Bir Web Tasarım Firması Seçerken Kaçınmanız Gereken Hatalar

Bir Web Tasarım Firması Seçerken Kaçınmanız Gereken Hatalar
Bir Web Tasarım Firması Seçerken Kaçınmanız Gereken Hatalar

Günümüzde hemen hemen her türden işletmenin bir web sitesine sahip olması gerekiyor. Yalnızca fiziksel satış yapan şirketlerin bile kurumsal web sitelerinin bulunması büyük önem taşımaktadır. Web siteniz açıldığında, işletmenizi güzel ve doğru yansıttığından emin olabilmeniz için, profesyonel bir web tasarım firması ile çalışmanız gerekir. Web sitenizin birçok alandaki performansı, işletmeniz sanal kariyeri için büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden yanlış web tasarım firmasını seçmek gibi bir hata yapmaktan kaçınmalısınız.

Güçlü bir sanal varlık geliştirebilmek için, güvenilir, deneyimli ve profesyonel bir şirket ile çalışmanız gerekecek. İşletmeler bu konuya bazen gerekli özeni göstermezler ve sadece büyük görünen, çok ucuz fiyatlara iş yaptığını ileri süren şirketlerle çalışırlar, bu da işlevselliği bozuk bir web sitesine neden olur.

Bir web tasarım şirketi seçerken işletmelerin yaptığı en yaygın hataların bazılarını gözden geçireceğiz. Bu liste, sık karşılaşılan tuzaklardan haberdar olmanıza ve bunlardan kaçındığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Bir web tasarım şirketi seçerken kaçınılması gereken hatalar şunlardır:


1. Ucuz Web Tasarım Yaptığını İddia Eden Şirketlerle Çalışmak

Günümüzde bir kısım firmaların arzu edilen finansal rahatlığa sahip olmadıklarını biliyoruz. Ancak günümüzde bir işletme için, özellikle de çevrimiçi işler de yürütmekte olan bir işletme için, web sitesi ucuza kaçılabilecek bir alan değildir. Tam burada bir parantez açarak belirtmek isteriz ki, kaliteli bir web sitesi için telep edilen standart fiyatlar da, bütçeleri zorlayacak aşırı fiyatlar değildir. Yeniden konumuza dönmek gerekirse, ucuz hizmetler, ödediğinizin karşılığını, temel işlevselliğe sahip basit web tasarım ile verebilir. Ancak bu kadarıyla kalmayarak kalmayarak, aynı zamanda sizi hatalı ve yavaş bir web sitesi sahibi de yapabilir. Olurda web sitenize yeni özellikler eklemek isterseniz, bunu yapmanın zor olduğunu da ayrıca fark edeceksiniz. Bu nedenle, düşündüğünüz herhangi bir web tasarım firmasını dikkatlice araştırmalısınız.

Hiç kimse bir şeye, hak ettiğinden fazlasını ödemek istemez. Ancak kötü tasarlanmış bir web sitesi sizin için müşterilerinize ve satışlarınıza mal olabilir, bu da uzun vadede sizin için çok daha pahalıya mal olacaktır. Yetenekli, nitelikli ve profesyonel bir web tasarım firması, web sitenizde çalışırken zaman ve özen sarf edecektir. Web sitenizin işletmeniz için ne kadar önemli olduğunu bilerek ve anlayarak, hak ettiği kaliteye ve kurumsallığa sahip olmasını sağlayacaktır.


2. Çok Fazla Ücret Ödemek

Öte yandan, ihtiyaçlarınız için çok fazla ödeme yapmanız da mümkündür. Herkesin 20.000 liralık bir web sitesine ihtiyacı yoktur. Bir web tasarım firmasının size yüksek bir fiyat teklif etmesi, her zaman sizin için üst düzey bir çalışma yapılacağı anlamına gelmez. Aslında bazı web tasarım firmaları, kendilerini olduklarından iyi bir şirket olarak göstermek için fiyatları şişirebiliyor. Böyle yaparak, inanılmaz derecede deneyimli ve kaliteli işler sunuyorlarmış gibi görüneceklerini düşünürler. 

Ödediğinizden ne bekleyeceğinizi bilmek, çok fazla ödemekten kaçınmanın iyi bir yoludur. Bütçenize ve web sitenizde hangi işlevlere ve özelliklere sahip olmasını istediğinize karar verin. Ardından daha bilinçli bir karar verebileceksiniz.


3. Firmayı Yeterince Araştırmamak

Hizmet almayı düşündüğünüz her web tasarım şirketinin kimlik bilgilerini kontrol etmelisiniz. Bu, biraz çevrimiçi dedektiflik yapmak anlamına da gelebilir. Her şeyden önce, firma meşru bir işletme mi? İkincisi, çevrimiçi olarak herhangi bir inceleme var mı? Bu konuda google yorumları faydalı olabilir. Şirket hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinin. Bu, dolandırıcılıklardan, müşteri hizmetleri kötü olan şirketlerden ve yetersiz web tasarımından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.


4. Kendisini Alanında Uzman Olarak Tanıtan Firmalar

Bazı web tasarım şirketleri, kendilerini belirli bir sektörde ve türde uzman olarak tanıtacaktır. Yüzeysel olarak bakıldığında bu harika bir fikir gibi görünse de, aslında bu birbirinin aynısı kopya web siteleri ürettikleri anlamına gelebilir.

Belirli bir sektöre veya türe odaklanmış çoğu web tasarım firması bunu yapar. Çünkü kolay paranın orada olduğuna inanırlar. Yine, portföylerinde ne olduğuna daha yakından bakın. Web sitelerinin çoğu neredeyse aynı mı görünüyor? Tekrarlayan içerik var mı ve öğeler neredeyse aynı mı? Sanki biraz ince ayar yapılmış bir şablon kullanılıyor gibi görünüyor mu? Bunlardan herhangi biri doğruysa, kendinize uygun web tasarım firmasını aramaya devam edin. Size uygun olan, markanızı yansıtan, diğerlerinden sıyrılan bir web sitesi.


5. İhtiyaçlarınızı Tam Olarak Belirlememek

Bu, işletmelerin yaptığı yaygın bir hatadır. İhtiyaçlarınızın ne olduğuna ve ne tür bir web sitesi istediğinize bağlı olarak, anlaştığınız detaylarının yazılı olarak belirtmenizde fayda olabilir. Potansiyel olarak anlaşacağınız bir web tasarım şirketi ile konuşurken mümkün olduğunca fazla ayrıntıyı kayıt altına almalısınız . Aksi takdirde ortaya, anlaştığınız şartları karşılamayan bir web sitesi çıkabilir.


6. Bakım ve Onarım Hakkında Anlaşmamak

Bir web sitesi zannedilebileceği gibi, kurulduğunda sorunsuz olarak çalışıyorken, her zaman aynı şekilde devam etmeyebilir. Web siteleri düzenli bakım gerektirir, bu konu ile alakalı olarak AAA konulu makalemizi okuyabilirsiniz. Durum böyleyken, bir web tasarım firması seçerken, satın aldığınız web sitesinin uzun vadeli olarak çalışmasının güvence altına alınacağından ve düzenli bakımlarının yapılacağından emin olmalısınız. Ayrıca bu hizmeti ücretsiz olarak verecek olmaları da çok büyük bir önem arz etmektedir.


7. Yüksek Yıllık Barındırma Ücretleri

Bir web sitesi için anlaşırken, yıllık barındırma(hosting) ve diğer masraflar hakkında detaylıca konuşmanızda fayda var. Bazı firmalar, müşterilerinin bilgisizliğinden faydalanarak yıllık barındırma ücretlerini olması gerekenin çok üstünde gösterebiliyor. Bu makalenin yazıldığı tarihlerde, standart bir kurumsal web sitesi için, barındırma, e-posta hesapları, alan adı kirası ve hatta SSL Sertifikasın yıllık toplam maliyeti 600 - 700 liradan fazla olmamalıdır. Eğer öyle ise kandırılıyor olma ihtimaliniz yüksek. Böyle bir durumda bilinen hosting firmalarından sahip olduğunuz servislerin yıllık masraflarını kendiniz de kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.


Sonuç Olarak

Artık bir web tasarım şirketi ile anlaşırken, nelere dikkat etmeniz ve nelerden kaçınmanız gerektiğine dair başlıca konuları biliyorsunuz. Web sitesi profesyonelce oluşturulduğunda işletmeniz için bir sıçrama tahtası ve sanal dünyada sağlam bir adım olabilir. Web Tasarım Sistemleri web tasarım sektöründe 8 yıldır çalışmalarını başarıyla ve sorunsuz yürütmektedir. Herkes bir web sitesi yapabilir, ancak derinlere inerek, işletmeleri sanal dünyada ileriye taşıyacak ve rekabet ortamlarında ön plana çıkarabilecek bir web sitesi yapmak profesyonellik gerektirir. Siz de yukarıda anlattığımız konulardan kaçınarak, kurumsal bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Bu makalenin uzunluğu 901 kelimedir.

Bu makale 2020-12-01 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.