4 Adımda İşletme Web Sitesi İçin Mükemmel Alan Adını Seçmek

4 Adımda İşletme Web Sitesi İçin Mükemmel Alan Adını Seçmek
4 Adımda İşletme Web Sitesi İçin Mükemmel Alan Adını Seçmek

Herhangi bir işletme web sitesi için doğru alan adını seçmenin doğrudan ve önemli faydaları vardır. Doğru alan adı, web sitesi özelliklerini tanımlamanın yanı sıra, çevrimiçi ziyaretçiler ve arama motoru botları için gerekli tüm işletme bilgilerini iletmede kullanışlı bir araç olabilir. Bir işletme sahibinin doğru alan adını seçme konusunda kafası karışıksa endişelenmeyin, çünkü mükemmel alan adını belirlemek için bazı tekniklerin benimsenmesi gerekir. Daha sonra içeriğe dahil edilebilecek güçlü anahtar kelimeler için çevrimiçi araştırma yapılabilir.

Doğru Alan Adının Etkisi

Bu adımları belirlemeden önce doğru alan adına sahip olmanın bazı olumlu etkileri göz ardı edilemez. Eşsiz ve hatırlaması kolay bir alan adının çevrimiçi ziyaretçilerde yankı uyandırma olasılığı daha yüksektir ve bu nedenle onları web sitesine daha sık dönmeye teşvik eder. Doğru alan adı, yeni web sitesi ziyaretçileri oluşturmaya yardımcı olur. Alan adlarının web sitesinin SEO sıralamasında doğrudan etkisi vardır.

Doğru Alan Adını Belirleme Adımları

Bir işletme web sitesi için mükemmel alan adını belirlemek için izlenecek bazı kolay adımlar.

1. Adım: Web Sitesini Temsil Eden Doğru Anahtar Kelime Grubunu Seçme

İçerikte ve etki alanında anahtar kelimeler kullanmak, artan dijital trafiği artırarak, SERP'lerde web siteleri için daha yüksek sıralamalar alarak vb. İşletme sahipleri, daha yüksek arama hacimlerine ve daha düşük rekabete sahip anahtar kelimelerin aranmasına yardımcı olan Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçlardan yararlanabilir. Bir web sitesi ve anahtar kelimeler ayna görevi görür!

2. Adım: Bir Etki Alanı Adı Oluşturucu Kullanma

Anahtar kelimeler kısa listeye alındıktan sonra sonraki adım doğru alan adını seçmek için beyin fırtınası yapmayı içerir. Özel bir alan adı aracı kullanmadan bir alan adı seçmek zorlaşır, çünkü web sitesi sahipleri önceden edinilmiş alan adları için defalarca tekrarlayabilir. Bir alan adı oluşturma aracı kullanmak, beyin fırtınası sürecini basitleştirmeye yardımcı olur ve kısa listeye alınan alan adlarının daha önce alınmamasını ve kolaylıkla satın alınabilmesini sağlar. Doğru alan adını oluşturmak için işletme sahibinin web sitesini ziyaret etmesi ve anahtar kelimeyi arama kutusuna getirmesi gerekir. Araç, girilen anahtar kelimeye bağlı olarak, işletme sahibinin uygun olanı seçebileceği birkaç alan adı öneri varyasyonu oluşturur.

3. Adım: Basit Kriterlerle Doğru Alan Adını Seçmek

Şimdiye kadar, anahtar kelimeler kısa listeye alınmış ve web sitesi sahibi alan adını belirlemeyi tamamlamıştır. Bu adımın özü, en iyi alan adını seçmektir. Optimize edilmiş ve en iyi sonuçları elde etmek için aşağıdaki standartlarla uyumlu bir alan adı seçmek en iyi uygulamadır. Aşağıdakiler, işletme sahibinin dikkate alması gereken bazı kriterlerdir:

Net ve Doğru: Genel olarak, daha uzun ve kafa karıştırıcı olan alan adlarının hatırlanması, kullanıcı alan adını yanlış yazabileceğinden zor olabilir.

Yaratıcı ve Akılda Kalabilir: Alan adının benzersizliği ne kadar yüksekse, son kullanıcılar ve diğer web sitesi ziyaretçileri arasında akılda kalıcılığı o kadar yüksektir. Ayrıca işletme sahipleri, ana iş alanlarıyla eşleşen alan adlarını yaratıcı tutabilir.

Daha Basit Okunabilirlik ve Telaffuz: İşletme sahipleri, alan adını seçerken, telaffuz edilirken kafa karıştırabilecekleri için herhangi bir sayı veya özel karakterden kaçınmalıdır. Alan adları kolayca okunabilecek ve telaffuz edilebilecek şekilde olmalıdır.

Yukarıdaki kriterler ele alındığında, alan adının üst düzey alan adını veya TLD'sini (üst seviye alan adı) düşünmenin zamanı geldi. Çevrimiçi anket sonuçları, .com uzantısının en yaygın kullanılanlar arasında olduğunu göstermiştir çünkü çoğu kullanıcı, hatırlaması oldukça kolay olduğu için .com uzantısını tercih etmektedir. TLD'ler, bunlardan bazılarını adlandırmak için çoğunlukla .in, .ae ve .uk gibi belirli bir bölge veya ülkeye uygulanır.

4. Adım: Alan Adı Kaydı

Doğru alan adını seçmek için son adımdır. Web sitesi için ilgili anahtar kelimeler ve bir TLD kesinleştikten sonra alan adını satın alması gerekir. Bir alan adı satın alma işlemi, seçilen barındırma sağlayıcısına bağlıdır. Genellikle, bu barındırma sağlayıcılarıyla, bir barındırma planına kaydolurken bir alan adı satın alınabilir.

Alan adı, bir alan adı kayıt kuruluşundan ayrı olarak da satın alınabilir. Web barındırma sağlayıcısının hem web barındırma hizmetleri hem de alan adı hizmetleri sunacağını hatırlamakta fayda var. Alan adı, alan adı kayıt kuruluşu aracılığıyla seçilmişse, yine de işletmenin mevcut/yeni web sitesine bağlanabilir. İşletme sahiplerinin, bir alan adını transfer ederken alan adı sağlayıcısının belgelerini ve destek ekibinin yardım yaklaşımını gözden geçirmesi de önemlidir.

Bir web sitesi için doğru alan adını seçmek, web sitesinin dijital performansını ve işletmenin markasını doğrudan etkiler. Arama motoru tarayıcıları, alan adında doğru anahtar kelime karışımına sahip olan ve ana işletmesi veya hizmet hattıyla eşleşen SERP'lerde bu tür alanları daha üst sıralara yerleştirdiğinden, alan adları da SEO performansını doğrudan etkileme eğilimindedir. Doğru alan adı ile işletme sahipleri hedef kitlelerini kolayca hedefleyebilir ve arama motoru sıralamalarını yükseltebilir. Bu nedenle, herhangi bir alan adını kesinleştirmeden veya satın almadan önce doğru anahtar kelime karışımını seçmek çok önemlidir.

Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 723 kelimedir.

Bu makale 2023-03-08 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.