2022 için Google SEO Güncellemeleri

2022 için Google SEO Güncellemeleri
2022 için Google SEO Güncellemeleri

Google günde 5,6 milyar arama işliyor. Çoğu tüketici çevrimiçi alışverişe başladıklarında Google'a bakar, ancak web sitelerinin %10'undan azı aramalardan trafik alır. Bu, Google'ın arama sıralamalarındaki konumunuzun işletmeniz üzerinde kalıcı bir etkisi olabileceği anlamına gelir.

Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, bir web sitesinin arama sonuçlarında daha yüksek görünmesini sağlama sanatı ve bilimidir. Google, algoritmalarında ince ayarlar yaptıkça, temel bilgiler yıldan yıla değişir. Google, yüksek kaliteli, bilgilendirici ve alakalı içeriğe öncelik vermek için elinden gelenin en iyisini yapar. Ancak aynı zamanda sayfa hızı, resimler ve video ve kullanıcının konumu gibi bilgileri de hesaba katarlar.

Google, 2022'de arama yapmak için birkaç yeni değişiklik sunuyor. Bazı önemli değişiklikler şunları içeriyor:

 1. Geliştirilmiş sayfa deneyimi izleme
 2. Bağlantı spam'ının azaltılmış etkinliği
 3. İlgili içeriğe öncelik verilmesi
 4. Anahtar kelime spam'ını kırmak
 5. Görüntülerde ve videolarda faktoring
 6. Yerel sonuçlara öncelik verilmesi
 7. Çoklu Görev Birleşik Modeli
 8. EAT'yi vurgulamak

Bu değişikliklerin her birinin ne anlama geldiğine ve bunları web geliştirmede kendi yararınıza nasıl kullanabileceğinize bir göz atalım.

Geliştirilmiş Sayfa Deneyimi Takibi

Bir web sayfasının içeriği sıralama için en önemli şey olsa da sayfayı kullanmanın gerçek deneyimi de önemlidir. Hiç kimse çok fazla reklam içeren yavaş, güvenli olmayan bir web sitesini ziyaret etmek istemez. Google artık sayfa deneyimine çok önem veriyor. Bu, aşağıdaki gibi faktörleri içerir:

 1. Mobil kullanılabilirlik
 2. HTTPS kullanımı
 3. Site hızı
 4. Güvenlik sorunları
 5. Reklam sorunları

Bu güncellemenin amacı, içerikten bağımsız olarak insanların rahatça okuyabileceği sayfaları tercih etmektir. İçerik elbette hala önemli olsa da web sitenizin bir bütün olarak güvenli ve akıcı olduğundan da emin olmalısınız. Sayfa hızını elinizden geldiğince optimize ettiğinizden emin olun.

Google, kendi Arama Konsolu ile kendi sayfanızın deneyim raporunu inceleme olanağı sunar. Tahmin yok! Bu aracı, sayfalarınızın tam olarak nasıl performans gösterdiğini ve daha iyi bir deneyim yaratmak için nasıl ince ayar yapabileceğinizi öğrenmek için kullanabilirsiniz.

Link Spam'ının Azalmış Etkinliği

İnternetteki hemen hemen herhangi bir blog gönderisini açın ve neredeyse siyah kadar çok mavi kelime görürsünüz. Tipik bir blog gönderisindeki köprülerin sayısı, son birkaç yılda genişliyor.

Teoride, bağlantılar okuyucuları faydalı bilgilere yönlendirmeye yardımcı olur. Ama çoğu zaman dikkat dağıtıyorlar. Birçok site, sıralamalarını iyileştirmek için yararsız, kendi kendine referans veren linkleri spam olarak gönderir.

Google bu uygulamayı çökertiyor. Yakın tarihli bir blog gönderisinde, bağlantı spam'larını engelleme çabalarını bildirdiler. Onların tavsiyesi? En iyi uygulamaları takip edin ve giden bağlantıları nitelendirin.

İlgili İçeriğe Öncelik Verme

Milyonlarca web sitesi bazen tek bir anahtar kelime için en üst sıralarda yer almak için rekabet ederken, Google'ın neyin gerçekten alakalı olup neyin olmadığını filtrelemesi gerekiyor. Bu her zaman bir sorun olmuştur ve 2022'de Google çözüm bulmaya devam etmektedir. Yanıltıcı başlıklara veya alakasız içeriğe sahip sayfalar, arama algoritmasında puan kaybeder.

İçeriğinizin alakalı kalmasını sağlamak için hile yapmaya çalışmayın. Web sitenizi alakasız bilgilerle, gereksiz anahtar kelimelerle ve önemli içeriği olmayan tıklama tuzağı başlıklarıyla spam yapmaktan kaçının. Bunun yerine, yüksek kaliteli, odaklanmış içerik yayınlayın. Google'ın algoritmalarının neleri tercih edebileceğini düşünmek yerine, insanların ne okumak isteyeceğini düşünün.

Anahtar Kelime Spam Gönderiminde Sıkıştırma

Anahtar kelime spam'ı, onlarca yıldır SEO'ya kalitesiz bir yaklaşım olmuştur. Yirmi yıl önce bu, işe yaramaz metinlerden oluşan bir duvar anlamına gelebilirdi. Bugün, anahtar kelime spam göndericileri daha akıllı ve Google'ın buna ayak uydurması gerekiyor.

Aynı kelimeden sebepsiz yere tekrar tekrar bahsetmek, içeriğinizin spam olarak işaretlenmesine neden olabilir. Konunuzu tanımlarken daha geniş bir kelime dağarcığı kullanmak daha akıllıca olacaktır. Google'ın amacı, arama sorgusu ile alakalı yüksek kaliteli içeriği belirlemektir. Bu amaçla eş anlamlılara ve benzer anlamlara göre içerik seçeceklerdir. Bir anahtar kelimeyi sıralamak için, aynı konudan bahsettiğiniz sürece, onu kullanmak her zaman gerekli olmayabilir.

Ne yapmalısınız? Sadece normal yazın. Bir anahtar kelimeyi hedeflerken, onu doğal hissettiğiniz kadar kullanın. Anahtar kelimenize başka bir zaman sığdırmak için dilbilgisi kurallarını bozmayın. Ve tekrar eden dilden kaçınmak için eş anlamlıları kullanın.

Sıralamada Faktör Olarak Görüntüler ve Videolar

Yüksek kaliteli içerik genellikle multimedyadır. Metinlerin yanı sıra resim ve videolar da içerebilir. Arama algoritmasında metin baskın rol oynayacak olsa da Google artık sıralamaya yardımcı olmak için diğer ortamlardan bilgi alabilir.

Videolarınızdan ve resimlerinizden en iyi şekilde yararlanmak için yüksek kaliteli ve alakalı olduklarından emin olun. Hatta başlık meta verilerinin sayfayla alakalarını belirttiğinden emin olabilirsiniz.

Google Yerel Bilgileri Tercih Edecek

İnsanlar mümkünse genellikle yerel alışveriş yapmayı tercih edeceklerdir. Bu nedenle Google, arama yapan kişinin konumuyla ilgili arama sonuçlarını tercih etmektedir.

Bu faktörü ancak bu kadar optimize edebilirsiniz. Eğer bir yerde bulunuyorsanız, bu başka bir yerde bulunmuyorsunuz demektir. Yapabileceğiniz en iyi şey, Google'ın konumunuzu bildiğinden emin olmaktır, böylece yerel sıralamalarda bir artış elde edersiniz. Bunu yapmak için, web sitenizdeki adresinizle birlikte iletişim bilgilerini güncellediğinizden emin olun.

Çoklu Görev Birleşik Modeli

Geçen yıl Google, MUM: the Multitask Unified Model'i tanıttı. MUM, sorguladığınız şeyi daha iyi anlamaya çalışan bir sinir ağı yapay zekasıdır. MUM, hem metin hem de resimdeki bilgileri anlar ve gelecekteki sürümlerde videoyu da anlaması planlanmaktadır.

MUM, önceki bir Google teknolojisi olan BERT'nin daha gelişmiş bir sürümüdür. BERT, insanların ne aradığını daha iyi anlamak için de yapıldı, ancak MUM'un 1.000 kat daha güçlü olması gerekiyordu.

MUM'un yapabileceği bir şey, 75 farklı dilde bilgi bulmak ve çevirmektir. Bu, Google'ın sorularınızı yanıtlamak için daha fazla bilgiye erişmesine yardımcı olur.

MUM, daha karmaşık sorguları işleyerek arama motoru deneyimini basitleştirmeye hizmet eder. MUM, yalnızca anahtar kelimeleri aramak yerine, sorunuza bilinçli bir yanıt aramaya çalışır.

Kullanıcılar daha önce doğru bilgiye ulaşmak için birden fazla arama yapmak zorundaydı. Örneğin, Japonya'da Fuji Dağı'na tırmandığınızı ve Everest Dağı'na tırmanıp çıkamayacağınızı öğrenmek istediğinizi varsayalım. MUM arama sorgunuza bakabilir ve yaklaşık iki farklı dağa bindiğinizi ve her birindeki deneyiminizin nasıl farklı olabileceğini anlayabilir. Daha sonra eğitim, donanım ve yasal gerekliliklerle ilgili bilgileri arayabilir.

MUM'un bazı belirli özellikleri şunları içerir:

 1. Görsel arama için Google Lens ve görselleri kullanma
 2. Birden çok dil kaynağından sonuçları çevirme
 3. Arama sorguları için alt konular önerme
 4. Aramanız hakkında önemli bilgiler sağlayan bir "Bilinmesi Gerekenler" bölümü
 5. Aramayı değiştirmeden daraltma veya genişletme seçenekleri
 6. Yanlış yazılmış kelime tanıma
 7. Videolardaki önemli anları anlama

Muhtemelen MUM'dan yararlanmanın birçok yolu olacaktır. Ancak, teknoloji çok yeni olduğu için biraz deneme gerektirebilir. MUM, karmaşık ve niş sorguların ele alınmasına yardımcı olduğundan, bu, daha karmaşık ve niş konuları hedeflemekten yararlanabileceğiniz anlamına gelir. Potansiyel bir müşterinin sahip olabileceği tüm sorulara içerik göndermeyi düşünün. MUM görselleri yorumlayabildiğinden, içeriğinize yüksek kaliteli, alakalı görseller eklemek de size destek verebilir.

EAT Üzerine Bir Vurgu

EAT, Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirlik anlamına gelir. EAT'yi vurgulamak, Google'ın modern yanlış bilgi krizine cevabıdır. Basitçe söylemek gerekirse, uzmanlar tarafından doğrulanmış, güvenilir bilgilere bağlantı vermek size yardımcı olur. Sahte haberlere ve sahte bilgilere bağlantı vermek size zarar verir. Bu, özellikle tıp veya finans gibi önemli sektörlerde önemlidir. Öte yandan, bir komedi veya yemek pişirme blogu yönetiyorsanız, EAT'ye çok fazla ihtiyaç olmayabilir.

Daha fazla EAT almak için aşağıdaki kaynak türlerine bağlantı vermeyi düşünün:

 1. Akademik dergiler
 2. Hükümet yayınları
 3. Endüstri web siteleri
 4. Doğrulanmış Linkedin sayfaları

Şüpheye düştüğünüzde kendinize şunu sorun: Bu bağlantıdan akademik bir makalede alıntı yapar mıyım?

Google'ın Web Geliştirme güncellemelerinden en iyi şekilde yararlanma

İyi SEO'nun temelleri değişmedi: iyi içerik oluşturun ve web sitenize koyun. Bilgisayarları değil, insanları memnun etmeye odaklanın. Ancak, Google'ın yeni güncellemeleri, burada ve orada bazı ekstra puanlar kazanmanız için size biraz yer veriyor. Ayrıca hile yapmaya çalışırsanız size birkaç puan kaybetme fırsatı da veriyorlar.

2022'de Google'ın arama algoritmasını optimize etmek için aşağıdakileri yapmayı düşünün:

 1. Search Console'da sayfa deneyimi puanınızı kontrol etme
 2. Mobil kullanılabilirliği, yükleme hızını ve güvenliği artırma.
 3. Yüksek kaliteli, alakalı, resimler ve videolar dahil etmek.
 4. Uygun işaretleyicilerle giden bağlantıları nitelendirmek.
 5. İşletmenizin veya kuruluşunuzun adresini web sitenize dahil etmek.
 6. Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirlik (EAT) gösteren kaynaklara bağlantı.

Aksine, kaybetmemek için şu eylemleri yapmaktan kaçının:

 1. Web sitenizi alakasız bağlantılarla spam yapmak.
 2. Aynı anahtar kelimeyi tekrar tekrar kullanmak.
 3. Güvenilirliği şüpheli kaynaklara bağlantı.

Her durumda, SEO bilim kadar sanattır. Sonuçlar en az birkaç ay sürer ve o zamana kadar Google, arama özelliğine yeni değişiklikler eklemiş olabilir. Bu yüzden SEO'daki en son trendleri takip etmek çok önemlidir.

SEO hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 1201 kelimedir.

Bu makale 2022-07-08 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.