Web Sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için 6 önemli ipucu

Web Sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için 6 önemli ipucu
Web Sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için 6 önemli ipucu

"Web Sitemin kullanıcı deneyimini nasıl iyileştirebilirim ? " Pek çok profesyonelin zihninden geçen ve birkaç yıldır var olan bir soru ... Konu, yeni başlayanlar ve dijital dünyasında her yerde olduğu için neredeyse bir takıntı haline geldi 

Ve en azından söyleyebileceğimiz, onlara cevap vermeye çalışan makale sıkıntısı olmadığıdır. Ancak ipuçları ve optimizasyonlar her zaman yeterli değildir. Web sitelerinin kalite standartlarının sürekli arttığı bir zamanda , sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirebilmek ve harekete geçebilmek için, konuyu tartışırken ne hakkında konuştuğumuzu derinlemesine anlamak önemlidir .

Özet

·     1. İpucu: Sitenizin amacını tanımlayın

·     2. İpucu: İçeriğe Odaklanın

·     3. İpucu: Navigasyonunuzu ihmal etmeyin

·     4. İpucu: Kullanıcı yolculuklarınız üzerinde çalışın

·     5. İpucu: Kullanıcılarınızı dinleyin ve gözlemleyin

·     6. İpucu: Duygusal yönü hesaba katın

Bu terimler farklı disiplinlerden bir dizi kavramı bir araya getirdiği için bir tanımda durmak zordur. Öyleyse, kullanıcı deneyimi tasarımının ne olduğunu anlamak için, onu oluşturan kelimelere bakarak başlayalım.

·     Tasarım : Tasarımcıların iyi bilinen bir ifadesi bu disiplini mükemmel bir şekilde özetler: tasarım, bir ürünün hem tasarımı hem de amacıdır . Bu, tasarımın estetik yönü kadar işlevsel yönü ile ilgili olduğu anlamına gelir.

·     Deneyim : Bu kelimeyi Google'da ararsak, şu tanımı buluruz: " Bir şeyin deneyimi. Bir şey hissetmek için yapılmış. " . Tasarımda deneyim, bu nedenle, bir ürünün veya hizmetin kullanımı sırasında bir duyguyu, algıyı ifade eder. Bir bağlama bağlıdır ve kişiden kişiye değişir.

·     Kullanıcı : Bir bilgisayar sistemi ile etkileşime giren kişidir. İnsan-makine etkileşiminden bahsediyoruz .

Bu nedenle kullanıcı deneyimi, bir sistemi kullanırken oluşan hissi ifade eder. Kullanıcı deneyimi tasarımı, bu deneyimi tüm yönleriyle tanımlama sürecidir. Bu süreç, en iyi deneyimi sunmak için kullanıcının bilgisine ve bağlamına dayanmaktadır.

Özetle

·     Kullanıcı Deneyimi: Bir kişinin bir ürün veya hizmetle etkileşimde bulunurken yaşadığı deneyim.

·     Kullanıcı deneyimi tasarımı: Kullanıcı deneyimini , kullanıcının bilgisine ve bağlamına dayalı olarak tanımlama süreci. UX ( User eXperience ) yönteminden bahsediyoruz .

Sitenizin kullanıcı deneyimini neden iyileştirmelisiniz?

Web, her işletmenin kullanıcının dikkatini çekmek için mücadele ettiği son derece rekabetçi bir dünyadır. Bu dijital alanda müşteri ekranının önünde yalnızdır ve bu nedenle kendi duygularına bağımlıdır. İnternetteki büyük markalar bunu çabucak anladılar ve UX sürecini metodolojilerine dahil ettiler. Şimdi, sunduğunuz deneyim iyi değilse, kullanıcı başka yere bakacaktır. Kullanıcı deneyiminin birkaç yıldır tüm dijital sorunların merkezinde olmasının nedeni budur.

“ İnternet kullanıcılarının% 68'i kötü bir kullanıcı deneyimi nedeniyle bir siteden ayrılıyor ve % 44'ü bu kötü deneyimi çevrelerindeki kişilerle paylaşıyor .  "

Bu nedenle sitemizin kullanıcı deneyimini iyileştirmenin önemini anlıyoruz . Ancak teoriden pratiğe bir dünya var. Kullanıcı deneyimiyle ilgili makaleler web'de çoktur. Ancak bazen sizin için geçerli olmayan taktikler ile birbiriyle çelişen öneriler arasında gezinmek zordur. Web Tasarım Sistemleri, sitenizin kullanıcı deneyimini derinlemesine iyileştirmek için size 6 önemli ipucu verir .

Bu ipuçları nasıl kullanılır?

Bir projenin aşamaları sırasına göre verilirler. Öyleyse bunları işinize, hedefinize ve hangi aşamada olduğunuza göre kullanın. Her bir tavsiyeye, onu etkili bir şekilde uygulamak için somut önlemler eşlik eder.

Web Sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için 6 ipucu


1. İpucu: Sitenizin amacını tanımlayın

Strateji, bu modelin temel unsurudur, herhangi bir kullanıcı deneyiminin temelidir.

Strateji genel olarak 2 öğeye ayırılır: ürün hedefleri ve kullanıcı ihtiyaçları . Bu 2 unsur arasındaki sürekli denge çalışması, UX yönteminin hem gerçek amacı hem de en büyük zorluğudur. 

Eğer kullanıcı deneyimini iyileştirmek isterseniz, Bu şekildeki en önemli soruları cevaplayabilmeniz gerekir;

·     Sitenizin amacı nedir? Ürünlerinizi satmak mı? Faaliyetiniz hakkında bilgi vermek ister misiniz? Etkileşim mi yaratılsın?

·     Bu hedefe nasıl ulaşılır? E-ticaret ile mi? Reklam mı? Bir e-posta listesi mi oluşturuyorsunuz?

·     Bu hedef nasıl ölçülür? Sitenize kayıtlı kişi sayısı? Satılan ürün sayısı? Tamamlanan formların sayısı?

·     Kullanıcılarınız kimler? Beklentileriniz mi? Müşterileriniz mi? Ortak çalışanlarınız mı?

·     Bu kullanıcılar hangi içeriği bulmayı umuyor? Belgeler? Tarifeler? Şirket hakkında bilgi?

·     Bu kullanıcıların hangi özelliklere ihtiyacı var? Teklif simülatörü mü? Arama motoru ? Bağlantılı bir alan mı?

·     Onlara ne tür bir deneyim sunmak istiyorsunuz? Özgün bir deneyim mi? Eğlenceli? Olağanüstü?

Proje tanımının bu aşaması çok önemlidir. Bu nedenle, sizin ve kullanıcılarınızın sitenizden ne beklediğinden haberdar olun. Bu, projeye dahil olan herkesin, kullanıcılara "  iyi " bir deneyim değil , " iyi " deneyim sunmak için aynı yönde çaba sarf etmesine olanak sağlayacaktır .

Nasıl yapılır? 

1. İşletmeniz için sitenizin hedeflerini marka kimliğinize uygun olarak tanımlayın ve etkinliğini ölçün.

2. Kullanıcı beklentilerini tanımlayın , segmentlere ayırın ve kullanıcı araştırması yapın.

3. Tüm bu yönleri açıkça belirtin, böylece tüm vizyonların uyumlu olduğundan emin olarak tüm ekipleri (karar vericiler, işbirlikçiler, sağlayıcılar) sürece dahil edebilirsiniz.


2. İpucu: İçeriğe odaklanın

Temel olarak, web, köprülerle birbirine bağlanmış metin sayfaları ve resimlerden oluşan bir koleksiyondu. Büyük Veri ve toplu bilgi çağında hiçbir şey değişmedi: kullanıcılar içerik aramak için sayfadan sayfaya geçerler. 

Çevrimiçi içeriğiniz, kullanıcının ürüne dokunup koklayabileceği fiziksel bir alanın aksine, kullanıcının sizi ölçmesine olanak tanır. Bu yüzden sayfaları tarayarak imrendiği bilgileri arar. Gezinme boyunca bilinçli veya bilinçsiz olarak markanız ve teklifiniz hakkında bir fikir oluşturur.

Buna ek olarak içerik her zaman kendi başına bir amaç olmadığını hatırlatmaktadır. İçeriği aramada genellikle bir öncesi ve sonrası , bir amaç ve onu tükettikten sonra başlatılan bir eylem vardır . Tüm bu yolculuk hesaba katılmalıdır.

Bu nedenle, içeriğinizin gerçek değerinin ötesinde, kullanıcınızın onu nasıl bulduğunu ve tükettiğini düşünün . Sitelerinin kullanıcı deneyimini nasıl iyileştireceklerini soran kişiler , kendisine bir tabakta bilgi getirmenin gerekli olduğunu çok iyi anladılar. Ama tecrübe burada bitmiyor: İçeriğinizin kalitesi kullanıcısına ulaşmak için, vurgulamak gerekir onun aracılığıyla hem formda (biçim, düzen) ve onun içeriğinde (yazma, İleti). 

İçerik her zaman kendi başına bir amaç değildir. İçeriği aramada genellikle bir öncesi ve sonrası , bir amaç ve onu tükettikten sonra başlatılan bir eylem vardır . Tüm bu yolculuk hesaba katılmalıdır.

Nasıl yapılır?

1. Kullanıcı merkezli içerik oluşturun : basit ve doğrudan yazma, okuyucu ile konuşma.

2. İçeriğinizi kullanıcınıza getirin : açık bilgi hiyerarşisi, doğru zamanda önerilen içerik, içerik kişiselleştirme.

3. Sayfalarınızın tasarımı yoluyla içeriğinizi geliştirin : okunabilir tipografiler, yapılandırılmış ve havadar sayfalar, metinsel açıklamaları gösteren medya.

4. İçerik aramanın ötesindeki deneyimi düşünün : okuma konforu araçları (okuma süresi göstergesi, ilerleme çubuğu, özet), ağ oluşturma (benzer içerik, önerilen içerik).


3. İpucu: Navigasyonunuzu ihmal etmeyin

Yapılan araştırmalarda fiziksel mağaza ve e-ticaret siteleri karşılaştırılır.

Her iki durumda da, müşteri belirli bir şey (bir ürün, bilgi) arıyor ve her iki durumda da aradığını bulmak için tabelalara güveniyor. Bununla birlikte, dijital bir alanda, kullanıcı fiziksel bir alanda sahip olduğu pek çok referanstan mahrumdur: ölçek kavramı, konum, yön, satış danışmanları… Ayrıca, kullanıcı içinden geçmez. bir site: bir sayfadan diğerine "ışınlanır" .

Bir sitenin yapısı (ve dolayısıyla gezinmesi) bu nedenle önemlidir. Navigasyonun kullanıcı için çeşitli işlevleri vardır. Site için hem referans noktası hem de kullanım kılavuzudur. Ayrıca, sitenin ne içerdiğine, nasıl organize edildiğine ve web tasarımcılarının bilgi birikimine güven verir.

Site gezintisi geniş bir konudur, ancak sitenizin kullanılabilirliği için en önemli sorunlardan biri olduğunu ve bu nedenle kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çok önemli bir nokta olduğunu unutmayın . İyi düşünülmemiş bir site, kötü tasarlanmış bir gezinmeye neden olur ve bu da kullanıcılarınızın öğrenmesini zorlaştırır. 

Dijital bir alanda, kullanıcı fiziksel bir alanda sahip olduğu birçok kıyaslamadan mahrumdur: ölçek kavramı, konum, yön, satış danışmanları ... Ayrıca, bir kullanıcı bir site içinde hareket etmez. : bir sayfadan diğerine "ışınlanır" .

Nasıl yapılır?

1. Sitenizi yapılandırın: Sitenizin farklı bölümlerini ve düzeylerini belirlemek için içeriğinize göre bir ağaç yapısı oluşturun.

2. Kurallara saygı gösterin : ana gezinme menüsü sitenin tüm sayfalarında kalıcıdır, ana sayfaya, çeşitli bölümlerine, belirli işlevlere (alışveriş sepeti, hesap vb.) Doğrudan erişim sağlayan site logosunu içerir. ) yanı sıra bir arama çubuğu.

3. Kullanacaklar için gezinmeyi düşünün : başlıkları basit tutun, anlamayacakları teknik terimlerden veya jargondan kaçının ve içeriğinizi kendi düşünce tarzlarına göre düzenleyin.

4. Eksiksiz bir gezinme sistemi tasarlayın : Ana gezinme, bölümler ve sayfalar arasında gezinmenize olanak tanır, ancak ürünler, içerik veya markanın dijital ekosistemi arasında gezinmek için başka gezinme türleri de vardır. .

5. Bir breadcrumb(kırıntı izi) kullanın : bir gezinme aracı olarak kullanılmamalıdır, ancak kullanıcının nerede olduklarını ve nasıl geri döneceğini anlamasına izin verir.


4. İpucu: Kullanıcı yolculuklarınız üzerinde çalışın 

Gezinme, kullanıcılarınızın sitenizde bir yerden diğerine geçmesine izin verirken, kullanıcı yolculuklarınız, sayfalarınızın içeriğinde mantıklı bir yol düşünmenize olanak tanır. Sisteminizle kullanıcı etkileşiminin kalıbıdır. 

Bu bağlamda, sitenizin ana sayfasının yolculuklarınızda tekrar eden bir unsur olma şansı yüksektir. Ziyaretçilerin sıklıkla geçtiği bir sayfadır, bu nedenle şirketinizin tüm departmanlarının sorunlarının merkezinde yer alır. Çeşitli hedef ve kullanıcı türlerine hitap etmek ve onları sitenizin çeşitli bölümlerine yönlendirmek için ideal bir zemindir.

Bağlam ne olursa olsun, ana sayfa ihmal edilmemelidir. Profesyonel bir hedef için, kullanıcının temel noktalara gideceğini ve doğrudan tekrar eden araçlardan (gezinme, arama çubuğu) geçeceğini söylemek cazip gelebilir. Ancak unutmayın: ziyaretçiler sayfaları okumaz, tararlar. Ana sayfanızı tarayacaklarından emin olun. Yapısı, görselleri veya başlıkları aracılığıyla onlar için bir bilgi kaynağını temsil eder. 

Nasıl yapılır?

1. Farklı kullanıcı türlerinizi hesaba katın : nereden geldiklerini, sitenizde ne aradıklarını, hangi sayfalara gittiklerini ve bu sayfaların içeriğinin onları nereye götürdüğünü tahmin edin.

2. Yolculuklarınızı diyagramlar şeklinde gerçekleştirin : Bu, hem kullanıcının potansiyel eylemlerini hem de sistemin olası yanıtlarını tahmin etmenize olanak tanır. Bu, çok sık unutulan durumları dikkate almak için bir fırsattır (örneğin, kullanıcı veya sunucu tarafında hata).

3. Ana sayfanıza dikkat edin : farklı yollarınızın kesişme noktasında olduğundan, sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için bu sayfayı iyi bir şekilde oluşturmanız çok önemlidir .


5. İpucu: Kullanıcılarınızı dinleyin ve gözlemleyin

Bu makalede "kullanıcı" kelimesinin birçok kez geçtiğini fark etmiş olabilirsiniz . Yöntemin amacı bu ünlü kullanıcıyı sürecin merkezine koymak olduğundan bu oldukça normaldir. Kullanıcı araştırması olmadan UX'in UX olmadığını söyleyecek kadar ileri gidilebilir.

Bununla birlikte, yapılandırılmış bir metot olmadan kullanıcıyı dahil etmek karmaşık ve hatta ters etki yaratabilir. Ve iyi bir nedenden ötürü, her zaman ne istediğini veya özellikle onun için neyin iyi olduğunu bilmez. Ona doğrudan fikrini sormak ille de akıllıca değildir.

Bu, UX yönteminin kullanıcı davranışını dolambaçlı bir şekilde analiz etmeye yönelik araçlarla dolu olmasının nedenidir. Bu, neden sosyal bilimler veya psikoloji geçmişine sahip birçok kullanıcı deneyimi uzmanının olduğunu açıklıyor. 

Yine de, çok az yolla bile sonuç almak mümkündür. Unutmayın: Kullanıcı araştırması olmadan UX, UX değildir. Kesinlikle, kullanıcı hakkındaki bilginiz sınırlı olacaktır. Ancak sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için herhangi bir aramadan daha etkili olmaya devam edecektir.

Yapılan bir ergonomi testindeki katılımcı sayısının projeye göre kalibre edilmesi gerektiğini açıklamaktadır. Bu yaklaşım tüm araştırmalar için geçerlidir: Çok kapsamlı testler ve çalıştaylar kurmak için bütçeniz, ekipleriniz veya altyapıya sahip değilseniz, bunu elinizdeki araçlarla yapın.

Nasıl yapılır?

1. Kullanıcılarınız üzerine araştırma yapın : kendinizi segmentlerinize dayandırın ve kişilik oluşturmak için tipik kullanıcılarınız hakkında (ihtiyaçları, bağlamları, alışkanlıkları vb.) Mümkün olduğunca çok veri toplayın.

2. Kullanıcılarınıza sorun : başka türlü elde edemeyeceğiniz bilgileri almak için bir memnuniyet anketi oluşturun veya onlara bir anket gönderin.

3. İzleme araçlarını kurun : Örneğin Hotjar, ısı haritaları oluşturur ve kullanıcılarınızın gerçek oturumlarını videoda gözlemlemenizi sağlar.

4. Analitikten yararlanın : Örneğin Google Analytics size çok sayıda güncel veri sağlar .


6. İpucu: Duygusal yönü hesaba katın

Buraya geldiğinizde, kesinlikle UX yönteminin bilimsel yönünü fark edeceksiniz: şekil ve verilerin kullanımı, titiz analiz yöntemlerinin uygulanması, hassas protokollerin uygulanması ... Kullanıcı merkezli tasarımın ayrıldığını kendimize söylüyoruz. doğaçlama, deneme ve hatta yaratıcılık için çok az yer var.

Ama gördüğümüz gibi, deneyim insan psikolojisiyle çok bağlantılı ve biz her şeyden önce duygusal varlıklarız. 

Araştırmalar Bir arayüzün bu kesin sırayla 3 seviyede inşa edilmesi gerektiğini açıklıyor:

·     Arayüzünüz güvenilir olmalıdır . Siteniz çalışmazsa, sunucu çöker veya sayfalar süresiz olarak yüklenirse, insanlar ürününüzü kullanmayacaktır.

·     Arayüzünüz kullanılabilir olmalıdır . Güvenilir olduğunda, ürününüz kullanıcının hedefine hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamalıdır.

·     Arayüzünüz güzel olmalı . Piramidin son seviyesidir, bu sayede bir ürünün, kullanıcının hafızasına olumlu bir şekilde bağlı kalması ve ona duyguları katmasıdır.

Ürünün duygusal yönü son adım olmalıdır. Arayüzünüz güvenilmez ve kullanılamazsa , onu keyifli hale getirmeye çalışmanın bir anlamı yoktur . Bu, dijital bir ürünün kullanıcı deneyimini iyileştirmek için olmazsa olmazıdır , ancak duygularımız çok karmaşık olduğu için başarılması da zor bir hedeftir.

Çoğu ünlü uygulama, bağlanma yaratmak için derin psikolojimizi kullanır. Dokunmatik cihazlar, arayüzleri her zamankinden daha somut hale getirdi ve sağa veya sola kaydırmak kadar basit bir hareket bizi bağımlı hale getirebilir . 

Nasıl yapılır?

1. Animasyonlar ve mikro etkileşimler üzerinde çalışın : Duyguları kullanıcıya aktarmanıza izin verir, bu nedenle bunları kullanıcılarınızın deneyimindeki önemli anlarda ara sıra kullanın.

2. Kullanıcılarınızın deneyiminin haritasını çıkarın : Deneyimlerinin her aşamasını belirleyerek, onunla duyguları ilişkilendirebilir ve duygusal bir eğri belirleyebilirsiniz . Bu eğri çok önemlidir, çünkü Peak-end kuralı bize insan beyninin bir deneyimi büyük ölçüde zirvede ve sonunda hissiyata göre yargıladığını öğretir.

3. Ürününüzün kişiliğini tanımlayın : Arayüzünüze bir kişilik kazandırmak, onu onarılamayacak kadar çekici hale getirecektir, çünkü bu, ona akranlarımızda aradığımız insani özellikleri verecektir.


Kullanıcı deneyimi herkesin işidir

Sitenizin kullanıcı deneyimi her yönüyle etkilenir. Müşteri yolculuğu boyunca temas noktalarının çoğaldığı ve çeşitlendiği bir zamanda, markanızın ve işletmenizin tüm yönlerini bile ilgilendirir. Kullanıcı deneyiminin tek başına tasarımcıların endişesi olmamasının nedeni budur: projenin tüm paydaşlarını ilgilendirir ve tüm uzmanlığı içerir. 

Bu nedenle en önemli şey, tüm tasarım ve üretim zincirini bu kavramlardan haberdar etmek ve başarılı ve tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunmak için tüm vizyonları hizalamaktır. Sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için eylemleri bu şekilde uygulayabilir ve uygulayabilirsiniz .

Sizde Kullanıcı Deneyimini Artırma hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 1759 kelimedir.

Bu makale 2020-12-01 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.