Negatif SEO Nedir ve Web Sitenizi Nasıl Korursunuz?

Negatif SEO Nedir ve Web Sitenizi Nasıl Korursunuz?
Negatif SEO Nedir ve Web Sitenizi Nasıl Korursunuz?

Negatif SEO bir efsane mi yoksa gerçek mi? 

Arama motorlarında üst sıralarda yer alma mücadelesi devam ediyor ve kötü haber şu ki, herkes adil bir savaşçı değil. 

Bu nedenle, negatif SEO terimi, spam içerikli bağlantıların ve olumsuz incelemelerin kurbanı olmaktan uzak durmak için kullanışlıdır. 

Bu makalede, negatif SEO ile ilgili temel bilgileri, nasıl tanımlayacağınız ve web sitenizi nasıl koruyacağınızla ilgili ipuçlarını ortaya çıkaracağız. 

Negatif SEO nedir? 

Negatif SEO, rakip bir siteyi indirgemeyi veya arama motorundan tamamen kaldırmayı amaçlayan bir dizi siyah şapka ve etik olmayan tekniklerdir. 

Negatif SEO uygulamaları, bunlarla sınırlı olmamak üzere, farklı biçimlerde gelir: 

·     Web sitenizi hacklemek

·     Etki alanınıza karşı spam içerikli bağlantılar oluşturma

·     Sahte sosyal sinyaller veya profiller oluşturmak

·     İçeriğinizi kopyalama ve yeniden dağıtma

·     Web sitenizin en iyi geri bağlantılarını kaldırmak

·     SERP'lerdeki derecelendirmeleri etkilemek için olumsuz yorumlar üretme

Negatif SEO Gerçek Bir Tehdit mi? 

İnternette sadece "negatif SEO" araması yapmaya çalışın ve çok düşük bir fiyata bunu yapmak isteyen çok fazla kişi bulacaksınız. 

Negatif SEO risklerini önlemek için, Google, SEO uygulamalarını reddederek ortaya çıkan sorunların üstesinden gelmeyi hedefleyen yeni bir Disavow aracı yayınladı.

ABD Dijital Hizmetinde (USDS) bir Yönetici olan Matt Cutts, işletmeler için olumsuz SEO'nun tehlikelerini ele aldı ve Google'ın araçlarının yardımıyla web sitenizi korumak için olası senaryoları açıkladı. 

Negatif SEO Saldırısı Nasıl Tespit Edilir?

Birinin web sitenize ve arama sıralamalarına saldırmak için negatif SEO kullandığına dair bazı işaretler şunlardır: 

1. Arama Trafiğinizde Ani Düşüş

Negatif SEO'nun birincil hedeflerinden biri, arama motorlarındaki sıralamanızı düşürmektir. Bu nedenle, kendi kendinize tehlikeli bir şey yapmadıysanız, beklenmedik bir sıralama düşüşü, olası bir saldırının sonucu olabilir. 

2. Manuel Ceza Bildirimi

Genel olarak, Google cezasının iki ana türü vardır: manuel ve algoritmik.

Ceza manuel ise, aşağıdaki örnekte olduğu gibi, Google'dan sitenize karşı önlem aldıklarını belirten güzel bir mesaj alacaksınız.  

Yine de etkili SEO uygulamaları yürütüyorsanız ve yalnızca web sitenizi iyileştirmeyi amaçlayan iyi bir stratejiniz varsa, ceza olumsuz bir SEO saldırısıyla da tetiklenmiş olabilir.

3. Bireysel Anahtar Kelime Sıralamasında Düşüş

SEMrush ve Ahrefs uygulamalarında Rank Tracker gibi anahtar kelime sıralamanızı izlemenize yardımcı olabilecek çeşitli araçlar ve kaynaklar vardır. Etkili SEO uygulamalarınız sayesinde, arama konumunuz ya statik ya da geliştirilmiş olmalıdır. Ani bir düşüş tespit ettiğinizde, bunu negatif SEO'nun bir işareti olarak düşünebilirsiniz. 

İpucu: Birincil anahtar kelimelerinizden biri SERP'lerden çıkarıldıysa, genel site trafiğine bakarak hemen fark edemeyebilirsiniz. Bu nedenle, web siteniz için en önemli anahtar kelimeleri ayrı ayrı izlediğinizden emin olun.

Negatif SEO Saldırısından Nasıl Kurtulunur?

Zararlı Bağlantıları Belirleyin

Öncelikle web sitenize zarar veren bağlantıları belirlemelisiniz. Şansınız yüksektir, web sitenize işaret eden tek bir bağlantı değil, özellikle de cezalandırıldığınızda kaldırılması gereken yüzlerce bağlantı olacaktır. 

Neyse ki, bu adımda size yardımcı olabilecek çeşitli bağlantı denetleme araçları var. Ayrıca, bağlantıları Web Yöneticisinden manuel olarak kontrol edip kaldırabilirsiniz. 

SEO uzmanlarımız, web sitenizdeki tüm zararlı bağlantıları etkili bir şekilde kaldırmanıza yardımcı olabilir. Daha fazlası için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Bağlantıların Kaldırılmasını İsteyin

Google, rakipleriniz tarafından kasıtlı olarak kötü bağlantı yerleştirilmesi durumunda bile, tüm bağlantıların kaldırılmasını istemenizi önerir. 

Bu faktörü göz önünde bulundurarak, bu bağlantıların geldiği sitelere nazik e-postalar gönderebilir, bağlantıları kaldırabilir veya ağırlıklarını nötralize edecek "nofollow" olarak değiştirebilirsiniz. 

E-postanız aşağıdaki noktaları içerebilir: 

·     Adınız, pozisyonunuz ve iletişim bilgileriniz

·     Kaldırılmasını istediğiniz bağlantıları bulduğunuz sayfalar

·     Kaldırma için son tarih

Zararlı bağlantıların sayısını göz önünde bulundurarak, ilgili aktivitenizi buraya kaydetmek için bir elektronik tablo oluşturabilirsiniz; sizinle iletişim kurduğunuz web siteleri, yanıtların takibi, son kaldırma tarihleri ​​vb. Bu önemlidir, çünkü bir sonraki noktada bahsedeceğimiz bir red dosyası oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.

Bir Reddetme Dosyası Oluşturun ve Yükleyin

İstenen bağlantı son tarihe kadar kaldırılmadıysa, bir reddetme dosyası oluşturmaya çalışmalısınız. Google, web sitesi sahiplerinin bağlantıları reddetmelerine, başka bir deyişle, bağlantıların güçlerini etkin bir şekilde kaldırmalarına, dikkatli olmalarına, reddedilen bağlantıların uygunsuz kullanımı web sitenize zarar vermesine izin verir.

Önceki adımda bahsedilen elektronik tablonuzu hatırlıyor musunuz? Bu sayfaya geri dönme ve kaldırılmamış bağlantıların listesini dışa aktarma zamanı. 

Ayrıca reddetmek istediğiniz bağlantıların (veya tam alanların) listesini içeren bir metin dosyası oluşturmanız ve bunu Web Yöneticisi Araçlarına yüklemeniz gerektiğini unutmayın. 

Daha fazla ayrıntı için Google'ın bağlantıların reddine ilişkin sayfasını buradan kontrol edin.

Ceza Durumunda Yeniden Değerlendirme İsteği Gönderin

Negatif bir SEO saldırısının bir parçası olarak doğal olmayan bir bağlantı cezası aldıysanız, arama motoru sonuçlarına geri dönmenizi sağlayacak ilgili bir yeniden değerlendirme isteği göndermelisiniz.

Google'ın sayfasında ayrıntılı ve değerli bir videosu vardır ve sitenizin yeniden değerlendirilmesini talep eder. Daha fazla ayrıntı için videoyu kontrol ettiğinizden emin olun.

Sonuç

Negatif SEO bir efsane değil, web sitenizin arama motorlarındaki sıralaması için çok ciddi bir tehdittir. 

Negatif SEO saldırılarının sonuçlarını düzeltmek bazen gerçekten zor ve zaman alıcı olabilir. Bu anlamda web sitenizdeki olumsuz SEO uygulamalarının etkin bir şekilde tespit edilmesi sürecine yatırım yapmaya değer. 

Herhangi bir senaryoda Web Tasarım Sistemleri, yalnızca SEO sıralamanızı iyileştirmeye değil, web sitenizi olası olumsuz SEO saldırılarından korumaya odaklanan çok çeşitli SEO uygulamaları sunar. 

SEO hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 711 kelimedir.

Bu makale 2021-01-26 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.