Wordpress Kullanmanın 6 Dezavantajı: Detaylı Anlatım

Wordpress Kullanmanın 6 Dezavantajı: Detaylı Anlatım
Wordpress Kullanmanın 6 Dezavantajı: Detaylı Anlatım

İşletmenizi büyütmenin en büyük maceralarından biri, iyi tasarlanmış bir web sitesi aracılığıyla benzersiz bir çevrimiçi varlık oluşturmaktır. Siber uzayı fethetme arayışında, WordPress'in en az dirençli yol olduğu iddia edilebilir. Geçtiğimiz mayıs ayında 17. yaş gününü kutlayan, internet yıllarında dinozor statüsüne sahip olan WordPress, esnek ve çok yönlü bir açık kaynaklı içerik yönetim sistemidir (CMS). Bu, sıfırdan oluşturulmuş içerik kodlu bir web sitesinin aksine, WordPress'in dünyanın her yerinden mevcut şablonların ve eklentilerin temel koduna katkıda bulunan geliştiricilere sahip olduğu anlamına gelir. Dünyanın en iyi 10 milyon web sitesinin %36,7'sine güç sağlayan bu site, bloglardan e-Ticaret mağazalarına kadar her şey için ayrı işlevler sağlayan çok sayıda eklenti de sunar. Mevcut yüzlerce tasarım, ayarlama kolaylığı ve mobil uyumu (her cihaza uygun görünüm) ile kolay bir kazanç gibi görünüyor, değil mi?

Pek değil.

Bariz avantajlarına ve başlangıçtaki basit kurulumuna rağmen, WordPress sizi daha az gidilen yola çıkmayı tercih etmeye ikna edebilecek bazı ciddi çukurlar sunar.

1. Her Özelliğin Farklı Bir Eklentiye İhtiyacı Vardır

WordPress web sitenize, web sitenizi benzersiz markanız, kopyanız, içeriğiniz ve resimlerinizle kişiselleştireceğiniz temel bir çerçeve tasarımı olan bir tema seçerek başlayacaksınız. Sitenizde herhangi bir özel özellik istiyorsanız, bu işlevi etkinleştirecek bir eklenti eklemeniz gerekecektir. Eklenti, belirli bir görevi gerçekleştirmek için tasarlanmış küçük bir kod parçasıdır. Eklentileri akıllı telefonunuzdaki bir uygulama gibi düşünün, burada web sitenize bir iletişim formu veya alışveriş sepeti işlevi gibi özellikler ekleyin. Her eklentinin düzenli olarak yüklenmesi, yönetilmesi ve güncellenmesi gerekir. Sizin veya Ajansınızın, istediğiniz eklentilerin sitenizle ve güncellemelerle uyumlu kalmasını sağlaması gerekecektir.

2. Sık Güncellenmesi Gerekiyor

WordPress tasarımının açık kaynaklı doğası göz önüne alındığında, bir kullanıcı olarak deneyiminizi geliştirmek için sürekli olarak değişmektedir. Ancak bu, sürekli olarak güncellenmesi gerektiği anlamına gelir. Web sitenizi barındıran ajans, temanızın ve eklentilerinizin güncellenmesi gerekip gerekmediğini düzenli olarak gözden geçirmek zorunda kalacaktır. Genel web sitesi performansı, yüksek güvenlik, uyumluluk ve olası hataları yakalamaya (veya düzeltme) kadar tüm özelliklerin düzgün çalışmasını sağlamak için web sitenizi güncel tutmak çok önemlidir. Dijital çağda, kullanıcı deneyiminden yararlanmak ve iyileştirmek için her şeyin sürekli değiştiğini unutmayın. Ayrıca, tüm teknolojik gelişmelerle birlikte aksaklıklar ve hatalar meydana gelir. Kırık linkler oluşabilir veya siteniz çökebilir.

3. Düşük Sayfa Hızları

Bir vitrinde “5 dakika sonra döneceğim” tabelasını gördüğünüzde ve çoğunlukla 5 dakika sonra geri dönmediğinde oluşan duyguyu biliyor musunuz? İstatistiksel olarak konuşursak, çevrimiçi müşterilerinizin dikkatini çekme fırsatınız 6 saniyedir. Sayfanızın yüklenme ve çalışma hızının neden bu kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. 2 saniye bile potansiyel müşterilerinizi kaybetmenize neden olabilir. Ne yazık ki, WordPress web siteleri, eklenen eklentiler ve aşırı doymuş veri tabanları ve kod tabanları nedeniyle yavaş çalışır. Her eklenti sayfa yüklenme süresine bir miktar zaman ekler ve hatta bazıları süreyi ikiye katlayabilir. Akılda tutulması gereken önemli bir faktörde, sayfa yükleme süresinin ve sunucu yanıt süresinin web sitenizin Google sıralamasında çok önemli bir rol oynamasıdır. Sayfa hızı web siteniz için çok önemlidir.

4. Güvenlik Zafiyetleri

Ne yazık ki, WordPress açık kaynak olduğundan, herhangi bir geliştirici bir WordPress teması veya eklentisi oluşturabilir ve oluşturulan kodu izleyen böyle bir yönetim organı yoktur. Ürünün gücü, geliştirici topluluğu, aynı zamanda müşteriler için en büyük zayıflıklardan ve risk faktörlerinden birini oluşturur. WordPress, popülaritesi ve eklentilere yoğun bağımlılığı nedeniyle genellikle bilgisayar korsanları ve spam gönderenler için bir hedeftir. Bilgisayar korsanlığının %98'i güncel olmayan eklentiler ve temalar nedeniyle gerçekleştiğinden, güncellemeler sitenizin güvenli kalmasını sağlamanın kritik bir parçasıdır. Herhangi bir web sitesi güvenlik açığı, güvenilirliğinize zarar verebilir ve potansiyel olarak kullanıcılarınıza virüs bulaştırabilir. Bu nedenle, özel tasarlanmış bir sitenin gücü yalnızca güzel bir "vitrin" olması değil, aynı zamanda arka tarafta sizin için çalışan korumalarınızın bulunmasıdır.

5. Görünmez Tehlikeler

WordPress, ilk başta otoyolda sorunsuz bir yolculuk gibi hissettirebilir, ancak bazı büyük hız tümseklerine ve derin çukurlara takılabilirsiniz. Web siteniz ve eklentileriniz için sürekli güncelleme gerekliliği, ne yazık ki yolda yalpalama riskini (ve olasılığını) artırır. Aksaklıklar, hatalar, eklentiler ve bozuk bağlantılar arasındaki çatışmalar ve hatta sitenin çökmesi. Güncellemelerin işlenmesi de biraz zaman alabilir ve sitenizde geçmişte yapılan özelleştirmeleri hesaba katması gerekir. Bu nedenle, trafiğin işinize akmasını sağlamak için sorunların hızlı bir şekilde tespit edilmesini ve ele alınmasını sağlamak için güvenilir bir ajans çok önemlidir.

6. Umduğunuzdan Pahalıya Mal Olabilir

Müşteriler genellikle işin, web siteleri çalışır durumdayken bittiğini varsaymakla hata yaparlar. Önceki noktalarda gösterildiği gibi, WordPress ile web sitenizin sürekli bakıma ihtiyacı olacaktır. Bu sadece otomatik bir süreç değil, güncellemeleri, uyumluluk sorunlarını ve güvenlik açıklarını yönetmek için özel insan gücü gerekir. Bütün bu durumlar düşünüldüğünde, web site çalışmaları, başlangıçta ayırdığınız bütçenin üzerine çıkmanıza neden olacaktır.

Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle iletişime geçin veya hemen 0850 403 9833 numaralı telefondan bizi arayın !

Bu makalenin uzunluğu 723 kelimedir.

Bu makale 2023-03-13 tarihinde yayınlanmıştır.

Kategori: Web Tasarım

Görüş ve Önerileriniz için Bize Yazın

Görüş, öneri ve taleplerinizi almak, Aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi cevaplamak bizim için en önemli değerdir. Aşağıdaki formu eksiksiz doldurun, Uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Projeleriniz için Hızlı Fiyat Teklifi Alın

Aklınızdan geçen projeyi veya yapılmasını istediğiniz işi aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak bize anlatırsanız, sürecin nasıl işleyeceği ve projenizin net fiyatlandırması hakkında sizi bilgilendirmekten memnuniyet duyarız. Bilmenizi isteriz ki, yürüttüğümüz projelerde üstün tasarım ve profesyonelliği her zaman birinci planda tutmaktayız.