YouTube SEO Rehberi - YouTube'da Nasıl Üst Sıralara Çıkabilirsiniz?

YouTube SEO Rehberi - YouTube'da Nasıl Üst Sıralara Çıkabilirsiniz?
YouTube SEO Rehberi - YouTube'da Nasıl Üst Sıralara Çıkabilirsiniz?

YouTube'da video sıralama, başarılı şirketlerin elinde önemli bir pazarlama aracı haline geldi. Görüntülenmenize, marka bilinirliği oluşturmanıza ve kitle etkileşimini artırmanıza yardımcı olur.

Bu makalede, videolarınızı platformda sıralamak için aşina olmanız gereken on değerli YouTube SEO ipucunu ve YouTube arama motoru optimizasyonunun tüm yönlerini ele aldık.

Ancak başlamadan önce, bir adım geriye gidelim ve YouTube SEO'nun ne olduğuna ve YouTube'un arama motoru algoritmasının nasıl çalıştığına bakalım.

YouTube SEO nedir?

YouTube SEO, YouTube kanalınızı, oynatma listelerinizi ve videolarınızı optimize etme sürecini ifade eder. Birincil hedefi, videolarınızı YouTube'un organik arama sonuçlarında arama sorguları veya anahtar kelimeler için sıralamaktır. İkincil amacı, videonuzu YouTube'un 'ilgili videolar' önerilerinde öne çıkarmaktır.

YouTube Arama Nasıl Çalışır?

YouTube'a göre, keşif ve arama algoritması aşağıdaki şekillerde çalışır:

Videolar, başlık, açıklama ve video içeriğinin izleyicinin sorgusuyla ne kadar iyi eşleştiği gibi çeşitli faktörlere göre sıralanır. Bunun ötesinde, bir sorgu için en fazla etkileşimi hangi videoların sağladığına bakar ve izleyicilerin bunları bulmasının kolay olduğundan emin oluruz.

Bu durum, YouTube aramasını etkilemenin iki temel içeriğe sahip olduğunu gösterir:

·        Kullanıcının arama sorgusuyla eşleştirme: Bir YouTube arama sonucunun birinci sayfasında sıralamak istiyorsanız, videonuz kullanıcının arama amacına tam olarak uymalıdır. Videonuz kullanıcının arama sorgusuyla ne kadar çok eşleşirse, videonuzun YouTube'da sıralama şansı o kadar yüksek olur. Bunu başarmak için video içeriğiniz, başlığınız, açıklamalarınız vb. Anahtar kelimelerin optimize edilmesi gerekir.

·        İlgi çekici ve alakalı video içeriği oluşturma: YouTube SEO'sunu mükemmelleştirmenin bir diğer kritik unsuru, youtube videolarınıza katılımı artırmaktır. Bunu başarmak için, izleyicilerinizin ne istediğini anlamanız gerekir. Bu, doğru anahtar kelimeleri kullanmanın yeterli olmadığı anlamına gelir. İzleyiciler videonuzu tıklayabilir, ancak onlarla alakalı değilse, bir sonraki en iyi şeye geçerler. YouTube'un algoritması bunu alacak ve bir YouTube arama sonucunun ilk sayfasına gelmeyeceksiniz.

Artık YouTube SEO'nun ne olduğu ve algoritmasının nasıl çalıştığı hakkında bir fikriniz olduğuna göre, video görüntülemeleri en üst düzeye çıkarmak için YouTube SEO optimizasyonunu nasıl gerçekleştireceğinizi öğreteceğiz.

Videolarınızı bu arama motoru platformunda sıralamanıza yardımcı olmak için aşağıda on değerli YouTube SEO ipucunu özetledik. Okumaya devam edin.

1. İpucu: YouTube için alakalı anahtar kelimeleri araştırın

YouTube anahtar kelime araştırmasını inanılmaz derecede zorlaştıran şey, YouTube için resmi bir anahtar kelime araştırma aracının olmamasıdır. Çoğu pazarlamacı, aynı tekniği YouTube için de kopyalamayı umarak Google Anahtar Kelime Planlayıcı'dan rastgele anahtar kelimeler almaya başladı.

Ne yazık ki, YouTube farklı çalışıyor.

İşte bu video platformu için anahtar kelimeler bulmanıza yardımcı olacak dört YouTube SEO hilesi:

·        YouTube Suggest'i kullanın

·        Ahrefs'in Anahtar Kelime Gezgini'ni kullanın

·        Neil Patel'in UberSuggest Aracını Kullanın

·        Google'ın Arama Sonuçlarını Kullanın

YouTube Suggest'i kullanın

Anahtar kelime fikirleri üretmedeki basitliği göz önüne alındığında, YouTube Suggest, en kullanıcı dostu ve kullanımı kolay youtube SEO araçlarından biri olarak belirlenebilir.

YouTube Suggest, Google Suggest ile benzer bir ilke üzerinde çalışır. Birincil anahtar kelimenizi arama çubuğuna girmelisiniz. Google gibi, YouTube da anahtar kelimenizi içeren bir alakalı sorgu listesi oluşturacaktır. Bu size YouTube için uzun biçimli anahtar kelime fikirleri verecektir.

Ek olarak, içinde anahtar kelimenizin bulunduğu en popüler YouTube aramalarını bulmak için, birincil anahtar kelimenizin hemen önüne yıldız işareti de ekleyebilirsiniz.

Ahrefs'in Anahtar Kelime Gezgini'ni kullanın:

Ahrefs, pazarlamacılar için lider bir SEO aracıdır. Ayrıca, çevrimiçi bulabileceğiniz en iyi youtube anahtar kelime araştırma araçlarından biridir. Bu aracın güzelliği, sahip olduğu devasa veritabanında yatmaktadır. Tek yapmanız gereken, ülkeye özgü arama hacimleri, tıklama verileri ve genel arama hacimleri için beş anahtar kelime fikir raporuna erişmek için anahtar kelimenizi ahref'in anahtar kelime gezgini üzerine girmek.

Ahrefs içinde toplu anahtar kelime analizi için VidIQ veya TubeBuddy chrome uzantısını da kullanabilirsiniz.

Şu şekilde çalışır:

·        VidIQ veya TubeBuddy uzantısını google chrome tarayıcınıza ekleyin.

·        Bu adımı tamamladıktan sonra YouTube'a gidin ve arama sorgunuzu girin.

·        Arama teriminizi girdikten sonra, sağ üst kenar çubuğuna bakın.

·        VidIQ uzantısını yüklediyseniz, 'ilgili sorgular' bölümüne tıklayın.

·        TubeBuddy uzantısını yüklediyseniz, 'en çok kullanılan etiketler' bölümüne tıklayın.

·        Şimdi bu uzantıların gösterdiği tüm alakalı anahtar kelimeleri seçin ve kopyalayın ve Ahrefs'in anahtar kelime gezgini üzerine yapıştırın.

·        Ahrefs, listeyi sıralayacak ve girdiğiniz tüm anahtar kelimeleri YouTube arama hacmi ile birlikte gösterecektir.

·        Aracın gösterdiği gibi, artık YouTube arama hacmi yüksek olan alakalı anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz!

Neil Patel'in UberSuggest Aracını Kullanın

Çevrimiçi olarak kullanılabilen resmi bir youtube anahtar kelime araştırma aracı olmadığı göz önüne alındığında, Youtube arama motoru optimizasyonu için anahtar kelimeleri araştırmanın tüm olası yollarını keşfetmek mantıklıdır.

Neil Patel'in UberSuggest'i, hem anahtar kelimeleri hem de her anahtar kelimenin aylık anahtar kelime hacmini aramak için harika bir yerdir. Bu aracı şu şekilde kullanabilirsiniz:

·        Neil Patel'in web sitesindeki UberSuggest aracına gidin.

·        Birincil anahtar kelimenizi anahtar kelime arama çubuğuna girin ve enter'a tıklayın.

·        Bu adımdan sonra, sol çubuktaki Anahtar Kelime Fikirleri'ni tıklayın.

·        Bununla, UberSuggest size Google'daki her bir anahtar kelimenin aylık arama motoru hacminin kapsamlı bir ayrıntıyla birlikte ilgili anahtar kelimelerin bir listesini gösterecektir.

·        Bu verilere sahip olduğunuzda, YouTube SEO için öncelik vermek üzere en iyi anahtar kelimelerin bir listesini yapabilirsiniz.

Google'ın Arama Sonuçlarını Kullanın

Sorgunuzu Google'ın arama kutusuna yazdığınızda, genellikle arama sorgunuz için video sonuçları görürsünüz. Bu, Google onlara SERP'lerinde yer alma fırsatı sunduğundan, Google'ın YouTube'da bulunan şirketlerle alakalı olduğu anlamına gelir.

Bu aynı zamanda, YouTube videonuzun doğrudan Google'ın SERP'lerinden trafik çekme şansı olduğu anlamına gelir. Diğer bir deyişle, video içeriğinizi hem YouTube hem de Google için optimize etmelisiniz.

Bu şekilde, bu iki arama motorundan da organik arama trafiği alacaksınız. İki, birden iyidir ve Google'ın video sonuçlarını desteklemesi bunun güzel bir kanıtıdır.

2. İpucu: YouTube videolarınızı stratejik olarak düzenleyin

Artık hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğinizi ve bunları nasıl kaynaklayacağınızı bildiğinize göre, 2. adıma geçme ve maksimum etki için YouTube videolarınızı düzenleme zamanı.

İyi düzenlenmiş SEO youtube videoları oluşturmanıza yardımcı olacak bazı YouTube SEO püf noktaları:

·        Videolarınıza atlama bölümleri ekleyin: Atlamalı kesmeler, iki video çekimi arasındaki geçişi gösterir. Videonun tamamını yeniden çekme ihtiyacını ortadan kaldırırlar ve genellikle YouTuber'lar tarafından video hatalarını gizlemek ve bunları şık görünmelerini sağlamak için kullanılır. Monotonluğu ortadan kaldırmak ve daha dinamik görünmelerini sağlamak için videolarınızda atlama kesintileri kullanmanızı öneririz.

·        Kitlenin dikkatini çekmek için görsel efektler ekleyin: YouTube videonuzda izleyicilerinizin daha fazla dikkat etmesini istediğiniz bölümler var mı? Cevap evet ise, görsel yardımcılar kullanın. Noktanızı daha iyi göstermek ve izleyicinizin dikkatini videonuzdaki temel odak alanlarına yönlendirmek için metin ekranları, özel animasyonlar, şekiller ve nesneler kullanabilirsiniz.

3. İpucu: YouTube Videonuz için ideal uzunluğu seçin

Araştırmalara göre, bir YouTube arama sonucunun ilk sayfasında görünen videolar genellikle ortalama olarak 14 dakika 50 saniye uzunluğundadır.

Bunun önerdiği şey, YouTube videonuzun uzunluğunun potansiyel bir sıralama faktörü olduğudur. YouTube'un algoritmasının sıralama için yüksek tutma oranına sahip videoları nasıl tercih ettiği göz önüne alındığında, video uzunluğunuzu ne kadar çok optimize ederseniz, tutma oranınızın o kadar iyi olacağını söylemek güvenlidir.

Bununla birlikte, videonuzun izleyiciyi elde tutma oranı videonuzun nişine ve hedef kitlenizin ilgisine bağlı olduğundan, bu istatistiği gerçek değerine almamanız önemlidir.

Örneğin, makyajla ilgili eğitim videolarının çoğunun 30 dakikadan uzun olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Videonun uzunluğuna rağmen beğeniler, paylaşımlar, aboneler ve yorumlar alırlar. Benzer şekilde, platformdaki TV bölümleri ve filmler de 1 saatin üzerinde olmasına rağmen yüksek bir tutma oranına sahiptir.

Tüm bunları hesaba katarsak, '14 dakika 50 saniye 'nişiniz için ideal video uzunluğu olmayabilir diyebiliriz. Ayrıca, bir video içeriğinin ideal uzunluğunun nişten nişe değişeceği sonucuna varabiliriz.

YouTube kanalınız için ideal video uzunluğunu seçmenize yardımcı olacak bazı YouTube SEO püf noktaları:

·        Nişinizdeki videolar üzerinde bağımsız araştırma yapın.

·        Rakiplerinizin ne yaptığını görmek için bir arama terimleri listesi oluşturun.

·        Nişiniz için YouTube'daki en beğenilen videoların video uzunluğunu analiz edin.

·        Olası boşlukları ve büyüme fırsatlarını belirlemek için yorumları gözden geçirin.

·        Gözlemlerinizi bir yere not edin ve buna göre videolarınız için ideal video uzunluğuna karar verin.

4. İpucu: YouTube Video Başlığınızı, Açıklamanızı ve Etiketlerinizi optimize edin

YouTube videonuzu SEO için optimize etmek, YouTube video başlığına, açıklamalarına ve etiketlerine alakalı anahtar kelimeler eklemenizi gerektirir. Bunları optimize etmek için izlemeniz gereken bazı YouTube SEO hileleri:

·        Odak anahtar kelimenizi başlıkta kullanın: YouTube video başlığınızda birincil anahtar kelimenizi kullanın. Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanın ve YouTube'un öngörülen 60 karakter sınırına uyun. Mümkünse, başlangıçta birincil anahtar kelimenizi içeren uzun kuyruklu anahtar kelimeler seçin. Son olarak, ancak en önemlisi, başlığınızın kısa ve öz olduğundan emin olun. YouTube video başlığınızın, görüntüleyenleri cezbettiği için tıklanmaya değer olması gerektiğini unutmayın.

·        Anahtar kelimeleri kullanarak video açıklamanızı optimize edin: Video açıklamanızı optimize etmenin anahtarı kolaydır. Video açıklamasına stratejik olarak birincil, ikincil ve ilgili anahtar kelimeleri yerleştirmeniz gerekir. Bu, videonuzu YouTube'da aranabilirlik için optimize eder. Sonuç olarak, videonuz arama sonuçlarında görünecek ve görüntülemeleriniz artacaktır. Video açıklamalarınızı daha fazla optimize etmek için, hedef arama teriminiz için en iyi 10 video açıklamasında ortak olan anahtar kelimeleri arayın. Bunu yaptıktan sonra, bunları video açıklamanızda stratejik olarak kullanın.

·        5-10 alakalı etiket seçin: Etiketler, videonuza bağlam sağlamanıza yardımcı olur. Buradaki amaç, video içeriğinizle en alakalı etiketleri kullanmaktır. Odak anahtar kelimenizle en çok rezonansa giren LSI anahtar kelimelerini kullanın ve bunları etiket olarak ekleyin. Ek olarak, ortak etiketleri aramak için rakip videolara göz atabilirsiniz. Sonunda, en alakalı 10 etiketin bir listesini derleyin ve bunları YouTube videolarınıza dahil edin. Video başına ondan fazla etiket kullanmadığınızdan emin olun.

İpucu 5: Video içi optimizasyonları gerçekleştirin

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için YouTube video içeriğinizi optimize etmek ister misiniz? Cevap "evet" ise, işte size yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

·        Video içeriğinize konuşma metni ekleyin.

·        Video hedeflerinize en uygun kartı veya kartları seçin.

·        Bitiş ekranlarınızı optimize edin.

Video içeriğinize konuşma metni ekleyin ve bunları çevirin

Şimdiye kadar, video içeriğinizin YouTube'da aranabilirliğini nasıl iyileştirebileceğinizi anlattık. Bu, bir YouTube arama sonucunun parlak ilk sayfasında yer almanıza yardımcı olabilir, ancak görüntüleyenleri elde tutmayı garanti etmez.

Kitlenizi korumak için videonuzun iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturması gerekir. Ek olarak, destekleyici ve ilgi çekici olması gerekir. İkinci konuda size yardımcı olamasak da, videolarınızı daha iyi UX için optimize etmenize yardımcı olabiliriz. Yapabilecekleriniz şunlardır:

·        YouTube videolarınıza konuşma metni ekleyin: YouTube videolarınıza konuşma metni eklemek, kritik bir YouTube SEO uygulamasıdır. Algoritma, transkriptlerinizi analiz eder ve videonuzu buna göre sıralar. Dahası, konuşma metinleri YouTube'un videolarınızın bağlamını anlamasına yardımcı olur.

·        Video konuşma metinlerinizi birden çok dile çevirin: YouTube, yabancı dil çevirilerini konuşma metninizle aynı zaman damgalı biçimde yüklemenize olanak tanır. Ek olarak, birden fazla dil çevirisi sağlayabilir ve yükleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, kullanıcılarınız videoyu tercih ettikleri dilde izleyebilir. Ayrıca, daha geniş bir kitle tabanını hedeflemenize yardımcı olur ve yabancı dilde anahtar kelimeler için sıralama yapmanızı sağlar. Bu harika değil mi?

Video içeriğinize en uygun kartı veya kartları seçin

YouTube kartları, YouTube tarafından sunulan bir özelliktir. Bu kartlar, videonuzun herhangi bir noktasında kare bir kutu olarak görünebilir. Dış bağlantıları, resimleri ve oynatma listelerini de içerebilir!

Herhangi bir video içeriğinize en fazla beş kart ekleyebilirsiniz. Bunlar:

·        Video veya Oynatma Listesi Kartı: Bu kartı kullanarak video içeriğinizi tanıtabilirsiniz.

·        Kanal Kartı: Bu kartı kullanarak kanalınızı veya başka bir kanalı onaylayabilirsiniz.

·        Bağış Kartı: Bu kart, kâr amacı gütmeyen bir kuruluşu veya seçtiğiniz bir amacı tanıtmanıza olanak tanır.

·        Anket Kartı: Bu kartla izleyicileri çoktan seçmeli bir ankete katılmaya teşvik edebilirsiniz.

·        Bağlantı Kartı: Bu kartı kullanarak, YouTube dışındaki onaylı bir web sitesine bağlanabilirsiniz.

YouTube kartlarını kullanarak, tüm video deneyimini izleyicileriniz için daha etkileşimli hale getirdiğinden, YouTube videonuzdan eyleme dönüştürülebilir sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir YouTube kartı eklemek için şu adımları izleyin:

·        YouTube Studio'ya gidin → Videolar sekmesine tıklayın → Düzenle'ye tıklayın.

·        Video sayfasındaki "Kartlar" seçeneğini tıklayın.

·        Görünen sayfada, 'Kart Ekle' düğmesine tıklayın.

·        Açılır bir seçenekler menüsü göreceksiniz.

·        Bir kart seçin (video veya oynatma listesi, kanal, bağış, anket, bağlantı).

·        'Oluştur' düğmesine tıklayın.

·        Videonun görünmesini istediğiniz zaman kodunu seçin.

Aşağıda, kartı seçerken ekranınızın nasıl görüneceğine dair bir örnek verilmiştir:

YouTube video bitiş ekranınızı optimize edin

Bir YouTube videosu bitiş ekranı, videonuzun son ekranını ifade eder. Burada ne sergilediğiniz önemlidir. Bitiş ekranının amacı, kullanıcınıza bir harekete geçirme ifadesi sağlamaktır. Diğer işlevi, izleyiciyi videonuzda daha uzun süre tutmaktır.

Bitiş ekranınız için bazı fikirler aşağıda verilmiştir:

·        Abone olma düğmesi ekleyin: İzleyicilerinizden YouTube kanalınıza abone olmalarını isteyebilirsiniz. Ayrıca burada yaratıcı olabilir ve onlardan e-posta bültenlerine abone olmalarını isteyebilirsiniz.

·        Önerilen bir video ekleyin: İzleyicileriniz YouTube videonuzun bitiş ekranına gittiyse, bu, videonuzu izlemekten keyif aldıkları anlamına gelir. Onlara daha sonra ne izleyeceklerini önererek neden kanalınızdaki diğer videoları izlemelerini istemiyorsunuz?

6. İpucu: Kullanıcılardan Yorum Yapmalarını, Paylaşmalarını ve Abone Olmalarını İsteyin

YouTube'daki yaklaşık 1,3 milyon video üzerinde yapılan bir analiz, bir videonun aldığı video, paylaşım ve yorum sayısının daha yüksek YouTube sıralamalarıyla güçlü bir korelasyona sahip olduğunu gösteriyor. Bu, videonuzla ilgili daha fazla paylaşım, beğeni ve yorum aldığınızda sıralama şansınızın artacağı anlamına gelir.

Hedef kitlenizde yankı uyandıran iyi ilgi çekici videolar oluşturmak, YouTube videolarınız için gönüllü görüntülemeleri, paylaşımları, yorumları ve kanal abonelerini çekmenin anahtarıdır.

Çoğu insan gibiyseniz, muhtemelen bunun organik olarak olmasını istersiniz. Ancak bu, iyi şeylerin olmasını beklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Bir gecede beğeniler, yorumlar, paylaşımlar ve kanal aboneleri almayacaksınız. Bazen, özellikle yakın zamanda bir YouTube kanalı başlattıysanız, sorumluluğu üstlenmeniz ve izleyicilerinizi harekete geçmeye teşvik etmeniz gerekir.

Çok istekli görünmeden bunu hassas bir şekilde nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

·        Youtube videolarınızı Harekete Geçirici Mesaj (CTA) ile sonlandırın: Birçok YouTube kullanıcısının izleyicilerinden beğenmelerini, paylaşmalarını, yorum yapmalarını ve abone olmalarını istediğini fark etmiş olabilirsiniz. Bunu da yapman yardımcı olur. Ancak bunu yaparken videonuzun hem bilgilendirici hem de ilgi çekici olduğundan emin olun çünkü bu, izleyicilerinizi kendi başlarına harekete geçmeye teşvik edecektir. Görüntüleyenleriniz videonuzun sonuna kadar ulaşırsa, kitleniz muhtemelen videonuzu beğenecektir. Onlardan harekete geçmelerini istemek, izleyicilerinizi doğru yöne yönlendirecektir.

7. İpucu: Etkileşimi artırmak için YouTube videolarınızı mevcut kitlenize tanıtın

YouTube videoları hazırlamak ve optimize etmek yeterli değildir. Görüntülemelerinizi ve video görünürlüğünüzü ölçeklendirmek için tanıtımlara katılmanız gerekir. Video etkileşimlerini artırmak için yapabilecekleriniz şunlardır:

·        YouTube videonuzu haber bültenlerinde tanıtın: E-posta aboneleriniz, e-postalarınıza gönüllü olarak abone oldukları için YouTube videolarınız için mükemmel bir izleyici kitlesidir. Bu fırsattan yararlanın ve tüm e-posta abonelerinize, videoyu yükledikten sonraki ilk 48 saat içinde en son video güncellemenizi bildiren bir haber bülteni gönderin.

·        YouTube videonuzu sosyal medyada tanıtın: Mevcut kitlenizden trafik çekmenin bir başka yolu da sosyal medyadır. Sosyal medyadaki kişilerin dikkat süresi kısa olduğundan, YouTube videonuzun kısa teaser videolarını yapmak ve bunu YouTube videonuza bir bağlantıyla sosyal medya platformlarına yüklemek mantıklıdır.

·        YouTube videonuzu blog yazılarınıza yerleştirin: Blog gönderileri, bilgileri paylaşmanın ve web sitenize organik trafik oluşturmanın harika bir yoludur. Ama neden bunu bırakalım. Çoğumuz ilgili YouTube videolarını bloglarımıza yerleştirme uygulamasına çoktan başladık. Bu nedenle, aynı anda bir blog ve bir youtube kanalı çalıştırmanız durumunda, YouTube videonuzu aynı konudan bahseden bir blog gönderisine yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

8. İpucu: Videolarınızı takipçi olmayanlara ve abone olmayanlara tanıtın

Önceki bölümde, videoları mevcut kitlenize nasıl tanıtabileceğinizi anlatmıştık. Ancak bu, zaten sahip olduğunuz seyirciye uğramanız gerektiği anlamına gelmez.

Takipçi olmayanların ve abone olmayanların videolarınızı izlemelerini sağlamanın bazı yolları şunlardır:

·        YouTube videolarınızı Quora yanıtlarına yerleştirin: Quora, popüler bir soru ve yanıt platformu ve marka bilinirliği oluşturmak için mükemmel bir yerdir. Quora'daki nişinizdeki trend soruları arayabilir, bunları doğru yanıtlayabilir ve YouTube videonuza bir bağlantıyla YouTube videolarınızı Quora yanıtınıza yerleştirebilirsiniz. Cevabınızı yararlı bulan kişiler, gömülü YouTube videosunu muhtemelen izler.

·        YouTube reklamları için ödeme yapın: Reklamlar, yeni bir kitleye ulaşmak için harika bir yoldur. Platformdaki kişileri anahtar kelimelere, ilgi alanlarına ve hedef kitleye göre hedefleyebilirsiniz.

·        YouTuber'lar ile iş birliği yapın: Hedef kitlenize ulaşmanın iyi bir yolu, YouTube'da benzer bir nişten YouTube kullanıcılarıyla ortak çalışmalar yapmaktır. Ancak bu işin içindeyken, yalnızca doğrudan rekabet etmediğiniz kişilerle iş birliği yapın. Ortak çalışma yayınlayın, birbirinizin kanalları için videolar oluşturun ve izleyicilerinizi birbirinizin kanalına önerin.

9. İpucu: YouTube videolarınızı oturum izleme süresi için optimize edin

Oturum izleme süresi, bir kullanıcının platformdan ayrılmadan bir YouTube videosunda geçirdiği toplam süreyi ifade eder. YouTube videolarınızı oturum izleme süresi için optimize etmek, kitlenizi YouTube videolarınızda uzun süre tutmak için belirli uygulamaları ve püf noktaları gerçekleştirmeyi ifade eder.

Oturum İzleme Süresi Optimizasyonu, önemli bir sıralama faktörüdür. YouTube SEO'nun bir yönüdür. Daha uzun bir oturum izlenme süresi için videolarınızı optimize etmenin bazı yolları şunlardır:

·        Belirli bir zaman aralığından sonra bonus ipuçları verin: Videonuzun oturum izlenme süresini artırmak için kitlenizin video içeriğinizde bir değer bulması gerekir. Her 5, 10 veya 15 dakikada bir bonus ipuçları eklemek, videoyu izleyicileriniz için güncel ve alakalı tutmanıza yardımcı olabilir. Videonuzun başında bunun hakkında konuştuğunuzdan emin olun, böylece izleyicileriniz video boyunca dört gözle bekleyecekleri bir şeyler olduğunu bilir!

·        Ücretsiz dağıtın, ancak ne zaman olduğunu söylemeyin: Videonuzun oturum izlenme süresini optimize etmek için bedava verin, ancak duyuru zamanlamalarını gizli tutun. Hedef kitleniz videonuzun sonunda bir freebie verdiğinizi bilirse, sadece sonuna kadar ileri sarılırlar. Bunu istemezsin. Aksine, izleyicileriniz bedava bir video alacaklarını biliyor ancak ne zaman olacağını bilmiyorlarsa, muhtemelen videonuzu sarsılmaz bir dikkatle izleyeceklerdir! Bu herkes için işe yaramayabilir ama kesinlikle keşfetmeye değer bir taktiktir.

İpucu 10: Video sonrası yayın analizi ve optimizasyonu gerçekleştirin

Videonuzu yayınladınız, YouTube SEO için optimize ettiniz ve tüm olası sosyal medya kanallarında ve diğer platformlarda tanıttınız. Şimdi ne olacak?

Şimdi arkanıza yaslanın, birkaç ay bekleyin ve YouTube videonuzun performansını izleyin. İşte bunu başarmanın iki yolu:

·        Kitleyi elde tutma grafiklerinizi analiz edin

·        Arama amacını karşılayıp karşılamadığınızı kontrol edin

Şimdi bunlara yakından bakacağız.

Kitleyi elde tutma grafiklerinizi analiz edin

YouTube SEO uygulamanızın başarılı olup olmadığı, kitlenizin videonuzu izlemek için ne kadar kısa veya uzun zaman harcadığına göre ölçülebilir. Gelecekte YouTube kanalınız için daha iyi ve daha optimize edilmiş videolar oluşturmanıza yardımcı olabileceğinden aşağıdaki soruların yanıtlarını bilmelisiniz:

·        Hedef kitleniz videonun tamamını mı izledi yoksa gözden geçirdiler mi?

·        YouTube'daki bir sonraki en iyi videoya geçmeden önce sadece birkaç saniye mi harcadılar?

·        Videonuzu bütünüyle izledilerse, kalmalarını ne sağladı?

·        Videonuzu tıkladıktan hemen sonra bıraktılarsa, onlarla ne bağlantı kurmadı?

Kitleyi Elde Tutma Grafiğini incelemek size bu soruların cevaplarını sunabilir. Bu verilere ulaşmak için aşağıda özetlediğimiz adımları izleyin:

·        YouTube kontrol panelinizin sol kenar çubuğunda bulunan Analytics'i tıklayın.

·        Analiz etmek istediğiniz bir video seçin.

·        Bir video seçtikten sonra, Youtube bir Kitleyi Elde Tutma Grafiği sunacaktır.

Bu grafik, kullanıcılarınız tarafından görüntülenen ortalama görüntüleme süresini ve video yüzdesini gösterir. Ayrıca size bir videodaki maksimum etkileşim noktasını gösterir ve ayrıca güçlü ayrılma noktalarını gösterir. Gelecekte daha ilgi çekici videolar oluşturmak için bu verileri kullanabilirsiniz.

Kitleyi Elde Tutma Grafiği tarafından sunulan birleşik verilerin analizi, yukarıda gösterdiğimiz sorulara ilişkin daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olacak ve bir sonraki videonuzda ne yapmanız ve yapmamanız gerektiği konusunda size adil bir fikir verecektir.

Kullanıcınızın arama niyetini tatmin edip etmediğinizi kontrol edin

YouTube'u gerçekten özel yapan şey, sıraladığınız tüm anahtar kelimeler için ortalama video süresini göstermesidir. İşte yapmanız gerekenler:

·        YouTube Studio'ya tıklayın> Analiz etmek istediğiniz videoyu seçin> Analytics'e tıklayın

·        Analytics'e tıkladığınızda Youtube size bir tablo gösterecektir.

·        Bu tablo, söz konusu videonun trafik kaynağını, farklı anahtar kelimeler için hacim ve yüzde olarak alınan toplam görüntülemeleri, ortalama görüntüleme süresini ve ortalama görüntüleme yüzdesini gösterecektir.

·        Bu veriler, hangi anahtar kelimenin yüksek bir ortalama görüntüleme süresi oluşturduğuna dair size net bir fikir verecektir.

·        Ayrıca, her bir anahtar kelime veya arama terimi için edindiğiniz izleyici hacmine bağlı olarak, kullanıcının arama amacını ne kadar yakından karşıladığınızı da gösterecektir.

Sonuç

YouTube videolarınız için etkili arama motoru optimizasyonu yaparak, markanızın var olduğunu ve ne hakkında konuştuğunuzu bildiğinizi duyurabilirsiniz.

YouTube SEO mutlaka yeni değildir, ancak pek çok kişi bu kaynağa erişmemiştir. Bu iş fırsatından yararlanın ve tüm video içeriğinizi YouTube SEO için optimize edin.

Temel bilgilerle başlayın ve oradan alın. Nasıl başlayacağınızı daha iyi anlamak için bu YouTube SEO Kılavuzunda ele aldığımız YouTube videosu SEO ipuçlarını gözden geçirin.

YouTube SEO hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 2823 kelimedir.

Bu makale 2021-02-02 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: SEO

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.