e-Ticaret Sitelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

e-Ticaret Sitelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
e-Ticaret Sitelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

SİPARİŞ :

A) Alıcı
Siparişini vermeden önce stok bilgisini ve tahmini teslim tarihini rahatlıkla görmelidir. Geçmiş siparişlerine kolalıkla ulaşabilmelidir. Siparişi onaylamadan fatura bilgisini görebilmelidir. Kargosunu takip edebilmelidir. Seçtiği ürün teslim edilemiyorsa alıcıya EN HIZLI şekilde belirtmelidir. Satış politikasındaki değişiklerden haberdar olmalıdır.

B) Satıcı
Hangi ürünlerde indirim olduğunu alıcıya açıkca belirtmelidir. Teslimat adresi fatura adresinden farklı ise alıcının bunu belirtmesi için bir alan olmalıdır. Sipariş alındığında alıcıya bildirilmelidir. Ödeme yollarını ve kendisinden bağımsız 3.parti bilgilerini aktarmalıdır.

ÖDEMELER :

Alıcı ürün teslimat tarihini net bir şekilde görmelidir. Satıcı kargo seçiminde "aynı gün teslimat" gibi seçenekler sunmalıdır. Satıcının sipariş sonrası sipariş detayı ve müşteri bilgilerini alması gerektiğini alıcıya mutlaka belirtmelidir. Ürünün fiyatı siparişin her evresinde net bir şekilde belirtilmelidir. Alıcıya ödeme yöntemlerinde zengin seçenekler sunulmalıdır.

GÜVENLİK :

Satıcı sorunlu alışveriş detaylarını her zaman için saklamalıdır. Kredi kartı ile yapılan sahte işlemlerde konuyu polis ve banka ile paylaşmalıdır. Satıcı istenmesi durumunda mal veya hizmetin teslimi sırasında alıcıdan kredi kartı ibrazının istenmesini veya fatura üzerine kimlik numarasının not edilmesi ve müşteri imzasının alınmasını talep edebilir. Kart bilgilerine dışarıdan erişim kesinlikle engellenmelidir.

İADELER :

Alıcıya iadeler ile ilgili prosedür belirtilmelidir. Ürünlerin iade süresi alıcıya önceden bildirilmelidir. Siparişin gecikirse alıcı siparişi iptal edebilmelidir.

GARANTİ :

Ürünlerin garanti süreleri mutlaka belirtilmelidir. Alıcıya satış sonrası hizmetler ile ilgili bilgiler sunulmalıdır. Alıcı ve üretici arasındaki ilişkiyi satıcı sağlayabilmelidir. Ürünlerin garantisinin neleri kapsadığı mutlaka belirtilmelidir.

İÇERİK :

Sık sorulan sorular ile ilgili bir bölüm olmalıdır. Tüketiciye e-ticaret hakkında bilgi akışının sağlandığı bir bölüm olmalıdır. Satıcı ile alıcı arasındaki güven oluşumu için alıcının tüketici bilgilerine ulaşabileceği bir alan olmalıdır. Alıcı, satıcının bilgilerine kolay bir şekilde erişebilmelidir. Satılan ürün ya da hizmetler hakkında detaylı açıklamaları yer almalıdır. Satıcı alıcının sorularına ve şikayetlerine geri dönüş yapmalıdır. Alıcının aradıklarını bulabilmesi için bir arama bölümü olmalıdır.


Bu makalenin uzunluğu 290 kelimedir.

Bu makale 2020-09-25 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: E-Ticaret

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.