SEO Tasarımına Yeni Başlayanlar için Kılavuz

SEO Tasarımına Yeni Başlayanlar için Kılavuz
SEO Tasarımına Yeni Başlayanlar için Kılavuz

Arama motoru optimizasyonu (SEO), sitelerine daha fazla trafik çekmek ve markalarının görünürlüğünü artırmak isteyen işletmeler için değerli bir dijital pazarlama stratejisidir.

SEO tasarımı, web sitenizin tasarımına odaklanan bu stratejinin önemli bir yönüdür.

Bu makalede, SEO tasarımı hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. SEO'nun ne olduğunu ve web tasarımına nasıl bağlı olduğunu gözden geçirerek başlayacağız. Daha sonra, web sitesi tasarımınızı en iyi sıralamalar için optimize etmek için uygulanabilir adımlar sağlayacağız.

SEO nedir?

Genel olarak kısaca “SEO” olarak bilinen arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir dijital pazarlama tekniğidir.

Google'da üst sıralarda yer almak, birçok SEO stratejisinin odak noktasıdır, ancak teknik, çevrimiçi pazar yerleri ve sosyal medya siteleri gibi bir arama motoru unsuruna sahip diğer platformlara uygulanabilir.

SEO, 1. sırada yer almak için ücretli reklamları kullanan diğer arama motoru pazarlaması (SEM) tekniklerinin aksine, sıralamaya organik bir yaklaşım kullanır.

Web Tasarım ve SEO Arasındaki Kesişme

Web sitenizi optimize eden arama motoru söz konusu olduğunda, birçok katman vardır. Sıralama yeteneğiniz, web sitenizin tasarımından büyük ölçüde etkilenir.

Yüksek değerli blog gönderileri ve bilgilendirici açılış sayfaları gibi güzel hazırlanmış yazılı içerik içeren kurşun geçirmez bir içerik pazarlama stratejiniz olsa bile, web sitesi tasarımınız sıralamada olup olmadığını belirleyecektir.

SEO tasarımının anahtarı, sitenizi kullanımı kolay, estetik açıdan tutarlı ve yüklenmesi hızlı hale getirmektir. Tasarımın, kullanıcılara değerli bir deneyim sunarken arama motorlarının yönergelerini karşılaması gerekir.

Arama motorları inanılmaz derecede akıllı hale geldi, bu nedenle çok yönlü bir SEO stratejisi ile stratejik olmak önemlidir.

Yüksek Sıralama için Web Sitesi Tasarımınızı Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

SEO dostu bir web sitesi tasarlamak, web sitenizin potansiyel sıralamasını iyileştirmek için çok önemlidir. Bunu göz önünde bulundurarak, sıralamanızı iyileştirmek için web sitesi tasarımınızı optimize etmenin birkaç yolunu burada bulabilirsiniz.

1. Duyarlı Bir Web Sitesi Oluşturun

Kullanıcı deneyimi her şeydir, bu nedenle tüm cihazlara uyumlu bir deneyim oluşturmak çok önemlidir. Çoğu web sitesi başlangıçta masaüstü görüntüleme için oluşturulmuştur, ancak akıllı telefonların ve tabletlerin popülaritesi ile sorunsuz bir mobil deneyim bir zorunluluktur.

Sitenizin mobil görüntüleme için optimize edildiğinden emin olun. Duyarlı bir web sitesi oluşturmak, mobil deneyimin masaüstü deneyimine eşdeğer olması için tüm sayfalara erişmeyi kolaylaştırır.

2. Site Hızını Artırın

Arama motoru algoritmaları, site hızı gibi metrikleri hesaba katar. Sitenizin yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, sitenizin SEO sağlığını o kadar olumsuz etkiler.

Site hızınızı artırmanın birkaç yolu vardır. Sıkıştırma, site hızınızı artırmak için en önemli eylemlerden biridir. Sitenizin medyası sıkıştırılmış ve hafif olduğunda site daha hızlı yüklenir. Görüntüleri optimize etmek için de sıkıştırabilirsiniz.

Bir içerik dağıtım ağının desteğinden yararlanmak, sunucu yanıt sürenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu, web sitesi barındırma düzeyinde yapılabilir ve site hızınızı da artıracaktır.

Site hızı sorunlarınızı değerlendirmekte zorluk çekiyorsanız, Moz Pro, GTmetrix veya Pingdom gibi özel araçların desteğinden yararlanmanızı öneririz.

3. Çekici Bir Tasarım Seçin

Sitenizi SEO açısından geliştirmenin bir başka yolu da tasarımı görsel olarak çekici hale getirmektir. Baştan sona profesyonel bir tasarım ve daha ilgi çekici bir deneyim oluşturmak için metin, resim ve videolar gibi bir medya karışımı kullanın.

Tasarım aynı zamanda erişilebilir olmalıdır, yani özellikle görme güçlüğü çekenler için okunması kolay olmalıdır. Metin uygun boyutta olmalı ve metnin rengi sayfanın arka plan rengiyle çakışmamalıdır. Ayrıca görsel olarak çekici olacak şekilde aralıklı ve hizalı olmalıdır.

4. Sağlam Bir Dahili Bağlantı Ağı Oluşturun

Sitenizi sıralanabilir hale getirmenin bir yolu, sitenizdeki sayfalar ve gönderiler arasında sağlam bir bağlantı kurmaktır. Bunu, alakalı içeriği web sitenizin birden çok noktasına bağlayarak yapabilirsiniz.

Sayfalar arasında bağlantı kurmak, içeriğinizi daha etkili bir şekilde taramalarına yardımcı olmak için arama motorlarına ek bağlam sağlamaya yardımcı olur.

Buna yaklaşmanın bir yolu, temel içeriklerinizin etrafında bir dizi açılış sayfası ve bu sütun içeriğiyle bağlantılı bir dizi blog yazısı oluşturmaktır. Çok temel düzeyde, bu sayfalar stratejik olarak yerleştirilmiş köprülerle birbirine bağlanabilir.

Ayrıca, bu sayfalara geri bağlantı verecek çeşitli blog gönderileri de oluşturabilirsiniz. Örneğin, "Dijital Pazarlamayı kapsayan bir açılış sayfanız olduğunu varsayalım. Kimlerin dijital pazarlamaya ihtiyacı olduğunu, en iyi dijital pazarlama tekniklerini, dijital pazarlama stratejisinin nasıl oluşturulacağını ve benzeri konuları kapsayan bir dizi gönderi oluşturabilirsiniz.

5. Meta Verilerinizi Optimize Edin

Sitenizdeki meta verileri güncellemek inanılmaz derecede önemlidir. Başlık etiketleri ve meta açıklamalar her sayfaya eklenir ve web sitenizde yayınlanır. Bunlar, hedeflediğiniz anahtar kelimelerle optimize edilebilir.

Tipik olarak, başlık etiketlerini 50 ile 70 karakter arasında tutmak istersiniz. Meta açıklamalar 165 karakterin altında olmalıdır.

Arama motorlarının da tarayabilmesi için resimleriniz için alt metin kullanmak akıllıca olacaktır. Resmi 5-10 kelime ile tanımlayarak resim alt metinlerinizi oluşturun. Başlık etiketlerinde anahtar kelimelerin stratejik kullanımından da yararlanabilirsiniz.

6. Sayfa İçi Optimizasyondan Yararlanın

Genel web tasarımınıza ek olarak, uygulamanız gereken birkaç başka sayfa içi optimizasyon tekniği vardır.

Her şeyden önce, geçerli anahtar kelimeleri hedefleyen içerik oluşturmak çok önemlidir. Hedef kitlenizin ne tür anahtar kelimeler aradığını belirlemek için anahtar kelime araştırması yapın ve bu anahtar kelimelere hitap eden içerik oluşturun. Bu içerik blog gönderilerinde ve açılış sayfalarında yayınlanabilir.

Arama motoru için yazdığınız kadar (veya daha fazlasını) kullanıcı için yazdığınızı unutmayın. İçeriği değerli hale getirin ve anahtar kelime doldurmaktan veya arama motorlarını kandırmayı amaçlayan diğer istenmeyen tekniklerden kaçının.

Diğer bazı sayfa içi SEO teknikleri arasında URL optimizasyonu, uygun başlık etiketleme, başlıklarda anahtar kelimelerin stratejik kullanımı ve okunabilirliği artırmak için listelerin kullanımı yer alır.

Son düşünceler

SEO tasarımı, sitelerine daha fazla trafik çekmek için arama motoru sıralamalarını yükseltmek isteyenler için harika bir tekniktir. Bu, marka bilinirliğini artırabilir ve satışları artırmaya yardımcı olabilir.

SEO tasarımının birçok hareketli parçası olduğundan, profesyonellerden destek almak genellikle daha kolay ve faydalıdır.

Web Tasarım Sistemleri hem web tasarımı hem de sayfa içi SEO için çeşitli hizmetler sunar. SEO tasarımında size nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 887 kelimedir.

Bu makale 2022-07-08 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.