bir eko-sorumluluk yaklaşımına girişmek, ruhun saf iyiliğinden veya fedakarlıktan yapılır.

Çevreye duyarlı bir web sitesi oluşturan bir kişi, çevre üzerinde yaratabileceği etkiyi önemsediği için bunu yapar. Nüfusun yarısından fazlası internete bağlı olduğundan, giderek daha fazla insan dijital kullanımları nedeniyle gezegende neden olabilecekleri sonuçlardan endişe duyuyor.

Bir anlamda, eko-sorumlu bir yaklaşım benimsemek zorunda değilsiniz. Ama çevrenizdeki herkes yaptığında, sizin hakkınızda ne diyecekler? Siz bilmiyor olabilirsiniz ama eko-sorumluluk sizin için de faydalıdır.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunarak potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürme şansınız çok daha yüksek olacaktır. Çok daha hızlı bir site ile sadece internet kullanıcılarını değil Google'ı da memnun etmiş olursunuz ki bu da SEO'nuz için göz ardı edilemez. Siteniz ile daha geniş bir kitleye ulaşabileceksiniz ve internet kullanıcıları gezintilerinden memnun kalacaklardır.

???? İnternet kullanıcılarının yaklaşık %68'i, gezinme çok zahmetli olduğunda bir siteden ayrılır, bu nedenle kullanıcı deneyimini mümkün olduğunca iyileştirmeye ilgi gösterir.

Göz ardı edilmemesi gereken rakamlar

Yukarıda görüldüğü gibi, dijital teknoloji sera gazı emisyonlarının yaklaşık %4'üne neden oluyor (yalnızca internet için %2 dahil), ancak aynı zamanda tek başına dünya elektriğinin %10'undan fazlasını tüketiyor! Bunlar her yıl artmaya devam eden endişe verici rakamlar.

Bunun gerçekten farkında olmanız ve daha çevre dostu olmanız gerekiyor.

Google, Facebook veya Apple gibi bazı büyük şirketler bu sorunun farkına varmış ve önümüzdeki yıllarda %100 yenilenebilir enerji kullanmayı planlamıştır.

Ancak eko-sorumlu hale gelmesi gerekenler sadece büyük şirketler değil. Herkes yapabilir ve en önemlisi yapmalı.

Gezegen acı çekiyor ve hepimiz çaba göstermezsek iyileşmeyecek. Dünyadaki tüm web siteleri çevreye duyarlı olsaydı, çevresel etki çok daha düşük olurdu. Bu nedenle, yakında bir web sitesi oluşturmayı veya sitenizi yeniden tasarlamayı düşünüyorsanız , çevreye duyarlı bir yaklaşımı tercih edin, herkes bundan yararlanabilir.

Web Sitesi Tasarımı hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 679 kelimedir.

Bu makale 2023-01-06 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.