App Store Optimizasyonu (ASO) – Kapsamlı ASO Kılavuzu

App Store Optimizasyonu (ASO) – Kapsamlı ASO Kılavuzu
App Store Optimizasyonu (ASO) – Kapsamlı ASO Kılavuzu

Bu makele, dünyadaki uygulama mağazası optimizasyonuna yönelik en kapsamlı kılavuzdur.

Size şu anda hem Google Play Store hem de Apple Store için çalışan en iyi ASO stratejilerinden bahsedeceğiz.

Takipte kalın: Uygulamanızı arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkarmak ve piyasadaki en iyi araçları ve hizmetleri öğrenmek istiyorsanız, bu kılavuzu seveceksiniz. Hadi başlayalım.

Mobil Sektör Hakkında

Apple App Store'un bebeklik döneminde platformda sadece 500 uygulama vardı. 2020'de 1,85 milyon uygulamaya sahiptir.

2008'in eski güzel günlerinde, uygulamanızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması kolaydı. Ancak artık piyasanın önde gelen iki uygulama mağazası olan Google ve Apple, yayınlanmasına izin verdikleri uygulamalarla daha seçici hale geldi.

Şimdi, deneme yanılma işe yaramayacak.

Doğru araçlar ve hizmetlerle zaman içinde test edilmiş bir App Store Optimizasyon Stratejisine ihtiyacınız var.

App Store Optimizasyonu Nedir?

Müşteriniz Playstore'da bir oyun uygulaması arar. Uygulamanız, arama sonuçlarına ulaşan ilk uygulamadır. Uygulamanızı tıklar ve indirir.

Hayır, bu rüya değil. App Store Optimizasyonu ile gerçekleşebilir.

ASO nedir? Basitçe, bir uygulamanın oyun mağazasının arama sonuçlarında sıralandığı süreçtir.

Evet, biraz SEO gibi.

ASO, SEO'dan çok daha fazlasıdır. Uygulama indirme sayısını artırmaya, kitle etkileşimini artırmaya, Tıklama oranını (TO) artırmaya ve sonuç olarak uygulamanızın görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir.

ASO neden önemlidir?

Araştırmalara göre, 2020'nin ilk çeyreğinde Google Play Store, aralarından seçim yapabileceğiniz 2,56 milyon uygulama ile uygulama sayısı açısından listenin başında yer alıyor. Listede ikinci sırada 1,85 milyon uygulama ile Apple Store var.

Bu 4,41 milyon uygulama arasında kaybolmak istemezsiniz, bu nedenle uygulamanızı uygulama mağazaları için optimize etmeniz gerekir.

Bu rakamlar korkutucu olsa da doğru araç ve doğru yardımla ASO'dan kendi yararınıza yararlanabilirsiniz.

ASO nasıl çalışır?

Şimdi, ASO devam eden bir süreçtir. Basit bir deyişle, doğru anahtar kelimeleri seçerek uygulamanızın simgeler, ekran görüntüleri, video vb. Öğelerini optimize eder.

Ancak ASO'nun, uygulamanın sıralamasını yükseltmek için anahtar kelimeler kullanmaktan çok daha fazlası olduğunu bilmeniz gerekir.

Öncelikle, iki faktörü bilmeniz gerekir: meta veriler ve meta dışı veriler hakkında.

Üst veri faktörleri tamamen geliştiricinin kontrolü altındayken, meta dışı veriler geliştiricinin kontrolü altında değildir.

Bu faktörlerden bazıları Aramayı etkilerken diğerleri Dönüşüm Oranını etkiler. 

App Store Optimizasyon Stratejileri

Bu bölümde, her ikisi de farklı sıralama faktörlerine sahip olduğundan Google Play Store ve Apple Store için stratejileri ayrı ayrı ayrıntılı olarak açıkladık.

Google Play Store için ASO Stratejileri

1. Pazar Araştırması Yapın

Bir ASO stratejisini uygularken atılacak ilk ve en temel adım pazar araştırması yapmaktır.

Peki bunu nasıl yaparsınız? Öncelikle nişinizi tanımlayın. Bir oyun uygulaması mı yoksa alışkanlık izleme uygulaması mı? Daha sonra bu, hedefleyeceğiniz anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Sormanız gereken bir diğer önemli soru ise rakipleriniz kimler? Hangi stratejileri uyguluyorlar? Bu şekilde onların önüne nasıl geçeceğinizi öğreneceksiniz.

2. Doğru Anahtar Kelimeleri Bulun

Artık pazar araştırması yaptınız ve pazarı net bir şekilde anladığınıza göre, doğru anahtar kelimeleri hedeflemenin zamanı geldi.

Youtube, Amazon, Google veya App Store olsun, insanların arama çubuğuna hangi kelimeleri koyduğunu bilmeniz gerekir. Doğru anahtar kelimeyi bulmak, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanın anahtarıdır.

Yine, DOĞRU ANAHTAR KELİME vurgusu. Yeni bir uygulama başlatıyorsanız ve rekabeti yüksek bir anahtar kelimeyi hedefliyorsanız, bir felaketle karşı karşıyasınız demektir.

Bunun yerine, Uzun Anahtar Kelimeleri hedefleyin. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, adından da anlaşılacağı gibi daha uzun ve çok spesifiktir. Nispeten daha az arama hacmine ama yüksek dönüşüm değerine sahipler.

Google Play Store ve Apple Store için en iyi anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olan Aracı kullanın. Hatta hangi anahtar kelimelerin sıralamanıza yardımcı olduğunu söyler.

3. Doğru Başlığı Seçin

Uygulamanın başlığı hem marka adına hem de doğru anahtar kelimelere sahip olmalıdır. Başlık kısa, net ve net olmalıdır. Müşterinin dikkatini çekmeli ve hatırlaması kolay olmalıdır. Google, uygulama adında maksimum 50 karakter kullanmanıza izin verir. Bu, başlığa anahtar kelimeler ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

4. URL'yi optimize edin

URL'ye bir anahtar kelime eklemek, uygulamanızın aramada daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, uygulamayı yayınlamadan önce Google Playstore'daki URL paketini kontrol edin. Unutmayın, uygulama yayınlandıktan sonra değiştirilemez.

5. Geliştirici Adına anahtar kelime ekleyin

Geliştirici adına anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Bu, uygulamanın arama için optimize edilmesine yardımcı olacaktır.

6. Harika bir kısa açıklama yazın

Google, kısa açıklamaya 80 karaktere kadar eklemenize izin verir. Bu, daha azıyla daha fazlasını yapma yeteneğinizi test eder.

Harika bir kısa açıklama, uygulamanın özelliklerini ve sağladığı değeri açıkça belirtecektir.

7. Tıklamaya değer bir açıklama oluşturun

Açıklamanın hem Arama hem de müşteriler için optimize edilmesi gerekiyor. Müşterilere uygulamadan ne bekleyebileceklerini açıkça iletmelidir. Açıkça biçimlendirilmelidir (emoji kullanın) ve uygulamanın faydalarını ve özelliklerini özetlemelidir.

İkinci olarak, arama motoru açıklamalar arasında gezinirken arama için optimize edin. 4000 karaktere kadar var, bu yüzden iyi bir anahtar kelime karışımı ekleyin. Kullanıcılar üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğinden, anahtar kelime doldurmaktan kaçının.

8. Simge ile görsel bir açıklama yapın

Simge, kullanıcıların karar verme sürecinde önemli bir faktördür. Bu nedenle, kullanıcıların dikkatini çektiğinden ve markanızı yansıttığından emin olun.

Şu gereksinimleri göz önünde bulundurun:

·        32 bit PNG

·        Maksimum Dosya Boyutu: 1024 KB

·        Boyutlar: 512 piksele 512 piksel

Doğru simgeye karar vermek için A / B Test Araçlarını kullanın.

9. Video

Bir video harika bir ektir, çünkü bir kullanıcı indirmeden önce bir uygulamanın nasıl çalıştığını doğal olarak görmek isteyecektir. Video eklemek basittir. Youtube videosunun URL'sini "Tanıtım videosu" alanına yapıştırmanız yeterlidir. Kısıtlanmış bir video kullanmamak ve bir oynatma listesinin bağlantısını yapıştırmadığınızdan emin olmak gibi temel şeyleri aklınızda bulundurun.

10. Ekran görüntüleri

Ekran görüntüleri, kullanıcıların uygulamanın içinde neye benzediğini görmelerine yardımcı olur. Bu nedenle, dönüşüm oranından sorumludur. Google, minimum ekran görüntüsü sayısı 2 olmak üzere 8 ekran görüntüsü eklemenize izin verir.

Uygulama ekran görüntüsü gereksinimleri aşağıdaki gibidir:

·        Maksimum boyut: 320 piksel

·        Minimum boyut: 3840 piksel

·        JPEG veya 24 bit PNG

Apple Store için ASO Stratejileri

1. Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar Kelime Araştırması, Google Play Store'da olduğu kadar Apple Store'da da önemlidir. Ancak her ikisinin de farklı çalıştığını unutmayın. Bu nedenle, ilk adım, uygulamayla ilgili olası her arama sorgusunun bir listesini beyin fırtınası yapmaktır.

Şimdi, soru bu anahtar kelimeleri nerede bulacağınızdır. Basit bir taktik, Apple arama çubuğundaki önerileri aramaktır veya iyi bir araca yatırım yapabilirsiniz.

2. Uygulama Adı

Google Playstore gibi, daha iyi sıralama için uygulama adına doğru anahtar kelimeleri ekleyin. Uygulama adına yalnızca 30 karakter eklenebilir. Başlık yalnızca uygulamanın yeni bir sürümünü gönderdiğinizde değiştirilebilir.

Bu yüzden adı akıllıca seçin!

3. Altyazı

Apple, uygulama adında yalnızca 30 karaktere izin verir. Ancak iyi haber, bir altyazı ekleyebilmeniz. Alt başlık sıralamaları etkiler, bu nedenle doğru anahtar kelimeleri ekleyin. Ayrıca, kullanıcıların altyazıları ve simgeleri görmesi anlamına gelen Üst Sıralar'da da görünür. Bu nedenle, tıklama oranını etkiler.

Yine, altyazılar yalnızca yeni bir sürüm gönderdiğinizde değiştirilebilir.

4. Açıklama

Açıklama 4000 kelime uzunluğundadır ve yalnızca uygulamanın yeni bir sürümünü gönderdiğinizde değiştirilebilir. Arama sıralamasını etkiler, bu nedenle doğru anahtar kelimeleri ekleyin. Açıklamayı netleştirin, uygulamayı kullanmanın özelliklerini ve faydalarını vurgulayın, markanızı yansıtmalı ve anahtar kelime doldurmaktan kaçınmalıdır.

5. Tanıtım Metni

Yeni özellikler eklediyseniz, promosyon metnini kullanmak okuyuculara iletmenin harika bir yoludur. Açıklamanın en üstünde görünür ve 170 karakter uzunluğundadır.

Sıralamaları etkilemez ancak dönüşüm oranını etkileyebilir. Nasıl? İyi yazılmış bir Tanıtım Metni, kullanıcıları harekete geçmeye zorlayacaktır.

6. Geliştirici Adı

Geliştirici adı aramada görünür, bu nedenle arama sonuçlarını etkiler. Arama için optimize etmek, sıralamaları yükseltmenize ve Bugün sekmesi, Oyunlar Sekmesi ve Uygulamalar sekmesindeki uygulama özelliğine yardımcı olacaktır.

Açıklamanın altında bulunur, böylece kullanıcının görmek için aşağı kaydırması gerekir. Bu nedenle, dönüşüm oranını neredeyse hiç etkilemez.

7. Simge

Apple Store ve Google Playstore'daki fark, simgenin boyutu ile ilgilidir. Apple'da simgelerin iki boyutu vardır.

Daha küçük boyut, cihazların Ana Ekranında görünür. Büyük boyut AppleStore'da görünür.

Simgeyi rastgele seçmeyin, uygulamanız için en iyi simgeyi seçmek için A / B testini kullanın.

8. Video

Apple, 3 video ön izlemesini kullanmanıza izin verir. Bunlar ekran görüntülerinden önce görünür ve kullanıcının uygulamayı indirmeden önce deneyimlemesini sağlar.

30 saniyeye kadar olabilirler ve Arama ve ürün sayfasında otomatik oynatmada sessiz olarak oynatılabilirler.

Video ön izlemeleri sessiz modda oynatılırken, kullanıcıların harekete geçmesini sağlamak için harika bir metin kullanmak önemlidir.

9. Ekran görüntüleri

Apple, 10 adede kadar ekran görüntüsüne izin verir ve video ön izlemesinin hemen ardından öne çıkar.

Ekran görüntüleri arama sıralamasını etkilemez ancak tıklama oranını ve dönüşüm oranını etkiler. Ayrıca arama sonuçlarında da görünürler ve onları aramada görünen simgeden sonra ikinci görsel öğe yaparlar.

Gereksinimler şunlardır:

·        Yüksek kaliteli JPEG veya PNg biçimi.

·        72 dpi, düzleştirilmiş, saydamlık yok, RGB

Uygulamanızın en iyi özelliklerini sergilemek için ekran görüntülerinizi kullanın, kullanıcıları uygulamayı indirmeye ikna etmek için iyi bir kopya kullanın ve son olarak doğru ekran görüntülerini seçmek için A / B testini kullanın.

Ayrıca, uygulama mağazası stratejinizi planlarken ikincil sıralama faktörlerini kullanın.

·        İndirme sayısı üzerinde kontrole sahip değilsiniz. İndirme sayısı ne kadar yüksekse, kampanyanız için sonuç o kadar iyidir. Hem farkındalığı hem de etkileşimi artırmak için markanızı ve uygulamanızı pazarlayarak hedefe ulaşabilirsiniz.

·        Derecelendirmeler ve incelemeler üzerinde doğrudan kontrolünüz olmayabilir. Kullanıcıları teşvik etmek için adımlar atabilirsiniz. Kullanıcılarla etkileşiminizin hızlı ve kişiselleştirilmiş olduğundan emin olun. Daha olumlu eleştirilere ve daha yüksek puanlara sahip uygulamalar daha fazla indirilir.

·        Uygulamayı başlatmak yeterli değil. Kullanıcılarınızla alakalı kalmak için uygulamayı düzenli olarak güncellemeniz gerekir. Teknolojiyle güncel kalmak ve uygulamayı hatalardan korumak gerekir.

Uygulama Performansını İzleme

Uygulamanızı arama için optimize etmek bir şeydir, ancak onu optimize edip bırakamazsınız. Uyguladığınız stratejinin gerçekten işe yarayıp yaramadığını görmek için uygulamanızın performansını analiz etmeniz gerekir.

Uygulama performansını takip etmek ruhunuzu emen bir görev olabilir. Ancak doğru araçlar ve hizmetlerle bunu başarabilirsiniz. Aşağıda listelenenler şu anda piyasadaki en iyi araçlar ve hizmetlerdir.

En İyi App Store Optimizasyon Araçları ve Hizmetleri

App Store Optimizasyonu devam eden bir süreçtir ve bu süreçte size yardımcı olabilecek bir uzmana ihtiyacınız var. Bu araçlardan ve hizmetlerden bazıları, doğru anahtar kelimeleri bulmak gibi ASO'nun tek bir yönüne odaklanırken, diğerleri tüm süreçte size yardımcı olur.

The Tool

The Tool, piyasadaki en iyi ASO aracıdır. İşin iyi yanı, 93 ülkede hem Apple Store hem de Playstore için çalışıyor olması. Doğru anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur ve hatta hangi anahtar kelimelerin belirli ülkelerde sıralamanıza yardımcı olduğunu söyler. Hatta 93 ülkede dönüşüm oranını bile takip ediyor.

Web Tasarım Sistemleri ASO hizmetleri

Web Tasarım Sistemleri, Türkiye’nin önde gelen Web Tasarım ve Dijital Pazarlama Ajansıdır. 10 yıldır sektörün içindeyiz, bu yüzden ne yaptığımızı biliyoruz.

Web Tasarım Sistemleri n'de, popüler anahtar kelimeleri sıralamanıza, Uygulama İtibarı Yönetimi hizmetleriyle uygulamanızın yorumlarını ve puanlarını iyileştirmenize, ücretli Uygulama Yükleme kampanyaları yürütmenize ve indirme sayısını artırmanıza yardımcı oluyoruz.

En iyi bölüm hem Apple hem de Google Play Mağazalarında görünürlüğü artırmanıza yardımcı oluyoruz.

Sonuç

Yani? Ne Öğrendik? Uygulamanız vasat bir uygulamadan daha iyi olabilir. Ama acı gerçek şu ki!

Doğru pazarlama ve ASO stratejisi olmadan, aynı vasat uygulama önünüze çıkabilir. ASO'da uzmanız, bu yüzden yardımımızı alın ve uygulamanızın uygulama denizinde boğulmasına izin vermeyin.

App Store Optimizasyonu hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 1525 kelimedir.

Bu makale 2021-02-02 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.